استقلال-سپاهان محک جانشینان عزت‌اللهی؛ امید و علی یا روزبه؟

استقلال-سپاهان محک جانشینان عزت‌اللهی؛ امید و علی یا روزبه؟

10347
16:56
09 اردیبهشت 1397
در بازی رو در روی این دو بازیکن با توجه به برتری استقلال در میدان قابل پیش‌بینی است که امید ابراهیمی عملکرد قابل قبولی نسبت به همتای زردپوشش داشته است

وبسایت رسمی برنامه نود - بازی استقلال و سپاهان فرصت خوبی بود تا عملکرد  گزینه‌های کی‌روش برای جانشینی سعید عزت‌اللهی با هم مقایسه شود. 

به گزارش وب‌سایت نود، بازی استقلال و سپاهان تقابل دو بازیکنی بود که قرار یکی از آنها جای خالی ایران در اولین بازی جام‌جهانی را پر کند. پستی که عزت‌اللهی محروم است و به احتمال زیاد یکی از میان امید ابراهیمی و علی کریمی گزینه‌های نهایی کی‌روش برای جانشینی این بازیکن هستند. تقابل این دو بازیکن مقابل هم شاید نقاط ضعف و قوت آنها نسبت به هم را بیشتر آشکار کند. اگرچه کی‌روش نشان داده که در انتخاب یک بازیکن فاکتورهایی را در نظر می‌گیرد که شاید آمار و ارقام خیلی در تشخیص آنها کمک بزرگی انجام ندهند.

در بازی رو در روی این دو بازیکن با توجه به برتری استقلال در میدان قابل پیش‌بینی است که امید ابراهیمی عملکرد قابل قبولی نسبت به همتای زردپوشش داشته است. آمار هم این مساله را تایید می‌کند. بر اساس آمار سایت متریکا از بازی استقلال و سپاهان، عملکرد امید ابراهیمی و علی کریمی به شرح زیر بوده است.

در بازی سپاهان و استقلال تنها آیتمی که علی کریمی توانسته عملکردی بهتر از امید ابراهیمی بدست بیاورد تعداد شوت و شوت در چارچوب بوده است که البته در نهایت هم ثمری برای سپاهان نداشته است. مقایسه عملکرد دو بازیکن در طول فصل گذشته البته نشان می‌دهد که این دو بازیکن فاصله چندان زیادی با هم ندارند.

این جدول نشان می‌دهد که علی کریمی همانند بازی رو در رو در طول فصل هم در یک آیتم هجومی نسبت به امید ابراهیمی برتری داشته است و آن هم این است که او بازیکن شوت‌زن تری است. البته امید ابراهیمی این آمار را در بخش نرخ تبدیل شوت به گل جبران کرده است. یعنی اگرچه او تعداد شوت کمتری به سمت دروازه حریفان زده است اما حدود سه برابر بازیکن سپاهان شوت‌هایش را تبدیل به گل کرده است. یعنی تنها برتری علی کریمی در نهایت در آمار او در گلزنی تاثیری نداشته است. 

 

در آیتم‌های دفاعی هم کفه ترازو تقریبا به نفع امید ابراهیمی سنگین است. علی کریمی بازیکن تکنیکی‌تری است و در این زمینه اختلاف زیادی با ابراهیمی دارد و به خاطر قدش هم در نبردهای هوایی آماری بهتر از ابراهیمی ثبت کرده است اما روی زمین ابراهیمی مدافع بهتری است و این را تعداد تکل‌های موفق او و عملکرد دفاعی‌اش می‌گوید. همچنین امید ابراهیمی بازیکن کم‌ریسک‌تری از علی کریمی است. انجام میانگین 2.8 خطا در هر بازی که به دریافت 4 کارت زرد منجر شده در مقابل تنها 2.2 خطا و یک کارت زرد گواهی بر این مدعاست. علی کریمی در بازی مقابل استقلال هم خطاهای زیادی انجام داد و یک کارت زرد دریافت کرد اما ابراهیمی بازیکنی با درصد خطا و ریسک کمتری است و البته در مقابل خطاهای بیشتری را هم از حریفان گرفته است.

البته به این دو گزینه باید روزبه چشمی را هم اضافه کرد. بازیکنی که اگرچه پیش‌بینی می‌شود پستی که کی‌روش روی آن نظر دارد دفاع وسط است اما قطعا در میان گزینه‌هایش روزبه چشمی هم جای ویژه‌ای دارد. با توجه به این که چشمی بسیاری از بازی‌های تیمش را در دفاع وسط به میدان رفته است آمار دفاعی او بسیار بهتر از دو گزینه دیگر است.

دقت پاس، نرخ تبدیل شوت به گل، عملکرد دفاعی و ارتکاب به خطا گزینه‌هایی است که چشمی از ابراهیمی و علی کریمی نمره بهتری کسب می‌کند. این بازیکن با دقت پاس 91 درصد بهترین بازیکن استقلال در این آیتم است. با زدن سه گل از دو گزینه دیگر گل‌های بیشتری به ثمررسانده و نرخ تبدیل شوت به گل او وضعیت بسیار بهتری دارد. با توجه به پست بازی‌اش عملکرد دفاعی بیشتری دارد و ارتکاب به خطایش از دو بازیکن مدنظر کمتر است. او در بقیه فاکتورها هم آماری بسیار نزدیک با رقیبانش دارد و همین مسائل احتمال به بازی گرفته‌شدن او در بازی مقابل مراکش را هم‌اندازه و حتی بیشتر از دو گزینه دیگر می‌کند.

در میان سه گزینه مطرح شده علی کریمی و روزبه چشمی نسبت به امید ابراهیمی از فاکتور سن پایین‌تر هم بهره می‌برند و از میان دو گزینه علی کریمی و روزبه چشمی، علی کریمی سابقه بازی در خارج از ایران را دارد که برای کی‌روش فاکتور مهمی است. کنار هم قرار دادن عملکرد در لیگ برتر، سن و تجربه بین‌المللی در نهایت کی‌روش را به به یک گزینه نهایی برای بازی با مراکش می‌رساند.

 

نیلوفر کنگرانی

 

30388

نظرات کاربران
احمد
موضوع اصلی اینکه اصلا علی کریمی نمیتونه جای عزت الهی یا ابراهیمی باشه. این موضوع را هم مربیان سپاهان اشتباه کردند هم کیروش. اگه یادتون باشه زمانی که خاکپور مربی تیم امید بود تو قهرمانی امید های آسیا کریمی را گذاشت پشت مهاجم نوک و اتفاقا کریمی هم گل زد هم پاس گل داد ولی اصلا برای پست میانی یا هافبک دفاعی خوب نیست. کریمی میتونه زوج جهانباخش باشه. جهانبخش راست و میانه کریمی چپ و میانه پشت مهاجم نوک
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۴:۰۱
پاسخ
33
21
امین سپاهانی
به نظرم اصلا نمیتونه چون بیشتر یه هافبک قدرتیه تا دونده
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۷:۴۵
3
12
احسان استقلالی
روزبه چشمی در پست هافبک دفاعی خیلی بازیکن قابلی هست واگر امسال استقلال این شرایط در دفاع نداشت ومیتونست در پست هافبک دفاعی بازی کنه خیلی میتونست خودشون نشون بده ولی چیزی که واضح هست در پست دفاع وسط بازیکن مطمئنی نیست
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۷:۳۲
پاسخ
3
108
احسان استقلالی
بهترین گزینه فرمانده امید هست وبعدش روزبه واقعا نمیدونم کی روش از کریمی چی دیده که دعوتش میکنه خدا برسه به فیکس بودنش به نظرم کامیابی نیا نیز بهتر ایشونه
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۲:۵۹
پاسخ
9
121
محمدعلی
کمال که از امیدم بهتره؟؟!!!!! یعنی روزبه از کمال بهتره؟؟؟؟؟؟
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۳:۴۰
پاسخ
155
15
عجب
جوک قررررن.
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۱:۳۳
5
37
آرمان استقلالی
ب نظر من کی روش کاش زوج روزبه ابراهیمی رو امتحان کنه تو بازیه دوستانه تا محک جدی بخورن
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۲:۵۰
پاسخ
12
142
روزبه چشمی رو دست نداره
روزبه واقعا عشقه همیشه ازش راضی بودیم حتی تو روز خیلی بدش
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۶:۱۲
پاسخ
17
145
farhad ss
فقط فرمانده ولاغیر
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۹:۳۲
پاسخ
10
164
من منم
عزت الهی حتی در بین 5 هافبک دفاعی برتر ایران هم نیست. چشمی، ابراهیمی، نورافکن، کامیابی نیا، نورالهی بدون شک بهتر هستن
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۷:۴۰
پاسخ
33
148
Taj Kabir
با احترامی که برای این بازیکنایی که گذاشتی دارم ولی اصلا نمیشه عزت الهی رو با این ها مقایسه کرد . خیلی عالی هستش عزت الهی
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۶:۲۲
36
17