اشک های اسطوره فوتبال بلغارستان در برنامه تلویزیونی؛ کشورم باید محروم شود!

اشک های اسطوره فوتبال بلغارستان در برنامه تلویزیونی؛ کشورم باید محروم شود!

30094
22:12
24 مهر 1398
هریستو استویچکوف نتوانست اشک های خود را در برنامه تلویزیونی کنترل کند.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از دیلی میل، هریستو استویچکوف اسطوره فوتبال بلغارستان در هنگام صحبت درباره اتفاقات دیدار دوشنبه شب بلغارستان و انگلیس در صوفیه، نتوانست اشک های خود را کنترل کند.

دیدار دو تیم در رقابت های مقدماتی یورو 2020 به دلیل صدای میمون، شعارهای نژدپرستانه و سلام های نازی از جانب طرفداران تیم میزبان دو بار متوقف شد. یوفا اکنون پرونده ای را درباره اتفاقات رخ داده گشوده و مشخص نیست چه جریمه ای در انتظار فوتبال بلغارستان خواهد بود. 

استویچکوف، بزرگترین فوتبالیست تاریخ کشور بلغارستان که در برنامه ای در شبکه TUDN، شبکه آمریکایی اسپانیایی زبان، حضور یافته بود زمانی که با پرسش "چگونه باید با نژاذپرستی مقابله کرد" مواجه شد، برای پاسخ به این سوال احساساتی شد. 

مجری این برنامه از استویچکوف پرسید "راه حل چیست؟" و پاسخ استویچکوف این جملات بود : "هواداران از حضور در ورزشگاه محروم شوند و یا جریمه های سنگین تری در نظر گرفته شود. همانند اتفاقاتی که سال ها در انگلستان رخ داد. 5 سال بدون این که به استادیوم بروند. مردم مستحق رنج کشیدن نیستند." بعد از بیان این جملات بود که استویچکوف 53 ساله به جلو خم شد، نتوانست اشک های خود را کنترل کند و شروع به گریستن کرد تا گفت و گو میان دیگر مهمانان این برنامه ادامه یابد.

به نظر می‌رسد استویچکوف احساساتی قصد داشته راهکاری پیشنهاد دهد که مشابه با جریمه بعد از اتفاقات ورزشگاه هیسل باشد. در جریان فینال جام باشگاه های اروپا 1985در ورزشگاه هیسل بروکسل میان دو تیم لیورپول و یوونتوس، هواداران لیورپول به قسمت های اختصاص یافته به تماشاگران یوونتوس یورش بردند و در جریان این جمله 39 هوادار (عمدتا تماشاگران یوونتوس) کشته شدند.

این مسابقه ادامه یافت و یوونتوس با تک گل میشل پلاتینی از روی نقطه پنالتی به پیروزی رسید اما یوفا بعد از این دیدار، باشگاه های انگلیسی را برای 5 سال از حضور در مسابقات اروپایی محروم کرد. 

استویچکوف برنده توپ طلای 1994 است که به همراه زسکاصوفیه و بارسلونا به افتخارات متعددی دست یافته است. او عضوی از تیم رویایی یوهان کرویف در بارسا بود که در 4 فصل متوالی قهرمان لالیگا شد و در سال 1992 برای اولین بار بر بام اروپا ایستاد.

با این حال، خود استویچکوف هم در دوران بازی پرافتخار خود متهم به رفتارهای نژادپرستانه شده بود. در یورو 96 و بعد از دیدار دو تیم فرانسه و بلغارستان، مارسل دسایی بازیکن نامدار خروس ها مدعی شد استویچکوف در 20 دقیقه ابتدایی به او و دیگر بازیکنان آفریقایی تبار فرانسه توهین های نژادپرستانه کرده است. البته بعد از این ادعا هیچ برخوردی با استویچکوف صورت نگرفت.

نژادپرستی در فوتبال بلغارستان که به حالت پرونده ای خاک خورده درآمده بود، بعد از اتفاقات دوشنبه شب صوفیه دوباره به تیتر بزرگترین رسانه های جهان تبدیل شد. تایرون مینگز مدافع آستون ویلا که در حال انجام نخستین دیدار خود برای تیم ملی انگلیس بود، شکایت خود از شعارهای نژادپرستانه طرفداران را در دقیقه 22 به اطلاع داور مسابقه رساند. صدای میمون نیز در هنگام پا به توپ شدن استرلینگ و رشفورد به وضوح شنیده می‌شد و صحنه هایی از سلام نازی طرفداران بلغار شکار شد. 

وضعیت به قدری بغرنج بوده که اتحادیه فوتبال انگلیس (FA) به بازیکنان حاضر در سفر صوفیه جلسه های مشاوره ای را پیشنهاد داده تا بتوانند بر شرایط روحی پیش آمده غلبه کنند.

کراسیمیر بالاکوف سرمربی تیم ملی بلغارستان و هم بازی استویچکوف در جام جهانی 1994 که در ابتدا شنیده شدن توهین های نژادپرستانه را تکذیب کرده بود اکنون از مواضع اولیه خود کوتاه آمده و بابت اظهارات خود از بازیکنان انگلیس عذرخواهی کرده است.

بعد از اتفاقات دوشنبه شب، بویکو بوریسوف نخست وزیر بلغارستان خواستار استعفای بوریسلاو میخاییلوف رئیس اتحادیه فوتبال این کشور شده بود و دستور داده بود تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، حمایت های مالی از این اتحادیه قطع شود. 

چند ساعت بعد، میخاییلوف از سمت خود کناره گیری کرد و رسانه های بلغار گزارش داده اند در صورت پذیرش استعفای میخاییلوف در روز جمعه، کراسیمیر بالاکوف نیز از هدایت تیم ملی کنار گذاشته خواهد شد. 

7712

نظرات کاربران
کوهمره.جروق
انگلیس هر چی سرش بیاد حقش هست
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۶:۱۳
پاسخ
37
54
Rasol
توی ایرانم اگه تعدادبازیکنای سیاه پوستمون زیاد شه چیزی از کشور ای دیکه کم نداریم
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۹:۱۰
پاسخ
21
63
Wien
کسانیکه بلغارستان و مردم آنجا را میشناسند،میدونن که بلغارستان و چندتا کشور دور و بر آنها،فقط اسما و از لحاظ جغرافیا، اروپایی حساب میشن،اما از لحاظ فرهنگی یه کشور جهان سومی یا حتی جهان دهمی حساب میشن و انصافا پر از آدمهای عقب افتاده فرهنگی هستند،در همین عکس هم دقت کنین،از قیافه های آنهایی که سلام هیتلری دادن،معلومه از چه قشر آدمهایی هستند و قول میدم بعضی از آنها حتی نمیدونن نژادپرستی و سلام هیتلری چه معنی داره.
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۳:۳۵
پاسخ
10
63
Mohammadblue
یوفا باید فکری به حال جریانات پیش آمده بکنه هم برای فدراسیون ترکیه و هم برای فدراسیون بلغارستان باید جریمه و محرومیت سنگین درنظر بگیرن و یکبار برای همیشه نژادپرستی و سیاست رو از فوتبال دور کنن
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۰:۵۸
پاسخ
9
45
یاردوازدهم
متاسفانه عده ی معدودی از تماشاگرنماها در استادیوم های کشور خودمون هم هستن که نژادپستی رو به اوج خودشون رسوندن و به هموطنان خودشون هم رحم نمیکنن
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۳:۲۴
پاسخ
4
57
امیر حسین
باید بابت تخلفات بازی ایران و بحرین که موقع خوندن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران طرفدارای بحرین بیشرمکارترین کار رو انجام دادن و موقع خوندن سرود هو می‌کشیدن و سوت می‌زدن هم برخورد جدی نسبت به این کار صورت بگیره
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۸:۰۱
پاسخ
146
255
دکتر
احساساتی نباش خیلی خخخخخ
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۷:۰۹
17
29
امیر
بیشرمکارترین کار???!!!!
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۵:۴۹
1
28
آریا
کجای این کامنت ایراد داره ک 6 نفر دیسلایکش کردن؟ این افراد یا برای دیسلایکشون دلیل بیارن یا مشخصه با وطنمون دشمن هستن.
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۴:۴۲
30
37
احمد
نژادپرستی بیماری خطرناکیه که باید درمان شود
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۹:۲۱
پاسخ
5
215
امین
فیلم بازی می‌کنه همشون نژادپرستن
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۰:۳۰
پاسخ
125
55
تراختورچی از مازندران
الحمدلله تو کل ورزشگاه های ما هر توهینی باشه،حداقل توهین به رنگ پوست وجود نداره!خدارو بی نهایت شکر میکنم.اینو به جد عرض کردم.
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۵:۳۳
پاسخ
53
171
پرسپولیسی گرگان
اگه سیاه پوست داشتیم این توهین هم میشد ،بخصوص از سمت هودارای چهار چرخ
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۸:۱۹
28
37
محمد
اتفاقا توهینهایی که توی ورزشگاه های ما میشه از نژادپرستی هم بدتره. توی فرهنگ ما چیزی بدتر از اون نوع فحاشی ها نیست. از لحاظ دینی هم بسیاری از این فحاشی ها شامل حد و تعزیر هستند. اگه قانونش تدوین بشه و چند بار داور بازی رو متوقف کنه و بازی رو سه-هیچ کنن تماشاچیها متوجه کنترل زبونشون میشن و این جو کثیف و مسموم و ناجوانمردانه اصلاح میشه.
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵:۳۰
3
36
afrooz
به خدا اینکه کی کجا به دنیا میاد اصلا دست خود آدم نیست ممکنه هر کدوم از ماها ترک ، لر ، کرد ، اصفهانی ، مازندرانی ، تهرانی ، شیرازی یا یزدی بودیم پی این توهین نژادی و برتر بینی خودمون به دیگری اصلا پسسندیده نیست کاشکی ورزشگاهای ماهم همه با هم فقط کری ورزشی میخوندن و کار به خشونت و فحش و اینا نمیکشید
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۹:۵۸
4
42
کوهمره.جروق
البته هواداران تراکتور و سپاهان نژاد پرستند
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۷:۰۴
15
34
صالح حوژه
دوست عزیز نژادپرستی فقط توهین به رنگ پوست نیست اتفاقا هوادارایه تیمی که طرفدارش هستین و اسم نمیارم تو این چندسال اخیر رفتارهای نژادپرستانه و یه جورایی خودبرتر بینی قومیتی زیادی تو ورزشگاهها و مخصوصا تو فضای مجازی نشون میدن و ادبیات ادمین های کانال های به قول خودت ون تورک تایید کننده این موضوع هست
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۴:۰۳
9
32
امیرعباس
بازی دوستانه ایران و آلمان در سال ۱۳۸۳ ورزشگاه آزادی خیلی از هواداران ایرانی حاضر در ورزشگاه سلام هیتلری کردن که تعجب بازیکنان آلمانی را وا داشته بودن. ما کم از هوادارای بلغارستان نداریم. ادمین خواهشن
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵:۱۵
پاسخ
33
275
ایمان
اون بازی جهت کمک به زلزله زدگان بم بود که توسط آلمان ها تدارک دیده شده بود. حیف!!!
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸:۵۴
2
18
بابک
تماشاگران ایرانی می خواستند میزان توجه و علاقه شان را نشان دهند که از المان اشتباهی استفاده کردند .
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۲:۲۶
4
24
علیرضا م.
اینجا هم سنگ زدن و از طبقه بالا آب جوش ریختن، هنوز حتی پرونده‌شون بررسی هم نشده! گفتن پرونده ۳ بخش داره، بخش اول و دوم رو اجرا کردن، سومی رفت قدم بزنه!
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۱:۱۲
پاسخ
39
154
arya
کثیف ترین انسانها نژادپرستا هستند آبروی کشور بلغارستان برای همیشه رفت
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۹:۲۸
پاسخ
21
220
MOHSEN
کاش علی دایی هم به عنوان یک اسطوره بیاد از دردهای فوتبال ما صحبت کنه
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۸:۳۹
پاسخ
13
191
رئال مادرید
مگه نشده یاکسی نمیدونه
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۶:۲۹
3
52
عشقممم نیمار
اشک تمساح !! :-P
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۵:۰۰
پاسخ
250
16
Ahura
در عمر گهربارت حرف منطقی زدی؟میدونی حرف درست و حرف حساب چیه؟یکم فکر کن قبل تایپ کردن.به خدا اگه ضرر کردی با من.بزرگ شو یکم
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۷:۵۳
2
19
TT فراتر از باشگاه ✔
یه لحظه یاد پیشکسوتای خودمون افتادم مال ماها دعوا رو داغتر میکنن =)))))
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۱:۱۸
پاسخ
6
186