امید نمازی: گفتند نمازی آمریکایی است و با لابی جانشین من را انتخاب کردند

امید نمازی: گفتند نمازی آمریکایی است و با لابی جانشین من را انتخاب کردند

4147
15:51
25 آذر 1397
سرمربی پیشین تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: برای جدایی‌ام از ذوب‌آهن در بین اعضای هیئت مدیره باشگاه لابی‌هایی صورت گرفته بود و هرکدام گزینه‌هایی برای جانشینی من انتخاب کرده بودند.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از تسنیم، حضور دوباره امید نمازی در فوتبال ایران برای این مربی بین‌المللی خوش‌یمن نبود و او حتی نیم‌فصل نخست لیگ برتر را نیز با ذوب‌آهن به پایان نرساند. دستیار سابق کارلوس کی‌روش در تیم ملی و نایب قهرمان فصل پیش لیگ برتر در حالی با یکدیگر به بن‌بست برخوردند که این تیم بعد از آمدن علیرضا منصوریان نیز هنوز سروسامان نگرفته است.

در همین راستا امید نمازی ناگفته‌هایی از حضورش در ذوب‌آهن را مطرح کرده است که مشروح این گفت‌و‌گو را در زیر می‌خوانید:

* حضور شما در ذوب‌آهن نوید به وجود آمدن روز‌های خوب برای این تیم را می‌داد، اما چه شد که همکاری شما با ذوب‌آهن به ناکامی ختم شد؟

در دو سه سال اخیر صحبت‌هایی با من از سوی باشگاه ذوب‌آهن شده بود و بالاخره امسال این توفیق حاصل شد که به اصفهان بروم. فکر می‌کنم کار را با ذوب‌آهن خوب شروع کردیم، اما متأسفانه در ادامه همکاری‌های لازم برای تقویت تیم نشد تا باعث شود تیم روال خوبش را طی نکند. تیم با مصدومیت و جدایی چند بازیکن دیگر تقویت نشد و رحیم زهیوی و ارسلان مطهری هم خیلی دیر به تیم اضافه شدند. همین عامل باعث شد تا ما یکسری از نتایجی را که باید می‌گرفتیم، از دست بدهیم آنهم با وجود اینکه فوتبال خوبی را نمایش می‌گذاشتیم.

* دلیل عدم نتیجه‌گیری ذوب‌آهن چه بود؟

آمار‌ها نشان می‌دهد که تیم ما از لحاظ مالکیت, تعداد پاس و شوت به دروازه عملکرد بسیار خوبی در بازی‌ها داشته است و در بازی‌ها فرصت‌های زیادی را از دست می‌دادیم. البته همان‌طور که باشگاه اعلام کرده است, داوری‌ها نیز خیلی به ضرر ذوب‌آهن بوده و تیم ما در هفت هشت بازی از داوری متضرر شده است. به من در ذوب‌آهن فرصت کافی داده نشد. واقعیت این است تنها کسی که می‌توانست ذوب‌آهن را بحران خارج کند, من بودم، چراکه تیم ما خوب بازی می‌کرد و می‌توانستیم با جذب یک بازیکن گلزن به جدول و رقابت بازگردیم.

* ذوب‌آهن با حضور علیرضا منصوریان نیز روی روال نتیجه‌گیری قرار نگرفته است.

فکر می‌کنم بعد از جدایی من همه متوجه شده‌اند که مشکل ذوب‌آهن کار من نبوده است. مشکل بحران و یکسری مسائل بود که در ذوب‌آهن وجود داشت. تیم ما همان ابتدا چهار بازیکنش را از دست داد. تبریزی جدا شد و حبیب‌زاده و حسن‌زاده نیز دچار مصدومیت شدند و یک بازیکن‌مان نیز با مشکل سربازی مواجه شد. به‌هرحال مشخص است وقتی چهار بازیکن از ترکیب اصلی تیم خارج شوند, این تیم از لحاظ فنی و نتیجه‌گیری به مشکل می‌خورد. البته در کنار این مشکلات باید کم کاری یکی دو بازیکن را هم اضافه کنیم .

* چرا این بازیکنان را کنار نگذاشتید؟

من می‌خواستم این بازیکنان را از تیم کنار بگذارم، اما باشگاه از من حمایت نکرد. همکاری بین من و مدیریت باشگاه کافی نبود و همه این مسائل دست به دست هم دادند تا این مشکلات کار را خراب کنند. بازهم می‌گویم اگر ذوب‌آهن در یکی دو پست تقویت شود, این تیم دوباره به روز‌های خوبش می‌تواند برمی‌گردد و روند نتیجه‌گیری‌اش را آغاز می‌کند.

* به باشگاه ذوب‌آهن درخواست داده بودید که محسن مسلمان از کنار گذاشته شود؟

درباره این موضوع قبلاً حرف زده شده است. بالاخره بازیکن حرفه‌ای باید در خدمت تیم باشد و در طول بازی دوندگی بالایی داشته باشد. این نمی‌شود که در بازی 9 نفر بدوند و یک نفر راه برود. این روی عملکرد تیم تأثیر می‌گذارد و روحیه تیم را هم خراب می‌کند. کم‌کاری یک بازیکن حتی به تمرینات تیم هم آسیب می‌رساند. البته من می‌دانم این موضوع در سایر تیم‌ها نیز رخ می‌دهد, چون هنوز در ایران نگرش حرفه‌ای به فوتبال وجود ندارد.

* آیا بعد از جدایی, باشگاه ذوب‌آهن حق و‌ حقوق و مطالباتتان را پرداخت کرده است؟

در این باره باشگاه ذوب‌آهن به وظایفش عمل کرده است و مشکلی خاصی نیست.

*مرتضی تبریزی بعد از حضور شما در ذوب‌آهن به استقلال رفت, آیا شما موافق جدایی این مهاجم بودید؟

حتی می‌توانید از آذری نیز سؤال کنید. قبل از اینکه قراردادم را با ذوب‌آهن امضا کنم برای تبریزی مشتری از ایران و خارج وجود داشت. یکی دو تا تیم قطری و البته استقلال هم یکی دو سال به دنبال جذب این بازیکن بودند. همان ابتدا گفتم تبریزی بازیکنی است که در سال‌های اخیر همیشه 15-10 گل برای تیم به ثمر رسانده و یک بازیکن تأثیرگذار است. همان موقع من با جدایی تبریزی مخالفت کردم، اما در ادامه خود تبریزی با رفتارش نشان داد که نمی‌خواهد در ذوب‌آهن بماند. او با من صحبت کرد و گفت باشگاه به من اهمیت نداده است و مدام از جدایی‌ام حرف می‌زند و سروصدای انتقال مرا بیرون می‌دهد. به تبریزی گفتم تو یکی از بهترین بازیکنان تیم هستی، اما او حواسش جای دیگری بود و برای همین به باشگاه اعلام کردم اشکالی ندارد که از فروش تبریزی درآمدزایی کند، اما به شرط اینکه برای او جایگزین بیاورید, چون نمی‌شود بازیکنی که این همه گل می‌زند بدون جایگزین از تیم جدا شود. این اتفاق رخ نداد و در هفته هشتم زهیوی به تیم اضافه شد و ITC مطهری نیز در هفته یازدهم صادر شد. این مسائل به تیم ضربه بزرگی زد.

*حضور علیرضا منصوریان را در ذوب‌آهن چگونه می‌بینید؟

چندین سال است که با منصوریان آشنایی و رفاقت دارم و برای او در ذوب‌آهن آرزوی موفقیت می‌کنم. امیدوارم او و همکارانش به دنبال حل مشکلات واقعی ذوب‌آهن باشند نه اینکه بعد از دو هفته حضورشان بگویند تیم در ابتدای فصل بدنسازی خوبی نداشته است. چطور می‌شود تیمی که بدنسازی خوبی نداشته تا همین بازی آخری که ما حضور داشتیم در 30 دقیقه پایانی بازی به تیم حریف فشار وارد کند یا چطور زمانی که تیم 10 نفره بوده موفق به کسب نتیجه تساوی شده است؟ البته در بازی با سپاهان هم ما 10 نفره شدیم و سپاهان خیلی شانس آورد که با ما در این شرایط مساوی نکرد. تیم در همه بازی‌ها در 30 دقیقه پایان بازی فشار زیادی را روی حریفانش وارد کرده است, بعد چطور می‌شود که می‌گویند تیم بدنسازی خوبی نداشته است؟ اینها حرف‌هایی است که می‌خواهند با آن ذهن مردم را منحرف کنند. بهتر است کادر فنی جدید به دنبال رفع مشکلات اساسی تیم و جذب بازیکن باشد.

* شایعات و حواشی پیرامون جدایی شما از ذوب‌آهن زیاد به وجود آمده بود. واقعاً چطور شد که باشگاه تصمیم به قطع همکاری با شما گرفت؟

مقصر را باید در جاهای دیگر جست‌و‌جو کرد. همان‌طور که گفتم تنها کسی که می‌توانست تیم را از بحران خارج کند خود من بود، اما از بالا و کارخانه فشار روی آذری آوردند که من را برکنار کند. یکسری فشار‌ها از طرف رئیس و اعضای هیئت مدیره وارد شد. در بین اعضای هیئت مدیره لابی‌هایی صورت گرفته بود و هرکدام گزینه‌هایی برای جانشینی من انتخاب کرده بودند. حتی گفتند که نمازی آمریکایی است  و مسائل را به سمتی بردند که ربطی به فوتبال نداشت. در نهایت روی آذری برای جدایی من فشار آورند تا جایی که او هم به جایی رسید که جایگاه خودش را در خطر دید و تصمیم به جدایی من گرفت. شرایط به گونه‌ای بود که آذری نمی‌توانست دیگر از من حمایت کند.

*برنامه کاری آینده‌تان چیست؟ آیا به آمریکا باز خواهید گشت؟

هفته آینده به آمریکا می‌روم. دو پیشنهاد کار در این کشور دارم که بعد از بررسی آنها دوباره در این کشور مشغول خواهم شد.

* تجربه دوباره حضور در فوتبال ایران برای شما چطور بود؟

من هیچوقت ضد کار کردن در ایران نیستم اما دفعه بعد در ایران به تیمی می‌روم که بتوانم فلسفه و ایده خودم را پیاده کنم. این کار زمان می‌برد، چون فوتبال ایران سنتی است و برای تغییر نیاز به زمان دارد. در ذوب‌آهن برنامه‌مان این بود که از تیم‌های پایه شروع کنیم و تا تیم بزرگسالان همه به یک شیوه بازی کنند. بازی روی زمین و با سرعت بالا در خط دفاع و حمله. اینها برنامه‌هایی بود که من در ذوب‌آهن داشتم اما اجرای آنها زمان می‌برد. از آن طرف عناصر کافی نیز برای اینکه به کارمان به درستی ادامه دهیم در این باشگاه وجود نداشت. باید برای اجرای این برنامه‌ها بستر هم فراهم باشد.

*برخی‌‌ها اعتقاد داشتند شما باید روش برخوردتان را با بازیکنان جدی و محکم  می‌کردید تا آنها از شما حرف شنویی بیشتری داشته باشند, آیا این انتقادات درست است؟

در مدل کاری من داد و بی‌داد و فحش و ناسزا جایی ندارد. اینکه بخواهم در رختکن سر بازیکن داد بزنم و به آنها فحش بدهم درست نیست، ولی متأسفانه در ایران مد شده طور دیگری با بازیکنان برخورد شود. من همیشه سعی می‌کردم با بازیکنانم به نحوی صحبت کنم که انگار برادر آنها هستم، اما یکسری در ایران فکرمی‌کنند که مربی باید با لحن بد با بازیکنان حرف بزند. البته من مشکلی با اینکه بخواهم با بازیکنان برخورد کنم و یا محکم با آنها صحبت کنم, ندارم اما از آن طرف با لحن بد حرف زدن  و فحاشی و فضیحت مخالف هستم و این فرهنگ را اصلاً ندارم. گاهی اوقات محکم صحبت کردن با بازیکن و برخورد با آن جزو وظایف مربی است که من هم این کار‌ها را انجام می‌دهم.

*اعتراضات به داوری هم در این فصل به حداکثر رسیده است, البته مربیانی هم هستند که داد و فریادشان را بر سر داوران در طول بازی خالی می‌کنند.

درست است. در ایران یکسری مربیان به دلیل وجهه و اسم‌شان می‌توانند روی داور تأثیر بگذارند. البته این چیزی نیست که فقط در ایران رخ بدهد و مربیان همه کشور‌ها در کنار زمین به داور اعتراض می‌کنند.

*تیم ملی ایران, جام ملت‌های آسیا را پیش رو دارد, فکر می‌کنید این تیم به چه عنوانی می‌تواند دست پیدا کند؟

تنها صحبتی که می‌‌توانم درباره تیم ملی داشته باشم, این است که برای این تیم در جام ملت‌ها آسیا آرزوی موفقیت داشته باشم و امیدوارم که این تیم بتواند بعد از سال‌ها ایران را قهرمان آسیا کند.

* اخیراً صحبتی‌هایی از سوی خواهرخانم شما (لیلا اوتادی) در فضای مجازی منتشر شد که در صحبت‌هایشان انتقادات شدیدی به شخص کی‌روش داشتند. البته برخی دلیل این مطرح شدن این انتقادات را به نسبت خانوادگی شما با این خانم بازیگر نسبت دادند, این حرف و حدیث‌ها درست است؟

خیر, ایشان نظر شخصی خودشان را درباره کی‌روش مطرح کرده بودند و این هیچ ربطی به من ندارد. او طرز تفکر خودش را دارد و من خیلی کم با ایشان صحبت می‌کنم و حتی می‌بینم‌شان.

2051

نظرات کاربران
فرهاد
واقعا" دیواری کوتاهتر از دیوار این داورای بیچاره نیست!! تقریبا" تمامی مربیان لیگ برتری طی این یکی دوهفته از داوران انتقاد کرده و گفته اند : از تصمیمات آنها در بازیهایشان ضرر کرده اند!! پس کدام تیمها نفع برده اند ، چرا یکی از سرمربیها مدعی تصمیم خوب داوران بنفع تیمش نمیشود ؟ واقعا" تعجب آور نیست ؟ نباید به این هجمه ها مشکوک شد ؟ حالا چه کسی میخواهد در مقابل اینهمه تهاجم ناجوانمردانه از شأن و حیثیت این قشر زحمتکش دفاع کند؟ ناسلامتی ادعای مسلمانی هم داریم .
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۳:۲۹
پاسخ
3
8
ققنوس سرخ
قبول کن تو هم مثل داچعلی دانش فنی بالایی نداری و در عوض شیشعلی شومنه خوبی هستش که تو نیستی!خود من که کشته مرده حرکات کنار زمینش هستم!!!
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۷:۱۶
پاسخ
14
23
مرتضی
چرا وزیر بازیکن ذوب اهن رو گرفت و این تیم رو ضعیف کرد هیچ کی صداش در نمیاد
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۲:۱۶
پاسخ
8
30
امید
اقای نمازی اون کسی که جانشین شما شده قبلا هم از این کارها کرده بود..وقتی میخاست از نفت تهران به 4تقلال بیاد لابی کرد و باعث شد پرویز مظلومی از 4تقلال بره..درحالی که مظلومی قرارداد 2ساله با 4تقلال داشت..ادمین 1بار تایید کن..باتشکر از زحمات شما
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۰:۴۳
پاسخ
9
26
مسعود
اینجا قلدر و همیشه طلبکار نباشی باید بزاری بری امثال کربکندی و فرکی و مظلومی کجان
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۹:۲۵
پاسخ
4
23