انتخابات فدراسیون فوتبال با بحران همیشگی/ مچ‌اندازی دوباره وزارت و فدراسیون 

انتخابات فدراسیون فوتبال با بحران همیشگی/ مچ‌اندازی دوباره وزارت و فدراسیون 

651
11:07
03 اسفند 1398
انتخابات فدراسیون فوتبال مانند ادوار گذشته دوباره با چالش‌های جدی روبرو شده است. چالش‌هایی که شاید باعث به حاشیه رفتن انتخابات 25 اسفند شود.

به گزارش سایت نود، قرار است 25 اسفندماه با برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال جانشین مهدی تاج مشخص شود. پس از ثبت‌نام 9 نامزد برای ریاست فدراسیون فوتبال، گفته شده که شش نامزد؛ هدایت ممبینی، حبیب کاشانی، مهدی محمدنبی، حسینعلی قریب و حیدر بهاروند و عباس صوفی موفق شدند 10 فرم تاییده را از اعضای مجمع بگیرند و از مانع اول عبور کنند. امیر مسعود هراتیان، محمدرضا کلائی و رضا جلالی هم عملا از رقابت کنار رفتند.
تایید صلاحیت و داشتن 10 سال سابقه مدیریت  دیگر شروط اصلی حضور در مرحله نهایی انتخابات است. با این حال آنچه باعث چالش جدی برای برگزاری انتخابات شده است موضوع بازنشستگی است. پیش از این گفته شده بود سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال انتصاب بازنشسته‌ها در سه پست ریاست، دبیرکلی و خزانه‌داری را ممنوع کرده است. حالا شنیده می‌شود چنین حساسیتی برای پستهای نایب رئیسی هم وجود دارد. هم اکنون حیدر بهاروند، سرپرست کنونی فدراسیون فوتبال که برای ریاست هم نامزد شده وتقریبا نایب رئیس تمام نامزدهاست بازنشسته است. حذف بهاروند کاملا آرایش انتخابات را بهم می ریزد. حبیب کاشانی هم بازنشسته است و بین سایر نامزدها هم بازنشسته‌های دیگری دیده می شود. 
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان تاکید کرده که انتخابات فدراسیون بدون حضور بازنشسته‌ها برگزار شود و همین موضوع می‌تواند یک چالش اساسی ایجاد کند.
اختلاف بین وزارت و فدراسیون 
اعضای فدراسیون فوتبال تاکید دارند که موضوع بازنشستگی شامل حال فدراسیون فوتبال نمی شود چرا اینکه این مجموعه یک نهاد غیردولتی است. این کشمکش چند سالی است ادامه دارد و در دوره‌های قبل انتخابات هم دیده شد. فدراسیون‌نشین‌ها تاکید دارند مقرر شده انتخابات 15 اسفند با اساسنامه کنونی برگزار شود و در این اساسنامه به موضوع بازنشسته بودن اشاره‌ای نشده است. یک کشمکش راه افتاده است.
بهاروند و دیگر بازنشسته‌ها نمی‌خواهند کوتاه بیایند و از انتخابات کنار بکشند. فشار وزارت و نهادهای نظارتی هم اگر خیلی علنی شود باعث تکرار داستان مساله‌ساز دخالت دولت در امور فوتبال و خطر تعلیق می‌شود.  
 بعید است که نهادهای نظارتی در این باره با فدراسیون مماشات کنند. در آنسو احتمال کوتاه نیامدن بهاروند و دوستان وجود دارد. اگر قرار باشد دو طرف از مواضع خود کوتاه نیایند دوباره بحران به سراغ فوتبال خواهد آمد. به نظر می‌رسد در این شرایط تنها دو راه برای حل مشکل وجود خواهد داشت
نخست انتخابات با همین شرایط کنونی و اساسنامه فعلی برگزار شود و بعد از انتخابات مجمع فدراسیون فوتبال اساسنامه را اصلاح کند و موضوع بازنشستگی تعیین تکلیف شود. راه دوم که شاید منطقی‌تر به نظر می‌رسید و می‌تواند خواسته‌های وزارت ورزش و نهادهای نظارتی را تامین کند تعویق انتخابات است. انتخابات مدتی عقب بیفتد و در باره زمانی ایجاد شده برای موضوع بازنشستگی و اصلاح اساسنامه اقدامات لازم صورت بگیرد.
به هر حال آنچه مشخص است نمی‌ توان با دستور وزیر ورزش که طبق اساسنامه فعلی تنها یک عضو مجمع است جلوی حضور بازنشسته‌ها در انتخابات را گرفت و انتخابات را ناقص کرد. برگزاری با حضور بازنشسته‌ها هم واکنش سازمان بازرسی کل کشور را به همراه خواهد شد.
بهتر بود این موضوع قبل از نام‌نویسی حل می‌شد که نشد. اگر بین دو گروه در این روزها تفاهم ایجاد شود برگزاری انتخابات در 25 اسفند چه با بازنشسته‌ها چه بی بازنشسته‌ها یک معظل جدید برای ورزش ایران ایجاد خواهد کرد
 

اختصاصی
نظرات کاربران
حسام
نبی رییس میشه.وزارت هم حرکت رونالدینیویی می زنه.در ظاهر می گه دنبال ریاست قریب ولی در اصل گزینه وزارت نبی خواهد بود و نبی هم رییس میشه.حمایت همه را هم داره...فکر می کنند پیچیده است.ولی خیلی واضح و مبرهن!
۰۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵:۰۲
پاسخ
1
3