انتظاری به رنگ حسرت و رؤیا؛ نگاهی به طولانی ترین مدت انتظار کشورهای آسیایی برای قهرمانی در رقابت های باشگاهی آسیا

انتظاری به رنگ حسرت و رؤیا؛ نگاهی به طولانی ترین مدت انتظار کشورهای آسیایی برای قهرمانی در رقابت های باشگاهی آسیا

25585
23:09
12 آبان 1397
فوتبال دوستان ایرانی چشم به دیدار برگشت پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن داشته و نمی خواهند انتظار قهرمانی ایرانیها در آسیا طولانی تر از این شود، اتفاقی که در دیگر کشورهای آسیایی کمتر دیده می شود.

وبسایت رسمی برنامه نود - فوتبال دوستان ایرانی چشم به دیدار برگشت پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن داشته و نمی خواهند انتظار قهرمانی ایرانیها در آسیا طولانی تر از این شود، اتفاقی که در دیگر کشورهای آسیایی کمتر دیده می شود.

به گزارش وب سایت نود، حدود سه دهه پیش کشورهای شرق آسیا لیگ های حرفه ای فوتبال را راه اندازی کردند و چند سال بعد هم کشورهای حاشیه خلیج فارس دست به اقدامی مشابه زدند که نتیجه این تغییرات در نتایج نمایندگان این کشورها در رقابت های باشگاهی آسیا به خوبی ملموس بوده و هست. با وجود پیشرفت محسوس در سطح کیفی رقابت های لیگ برتر ایران که دو دهه از برگزاری آن می گذرد، اما تیم های ایرانی در سطح قاره نتوانسته اند برابر حریفان، به ویژه رقبای شرق آسیا، قدرت نمایی کنند.

یکی از مهم ترین مسائل فوتبال ایران طی این سالها، عدم موفقیت و نتیجه گیری باثبات باشگاه های ایران در سطح آسیا و دل بستن به درخشش مقطعی برخی تیمها بوده است؛ اتفاقی که سبب شده انتظار فوتبال ایران برای کسب عنوان قهرمانی در آسیا به 25 سال برسد و (در صورت عدم نتیجه گیری پرسپولیس در بازی برگشت) این انتظار طولانی تر هم خواهد شد. جالب اینکه حتی انتظار هواداران تایلندی هم مثل ایرانیها طولانی نبوده و آخرین قهرمانی یک تیم تایلندی در آسیا به 23 سال پیش بر می گردد. در ادامه نگاهی به بیشترین مدت انتظار تیم های باشگاهی کشورهای آسیایی برای کسب عنوان قهرمانی در این قاره خواهیم داشت. گفتنی است در این گزارش به کشورهایی اشاره شده که حداقل یک تیم باشگاهی آنها سابقه قهرمانی در آسیا را در کارنامه دارند.

کره جنوبی (7 سال)

با وقفه ای 15 ساله، برگزاری جام باشگاه های آسیا از سال 1985 از سر گرفته شد؛ در همان سال دوو رویالز کره جنوبی در عربستان توانست برابر الاهلی به پیروزی برسد و قهرمان شود. پس از قهرمانی دوو رویالز، باشگاه های کره ای تا 7 سال در رقابت های جام باشگاه های آسیا حضور نداشتند تا اینکه در سال 1995 با شرکت مجدد یک تیم کره ای توانستند قهرمان این مسابقات شوند؛ ایلهوا چونما با غلبه بر النصر عربستان در ریاض به انتظار 7 ساله هواداران کره جنوبی پایان داد.

ژاپن (11 سال)

چشم بادامی های آسیا پس از دو قهرمانی متوالی در سال های 1986 و 1987، تا یک دهه رنگ قهرمانی در آسیا را ندیدند. در این مدت تنها تیم نیسان یک بار به فینال رسید که برابر لیائونینگ چین مغلوب شد اما در سایر دوره ها تیم های ژاپنی توفیقی نداشتند تا اینکه در سال 1999 جوبیلو ایواتا در ورزشگاه آزادی موفق شد با شکست استقلال تهران، طلسم 11 ساله باشگاه های ژاپنی را بشکند. البته ژاپنی ها یک بار دیگر هم در لیگ قهرمانان آسیا انتظار 7 ساله ای را برای کسب عنوان قهرمانی کشید که این انتظار آنها هم با پیروزی برابر سپاهان اصفهان به پایان رسید.

قطر (22 سال)

کشور کوچک حاشیه خلیج فارس در این چند سال نمایندگان قدرتمندی را روانه لیگ قهرمانان کرده است؛ اما این کشور تنها دو بار در تاریخ رقابت های باشگاهی در آسیا به قهرمانی رسیده که هر دو قهرمانی هم به نام السد ثبت شد. در سال 1989 که السد توانست الرشید عراق را در فینال شکست دهد، 22 سال طول کشید تا یک باشگاه قطری بر بام فوتبال آسیا قرار گیرد. سال 2011 نماینده قطر که در هر دو دیدار رفت و برگشت در مرحله حذفی مغلوب سپاهان اصفهان شد، اما به علت استفاده از رحمان احمدی دو اخطاره در ترکیب سپاهان، السد به مرحله بعدی راه یافت، با پیروزی برابر جونبوک موتورز کره جنوبی قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرد. سپاهان که تیم بسیار خوبی در اختیار داشت، شاید در آن فصل نتایجی می گرفت تا اجازه ندهد حسرت ایرانیها تا این اندازه طولانی شود؛ اما حسرت سپاهانیها زمانی بیشتر شد که السد در جام باشگاه های جهان هم موفق بود و توانست به عنوان سومی این بازیها دست یابد.

عربستان سعودی (13 سال)

افت فوتبال عربستان در چند سال گذشته باعث شد تا تیم های باشگاهی این کشور در رسیدن به عنوان قهرمانی در آسیا توفیقی نداشته باشند. پس از دو قهرمانی متوالی الاتحاد عربستان در سال 2004 و 2005، دیگر هیچ تیم عربستانی نتوانست قله فوتبال آسیا را فتح کند. البته عربستانی ها در این سالها چندین بار به فینال رسیده اما در گام آخر کم آورند. در این سالها، الاتحاد و الاهلی و الهلال (2 بار) راهی فینال لیگ قهرمانان شدند اما آنها بازنده هر چهار فینال بودند.

چین (22 سال)

لیائونیگ در سال 1990 قهرمان جام باشگاه های آسیا شد اما پس از آن تیم های چینی تا دو دهه در آسیا حرفی برای گفتن نداشتند. گرچه تیم ملی چین در سال 2002 به جام جهانی صعود کرد اما در سطح باشگاهی نتوانستند در حد مدعیان ظاهر شوند تا اینکه سرمایه گذاری نجومی آنها در لیگ کشورشان باعث شد تا به قطب فوتبال باشگاهی در شرق و کل آسیا بدل شوند. در سال 2013 گوانگژو اورگراند که مارچلو لیپی را به عنوان مربی در اختیار داشت، این طلسم را شکست و قهرمان آسیا شد. این تیم در سال 2015 باز هم لیگ قهرمانان آسیا را فتح کرد تا نوید ظهور قدرتی جدید در رقابت های باشگاهی آسیا را بدهد. چینی ها در این مدت دو بار فینالیست شدند؛ لیائونیگ که در سال 1991 در فینال به استقلال تهران باخت و دالیان هم در سال 1998 مغلوب پوهانگ استلرز کره جنوبی شد.

امارات (15 سال)

العین تیم قدرتمند امارات فاتح اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا شد. در آن سال العین که با هدایت برونو متسوی فرانسوی و در اختیار داشتن بازیکنانی مثل فرهاد مجیدی، توانست قهرمان آسیا شود تا فرهاد مجیدی تنها بازیکن ایرانی فاتح لیگ قهرمانان آسیا لقب بگیرد. از آن پس دیگر تیم اماراتی نتوانست قهرمانی در آسیا را تجربه کند، هرچند العین دو بار دیگر و الاهلی هم یک بار فینالیست شدند اما نتیجه جز شکست عایدشان نشد.

 

2081

نظرات کاربران
مصطفی
حتی اگر امسال پرسپولیس قهرمان نشه فصل بعد که دیگه محروم نیستیم و کلی بازیکن خوب آورده ایم حداقل حداقل تا نیمه نهایی رفتیم ، شما انصافا نگاه کنید نمیه اول توی زمین حریف چه بازی ای کردیم انصافا اگه وحید امیری بود یا طارمی یا بازیکن خوب برای تعویض مثل اینا نیمه دوم بعد گل خوردن میتونستیم با تعویض روند بازی رو تغییر بدیم اما نیمکت خالی بود واقعا بدون تعصب میگم تا اینجا اومدن پرسپولیس شبیه معجره هست کجای دنیا چنین اتفاقی افتاده!؟
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۴:۰۰
پاسخ
7
14
کاشیما2پرسپولیس0
این حسرت حداقل یکسال دیگه ادامه خواهد داشت.
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۷:۵۰
پاسخ
14
7
Perspolis
شازده کوچولو آبی شما که از تیم ده نفره سایپا باختید و حذف شدید لطفا نظر ندید
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۰:۰۶
پاسخ
15
30
kazi
از الان قرمزها غرورو بذارن کنار و از حرفای تعصبی دست بردارن و از همه ملت ایران بخوان واسه تیمشون انرژی مثبت بفرستن مخصوصا خود آقای برانکو تا شاهد معجزه ای رخ بده و قهرمان شن
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۲:۲۳
پاسخ
73
45
امین
انتظاری به رنگ پرسپولیس حسرت و رویای آسیا آدمین لطفاً عدالت رو رعایت کن
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۹:۵۸
پاسخ
89
49
mohammad
انشاا... پرسپولیس بازی برگشت نتیجه خوبی بگیره و قهرمان شیم. گل که میزنیم فقط خدا کنه گل نخوریم که در اینصورت کار سخت میشه. به نظرم صرف نظر از نتیجه بازی، پرسپولیس با پاداش خوبی که از آسیا تا به اینجا میگیره باید یه بازیکن با کیفیت در خط هافبک و یکی در خط حمله جذب کنه. انشاا... فصل بعد هم میریم فینال.
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۶:۴۲
پاسخ
57
102
کیومرث
من قبلا هم گفتم ما خودمون فکر می کنیم خیلی شاخیم ولی واقعیت چیز دیگه اس : ۲۵ ساله قهرمان در سطح باشگاهی تو آسیا نداشتیم و این مقاله هم گفت انتظارمون از همه بیشتر بوده !!!! . ۴۳ ساله قهرمان جام ملتها نشدیم . از ۲۱ دوره جام جهانی غیر از دو دوره کی روش کلا ۳ بار رفتیم جام جهانی . تو این ۳ دوره هم یه برد و یه مساوی و ۷ تا باخت داشتیم و مجموعا ۴ امتیاز گرفتیم .میزان امتیاز یه دوره کی روش برابره ۳ دوره غیر کی روشه . متاسفانه بعضی از دوستان مخصوصا پرسپولیسی چشمشون رو به روی واقعیت ها بستن و ناجوانمردانه به کی روش انتقاد می کنن و توقع داشتن ما از گروهمون صعود کنیم هر چند تا صعود چند سانتی متر فاصله داشتیم و همچنین ۶ ساله بهترین تیم آسیا هستیم . کمی منصف و قدرشناس باشیم و جایگاهی رو که بودیم و الآن هستیم رو با هم مقایسه کنیم .
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۷:۲۲
پاسخ
82
107
منطق اسدقلالی
پرسپولیس سال گذشته از دوازده بازی ای ک انجام داد فقط ده تا رو برابر هواداراش بازی کرد وبقیه بدون استثناء همگی مقابل تیمهای عربی بود وبازی کشورهای عربی برگزار شد،،باهمون شرایط تا چهارتیم خودش رو بالاکشید امسال هم علیرغم نداشتن یک تیم یازده نفره وباوجود اینکه چندبازیکن ازهمون تیم نصفه ونیمه از مصدومیت مزمن رنج میبردن،،خودش رو تا فینال رسوند،وعلیرغم همه کارشکنیها وکم لطفیها وسنگ انداختنها هنوزم ناامید نیستیم،،اگه فقط ده درصد حمایتی ک از کیروش وتیمش شده از برانکو وپرسپولیس میشد تا همین دو سال دوتاقهرمانی اورده بود،،ضمن اینکه کیروش از شش بازی تو جام جهانی 4امتیاز کسب کرده جلال طالبی هم از سه بازی سه امتیاز،مربیان دیگه ای هم بودند ک علیرغم هزینه وزمان کمتر در یک دوره ای ک مربی تیم ملی بودن تیم رو ب جام جهانی رسوندن،،همه ی قیاس هات جانبدارانه وباهدف توجیه وبزرگ جلوه دادن نتایج در دوران کیروش وکم اهمیت جلوه دادن حضورهای قبلی ایران تتو جام جهانی ووو...بود
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۶:۲۹
16
37
نصیر
واقعا شما فکر می کنی این پرسپولیس اگر دو سال محروم نبود و می تونست بازیکن بخره و 5 بازیکنش نمی رفت همین نتیجه رو می داد مگر فینال رفتن شوخیه با این وضعیت!!؟؟؟ کیروش خودش بعد جام ملت ها بی خود و بی جهت وارد درگیری لفظی با برانکو شد حتی فردوسی پور هم تعجب کرده بود وگرنه برانکو حتی پیشنهاد تیم ملی رو رد کرده بود
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۵۰:۰۳
16
38
فینال لیگ قهرمانان اسیا
برخی واقعیتهای تلخ رو باید پذیرفت تیمهای سرخابی تا کنون موفق به شکست هیچ تیمی از ژاپن نشدند استقلال هیچ تیمی از کره جنوبی رو هم نبرده تا حالا ،هیچ تیم ایرانی در ۹۰ دقیقه موفق به شکست تیمهای ژاپنی نشده تازه این رکوردهای منفی مال زمانیه که دلار ۱۰۰۰تومان و نهایتا ۳۰۰۰تومان بود الان با دلار ۱۵۰۰۰تومان و با ادامه ریاست کیروش بر فوتبال ما چه اتفاقی میفته؟کاملا مشخصه تیمهای ورشکسته ما نهایتا به ستاره های خود ۳ میلیارد تومان برابر ۲۰۰هزار دلار میتونند بدن که تو اروپا تدارکات چی یه تیم درجه ۳ هم بیشتر از این میگیره یعنی بازیکنان شاخص ما سال بعد لیگ قبرس و بلغارستان و مقدونیه رو هم ترجیح میدن و نمی مونند از طرفی جذب ستاره هایی با یک سوم توانایی امثال بونجاح و سرجینیو حداقل ۲ میلیون دلار معادل ۳۰ میلییارد تومان (معادل بودجه ۳فصل خیلی از تیمهای لیگ برتری)پول میخوادکه غیر از زنوزی کسی دیگه نمیتونه از این پولا بده (اونم معلوم نیست تا کی دوام بیاره)یعنی از این به بعد بعیده دیگه یه تیم ایرانی حتی از گروهش صعود کنه چه برسه به قهرمانی و نایب قهرمانی و این موضوع مهم ارزش کار پرسپولیس و برانکو رو تو این شرایط ویژه نشون میده
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۵:۴۱
پاسخ
60
181
آریا
آیا بوفون در جام جهانی ۲۰۰۸ از ایتالیا پول گرفت که قهرمان جام جهانی شد یا امباپه از فرانسه پول گرفت وقتی فرانسه قهرمان شد یکای شما برای اندازه گیری مناسب نیست انگار بگی یک متر پرتقال چند کیلو گرم است همه چی رو با پول نمیسنجند اونایی که بخاطر پول پرسپولیس رو ترک کردن آرزوشون برگردن مثه برادران یوسف که در آخر نادم بودن که برادرشون رو به پول فروختن
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۶:۴۸
20
32
kazi
آقا یک سوال از خود شما چرا تا سال های قبل تیم قرمز با پنجره باز و به قول خودتون بهترین بازیکنان تاریخ ایران به این مرحله نمیرسید خوب این پنجره بسته باعث شد بازیکنان بیشتر دیده بشن و انگیزه چندین برابری پیدا کنن و تا مرحله نهایی برسن البته چون با تیم های شرق تا این مرحله برخورد نداشتن تونستن راه پیدا کنن به این مرحله با استقلال امروزی قیاص کردن اشتباهه.خودتونم میدونید استقلال اگه مثل فصل پیش بود الان جای شما رو گرفته بود خب میبینید همین جا نکته داره چون بازیکنای جدید استقلال اون زحمات بازیکنای قبلی رو نکشیدن تا بخوان واسش بجنگن و سختی کارو متوجه بشن
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۳:۰۷
49
34
بختیاری
این همه نگرانی های ملی گرا رو عنوان کردی که تهش از تیم مورد علاقه ی خودت دفاع کنی؟ ببین دوست عزیز درسته این افتخاره واسه ایران که یه تیم ازش بره فینال اما اینو بدون اگه قرار بود تیم های شرق و غرب آسیا زودتر از فینال به هم برسن شاید این افتخار رو الان نداشتیم با این مسکن های مقطعی نمیشه درد های ریشه ای رو کتمان کرد خودمونو فریب ندیم. اصلا سطح ما با تیم های شرقی یکی نیست اگر هم نتیجه ای حاصل بشه قطعا شانس درش دخیله
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۵:۱۰
36
142
استقلال
از ایران فقط استقلال می تونه این جام رو بگیره به امید خدا سال دیگه با شفر میگیریم همین جامو .
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۴:۲۹
پاسخ
209
127
ali
مثل امسال ؟؟؟؟؟
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹:۱۹
17
29
حمید هاشمی
شما حالا برید تو لیگ بیاید بالا تا سال دیگه
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۰:۴۶
16
40
ارتش سرخ
فقط استق لاله که نمیتونه این جامو بگیره شنبه تو آزادی درو میکنیم جام رو
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۳:۳۵
23
50
علي پرسپوليسي
شما از همين حوزه خليج فارس عبور كنيد نميخواد اميد جام داشته باشيد. منصوريان 6 تا خورد شفر 5 تا تو دو بازي همين پيشرفت خيلي خوبيه براتون. با همين خوشحال باشيد.
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۸:۱۱
20
49
م
زرشک شما تو جام حذفی از تیم 10 نفره نبازید آسیا پیشکش
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۹:۱۱
23
56
مجید سرخ
شما فقط کوپا امجدیه رو می گیرید
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۸:۳۶
99
188
Amir persp0lisi
انشاءالله این حسرت هفته آینده ی این موقع تموم میشه و پرسپولیس نمیزاره جام از خاک ایران بیرون بره
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۱:۳۵
پاسخ
106
197
شازده آبی
فک کنم امروز همه متوجه شدن جایگاه چارپولیس کجاس ولی بازم از دو‌نظر شانس آوردن یک، داوری که گل سوم آفساید نبود و شجاع و کمال اخراج نشدن دو، اگ تیمی ب جز کاشیما حریفشون بود فاجعه رخ می داد شانس آوردن کاشیما مث خودشون بی افتخار و فینال اولیه.
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۷:۲۱
پاسخ
293
182
(Perspolis*)-(Roma)-(Milan*)-(**ITALIA**)
از لیگ دسته سه چه خبر !؟؟؟؟؟؟؟؟
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸:۴۳
26
61
بامداد
همه متوجه شدن جایگاه پرسپولیس کجاست : فینال آسیا راجع به جایگاه استقلال هم حرفی نزنیم بهتره، می دونم خیلی دردآوره
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۲:۵۸
24
71
حمید هاشمی
زنگ بزن 125
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۹:۳۱
19
54
فاجعه یعنی تیم ده نفره
شازده کوچولو تا کی هوچی گری، بی منطقی، تعصب کورکورانه؟ در رابطه با داوری گل دومشون آفساید بود، آبه هم باید اخراج می شد..گل سوم کدوماس؟ نکنه برای شما بعد از سوت داور هم بازی ادامه داره؟ دوست عزیز ما فرصت بازگشت داریم، شما چی!؟ ضمنا تشکر میکنم شنبه اول وقت بیدار شدی بازی سرورتو دیدی، یکمم بد نیست بازیا تیمتونم ببینی که از فقر تماشاچی به فضای مجازی پناه نیارید مرسی
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵:۳۱
24
66
saeid
بهتر نیست بجای انالیز لیگ قهرمانان اسیا، بری به انالیز تیمهای ده نفره در جام حذفی ایران به شفر کمک کنی ششتقلالی؟ دو هیچ و ده نفره به شما باخته بودیم زاید چیکار کرد؟ حالا همون کار رو با ژاپنی ها میکنن شیرهای پرسپولیس
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۹:۰۴
26
86
علي پرسپوليسي
داورها خلاف نظر شما رو دارن شازده گل دوم كاشيما بايد آفسايد گرفته ميشد. يكي از بازيكناي كاشيما هم بايد تو همون نيمه اول اخراج ميشد. خواسته هاي قلبيتون رو در قالب توهمات بيان كردين!
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۷:۵۷
40
93
نصیر
تیمی که بدون نیمکت با دو سال محرومیت از خرید و رفتن 5 بازیکن اصلیش میره فینال لیگ قهرمانان که حرفه ای ترین فرمت لیگ آسیاست عیارش مشخصه کاری که برانکو با پرسپولیس کرد در تاریخ ایران بی سابقه بوده
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۳:۳۲
41
117
زلزله 6 ریشتری سرخ
ایشالا اول پرسپولیس بعدم تیم ملی قهرمان آسیا میشن
۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۲:۲۸
پاسخ
121
294
میلاد/استقلال
اینجا نکته جالبی وجود داره ایران 25 ساله قهرمان نشده یعنی چی یعنی اینکه قهرمانی تیمها تو فرمت قبلی حساب میشه تقدیم به دوستان قرمز
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۲:۳۴
86
81
666666
6 تایی کی بودی تو؟ الهلال
۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۶:۲۷
98
53