اولین های ایران در تاریخ جام جهانی؛ از همه چیز برای گل!

اولین های ایران در تاریخ جام جهانی؛ از همه چیز برای گل!

5640
01:55
23 خرداد 1397
تیم ملی فوتبال کشورمان در تاریخ جام های جهانی 12 بار مقابل حریفانش به میدان رفته که در این بازیها 7 بار به گل رسیده است.

وبسایت رسمی برنامه نود - تیم ملی فوتبال کشورمان در تاریخ جام های جهانی 12 بار مقابل حریفانش به میدان رفته که در این بازیها 7 بار به گل رسیده است.

به گزارش وب سایت نود، در سومین گزارش اولین های ایران در تاریخ جام های جهانی، نگاهی به فاکتورهای مرتبط با گل های زده و خورده تیم کشورمان در این رقابتها خواهیم داشت. 

اولین گل

تیم ملی در دومین بازی خود در جام جهانی 1978 برابر اسکاتلند به اولین گل خود در تاریخ جام جهانی دست یافت؛ این گل در دقیقه 60 بازی برای ایران به دست آمد.

اولین گلزن

ایرج دانایی فرد هافبک چپ پای تیم ملی کشورمان، اولین بازیکنی بود که در جام جهانی موفق به گلزنی شد و دروازه اسکاتلند را باز کرد.

اولین پاس گل

در جام جهانی 1998، جواد زرینچه هافبک راست تیم کشورمان در دقیقه 40 بازی با آمریکا، اولین پاس گل در جام جهانی را ارسال کرد تا نامش به عنوان اولین پاسور ایران در این بازیها ثبت شود.

اولین گل با ضربه سر

در جام جهانی فرانسه، حمید استیلی پاس بدون نقص جواد زرینچه را با یک ضربه سر بسیار زیبا و دقیق به قعر دروازه آمریکا فرستاد تا اولین گل ایران با ضربه سر توسط او به ثمر برسد.

اولین گل امتیازآور

گل ایرج دانایی فرد برابر اسکاتلند، بازی را به تساوی کشاند و در نهایت در دیداری که با تساوی یک بر یک تمام شد، ایران به لطف گل دانایی فرد به اولین امتیاز خود در جام جهانی دست یافت.

اولین گل پیروزی بخش

اولین و تنها گل پیروزی بخش تیم ملی در جام جهانی به نام مهدی مهدوی کیا ثبت شد؛ او در دقیقه 81 دیدار با آمریکا، گل دوم ایران را به ثمر رساند تا گل او موجب کسب تنها پیروزی تیم کشورمان در تاریخ این رقابتها شود.

اولین دروازه بانی که برابر ایران گل خورد

آلن راف سنگربان تیم ملی اسکاتلند اولین گلری بود که دروازه اش برابر تیم ملی ایران باز شد.

اولین گل به خودی

آندرانیک اسکندریان مدافع تیم ملی کشورمان در جام جهانی 1978 با اشتباهی که در دفع توپ داشت، دروازه ناصر حجازی را باز کرد تا اسکاتلند در این دیدار، روی اولین گل به خودی ایران در جام های جهانی به گل برسد.

از دست رفتن فرصت طلایی گلزنی

در طول هر بازی یک تیم ممکن است موقعیت های زیادی را از دست بدهد، اما برخی از موقعیت هایی که برای یک تیم از دست می رود و به درستی از آن فرصت های گلزنی استفاده نمی شود، تا مدت زمان طولانی، شاید تا چندین سال، در ذهن هواداران باقی مانده و افسوس بخورند. تیم ملی کشورمان چندین بار از این موقعیت ها را در جام جهانی از دست داده که اولین بار در جام جهانی 1978 و در برابر تیم قدرتمند هلند بود. در نیمه نخست، و در شرایطی که هنوز توپی از خط دروازه ها عبور نکرده بود، غفور جهانی پس از فرار تند و تیز تا درون محوطه جریمه نارنجی پوشان، پاس عرضی دقیق و بسیار عالی را به صورت زمینی برای حسین فرکی فرستاد اما این مهاجم ملی پوش کشورمان فقط به اندازه چند سانتی متر کم آورد و نتوانست دروازه خالی هلند را با یک ضربه ساده باز کند تا یکی از بهترین فرصت های گلزنی ایران در تمامی ادوار جام جهانی به همین سادگی از دست برود.

ضربات شروع مجدد

ایران در سومین دوره حضور در عرصه جهانی، در جام جهانی 2006 آلمان، برای اولین بار از ضربات شروع مجدد به گل رسید. یحیی گل محمدی در دیدار برابر مکزیک، ضربه کرنر ارسالی توسط مهدی مهدوی کیا را به گل تبدیل کرد تا اولین گل روی ضربات شروع مجدد برای ایران به دست آید.

گفتنی است ایران در جام جهانی تا کنون فقط دو بار از ضربات شروع مجدد به گل رسیده که هر دو گل در همان جام جهانی 2006 از روی ضربات کرنر ارسالی توسط مهدی مهدوی کیا حاصل شد که دومین گل را سهراب بختیاری زاده به ثمر رساند. 

اولین گل خورده

راب رنزنبرینک مهاجم گلزن تیم ملی هلند برابر تیم ملی کشورمان در جام جهانی 1978 اکثر اولین ها را مقابل ایران به نام خود ثبت کرد. زننده اولین گل از نقطه پنالتی برابر ایران، زننده اولین گل با ضربه سر به ایران، اولین بازیکنی که مقابل ایران هت تریک کرد، همه به نام راب رنزنبرینک هلندی ثبت شد.

 

 

2081

نظرات کاربران
حمید از مشهد
دوستان فقط 3 روز تا بازی ایران باقی مونده تصمیمتون رو بگیرید!!! دوست دارید یکماه خاطره انگیز و به یادموندنی رقم بخوره و دوباره شور و هیجان و جشن های خیابونی .. یا اینکه هرکی انتقادش رو بکنه و جام جهانی هم بیاد و بره هیچ لذتی نبریم.. تا امروز هرچی که بود ..دعوت شدن یا نشدن ..سیستم اتوبوسی ..تغییر پست ها..همش رو گفتیم.. به قول خداداد الان بازیکنای تیم ملی فضاهای مجازی و اخبار و کامنتها رو دنبال میکنن .تخریب هر بازیکن روش اثر منفی داره .. اولا که من میگم انتقاد کافیه گرچه اشکالی نداره ..ولی تخریب بازیکن نکنین ..اگر میخاین جام خاطره انگیزی بشه..همه باهم دعا کنیم برای موفقیت تیم ملی..باور کنید دعای تک تکتون لازمه ..الانکه بعد این ماه مبارک و کم شدن گناهانمون بدون شک دعاهاتون جواب بده و خدا یه عیدی خوب بده..
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۸:۱۷
پاسخ
4
27
رضا sb
امیدوارم تاریخ سازی کنیم و بشه صعود کرد فوتبال غیر قابل پیش بینی هستش و همه چی ممکنه #فقط خواهش میکنم حمایت کنید انقد از بازیکنا ایراد نگیرید انقد اشتباهاتشونو سوژه نکنید#باهم
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۶:۲۱
پاسخ
3
39
علی تیم ملی
اولین صعود : جام جهانی 2018
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۵۶:۲۰
پاسخ
6
50