ایتالیا، یک سال پس از فاجعه سن‌سیرو؛ افتان، خیزان و امیدوار

ایتالیا، یک سال پس از فاجعه سن‌سیرو؛ افتان، خیزان و امیدوار

5894
10:56
22 آبان 1397
یک سال پیش درست در چنین شبی، یکی از بزرگ‌ترین درام‌های تاریخ معاصر فوتبال دنیا رخ داد و ایتالیا برای اولین بار از سال 1958 از رسیدن به جام‌جهانی بازماند.

وبسایت رسمی برنامه نود - وقتی آخرین سوت آنتونیو متیو لاهوز اسپانیایی در فضای ورزشگاه سن‌سیرو پیچید، غیر از سوئدی‌ها هیچ‌ کس نمی‌خواست آنچه رخ داده را باور کند؛ نرسیدن ایتالیا به جام‌جهانی 2018! 

به گزارش سایت نود، لشکر شکست خورده روی زمین افتاده بود و رسانه‌ها با آب و تاب، تاریخ‌ها را به رخ می‌کشیدند؛ سومین غیبت ایتالیا در جام‌جهانی، اولین ناکامی‌اش در رسیدن به این رقابت‌ها از جام 1958 و طلسمی به نام سوئد. غیبت قبلی در جامی به میزبانی سوئد رخ داده بود و این بار پس از 60 سال، باز هم سوئد مانع رسیدن قهرمان 4 دوره دنیا به جام‌جهانی شد.

شب 13 نوامبر 2017 و بازی برگشت سوئد در زمین ایتالیا در چارچوب پلی‌آف انتخابی جام‌جهانی 2018 در اروپا، با انفعال جامپیرو ونتورا،بدترین سرمربی تاریخ تیم ملی ایتالیا و واکنش دروسی که دستور سرمربی برای گرم کردن برای ورود به جریان بازی را با عصبانیت نپذیرفت، ثبت شد و حالا با گذشت دقیقا یک سال، نشانه‌هایی از امیدواری در آتزوری ظهور کرده است.

نتایج و جوانان 

ونتورا چاره‌ای غیر از جدایی نداشت و پس از سپری کردن مدتی با مربی موقتی به نام لوئیجی دی‌بیاجو، روبرتو مانچینی محبوب سکان هدایت تیم را به دست گرفت. مربی موقت در 2 بازی دوستانه یک تساوی و یک باخت دشت کرد و در ادامه مانچو خون تازه‌ای به رگ‌های خسته فوتبال لاجوردی تزریق کرد. مانچو در ابتدای راه توجه بیش‌تری به لیگ داخلی نشان داد. در ترکیبی که برای اولین بار تحت نظر مانچینی در بازی دوستانه مقابل عربستان به میدان رفت، تنها 3 بازیکن آن شب منحوس سن‌سیرو به چشم می‌خورد و 10 بازیکن ترکیب اصلی از لیگ داخلی می‌آمدند. با خداحافظی امثال بوفون و دروسی و دعوت از جوانانی مانند پولیتانو، میانگین سنی تیم نسبت به دوران ونتورا 3 سال کاهش یافت.  در فاصله بین حذف در بازی با سوئد تا اولین بازی مانچینی روی نیمکت تیم ملی ایتالیا 2 بازی توام با یک باخت و یک تساوی با مربیگری موقت دی‌بیاجو سپری شد و ایتالیای مدل مانچینی 2 برد، 3 تساوی و 2 باخت در 7 بازی دوستانه و در چارچوب لیگ ملت‌های اروپا به دست آورد. تیم مانچینی در این 7 بازی، 7 گل زده و 8 گل خورده است. دوستانه بودن بازی‌ها و انتخاب ترکیب‌های متنوع به علاوه نفس دوستانه بودن، اجازه نمی‌دهد تنها از روی نتیجه، رای به ضعیف بودن عملکرد مانچینی بدهیم. مدل بازی تیم از حالت ترسو و تدافعی زمان ونتورا به مدل تهاجمی و جوان مانچینی تغییر جهت داده و زمان نسبتا مناسب تا زمان شروع مقدماتی یورو 2020، امیدها جهت جا انداختن سیستم همیشه جسورانه و جوان‌پرور مانچینی را  افزایش داده است. ایتالیا در دوران مانچینی محک جدی نخورده، با این حال جوان‌سازی گسترده، سبک تهاجمی و  البته وجود یک مربی مطمئن در سالگرد حذف فاجعه‌بار، نوید آینده‌ای به زیبایی رنگ لاجوردی برای قهرمان سال 2006 دنیا می‌دهد.

1977

 

 

نظرات کاربران
V.y
همه بازیا رو هم ببازه بازم تا ابد آتزوری
۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۳:۰۷
پاسخ
1
18
Aliii
عشق ابدی من ایتالیا زنده باد حتی در بدترین شرایط‌ ما همه انچه میخواستیم در سال ۲۰۰۶ گرفتیم و ملالی نیست
۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۶:۳۹
پاسخ
5
41
میلانی اصیل
ملالی نیست چیه?ایتالیا و امثال ایتالیا حداقل4سال یه جام معتبر باید داشته باشن!
۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۳:۴۸
2
17
میلانی اصیلw
هیجانی و شوری که کونته میداد به ایتالیارو تو عمرم از ایتالیا ندیدم!لیپی هم عالی بود!ولی کونته با جوونا فوق العاده بود فقط موندم زازا چرا اونجوری پنالتی زد با المان?
۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۸:۳۴
پاسخ
2
55
Majid
میانگین سنی بازیکنای ایتالیا در زمان مربیگری کونته بالاتر از زمان ونتورا بود.اطلاعت درست نداری عزیزم چیزی نگو
۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۱:۱۲
1
3
امیر سرخه
رفیق جان دوران چزاره مالدینی رو به نگاه بنداز. که به تیم با سنت دفاع ایتالیایی چطور زیبا و جسور بازی میکرد. فرانسه‌ای که برزیل رو در فینال سه تایی کرد، به زور و در ضربات پنالتی از ایتالیا عبور کرد.
۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۱:۰۸
0
21