ایران چند طلای دیگر در جاکارتا می‌گیرد؟/ نگاهی به فرمول حفظ چهارمی

ایران چند طلای دیگر در جاکارتا می‌گیرد؟/ نگاهی به فرمول حفظ چهارمی

39893
19:37
03 شهریور 1397
ایران در جاکارتا روزهایی طلایی را تجربه می‌کند و هر روز طلا گرفته است. آیا با پایان مسابقات کشتی، تکواندوو ووشو این روند ادامه خواهد داشت؟

وبسایت رسمی برنامه نود - بازهای آسیایی 2018 تا اینجای کار برای ایران با نتایج مطلوبی همراه بوده است.

به گزارش سایت نود، ایران در پایان روز هفتم بازیهای آسیایی با کسب با 14 طلا، 11 نقره و 9 برنز در رده چهارم قرار دارد. پیش از این گفته شده بود با توجه به قدرت قزاقستان و میزبانی اندونزی احتمال اینکه ایران در بین پنج تیم برتر قرار بگیرد کم است.

ایران فعلا چهار طلا بیشتر از اندونزی کسب کرده است. قزاقستان هم فعلا کاملا عقب افتاده و امید دارد با طلایی هایی که در بوکس درو می کند خود را در نهایت بالا بکشد.

بازهای آسیایی جاکارتا-پالمبانگ تا امروز یک ویژگی خاص برای ایران داشته است. کاروان ایران از همان روز اول طلا دشت کرد و در این هفت روز حتی یک روز بدون طلا را هم تجربه نکرده است.

کسب طلا در هر روز باعث شد تا ایران همواره بتواند جایگاه خوبی در بین کشورهای برتر داشته باشد و الان چند روزی است که چهارمی خود را تثبیت کرده است.

حال دو سوال اصلی برای علاقه مندان به ورزش پیش آمده؛

یک؛ ایران در نهایت چند طلا خواهد گرفت؟

دو؛ ایران آیا می‌تواند چهارمی را حفظ کند؟

ابتدا مروری به کارنامه ایران در ادوار بازیهای آسیایی داشته باشیم؛

ایران در 15 دوره از 17 دوره بازهای آسیایی حاضر بوده است که بهترین نتیجه‌اش به بازیهای 1974 تهران برمی گردد که با 36 طلا، 28 نقره و 17 برنز نایب قهرمان بازی‌ها شد.

در44 سال گذشته بهترین نتیجه ایران چهارمی 1986 سئول و 2010 گوانگژو است.

از حیث طلا هم ایران پس از بازیهای تهران چهار سال قبل در اینچئون بسیار خوب کار کرد و 21 طلا گرفت.

در واقع در ادوار اخیر بهترین نتیجه ایران در بازیهای آسیایی  چهارمی بوده است . با توجه به فاصله زیاد مدالی ایران با چین، ژاپن و کره‌جنوبی بهترین رتبه برای ایران بازهم همان چهارمی خواهد بود.

کاراته؛ امید اول

برای اینکه بدانیم کاروان ایران در اندونزی می تواند به جایگاه ارزشمند چهارمی برسد ابتدا باید تخمین بزنیم ایران چند طلای دیگر خواهد گرفت؟

14 طلای ایران تا ایجای کار در کشتی(5)، تکواندو(2)، وزنه برداری(1)، ووشو(2)، کبدی(2)،کاراته(1) و سنگنوردی(1) به دست آمده است.

ایران در 2014 در کشتی 6 طلا گرفته بود و در تکواندو 4. با توجه به کاهش اوزان کشتی و تکواندو نتیجه این دو رشته ورزشی در جاکارتا هم خیلی خوب بود. در ووشو پیشرفت حاصل شد و این بار دو طلا به دست آمد.(ایران در 2014 در ووشو یک طلا گرفته بود)

کاروان ایران در بازیهای آسیایی 2014 در دوچرخه سواری، دوومیدانی، کاراته(3)، تیراندازی، قایقرانی، تیروکمان، والیبال و وزنه برداری به دست آمد.

این بار تیراندازی بدون طلا ماند. وزنه‌برداری فعلا تعداد طلاهای قبل را تکرار کرده است.

به اعتقاد کارشناسان ایران احتمالا سه طلای دیگر در رشته های رزمی کاراته و کوارش می گیرد.احسان حدادی، تیم ملی والیبال و وزنه برداران دسته فوق سنگین شانسهای بالای طلا هستند.

با این حساب احتمال رسیدن به 20 طلا بسیار بالاست. فراموش نشود که در ورزش همیشه یک سری اتفاقات در کمین ورزشکاران نشسته است. مانند اتفاقی که برای بهداد سلیمی در المپیک رخ داد یا شاید یک روز، روز بد تیم والیبال باشد.

رکوردشکنی در کسب مدال و عبور از 21 طلای چهار سال به دیگر رشته‌ها بستگی دارد.

بوکس، جودو، سامبو و جوجیستو شانس کمی برای طلایی شدن دارند. قایقرانی و تیروکمان هم هنوز یک سری مسابقات پیش روی خود می بینند. از تیم ملی بسکتبال هم نباید غافل شد.

در واقع کسب 20 طلا برای ایران مطلوب است اما احتمال رسیدن به عدد بالاتر هم وجود دارد. با این حال از فردا روزهایی فرا می رسد که احتمالا کاروان ایران در آن روزها طلایی نمی‌شود و خطر نزدیک شدن رقبا در جدول مشاهده خواهد شد. قزاقستان که در دروه قبلی چهارمی را از ایران گرفت فعلا خیلی عقب افتاده و 10 طلا کمتر از ایران دارد بعید است این تیم بتواند با طلاهای پرتعداد بوکسورهایش هم به ایران برسد. خطر اصلی در واقع خود اندونزی است.

در این دوره بازیها رشته های زیادی اضافه شده که اندونزی در آنها شانس صید طلا دارد. رشته‌ای ناشناخته به نام پنجاک سیلات که احتمالا اندونزی نزدیک به 10 طلا در آن می گیرد.

ایران برای اینکه چهارمی را حفظ کند حداقل به شش طلای دیگر نیاز دارد. در این دوره از بازیها، کشورهای سوم به بعد مدالها را بین خودشان تقسیم کردند و به نظر می رسد 20 طلا هم برای چهارمی کافی است. 

با این حساب باید گفت ایران شانس بسیار زیادی برای کسب 20 طلا و حفظ چهارمی دارد.

 

 

نظرات کاربران
hadi
در برنامه کوتاه مدت حدود ۱۰ ساله میشه کره رو گرفت،چون واقعا مدالهای طلای خیلی مفتی از چنگ مون پرید و امسال میتونستیم به ۳۰ مدال طلا حمله کنیم.بعنوان مثال ۲ طلا وشو خوهران منصوریان،۱ طلا کیانوش رستمی اگه لج نمیکرد و وزن پایینتر شرکت میکرد،طلای واضح خانوم عباسعلی تو کاراته که مفت پرید،طلاهای مفت کشتی ازاد و فرنگی و تکواندو و...که با کمی خوش شانسی و دقت بیشتر میشد این طلاهارو گرفت....همچنین تو برنامه بلند مدت ۲۰-۲۵ ساله هم به ژاپن حمله کرد اگه یه برنامه حرفه ای و حساب شده روی ورزش های پرمدال دومیدانی،شنا،ژیمناستیک،قایقرانی،دوچرخه سواری و همچنین سرمایه گذاری روی ورزش بانوان برای طلاهای بیشتر مطمئننا و بدون شک میشه عنوان دومی باری های آسیایی تهران تکرار کرد اما بشرط رعایت مواردی که بالا ذکر شد و اگه همتی واسه رسیدن به این مقام باشه اگه باشه ....!!!؟؟؟؟
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۴۴:۱۵
پاسخ
1
33
Reza
نظرهای بعضی از دوستان رو که خوندم نظرات جالبی رو بیان کرده بودند ولی باید به این توجه داشت ورزش امروز رابزهی مستقیم با اقتصاد هر کشور داره یعنی هرچه اقتصاد یک کشور قوی تر باشد داری زیرساخت های بهتر و در نتیجه ورزشکارهای حرفه ای تر و کسب مدال بیشتر میشود . اینگونه است که همیشه در المپیک و مسابقات دیگر اینگونه کشورها مقام های عالی را در مجموع کسب میکنند . امیدوارم روزی ما هم بتوانیم
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۰:۱۷
پاسخ
1
23
Forza juve
اگز مثل دوره های قبل اعمال نفوذ و ناداوری نباشه،با شکست فیلیپین به راحتی یه طلا تو بسکتبال دشت میکنیم... هرچند که بازیکنای ماهم مث دوره های قبل قدر نیستن ولی از لحاظ قدرت تیمی و هماهنگی عالی هستیم
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۴:۲۸
پاسخ
2
64
وحید
فیلیپین تیم اصلیشو نیورده و اصلا مدعی نیست رقیبان ما چین و کره هستن. حالا مگه بسکتبال ما کی راحت قهرمان آسیا شده که همچین انتظاری داری؟
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۴:۱۳
4
31
mohammad
امیدوارم بچه ها خوب کار کنن تا به 20 طلا برسیم اگه چهارم بشیم و جلوتر از اندونزی میزبان و قزاقستانی که دوره قبل 7 تا طلا از ما بیشتر داشت باشیم عالی میشه توجه کنیم که یه ورزش رزمی اندونزیایی مونده به نام پنچیک سیلات که در کل 16 مدال طلا داره فکر نکنید چون الان 4تا ازشون جلوییم پس جایگاهمون مستحکم هست اتفاقا اگه تو این چند روز خوب نباشیم باید با رتبه 4 خداحافظی کنیم در ضمن شنا و دو ومیدانی در مچموع 89 تا طلا دارن ای کاش یه برنامه ریزی ای بشه که دوره بعد در این دو رشته تنها دستاوردمون جابه جایی رکوردهای ملی نباشه
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۴۴:۰۱
پاسخ
0
85
Alex
باید سوم بشیم چهارم چیه دیگه
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۸:۰۵
پاسخ
42
34
وحید
باید سوم بشیم؟!!! اولین باره بازی های آسیایی رو دنبال می کنی؟ به تعدادی که ژاپن یا کره در نهایت مدال می گیرن ما ورزشکار اعزام نکردیم اونجا
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۱:۲۵
5
40
پویا
تمام کشورهای عربی + افغانستان و پاکستان: 5ط 7 ن 8 ب ایران به تنهایی: 14ط 11ن 9ب
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۶:۳۶
پاسخ
36
148
پویا
منظور من مقایسه با کشورهای حاشیه ی خلیج فارس بود که با این همه سرمایه گذاری هیچی نمیشن
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۳۴:۳۰
11
31
بایرن
چرانمیگی طلای چین مساوی باکل مدالهای همه کشورها .چرانمیگی کل مدال های ژاپن قحط زده بدون نفت منهای چین مساوی با کل کشورا همیشه بالا رو ببین نه پایینو
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۸:۳۰
12
94
تیم مــــــــــــــــلی 99
کشورهای عربی با پول خرج کردن توی فوتبال خودشون رو نگه داشتن وگرنه چیزی نیستن جز ادعا و... عربستان با این همه ادعا تا حالا یه دونه طلا نگرفته
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۴۱:۵۹
9
88
بابک
تا زمانیکه طرز فکرمون این باشه که با افغانستان و پاکستان رقابت کنیم هیچ وقت پیشرفت نمیکنیم کره شمالی با اون وضعش تقریبا مثل ما عمل کرده،چرا اون رو مثال نمیزنی؟ ادمین
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۰:۳۰
8
144
گلوبول قرمز کوچولو
واقعا طلاهای ارزشمندی کسب کردیم که میشد بیشتر از این هم کسب کرد ولی متاسفانه یکسری اتفاقات و بدشانسی ها هم باعث شد که نتونیم بیشتر طلا بگیریم. ایشالا در ادامه بتونیم با قدرت جلو بریم و آرزوی موفقیت برای قهرمانان ایرانی دارم.
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۳:۵۱
پاسخ
3
93
ali
درسته جایگاه خیلی عالی نیست ولی با این امکانات بازم خوب کار میکنن البته چین ژاپن کره غیر از اول دوم سوم انتظار دیگه ای ازشون نمیره
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۲:۱۲
پاسخ
4
180
مهران اراکی
یادمون نره که بدشانسی هایی هم اوردیم کیمیاعلیزاده رو قبل از مسابقات از دست دادیم قطعا یک طلا زهرانعمتی با سهل انگاری مسولان و حذف شدن بدون مسابقه از دور بازی ها یک طلای دیگه کیانوش رستمی رو یک وزن اوردن بالا یک طلای دیگه که میشه 3 طلا رو به راحتی از دست دادیم به نظر من مسولان دیگر رشته هارو برای سرگرمی میبرن بدون در نظر گرفتن هیچ شانسی برای مدال که این خودش یک شکست هستش مسولان فقط میخوان تو وزنه برداری ، کشتی ، تکواندو ، کاراته والیبال مدال بیاریم که این طرز فکر درست نیست باید فکری به حال بقیه رشته ها مثل شنا ، دومیدانی ، سنگ نوردی ، تیراندازی ، اسب سواری ، دوچرخه سواری و بقیه رشته ها کنند که بتونیم تو این رشته ها هم مدال کسب کنیم تو بخش بانوان اصلا حمایت نمیشه باید تدارکات خوبی برای بانوان داشته باشند که با روحیه خوب به مسابقات برن نه برای کسب تجربه
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۵۱:۰۶
6
44
Masood
ما با یکم برنامه ریزی و سرمایه گذاری روی رشته های پرمدال میتونیم همون کره و ژاپن رو هم جا بذاریم، مثلا 19 مدال از 34 تا مدال طلای ژاپن فقط از رشته شنا بوده، درصورتی که ما تو این رشته حتی یه نماینده درست و حسابی نداریم
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۷:۰۶
3
135
کوشش شهرکرد
چین با توجه به جمعیت بالاش اره ولی ژاپن و کره جنوبی به خصوص ژاپن که الان تعداد مدال هاش ۳رقمی شد چطوری به این جایگاه رسیده
۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۶:۲۲
8
97