این اسپانیایِ انریکه است؛ تیمی که هواداران و رسانه‌ها را متحد کرده

این اسپانیایِ انریکه است؛ تیمی که هواداران و رسانه‌ها را متحد کرده

10460
22:31
21 شهریور 1397
اسپانیا بعد از پیروزی در ومبلی مقابل انگلیس، نایب قهرمان جهان را با 6 گل شکست داد.

وبسایت رسمی برنامه نود - اسپانیا بعد از پیروزی در ومبلی مقابل انگلیس، نایب قهرمان جهان را با 6 گل شکست داد.

به گزارش وبسایت نود، در پایان دومین مسابقه اسپانیا در لیگ ملت های اروپا مقابل کرواسی در الچه، از لوئیس انریکه سوال شد، چه حسی دارد؟ سرمربی جدید تیم ملی اسپانیا در پاسخ گفت: "خجالت زده!"

منظور انریکه از گفتن این کلمه، به خاطر سبک بازی تیمش در مقابل نایب قهرمان جهان نبود، او درباره لحظاتی صحبت می کرد که هواداران نام وی را در ورزشگاه صدا می زدند. معمولاً کمتر مربیانی در این جا، ستایش می شوند و هوداران نام شان را سر می دهند، برای مربیان ملی هم به مراتب کمتر پیش آمده است، و صد البته هیچوقت هم بعد از دو بازی چنین اتفاقی رقم نخورده است. اما صدایی که از سکوهای ورزشگاه الچه به گوش می رسید، واقعی بودند، آن ها سرمربی تیم ملی اسپانیا را تشویق می کردند.

انریکه طبق گفته خودش انتظار این تشویق را نداشت. هشت سال از زمانی که اسپانیا در فینال جام جهانی بود، می گذرد، اما تنها هشت هفته از زمان حضور کرواسی در فینال می گذرد، اما سه شنبه شب اسپانیا موفق شد نایب قهرمان جهان را با 6 گل در هم بکوبد. دالیچ در پایان مسابقه گفت: «حس پوچی داریم، بعد از جام جهانی حالا این یک نقطه نزول است، باید از این سقوط برخیزیم.»

اسپانیا در جام جهانی نزول و در نهایت سقوط کرد، پاس های بی شمار آن ها در مقابل روسیه راه به دروازه حریف نبرد و لاروخا وداعی زودهنگام با جام جهانی 21 داشت، آنها هم باید بعد از جام جهانی، از این سقوط برمی خاستند.

دلایل زیاد و مشخصی برای ناکامی اسپانیا در روسیه وجود داشت: لوپتگی دو روز مانده به شروع جام جهانی از کار برکنار شد و هیرو در فاصله 24 ساعت تا شروع جام، سکان هدایت تیم ملی را به دست گرفت. این تغییر همه چیز را دگرگون کرد. اما دلایل دیگری هم در پس زمینه وجود داشت. ناکامی اسپانیا فقط معطوف به این جام جهانی نبود. بعد از قهرمانی در یورو 2012، اسپانیا در سه تورنمنت مهم بعدی، 2014، 2016 و 2018، در یک مسابقه حذفی هم نتوانسته به برد برسد.

در این میان بحث های زیادی پیرامون سبک بازی اسپانیا شکل گرفت؛ عده ای معتقد هستند سبک تیم باید به کلی دچار تحول شود، برخی دیگر هم به ترمیم و تکامل سبک و ساختار فعلی تیم اعتقاد دارند. اما به نظر می رسد هر دو مورد هم می تواند همزمان اتفاق بیفتد. چنان که گویی فعلاً دو طرف راضی شده اند. این را می توان در واکنش رسانه های اسپانیایی در فردای روز بازی با کرواسی ملاحظه کرد. آ اس در گزارش خود از پیروزی اسپانیا مقابل کرواسی نوشت: "این شکلی، لذت یعنی این!" در سر تیتر گزارش بازی این روزنامه هم آمده بود: "این اسپانیا است."

شاید این دقیقاً همان دلیلی باشد که فدراسیون فوتبال اسپانیا برای هدایت تیم ملی به سراغ لوئیس انریکه رفت. تا او دقیقاً کاری را انجام دهد که پیش تر در بارسلونا انجام داده بود: "تکامل و نه دگرگونی." شخصیت انریکه هم متفاوت است، او قوانین و رویه های کاری اش را در همان 15 دقیقه روز اول کاری اش با بازیکنان جدید به اشتراک گذاشت.

همینطور شاهد تغییرات قابل توجهی در ترکیب تیم ملی هستیم؛ دگرگونی در استخوان بندی تیم. از بازیکنانی که در سال 2010 قهرمان جهان شدند، تنها سه بازیکن در تیم ملی فعلی باقی مانده اند: بوسکتس، راموس و آلبیولی که بعد از سه سال دوباره به تیم ملی دعوت شده است. اگرچه که فرصتی برای خودنمایی در تیم ملی پیدا نکرد. پنج بازیکن از آن افرادی که در بازی مقابل روسیه در یک هشتم نهایی جام جهانی از ابتدا به زمین رفتند، در ترکیب تیم ملی انریکه نبودند.  پیکه، سیلوا و اینیستا همگی خداحافظی کرده اند و آلبا و کوکه با نظر انریکه در ترکیب حضور نداشتند.

اما در الچه، فرصت برای بازیکنانی نظیر سائول، اسنسیو، سبایوس، خوزه لوئیز گایا و رودری فراهم شد، که همگی 23 سال یا کمتر از 23 سال دارند. برخی هایی که با انتخاب انریکه موافق نبودند هم انتظار چنین تغییرات و پیشرفت هایی را در این بازه زمانی کم نداشتند. کسب پیروزی در ومبلی و سپس درهم شکستن نایب قهرمان، همراه با زدن هشت گل در دو مسابقه باعث شد؛ مارکا امروز با این تیتر واکنش نشان دهد: "براوووووو" با شش "و" به نشانه شش گل مقابل کرواسی. اما بحث فقط مربوط به گل ها نیست، بلکه سبک بازی تیم ملی اسپانیا نیز مورد بحث است.

سائول که گل اول اسپانیا را به ثمر رساند، در روسیه حتی یک دقیقه هم به میدان نرفت. حالا او توانسته در این تغییر و تحول در تیم ملی، تکنیک، مهارت و شور و شوق خود را به ترکیب لاروخا تزریق کند. اسنسیو که تا پیش از این برای تیم ملی گلی نزده بود، در فاصله سه دقیقه، دو گل روی دو شوت دیدنی زد (البته اگر شوت زیبای او را که به دروازه بان برخورد کرد و به نام کالینیچ ثبت کرد، به نام آسنسیو بدانیم.)

همچنین انریکه با کنار گذاشتن مهاجمین کلاسیک و شماره نه تیم، مثل کاستایی که در فهرست تیم ملی حضور نداشت و موراتایی که فرصت بازی پیدا نکرد، به آسپاس و رودریگو این فرصت را داد که هر دو هم به خوبی پاسخ اعتماد مربی جدید را دادند.

عملکرد بازیکنان تیم در دیدار مقابل کرواسی، در صحبت های انریکه به خوبی مشخص است: «رودریگو و ایسکو خیلی خوب بودند. فرصت زدن گل دوم خود را هم داشتند. اما فراتر از همه چیز، نگرش و ذهنیت تیم بسیار عالی بود. هر زمان توپ را از دست دادیم، به خوبی پرس کردیم. در بازیابی توپ خیلی سریع عمل کردیم. متوقف ساختن تیمی که راکیتیچ و مودریچ را در خط هافبک خود دارد که دو تن از بهترین های جهان در این پست هستند، آسان نیست. چیزهای زیادی برای اشاره کردن هستند که البته نمی خواهم بیش از این بگویم.»

تیم انریکه در این دو بازی عالی بود، و شاید بتوان گفت آن ها به مسیر خود بازگشته اند.

1878 

 

 

نظرات کاربران
رضا
اسپانیا تیم خیلی خوبیه ولی کرواسی با شانس اومد فینال جام جهانی اصلا حقش نایب قهرمانی نبود.
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۰۱:۳۳
پاسخ
3
15
پوریا
انریکه واقعا دوست داشتنی و خاصه هم زمانی که بازکن بود و هم الان که مربی شده. اگه تو کره ناداوری نبود شاید الان قهرمانی جهان رو تو کارنامش داشت
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۵:۳۷
پاسخ
2
65
یازده قهرمانی دلیل سوزش ...
خدا ب اقای کیروش و حامیاش رحم کرد ک این اسپانیا تو جام نبود خدایش من خودم شکرگزار هستم
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۱:۳۳
پاسخ
69
42
ستاره تقلبی
دفاع ایران خیلی بهتر از اونیه که فکر میکنید. ۸ سال با کیروش بودیم و بدترین باختمون با اختلاف دوگل بوده. نهایتش سه هیچ میباختیم نه شیش هیچ! اسپانیایی که به انگلستان به زور دوتا زده به ایران نمیتونه بیشتر از دوتا بزنه.
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۱۲:۱۴
10
15
اس اسی
دسخوش عجب تیمی شده خدارشکر جام جهانی انریکه نبود وگرنه پرگل میباختیم وقتی به نایب قهرمان دنیا 6تا میزنه وای بحال ایران
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۲۹:۰۱
پاسخ
64
46
بارسلونا❤
شبیه بارسای ۲۰۱۵ بازی میکردند
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۹:۵۴
پاسخ
15
48
مارلون برندو
آره البته بدون جادوی ام اس ان ویرانگر
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۰۶:۲۲
5
11
پویول
اسپانیا برگشته به قبل از دوران طلاییش فوق العاده در دیدارهای دوستانه و انتخابی ، نا امید کننده در تورنمنت های مهم امیدوارم تو یورو خلاف اینو ثابت کنه
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۷:۵۰
پاسخ
1
61
محمد
لاروخا داره به اوج برمیگرده البته هنوز اولشه و تیم کامل هماهنگ نیست برای مثال بازی با انگلیس رو مثال میزنم که اسپانیا یک برد خفیف و البته با خوش شانسی به دست آورد و به لطف خراب کردن سه موقعیت صددرصد گلزنی توسط رشفورد، اسپانیا به پیروزی رسید. بازی با کرواسی بیانگر عیار واقعی اسپانیا نیست چون کرواسی دیشب در حد یک تیم آماتور ظاهر شد و دالیچ مقصر اصلی اون باخت سنگین بود.
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۸:۱۴
پاسخ
5
70