بازتاب جهانی "8دقیقه پایانی لیگ ایران"/  اتفاقات تبریز سوژه گاردین هم شد

بازتاب جهانی "8دقیقه پایانی لیگ ایران"/ اتفاقات تبریز سوژه گاردین هم شد

113810
09:40
27 اردیبهشت 1394
اتفاقات بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران در هفته پایانی لیگ برتر ایران که به تساوی 3 بر 3 انجامید و در نهایت سپاهان قهرمان شد، به قدری عجیب بود که بازتاب جهانی داشت.

وبسایت رسمی برنامه نود - اتفاقات بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران در هفته پایانی لیگ برتر ایران که به تساوی 3 بر 3 انجامید و در نهایت سپاهان قهرمان شد، به قدری عجیب بود که بازتاب جهانی داشت.

به گزارش وبسایت نود، سپاهان در حالی در هفته پایانی به قهرمانی لیگ برتر رسیده بود که چند کیلومتر آن طرف‌تر در تبریز نیز هواداران و بازیکنان تراکتورسازی به گمان توقف خانگی سپاهان جشن قهرمانی برپاکرده بودند.

روزنامه گاردین امروز یکی از سوژه‌های خود را به این دیدار اختصاص داد و نوشت: وقتی سوت پایان بازی تراکتورسازی و نفت به صدا درآمد هواداران خوشحال تبریزی به زمین ریختند تا اولین قهرمانی خود را در لیگ برتر جشن بگیرند. هواداران خوشحال تراکتورسازی که سر از پای نمی‌شناختند به زمین ریختند و سرمربی خود را در آغوش گرفتند ولی دقایقی بعد مشخص شد سپاهان در اصفهان پیروز شده است و تراکتورسازی در رده دوم جدول قرار گرفته است.

همچنین  خبرگزاری فرانسه (AFP) گزارش داد؛ وقتی سوت پایان بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران به صدا در آمد هزاران هوادار شادمان برای شادی به زمین ریختند چون فکر می‌کردند تیم‌شان به اولین عنوان قهرمانی‌ خود در رقابت‌های لیگ برتر رسیده اما زمانی که لبخند بر لبان هواداران این تیم بود و آنتونی اولیویرا، سرمربی پرتغالی تراکتورسازی توسط هواداران این تیم به آغوش کشیده شد ناگهان همه چیز به تلخی گرایید چون خبر رسید که آنها اشتباه متوجه شده‌اند و تیم‌شان قهرمان نشده است.

قهرمانی‌ تیم بدشانس اولیویرا یعنی تراکتورسازی تبریز از منطقه شمال‌غربی ایران با توجه به نتیجه تساوی 3 بر 3 که برابر نفت تهران به دست آورد قطعی بود. دقایقی پیش از اینکه بازی به پایان برسد هواداران تراکتورسازی بر این باور بودند که رقیب این تیم یعنی سپاهان از اصفهان که برای قهرمانی نیاز به برد داشت در بازی همزمان به تساوی رسیده است.

وقتی سوت پایان بازی به صدا در آمد هوادران تراکتورسازی تصور کردند که تیم‌شان پس از دو نایب‌قهرمانی در سال‌های اخیر فاتح لیگ برتر شده ولی اسکوربرد ورزشگاه نتیجه بازی همزمان سپاهان- سایپا را 2 بر صفر به سود نماینده اصفهان اعلام کرد و به این ترتیب جام قهرمانی از دست این تیم خارج شد و توضیحی برای شادی باقی نماند.

زمانی که واقعیت برای هواداران تراکتورسازی محرز شد 90 هزار تماشاگری که در ورزشگاه 70 هزار نفری یادگار امام بودند اوقات‌شان تلخ شد و اقدام به شکستن صندلی‌ها کردند و درگیری‌هایی صورت گرفت.

در شبکه‌های اجتماعی در ایران هم مردم با تونی اولیویرا ابراز همدردی و اشاره کردند که تیم وی قربانی یک حرکت کثیف شده است.

اتفاقات این بازی باعث شد چندین هوادار به خاطر مصدومیت مورد مداوا قرار بگیرند. به خاطر اغتشاشات بعد از بازی برای تأمین امنیت بازیکنان، آنها را در اتاق رختکن حبس کردند. همچنین تیم داوری نیز مورد حمله قرار گرفت.

 یاهو اسپورت، مترو و چند پایگاه اینترنتی فوتبال جهان نیز این اتفاق عجیب را پوشش دادند.

 

2051

نظرات کاربران
علی
تبریزی ها کلا هر وقت میبازن میگن حق ما رو خوردن، اون از والبیال شهرداری ارومیه که اومدن تهران کل سالن هوادارای خودشون بودند و یک ضرب از اول به بازیکنای پیکان فحش دادن آخرشم گفتن چرا بازی تو تهران بوده تبانی بوده یکی نیست بگه خوب کل سالن که داشت به بازیکنای پیکان فحش میداد شما چرا معترضین!!!!! اینم از تساویشون که دارن اصفهانی ها رو به تبانی متهم میکنند خجالت آوره بخدا درست نیست.
۰۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۵:۱۲
پاسخ
1
0
مهدی
اونایی که میگن تقصیر تیم خودتون بود ، تیم ما خوب بازی کرد و من تیم خودمونو برنده این بازی و قهرمان لیگ برتر میدونم ولی اشتباهات داور کاری کرد که بازی مساوی شد،البته اگه نگن اشتباهات داوری جزئی از داوری هست و اینطور اشتباهات پیش میاد... بعضی از هواداران و حتی مسئولان استانی قبل از بازی صحبت کرده بودن که داور بازی عوض بشه ولی نشد...
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۸:۵۰
پاسخ
1
0
نیرو
کفاشیان دستت درد نکنه توی این مدتی که بودی آبرو حیثیت برای فوتبال نذاشتی
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۴۴:۱۹
پاسخ
0
0
vahid
وقتی بازی ۳-۳ مساویه و از اونور هم بازی همزمان داره برگزاز میشه باید به قول خودشون تراختوری ها این احتمال و بدن که تیم قوی همچون سپاهان هر لحظه امکان گل برتری رو بزنن و به فکر حمله باشن نه اینکه دفاع کنن گیریم که اشگال کار از تهران بود یعنی مخابرات و رادیو تلویزیون قطع شده شما تراختوری ها چرا بسنده کردید به خبر تساوی سپاهان چرا بازی ۳-۱ برده رو مساوی کردی در صورتی که جام تو دستتون بود ببینید دوستان مقصر اصلی خود تیمتونه نباید بازی به مساوی کشیده نمیشد حالا که تیم خودش مساوی کرده دیگه تقصیر رو به گردن اینو اون نندازید لطفا
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۸:۳۸
پاسخ
1
1
مهدی
من موندم چرا اتفاقات فقط به ضرر تراکتور افتاد ، چرا داوری به ضرر تراکتور بود و به نفعش نبود یا حداقل عادلانه نبود؟ چرا تو ورزشگاه فکر میکردن بازی سپاهان مساویه؟ چرا بازی 3 بر 1، یه دفه 3 بر 3 شد؟. چرا چند دقیقه بعد از اینکه سوت پایان زده شد وهمه چیز تموم شد اخبار درست رسید یعنی این اخبار درست نمی تونست حداقل یک دقیقه قبل از پایان بازی برسه و باید بازی تموم میشد ... مهمتر از همه ی اینا با احساسات مردم بازی شده پیر و جوون از یه پسر بچه 6 ساله بگیر تا یه پیرمرد 70 ساله ، البته به نظر من این اتفاقات هم مثل بعضی از اتفاقات دیگه ماسمال میشه و میره ولی این جور اتفاقات از ذهن ماها نمیره شاید به قلب بعضی از مردم زخم هایی بزنه که جبران کردنش خیلی سخت باشه
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۸:۴۳
پاسخ
4
1
farshad
باسلام به هه ی هموطنان عزیز بخصوص طرفداران تراکتور من اصلا به این اعتقاد ندارم که شخص خاصی مقصر است. وظیفه کادر فنی و بازیکنان تراکتور این بود که بهترین نتیجه را بگیرند و منتظر تیم و ا شخص دیگر نباشند. این حرفای حشیه ی و مقصر دانستن دیگران اشتباه ست. به نظرم مقصر کخود تیم است که بازی 3.1 را به راحتی به مساوی داد! همیشه نباید دنبال مقصر گشت!!!!!!!!!
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۲:۲۵
پاسخ
1
5
علیییییییییی
اقا هرچی بوده تقصیر خودت تراکتور چون این شایعه از نیمکت تراکتور بوده پس خودتونا گول نزنید
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۲۸:۳۶
پاسخ
2
5
تراختور
به این میگن خیانت در حد لیگ برتر....متاسفم برای بی احترامی به میلیونها عاشق...
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۱۵:۰۱
پاسخ
4
5
محمد
سلام.میخواستم یه انتقاد بکنم از تراکتوریهای عزیز اونا فصل قبل لیگ رو با اقای جلالی شروع کردن و در حالی که در پایان نیم فصل جز بخت های قهرمانی بودند اما تصمیم بر این شد که اقای جلالی اخراج بشن واقای اولیویرا روی کار بیان خوب ایشون هم کارنامه ی خوبی داشتن اما دوباره تو لیگ امسال اقای تونی رفت و اقای خطیبی روی کار اومدن و دوباره اقای خظیبی هم از تیم برکنار شدند و تونی برگشتبه نظر من این رسم تیم داری نیست این انتقاد نخست بود دومیشم اینه که به فرض محال سپاهان مساوی تموم کرده باشه اما یه تیم هیچوقت نباید به نتیجه ی مساوی اعتماد کنه {البته درسته غیر منطقیه اما وقتی خبر از جای درستی نرسیده نباید اعتماد کرد}روی هم رفته فقط میخوام اینو بگم که لیگ ما اگه جذاب شد به خاطر این بود تیم های بالا نشین بد کار کردن و گرنه تراکتور تو بازی با گسترش احساسی کار کرد وگرنه میتونست راحت احتمال قهرمانیشو بیشتر کنه.از تبریزیا و بقیه کسایی که از این نظر ناراحت شدن عذر میخوام اما باید حقیقت روقبول کرد
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۵۰:۳۷
پاسخ
1
5
سوزان صالحی
یا نفت باید قهرمان میشد یا تراکتور ! اصلا حق سپاهان نبود ، شانس محض بود قهرمانی اتفاقیشون...
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۳۸:۰۷
پاسخ
5
4
Javad
واقعا متاسفم برای اصفهانیهای عزیز.انگار باور کردن که شما قهرمان شده اید.تا قبل از هفته بیست و چهارم یکی در میان یا میباختین یا مساوی میکردین.از اون هفته به بعد که با تراختور بازی داشتین که یک بر صفر عقب بودین همین آقای فغانی یک پنالتی مفت رو بهتون تقدیم کرد.اگر بعد اون بازی اعتراضی رسمی صورت میگرفت و به چالش کشیده میشد بازی بعد اون بلا سر پرسپولیس نمیومد.در همه جای دنیا وقتی یک داور اشتباهی انجام دهد از سپردن بازیهای بعدی به آن داور خودداری میکنن اما اینجا برعکسه.اینجا بازیهای حساس و سرنوشت ساز رو به این داوران محول میکنن،تا با احساسات میلیونها آذری بازی بشه. هوادارانی که به اعتقاد خیلیها لقب بهترین تماشاگران آسیا رو یدک میکشن.این جواب همراهی اونها با تیم محبوبشان نیست.امسال تنها تیمی که لیاقت قهرمانی رو نداشت سپاهان بود. والسلام
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۲۷:۲۴
پاسخ
2
6
parviz
اهالی فوتبال حالا باید متوجه ظرفیت سپاهانیها بشوند ... تو یه فینال دو سه سال قبل که کل بازی دو سه دقیقه وقت اضافه نداشت آنقدر بازی را داور لفتش داد تا پرسپولیس قهرمان شد و سپاهانیها تحمل کردندو دعا.ولی متآسفانه تراکتور جریمه اش را امسال داد ... به هر حال باید صبور باشید
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۱۸:۴۴
پاسخ
2
2
میرحامد
اشتباهات داوری اونقدر پررنگه که با بلوند کردن اون 8 دقیقه نمیشه پاکش کرد
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۱۴:۲۹
پاسخ
1
2
ali
این بازی مهم و حساس نیاز به یک داور خارجی و سرشناس داشت که با درایت مسئولین امر کار چندان سختی نبود اشتباه داوری همه جا هست و اهالی فوتبال همه در حد کارشناسند و اشتباه را با عمد بخوبی تشخیص می دهند نگرفتن پنالتی توسط داور، سوت زدن های مکرر و حصول ضربات ایستگاهی به نفع تیم نفت تهران،اخراج آندو تیموریان یار کلیدی تیم تراکتور سازی و شایعه پراکنی تساوی تیم های سپاهان و سایپا، با این ترفندها هر تیمی را می توان از پا درآورد این فوتبال پاک یکبار دیگر حماسه آفرید و تیم تراکتورسازی را در آستانه قهرمانی با این همه طرفدار و عاشقان وصف ناشدنی غرق در غم و اندوه فرو برد. آیا انجام این اعمال ناپسند در حق تیم محبوب تراکتورسازی و هوادارانش هست؟ نتیجه 3-1 را در آن زمان باقیمانده فقط داور بازی آقای فغانی میتوانست تغییر دهد که داد و تیم 12 نفره نفت در مقابل تیم 10 نفره تراکتورسازی موفق به کسب تساوی شد مطمئن باشید خدا جای حق نشسته و اینگونه بازی کردن با احساسات و عواطف هواداران بی بدیل تراکتورسازی صحیح نیست. ضمن تشکر از آقای تونی و تک تک بازیکنان با غیرت تیم تراکتورسازی با وجود این اتفاقات چیزی از ارزشهای این تیم کم نمی کند و از نظر مردم شریف آذربایجان قهرمان و پهلوان واقعی تیم تراکتورسازی است.
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۱:۱۵
پاسخ
2
2
omid
بازي تراكتور و استقلال 2 تا بازيكن تراكتور بايد اخراج مي شدن چرا اينو نمي بينيد
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۴۲:۴۴
پاسخ
3
2