بازگشت‌های به یادماندنی برانکو در فوتبال ایران/ پروفسور تسلیم نشدن

بازگشت‌های به یادماندنی برانکو در فوتبال ایران/ پروفسور تسلیم نشدن

50368
13:50
27 شهریور 1397
برانکو ایوانکوویچ در بازی با الدحیل شبی فراموش نشدنی را تجربه کرد. تبدیل باخت صفر-یک به برد سه-یک. او پیش از این هم در فوتبال ایران چنین بازگشت‌هایی را جشن گرفته بود.

وبسایت رسمی برنامه نود - یکی از رویایی‌ترین شب‌های هواداران پرسپولیس شب گذشته در ورزشگاه آزادی رقم خورد.

به گزارش وب‌سایت نود، پرسپولیس تهران در شبی که فقط نیاز به یک معجزه داشت تا بتواند برای دومین سال پیاپی به مرحله‌ی نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند، موفق شد شکست یک بر صفر مقابل الدحیل قطر را با یک بازگشت به یادماندنی به پیروزی 3 بر یک تبدیل کرده و به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. بدون شک نقش اول بازی دیشب پرسپولیسی‌ها، برانکو ایوانکوویچ است. مربی‌ای که تیمش از جذب بازیکن در فصل نقل و انتقالات محروم بود، چند بازیکن کلیدی خودش از جمله وحید امیری، صادق محرمی، محسن مسلمان و فرشاد احمدزاده را هم از دست داده بود اما باز هم توانست با پرسپولیسی‌ها موفق شود و یکی از شیرین‌ترین شب‌های فوتبالی را برای هواداران پرسپولیس رقم بزند.

علاوه بر بازی دیشب که از ذهن هواداران پرسپولیس پاک نمی‌شود، تیم‌های برانکو ایوانکوویچ در دوران حضور این سرمربی در تیم ملی و پرسپولیس، بازگشت‌های به یادماندنی‌ای داشته‌اند. به بهانه‌ی شب فراموش نشدنی پرسپولیسی‌ها در آزادی، چند بازگشت به یادماندنی تیم‌های برانکو ایوانکوویچ در فوتبال ایران را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

تساوی در ثانیه‌های آخر

تیم ملی فوتبال ایران با هدایت برانکو ایوانکوویچ در جام ملت‌های آسیای 2004 چین بعد از برد در اولین بازی خود مقابل تایلند، در دومین بازی باید به مصاف عمان می‌رفت. در نیمه اول آن بازی نتیجه‌ای عجیب رقم خورد و عمانی‌ها موفق شدند با 2 گل از سد ایران بگذرند. عدم تمرکز در بین بازیکنان ایران هم سبب شد که دو مدافع ایران؛ رحمان رضایی و علی بداوی روی یکی از ضد حملات عمانی‌ها با هم درگیر شوند و بعد از بازی هر دو بازیکن دو بازی از همراهی تیم ملی محروم شدند. در نیمه دوم شاگردان برانکو ایوانکوویچ به بازی برگشتند و در دقیقه 62 توانستند توسط ستاره‌ی تیم ملی علی کریمی در آن دوره از رقابت‌ها، گل اول را به عمان بزنند و اختلاف را به حداقل برسانند. گل تساوی بخش تیم ملی در آن بازی هم در دقیقه 94 و با ضربه‌ی سر محمد نصرتی به ثمر رسید تا شاگردان برانکو شکست دو بر صفر را با تساوی 2 بر 2 عوض کنند. ارزش این تساوی زمانی برای تیم ملی مشخص شد که شاگردان برانکو ایوانکوویچ در بازی سوم خود با ژاپن هم به تساوی رسیدند و با یک امتیاز بیشتر نسبت به عمان به عنوان تیم دوم گروه به مرحله‌ی یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کردند و در نهایت توانستند برای آخرین بار در فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا مقام بیاورند و سوم شدند.

بازگشت با طعم صعود

تیم ملی فوتبال ایران بعد از سوم شدن در جام ملت‌های آسیای 2004 در چین همراه با برانکو ایوانکوویچ به دنبال این بود که به جام جهانی 2006 آلمان صعود کند. ایران در مرحله‌ اول انتخابی جام جهانی در گروه تیم‌های قطر، لائوس و اردن قرار گرفت که از این گروه یک تیم به مرحله‌ی بعدی انتخابی جام جهانی در قاره‌ی آسیا صعود می‌کرد. تیم ملی بعد از برد مقابل قطر و لائوس در یک بازی خانگی مقابل اردن تن به شکست یک بر صفر داد تا برای صعود از گروه خود نیاز مبرمی به دو برد خارج از خانه مقابل اردن و قطر داشته باشد. از هر گروه تنها سرگروه صعود می‌کرد.

شاگردان برانکو در اولین بازی دور برگشت 2 بر صفر از سد اردن گذشتند اما در بازی بعدی مقابل قطر کار تیم ملی گره خورد. در آن بازی ابتدا وحید هاشمیان در همان 10 دقیقه اول بازی تیم ملی را پیش انداخت اما قطری‌ها که میزبان بودند در ادامه بازی 2 گل به ایران زدند و 2 بر یک از تیم ملی پیش افتادند. گل دوم قطر روی اشتباه یحیی‌ گل‌محمدی و گل به خودی او به سید مهدی رحمتی جوان به ثمر رسید. با وجود اینکه قطری‌ها 2 بر یک از تیم ملی پیش افتاده بودند و برانکو هم در آن بازی مهاجم اول آن روزهای فوتبال ایران علی دایی را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشت، 3 دقیقه بعد از گل دوم قطری‌ها آرش برهانی بازی را به تساوی کشید. با وجود تساوی باز هم ایرانی شانس زیادی برای صعود به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی نداشت. برانکو در دقیقه 85 خداداد عزیزی را به زمین فرستاد تا حماسه‌ساز ملبورن کاری برای تیم ملی در قطر بکند. خداداد هم بعد از ورودش به زمین یک گل برای تیم ملی به ثمر رساند که کمک داور بازی آن گل را آفساید اعلام کرد تا گل او مردود شود. در نهایت بازیکنان تیم ملی دست از حملات خود نکشیدند و در دقیقه‌ی 90 بازی توسط وحید هاشمیان که به تازگی به تیم ملی برگشته بود گل برتری خود را به قطر زدند تا بتوانند دومین پیروزی خارج از خانه‌ی خود را هم بدست آورند و بازگشتی به یادماندنی در قطر داشته باشند. شاگردان برانکو بعد از آن بازی با 7 گل لائوس را هم در هم کوبیدند و توانستند به مرحله‌ی بعد مقدماتی جام جهانی صعود کنند. آن‌ها در مرحله‌بعدی هم که به صورت گروهی برگزار می‌شد، موفق بودند و در نهایت به عنوان تیم دوم گروه خود در کنار ژاپن به جام جهانی 2006 آلمان صعود کردند.

خوشحالی برانکو در شب گلزنی بازیکن خارجی

برانکو با آمدن به پرسپولیس در اولین دربی بزرگ پایتخت توانست استقلالی‌ها را شکست دهد. کار پرسپولیس اما در دومین دربی‌ای که برانکو روی نیمکت این تیم نشست، گره خورد. استقلالی‌ها در آن بازی با گل دقیقه‌ی 48 جابر انصاری با ضربه‌ی سر از حریف خود پرسپولیس پیش افتادند. بازی با همان یک گل دنبال می‌شد و 4 دقیقه وقت تلف شده هم به پایان رسیده بود. در آخرین حمله‌ی پرسپولیسی‌ها روی شوتی که رامین رضاییان زد، فعل و انفعالاتی رخ داد که در نهایت جری بنگستون هندوراسی توانست گل تساوی‌بخش پرسپولیس را به ثمر برساند تا سرخپوشان پایتخت با یک بازگشت به یادماندنی شکست مقابل رقیب سنتیشان را در ثانیه‌های آخر با تساوی عوض کنند.

بازگشت با درخشش طارمی

شاگردان برانکو ایوانکوویچ در تیم پرسپولیس در دومین بازی مرحله‌ی گروهی خود در لیگ قهرمان آسیای سال 2017 باید به مصاف الوحده امارات در این کشور می‌رفتند. آن‌ها ابتدا از حریف خود با یک گل پیش افتادند اما در ادامه‌ی بازی این الوحده‌ای‌ها بودند که 2 بار توانستند دروازه‌ی پرسپولیس را باز کنند. بازی با همان نتیجه‌ی 2 بر یک به سود الوحده دنبال می‌شد که مهدی طارمی در دقیقه‌ی 80 توانست کار را به تساوی بکشاند. در ادامه‌ی بازی شاگردان برانکو ایوانکوویچ دست از تلاش خود نکشیدند و در دقیقه‌ی 90 روی یک ضربه ایستگاهی و سانتر بی نظیر سروش رفیعی هافبک خلاق پرسپولیسی‌ها، مهدی طارمی در یک موقعیت بسیار سخت توانست با یک ضربه‌ی دیدنی گل برتری سرخپوشان پایتخت را به ثمر برساند تا یک بازگشت به یادماندنی در لیگ قهرمانان آسیا داشته باشند.

منشا تعویض طلایی برانکو

پرسپولیسی‌ها در مرحله‌ی یک چهارم نهایی فصل گذشته‌ی لیگ قهرمانان آسیا باید به مصاف الاهلی عربستان می‌رفتند. با توجه به اینکه تیم‌های ایرانی و نمایندگان عربستان بازی‌هایشان در زمین بی طرف برگزار می‌شد، پرسپولیس از امتیاز میزبانی محروم بود و در بازی رفت که میزبان بود در عمان باید با الاهلی عربستان بازی می‌کرد. پرسپولیس بازی را بد شروع کرد و نیمه‌ی اول یک گل از حریف عربستانی خود خورد. آن‌ها در ادامه در نیمه‌ی دوم هم یک گل دیگر از الاهلی خوردند تا در یکقدمی یک شکست تلخ قرار بگیرند. برانکو که دیگر تیمش چیزی برای از دست دادن نداشت، گادوین منشا را به زمین آورد. پرسپولیسی‌ها ابتدا توسط شجاع خلیل‌زاده گل اول خود را به ثمر رساند و در حالی که کمتر از 10 دقیقه تا پایان بازی باقی مانده بود، منشا تبدیل به تعویض طلایی برانکو شد و با یک شوت دیدنی از پشت محوطه‌ی جریمه که با پای چپ زد، موفق شد بازی را به تساوی بکشاند تا یک بازگشت به یادماندنی در عمان داشته باشند. پرسپولیسی‌ها در بازی برگشت موفق شدند 3 بر یک الاهلی را شکست دهند و به مرحله‌ی نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند.

1870

 

نظرات کاربران
پرسپولیس قهرمان
پروفسور کارش درسته. انصافا هر مربی دیگه ای جای پروفسور بود الان تیمش تو جدول 14ام بود و تو آسیا هم 6 تا 6 تا می خورد.
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۱:۱۹
پاسخ
2
114
کسی که رفته دسته سه حق اظهار نظر نداره
مربی با سواد با شخصیت و حرفه ای یعنی برانکو بایدم بازگشت های بزرگ داشته باشه. حالا یه شوفر نامی هست یه بار 7-0 برده 50 سال پیش هی تعریف میکنه حتی خبر رسیده هنوز داره تعریف میکنه واسه بازیکنا و دارن فیلم تعریفشو میسازن
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۷:۱۹
پاسخ
1
99
میلانی اصیل
هوادارای شوفر کجان بیان نظر بدن ببینم چی دارن بگم?
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۷:۰۶
پاسخ
1
105
یلدا
نظر استقلالی ها: اینا همش شانسیه فقط ما خوبیم که چهل سال پیش توی هفت تا تیم درجه چهار آسیا قهرمان شدیم...
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۳:۲۶
پاسخ
2
124
علی
همه ی خوبیها در تو جمع است اقای برانکو ..متین و کاربلد ..ممنون به خاطر خدمات صادقانه به فوتبال ایران
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۴:۲۸
پاسخ
1
110
عشقپلیس
مرسی که هستی
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۱:۱۵
پاسخ
1
105
مرتضي
مربي با دانش براي هر تيمي نعمت هستش
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۷:۱۰
پاسخ
0
116
•-•
بابا این اس دق لالیا عجب رویی دارنا!!! اگ ما انقد مضک و راحت حذف میشدیم تا یه ماه خبری ازمون نبود. حالا اینا انقد راحت توی سایت میچرخن و کامنت میدن.انقدم خودتونو با این حرفا ک ارتش سرخ شانسی اومد بالا و .... خودتونو توجیح کنین که یهو دیدن رفتین همونجایی که ازش اومدین#دسته_سه
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۵:۱۱
پاسخ
0
135
10-10-3
جونم برانكو
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۱:۱۴
پاسخ
0
123
ساوالان
با هشت بار حضور در نیمه نهایی اولین بار با طعم میزبانی و تماشاگر؟ چرا تا به حال ما میزبانی این مرحله را نداشتیم ولی استقلال چهار بارتوانسته؟ اهان یادم افتاد وزیر پرسپولیس بوده؟
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۹:۰۴
پاسخ
1
157
سرخ نهاد
استقلال و پرسپولیس در مجموع 8 نیمه با تیمهای قطری بازی کردن که فقط یک نیمه استقلال بد بود وگرنه تیمهای قطری اون چیزی نبودن که همه میترسیدن
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۸:۰۶
پاسخ
11
196
احسان پرسپولیسی
به نام خدا + موضوع انشا : معجزه چیست ؟ - پرسپولیس
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۱:۲۶
پاسخ
3
304
کوروش
برانکو عزیز بابت همه چیز از تو سپاسگذاریم
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۷:۱۵
پاسخ
1
304
امجدیه که نیست،لیگ قهرمانانه
یه تیم بهترین تیم اسیارو که42 بازی نباخته بود، تو 15دقیقه3تایی میکنه، و دیگری از تیمی تو 15دقیقه حلو70هزار نفر 3تا میخوره که تو گروهمون دوم شد. الدحیلم 5بازی اخرشو از السد برده بود!
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۵:۲۵
پاسخ
6
341
پوریا
بازی تاریخی دیشب یه نکته بسیار جالب داشت. نکته جالب دیشب گزارشگر بازی بود مزدک قبل از این هم یه گزارش تاریخی دیگه هم برای پرسپولیس انجام داده بود منظورم همون ۳ گل در ده دقیقه پس برای نتایج تاریخی ما به سه چیز نیاز داریم اول بازیکنان با غیرت دوم تماشاگران با معرفت سوم مزدک
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۴:۳۲
پاسخ
4
367