بازی تاج و تخت در سئول/ رئیس فدراسیون به دنبال حفظ هیات رئیسه

بازی تاج و تخت در سئول/ رئیس فدراسیون به دنبال حفظ هیات رئیسه

7235
17:34
28 آبان 1397
فدراسیون فوتبال همچنان در فضای عجیبی قرار دارد؛ یک طرف اصرار نمایندگان مجلس برای اعمال قانون بازنشستگی و طرف دیگر تهدید جدی فیفا.

وبسایت رسمی برنامه نود - قانون جدید بازنشستگی، مدیریت فدراسیون فوتبال را با یک بحران جدی روبرو کرد.

به گزارش سایت نود، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران چند هفته‌ای است که با یک معظل بسیار جدی دست و پنجه نرم می کند.

ماجرا به تغییر قانون به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های دولتی برمی‌گردد؛ با تغییری که در این قانون ایجاد شد بسیاری از مدیران بازنشسته دیگر اجازه حضور در مشاغل خود را ندارند.

این قانون مشمول چندین رئیس فدراسیون ورزشی هم می‌شد. یکی از آنها مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال است.

از همان ابتدای تعیین ضرب الاجل برای بازنشسته‌ها برای ترک پستشان ابهام درباره مهدی تاج شروع شد.

در روزهای اول گفته شد مهدی تاج قادر است به دلیل درصد جانبازی‌اش، در سمت ریاست فدراسیون فوتبال ایران باقی بماند. طبق قانون "منع به کارگیری بازنشسته‌ها" مدیرانی که بیش از ۵۰ درصد جانبازی داشته باشند می‌توانند در پست‌های خود ابقا شوند. بعدها مشخص شد که درصد جانبازی تاج به حدنصاب نمی‌رسد تا این راه حل کاملا منتفی شود.

اتفاقات هفته گذشته اما ورق را برگرداند.

فدراسیون‌نشینان معتقدند که آنها نهاد غیردولتی‌اند و این قانون نباید شامل حالشان شود اما در آنسو نمایندگان مجلس این تفسیر را قبول نداشتند. آنها معتقدند که فدراسیون فوتبال نهاد عمومی غیردولتی است و باید از قانون بازنشستگی تمکین کند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی  15 آبان در جلسه حضوری با تاج و سایر اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال صراحتا به آنها اعلام کرد فدراسیون فوتبال مشمول قانون بازنشتگی می‌شود و مدیران بازنشسته فدراسیون باید ساختمان سئول را ترک کنند.

این اما پایان کار تاج نبود، هر چه به 26 آبان آخرین مهلت بازنشسته‌ها برای ترک پستشان نزدیک شدیم شانس تاج برای بقا بیشتر و بیشتر هم شد.

از همان روزهای اول هم قابل پیش بینی بود که مراجع بین المللی مثل فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بی‌تفاوت از کنار این موضوع مهم نخواهند گذاشت.

کنفدراسیون فوتبال آسیا  22 آبان در اقدامی اقلب توجه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هرگونه تغییری باعث تعلیق فوتبال ایران می شود و به مقامات سیاسی ایران هشدار دارد. جانی اینفانتینو، رئیس فیفا هم در گفتگویی صراحتا اعلام کرد که اعمال این قانون "مداخله" دولت در امور فوتبال است و باعث تعلیق ایران خواهد شد. پیش از نامه‌ای از سوی فاطما سامورا، دبیرکل فدراسیون جهانی فوتبال به محمدرضا ساکت، دبیر فدراسیون فوتبال ایران رسید. سامورا در این نامه از انتشار اخباری مبنی بر احتمال دخالت‌های سیاسی در فدراسیون ایران ابراز نگرانی کرده بود.

در کنار این تهدیدها باید به جلسه مهم رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک با مهدی تاج در روزهای پایانی هفته پیش اشاره کرد. صالحی امیری پس از این جلسه اعلام کرد که مهدی تاج با استفاده از ماده ۶۰ "قانون خدمات مدیریت کشور" می‌تواند خود را از حالت بازنشستگی، به اشتغال مجدد برگرداند.

ظاهر امر فرار مهدی تاج از مخمصه را نشان می دهد. همچنان اما دو سه موضوع باقی مانده است.

نمایندگان مجلس همچنان اصرار به رفتن تاج دارند. در همین یکی دو روز گذشته چندین نماینده مجلس در این باره مصاحبه کردند و گفتند که قانون باید رعایت شود و نباید وزارت ورزش تحت تاثیر تهدیدهای خارجی قرار بگیرد. حتی گفته شد تهدیدهای خارجی پس از ارتباط تاج و کفاشان با مقامات فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا روانه تهران شد.

مشکل بزرگ‌تر اما اعضای هیات رئیسه است. ازبین 9 عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال علاوه بر تاج، علی کفاشیان، حیدر بهاروند، عبدالکاظم طالقانی، فریدون اصفهانیان و محمود اسلامیان همگی بازنشسته اند. به این جمع باید محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون را هم اضافه کرد.

حالا تاج پس از اطمینان نسبی از بقایش باید این دو مساله بزرگ را حل کند؛ قانع کردن نهادهای نظارتی و حفظ هیات رئیسه.

رئیس فدراسیون به دنبال این است که تمامی اعضای هیت رئیسه را با استفاده از فرمولی حفظ کند. گفته می شود این موضوع مورد قبول وزارت ورزش نیست و وزارت از تاج خواسته با برگزاری مجمع فوق‌العاده، تمامی مدیران بازنشسته را عوض کند.

گره‌ها هنوز بازنشده باقی مانده است.

آیا واقعا تاج از مانع بازنشستگی رد شده است؟ تکلیف هیات رئیسه و دیبرکل چه خواهد شد؟

با توجه به اطلاعاتی که حالا فیفا از ایران دارد برگزاری مجمع و کنار گذاشتن بازنشسته‌ها هم یک ریسک است.

در آنسوی میدان هم نمایندگان مجلس و سازمان بازرسی ماندن تاج را یک شکست برای خود می دانند و معتقدند مگر ریاست فدراسیون از شهردار تهران بالاتر است. آنها هم فعلا کوتاه نمی آیند.

وزارت ورزش در منگنه عجیببی قرار گرفته است. در یک طرف اصرار مجلس و سازمان بازرسی برای رفتن تاج و در سوی دیگر تهدید فیفا و خطر تعلیق.

به نظر می‌رسد تصمیم وزارت ماندن تاج برای رفع خطر تعلیق و تغییر سایر اعضا برای آرام کردن فضای ملتهب این روزهاست. صحبتهای امروز محمدرضا داورزنی، معاونت وزارت هم نشان می‌دهد که تاج در سئول ماندنی است.

 

 

نظرات کاربران
کیروش بی کیفیت
یک سوال . اگر تاج خودش استعفا بده فیفا میتواند فوتبال را تعلیق کند ؟ اگر اینطور است چرا تاج خودش استعفا نمیدهد؟ مگر نمیگفت هر چه قانون بگوید میپذیرد؟! چطور وطن پرستی هست که بخاطر صندلی حاضر به تعلیق فوتبال کشور است؟! کیروش بی کیفیت
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۷:۳۷
پاسخ
3
15
تاتا
قبل تر تاج مثلا براش مهم نبود رییس فدراسیون باشه، چجور چسبیدن به خدمتگزاری به مردم برای موندن لطفا دست به دامن کیروش نشوید، دیگه این به کیروش چه ربطی داره که سر هر قضیه ای می کشیدش وسط
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۷:۵۱
پاسخ
4
21
Mohammad.b
مجلس تحت هیچ شرایطی نباید کوتاه بیاد٬ قانون بازنشسته ها باید برای آقای تاج" و هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال ایران" اجرا بشه تا فوتبال ایران یه نفس راحت بکشه
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰:۱۴
پاسخ
7
28
سید رضا
بابا چیکارش دارین بزارین بمونه، آخه فدراسیون فوتبال یک نهاد غیر دولتیه! فقط تا اطلاع ثانوی بوجشو از بیت المال قطع کنین تا دولتی بودنش مشخص بشه!
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۲:۰۰
پاسخ
3
32
پارسه
بشخصه برا برکناری تاج و دارودستش لحظه شماری میکنم اما نه اینطوری فیفا نشون داده با دخالت سیاسیون تو فوتبال شوخی نداره ، و این دخالت میتونه عواقب شدیدی داشته باشه آقایون موقع خرج کردن مدعی هستند دولت طبق قانون حق پرداختی به فدراسیون نداره اما برا خودنمایی تو کار فوتبال دخالت میکنن فوتبال در سراسر دنیا یک قانون واحد مختص خودش رو داره ، باید طبق قانون فوتبال بازی کنیم
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۱:۴۹
پاسخ
8
44
یک قدم جلو
میخواستن از ریشه شروع کنن اول تاج بعدش دوستان وابستش که در راس کارن و در آخرم کی روش به نظر فعلا موفق نبودن
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۳:۳۴
پاسخ
11
82
بهرام
باید با خواسته فیفا موافقت کنیم تا تعلیق نشویم چون اگر تعلیق شویم نه جام ملتها را میبینیم نه دیگر حضور نماینده هایمان در جام باشگاههای آسیا
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۷:۵۰
پاسخ
83
34
آنتی شومن
تعلیق این فدراسیون ارزش برکناری تاج و دار و دسته را داره . فوتبالی که از حرفه ای فقط اسم داره و پول به بازیکنان بی کیفیت داخلی و خارجی و البته شومن بزرگ .
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۶:۱۳
پاسخ
29
136
مهدی
گل گفتی دادش.آقای تاج و دارودستش علاوه بر قانون مردم هم نمیخوانش چرا بیرونشون نمیکنن
۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۴:۱۴
6
17
Wien
تاج باید بره ، ولی قانون باید برای همه اجرا بشه،از جمله گرشاسبی،خیلی عجیبه،همه اصرار به انجام قانون دارند،ولی کوچکترین اشاره ای به گرشاسبی نمیکنند.در ضمن در صورت تعلیق،باشگاهها هم شامل تعلیق میشوند.
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴:۴۰
17
7