بدترین خریدهای بارسلونا در قرن 21

بدترین خریدهای بارسلونا در قرن 21

20309
21:38
28 مرداد 1398
نگاهی به ده خرید ناموفق بارسلونا در طی دو دهه گذشته.

به گزارش وبسایت نود، در این لیست نام های بزرگی چون کوتینیو و زلاتان دیده می شوند که نتوانستند در بارسلونا به توفیق خاصی برسند.

کوتینیو آخرین خرید ناموفق بارسلونا بود که بعد از یک سال و نیم حضور در این تیم اسپانیایی، با قراردادی قرضی راهی بایرن مونیخ شد. وقتی نام کوتینیو و عدم توفیق وی را در بارسلونا به خاطر می آوریم، بد نیست به بازیکنانی اشاره کنیم که در قرن 21 راهی بارسلونا شدند ولی خریدهای خوبی از آب در نیامدند. در این لیست، ده بازیکن حضور دارند که برای بارسا خریدهای خوبی نبودند:

فلیپه کوتینیو

بهتر است از خود کوتینیو شروع کنیم، بازیکنی که در ترکیب تیم کلوپ ستاره ای بی بدیل بود و انتظار می رفت نبود نیمار را در ترکیب بارسلونا جبران کند، در عین حال رقم قرارداد 142 میلیون یورویی وی انتظارات را از وی بیشتر کرد، اما این بازیکن خوش تکنیک هیچوقت دل هواداران را بدست نیاورد. از نگاه والورده نیز کوتینیو بازیکن مدنظر سرمربی بارسلونا نبود تا بالاخره این ستاره برزیلی راهش را از بارسا جدا کند. هر چند قرارداد او با بایرن مونیخ قرضی است ولی قابلیت دائمی شدن را دارد. کوتینیو در 76 بازی برای بارسا 21 گل به ثمر رساند.

آلکس سانگ

بارسلونا برای این بازیکن در سال 2012، 15 میلیون پوند به آرسنال پرداخت کرد. تصور می شد او با توانایی اش در بازی در خط هافبک و دفاع می تواند عنصری مهم برای بارسلونا باشد، ولی خیلی زود مشخص شد کیفیت وی در حد تیمی چون بارسلونا نیست و در هیچ پست گزینه ممتازی نیست. شاید مهمترین صحنه دوران حضور او در بارسلونا، لحظه ای بود که پویول جام لالیگا را در سال 2013 در دست داشت و می خواست این جام را به اریک آبیدال بدهد تا او بالای سر ببرد، اما سانگ فکر کرد پویول به دنبال این است جام را به او بدهد!

امانوئل پتی

بعد از سه فصل درخشان در ترکیب تیم ونگر، در سال 2000 با 7 میلیون پوند راهی بارسلونا شد، انتظار می رفت او خرید خوبی برای بارسا باشد. اما در فصلی که پتی در نیوکمپ حضور داشت لورنزو سرا فرر سرمربی وقت بارسا تصور می کرد پتی گزینه مناسبی برای بازی در خط دفاع باشد، اما او خیلی اشتباه فکر می کرد. نتیجه این شد که پتی نمایش‌های خوبش را در آرسنال تکرار نکرد و بعد از یک فصل ضعیف در نیوکمپ، راهی استمفوردبریج شد.

آلکساندر گلب

باز هم یک سناریوی تکراری دیگر. خرید دیگری از آرسنال که برای بارسلونا به توفیق منجر نشد! بارسلونا در سال 2008 برای این بازیکن 17 میلیون یورو پرداخت کرد. با گنجاندن بند فسخ 90 میلیون یورویی در قرارداد وی، مشخص بود بارسلونا حساب ویژه ای روی این بازیکن باز کرده است. اما گلب هیچگاه در ترکیب بارسلونا جا نیفتاد، او عضوی از ترکیب تیمی بود که موفق به فتح سه گانه شد ولی کمتر فرصت خودنمایی در ترکیب اصلی را پیدا می کرد. بعد از سه دوره حضور قرضی در تیم های مختلف، سرانجام در سال 2012 بارسا تصمیم گرفت قرارداد وی را فسخ کند.

دمیترو چیگرینسک

سال 2009 بارسلونا تلاش زیادی کرد تا شاختار را راضی نماید این بازیکن را با مبلغ 25 میلیون یورو بفروشد، تلاش های بارسلونا جواب داد و آنها به بازیکن مدنظرشان رسیدند ولی اوضاع در زمین بازی خوب پیش نرفت. بارسلونا او را برای توانایی وی روی توپ‌های هوایی و قدرت بازی با توپ به خدمت گرفت ولی این بازیکن هرگز در تیم گواردیولا خودش را اثبات نکرد چیگرینسک یک فصل در بارسا دوام آورد و فقط 14 بار با پیراهن این تیم به میدان رفت.

ابراهیم آفلای

سال 2010 بارسلونا برای آفلای آینده دار 3 میلیون یورو خرج کرد و امید زیادی به درخشش او در تیم گواردیولا می‌رفت. در فصل نخست حضورش در بارسلونا 28 بازی انجام داد و موفق به زدن 2 گل شد، باقی دوران حضور او در بارسلونا هیچ چیز قابل اشاره دیگری نداشت. پر از مصدومیت ها که حضور وی را کمرنگ کرد. طی دو دوره او به تیم های مختلف قرض داده شد تا اینکه سال 2015 قرارداد وی به طور رسمی فسخ شد.

آردا توران

بارسا در سال 2015، نزدیک به 34 میلیون یورو خرج کرد تا توران را به نیوکمپ بیاورد، آنها امیدوار بودند او جای اینیستا را در ترکیب تیم بگیرد، اما آردا نه تنها درخشش دوران اتلتیکو را در بارسا تکرار نکرد که هرگز نتوانست جای اینیستا را در ترکیب تیم بگیرد. بعد از دو فصل ناموفق در ترکیب تیم، بازیکن مازاد معرفی شد. جالب است بدانید او هنوز هم بازیکن بارسلونا به حساب می آید ولی با قرارداد قرضی بلندمدتی به استانبول باشاک‌شهر پیوسته است.

آندره گومز

بعد از ناکامی در جایگزین کردن اینیستا با توران، بارسلونا در سال 2016 برای خرید گومز نزدیک به 35 میلیون یورو هزینه کرد. اما در عمل او حتی خرید بدتری نسبت به توران شد. خوانندگان مارکا این بازیکن را بدترین خرید فصل لقب دادند و البته بعد از چند بازی ضعیف، او هرگز فرصت خودنمایی بیشتر را در ترکیب تیم پیدا نکرد تا اینکه به اورتون قرض داده شد و در همین تابستان 2019 انتقالش را به اورتون قطعی کرد.

زلاتان ابراهیموویچ

گزاف نیست اگر بگوییم زلاتان بدترین دوران حرفه ای خود را در بارسلونا سپری کرد. در تیمی که فقط یک فصل در آن دوام آورد و هرگز نتوانست چهره واقعی خود را در ترکیب تیم نشان دهد. سال 2009 بارسا برای خرید ایبرا همه کار کرد. آنها علاوه بر پرداخت 40 میلیون پوند به اینتر، اتوئو را هم به اینتر واگذار کردند. اما داستان او در بارسلونا خوب پیش نرفت.

حالا بعد از چند سال، همه می دانند که او با گواردیولا دچار مشکل شد، زلاتان بعدتر در بیوگرافی خود به انتقاد از مسی، ژاوی و اینیستا هم پرداخت. مشکل این بود که پپ تصور می‌کرد مسی بهترین بازیکن برای سبک بازی تیمش، در پست خط حمله است، بنابراین کمتر از زلاتان در این پست استفاده می کرد. در نتیجه زلاتان بعد از یک فصل حضور در بارسا، راهی میلان شد. ابتدا به صورت قرضی و سپس انتقالی قطعی.

فیلیپ کریستانوال

بعد از چهار فصل حضور در موناکو، بارسلونا تصور میکرد کریستانوال 23 ساله استعدادی درخشان است. بنابراین در ساال 2001 برای خرید این بازیکن جوان 6.5 میلیون پوند پرداخت کرد که در آن زمان، رقمی بالا محسوب می شد. اما او هرگز آن چیزی که تصور می شد نشان نداد. دوران حضور او در بارسلونا هیچ نقطه درخشانی نداشت. کریستانوال هرگز در بارسلونا نتوانست خودش را نشان بدهد و بعد از آن نیز دوران ناموفقی در مارسی و فولام داشت. کریستانوال سال 2008 به دوران بازیگری خود پایان داد.

1878

نظرات کاربران
ارتش سرخ ۷۱
میشه به این لیست فابرگاس هم اضافه کرد!!
۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۰:۲۹
پاسخ
81
39
Mmmmmmmm
درمورد آردا توران قضیه یکم فرق داره.علاوه بر توانایی فوتبالی بارسلونا با جذب توران اسپانسرهای خوبی از جمله لاستیک لاسا و لوازم خانگی بکو رو تونست به سمت خودش بیاره که دراین مورد ضرر نکردن که هیچ سود خوبی هم نصیبشون شد.آردا خودش ظرفیت در سطح جهانی دیده شدن رو نداشت وگرنه بازیکن فوق العاده با استعدادی هست
۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۰:۱۵
پاسخ
7
77
Magic Messi
به این لیست دمبله همیشه مصدوم و لرد داگلاس و لرد متئو و لردای دیگه زمان بارتومئو باید اضافه کرد و قیمتارو مقایسه کرد اونوقت به این نتیجه میرسید که دوران بارتومئو فاجعه بوده برای بارسا . فقط یه مدیر فوتبالی و کاتالونی اصیل مثل لاپورتا میتونه بارسارو نجات بده
۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۹:۴۸
پاسخ
3
87
ΒΒP
فاجعه بار ترین خرید آردا توران بود. من که خیلی حرص خوردم
۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۵:۰۴
پاسخ
17
45
Omid
زلاتان نسبت به خودش اونجا زیاد خوب نبود وگرنه با این وضع و این مربی و این تعداد بازی بازم نمیشه گف موفق نبوده
۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۸:۱۳
پاسخ
1
70
ارتش سرخ
واقعا مشکل زلاتان نبود از امار و تعداد گلهای زده شده زلاتان در تیمهای قبلی نیز در سطح بالا بود کم کم باید حداقل ۲ بار بهترین بازیکن جهان میشود الان هم با ۳۷ سال سن تیمهای گرید یک اروپای خواهان دارد ولی مشکل اصلیش در بارسا اختلاف با گوردیولا بود ولیکن در بارسا اگه اشتباه نکنم در ۲۴ بازی ۱۹ گل زد بدون احتساب پنالتی من خودم طرفدار مسی میباشم ولی گلهای زلاتان چیز دیگه بود
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۸:۲۳
پاسخ
1
76
خامس تنها
اینا باید با مافیای بارسلونا کنار میومدن که نیومدن و نابود شدن.در حال حاضر رییس مافیای بارسا مسی هست
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۸:۱۲
پاسخ
103
57
امین
زغال به جز کاکا خرید بد نداشته
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶:۱۴
پاسخ
58
38
فقط یوونتوس
کوتینئو آردا هلب آفالای و زلاتان قربانی سیستم حول محور آقای مسی شدن
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۴:۴۷
پاسخ
57
32
بارسلونای دابل سه گانه سلطان الکلاسیکو
این اسامی که گفتید غیر از دو نفر هیچ کدوم ستاره گرانقیمت در کلاس جهانی نبودند!! مثلاً پتی یا آردا کلا فقط بازیکن خوب که گرانقیمت هم نبودند میشد بهشون گفت از آمار گلها و پاس گلهاشون در تیم های قبلیشون میشه فهمید. تنها دو تا ستاره جهانی توی لیست هم یعنی زلاتان و کوتینیو در مدت کوتاهی که بودند هم به چند قهرمانی رسیدند هم بعد از جدایی افت قیمت بسیار ناچیزی داشتند
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۲:۵۷
پاسخ
20
83
مستر
مرد حسابی ۶ونیم میلیون میلیون پوند سال ۲۰۰۱ خیلی هم زیاد بوده کافیه بری ببینی اون سال ها رکورد گرانترین بازیکن دست چه بازیکنایی بود و چقدر بود.مثلا ویری با حدود ۷میلیون یورو رکورد گران قیمت ترین بازیکن رو زد.
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۵:۴۷
44
33
لاماسیای فراموش شده
در بین این نام ها هستند افرادی که بارسلونا خرید تا ستاره ی آینده باشند ولی الآن نامشون حتی در تیم های درجه دو و سه هم شنیده نمیشه. پس نگه داشتن دمبله ی ضعیف که فقط گاهی می درخشه در برابر نیماری که روزی ستاره ی بارسلونا بوده اصلاً عاقلانه نیست.
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۱:۱۱
پاسخ
11
76
JJ
در جواب محسن: اینجور مهد کودک ها آرزوی برآورده نشده همه باشگاه های بزرگ و کودکانش بازیکنان بهترین تیم تاریخ باشگاه های جهان شدند... البته من نگفتم فرگوسن و آریگو ساچی و دیگر اساطیر بقیه تیم ها گفتند
۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۰:۱۲
6
31
Mohsen
مشکل زلاتان نبود مشکل مهدکودک گواردیولا بود
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۸:۴۵
71
66