بررسی آماری؛ آیا اقتدار مسی در لیگ برتر انگلیس هم تکرار می‌شد؟

بررسی آماری؛ آیا اقتدار مسی در لیگ برتر انگلیس هم تکرار می‌شد؟

33381
23:00
31 اردیبهشت 1398
در صورت بازی در لیگ برتر انگلیس، مسی برتری در چند بخش آماری را از دست می‌داد.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از دیلی میل،فصل 19-2018 لالیگا با قهرمانی بارسلونا به پایان رسید و مطابق انتظار، لیونل مسی ستاره اول تیم ارنستو والورده در کسب این قهرمانی بود. شاید در کمتر فصلی، بارسلونا تا این اندازه به لیونل مسی وابسته بوده است.

دبل مسی در مقابل ایبار در بازی هفته پایانی، تعداد گل های او را به عدد 36 رساند تا مسی که عنوان ال‌پیچیچی خود را از مدتها قبل مسجل کرده بود، گام بلندی به سوی کسب کفش طلای اروپا هم برداشته باشد. مسی در حالی با 36 گل به آقای گلی رسید که نزدیک ترین تعقیب کنندگان او، کریم بنزما و لوئیس سوارز 21 گله بودند!

اما برتری مسی در لالیگا تنها به تعداد گل ها محدود نمی‌شود. اسکواکا با همکاری مرجع آماری اوپتا آمار برترین های لالیگای فصل 19-2018 در 15 پارامتر مجزا را استخراج کرده است. این پارامتر ها شامل تعداد گل، پاس گل، مجموع شوت، شوت های در چارچوب، موقعیت های ساخته شده، موقعیت های ساخته شده در جریان بازی، موقعیت های گل صد درصدی ساخته شده، تعداد دریبل های موفق، خطاهای کسب شده در یک سوم دفاعی رقبا، تعداد گل ها از خارج از محوطه، تعداد گل ها از ضربات ایستگاهی مستقیم، تعداد دبل ها، تعداد هت‌تریک ها، شوت های برخورد کرده به تیر دروازه و تعداد پاس ها در یک سوم دفاعی حریفان هستند. 

در کمال اقتدار، لیونل مسی در 14 پارامتر از این 15 پارامتر آماری برترین بازیکن لالیگا شناخته شده و در کمال تعجب، تنها در زمینه تعداد دریبل های موفق یک رقیب را جلوتر از خود می‌بیند؛ صوفیان بوفال، ستاره مراکشی سلتاویگو که در فصل گذشته توانست بیشتر از مسی دریبل زنی کند. (144 در مقابل 134)

مسی در تعداد پاس گل، خود را در کنار پابلو سارابیا می‌بیند اما در برخی از این پارامترها برتری فاحشی نسبت به نزدیک ترین تعقیب کنندگان خود دارد. برای مثال او در تعداد شوت، 56 شوت بیشتر از نفر دوم زده یا در بخش تعداد موقعیت های صد درصدی ساخته شده، دو برابر سارابیا موقعیت ساخته است. او با 6 ضربه ایستگاهی مستقیم، دو برابر کریستین تیو و آنتوان گریزمن از این شیوه گلزنی کرده و با 1139 پاس در یک سوم دفاعی رقبا، نزدیک به 270 پاس بیشتر از نزدیک ترین تعقیب کننده خود، جوردی آلبا داده است.

اما در ادامه اسکواکا به معرفی برترین های لیگ برتر انگلیس در همین پارامترها پرداخته و تلاش داشته بداند مسی در مقایسه با بازیکنان لیگ برتری چه عملکردی داشته است. این مقایسه نتایج جالب و شاید نگران کننده ای (برای لئو مسی) داشته باشد. 

لیونل مسی که در لالیگا در 14 پارامتر از 15 پارامتر بهترین بازیکن بود، با اضافه شدن بازیکنان لیگ برتری تنها توانسته برتری خود را در 8 پارامتر حفظ کند. اما کدام بازیکنان لیگ برتری از مسی بهتر بوده اند و برتری آن ها در کدام پارامتر ها بوده است؟

ادن هازارد با 15 پاس گل بهترین پاسور فصل لیگ جزیره معرفی شده و رایان فریزر، پدیده بورنموث با 14 پاس گل در رده دوم قرار گرفت. این در حالی است که مسی با 13 پاس گل بهترین پاسور فصل لالیگا شد و در صورت حضور در لیگ برتر، پشت سر هازارد و حتی فریزر قرار می‌گرفت.

در زمینه موقعیت های ساخته شده، جیمز مدیسون از لسترسیتی در این فصل با خلق 100 موقعیت، کمی بهتر از مسی (92 موقعیت) عمل کرد. بعد از مدیسون، هازارد (98) و فریزر (93) هم عملکرد بهتری نسبت به مسی داشته اند. در زمینه موقعیت های ساخته شده در جریان بازی نیز هازارد عملکرد بهتری نسبت به مسی داشته است. (80 در مقابل 78)

در دریبل زنی، ادن هازارد با 138 دریبل موفق بهترین بازیکن فصل لیگ برتر بوده و اگرچه در این زمینه هم از مسی بهتر بوده، اما هنوز تعداد دریبل های کمتری نسبت به بوفال داشته است.

در زمینه خطاهای به دست آمده در یک سوم دفاعی حریفان، ادن هازارد (42)، ویلفرد زاها (33) و جیمز مدیسون (31) هر سه عملکرد بهتری نسبت به مسی داشته اند که در فصل گذشته 29 بار توسط حریفان با خطا متوقف شده است. در تعداد هت‌تریک نیز سرخیو آگوئرو عملکرد مشابهی نسبت به هموطن خود داشته است.

آخرین زمینه نیز تعداد پاس ها در یک سوم دفاعی رقبا است. ادن هازارد در این بخش هم با 1209 پاس بهتر از مسی با 1139 پاس عمل کرده است.

همانگونه که مشاهده شد، مسی در مقایسه با رقبای لیگ برتری خود چالش های بیشتری را تجربه کرده و جالب تر آن که بسیاری از رقابت ها را به بازیکنی به نام ادن هازارد واگذار کرده است؛ ستاره ای که به احتمال فراوان در تابستان 2019 راهی رئال مادرید خواهد شد. با توجه به این آمار، جدال فصل بعد مسی-هازارد در لالیگا می‌تواند بسیار دیدنی باشد. جدالی که شاید مانند جدال مسی-رونالدو به رقابت گلزنی تبدیل نشود، اما می‌تواند فانتزی ترین رقابت ممکن لقب گیرد.

7712

نظرات کاربران
morteza
قابل توجه فوتبال دوستان عزیز.اگه یادتون باشه زمانی که پپ به من سیتی پیوست همه از موفقیت های پپ و جواب دادن بازی تیکی تاکا و مالکانه تردید داشتند و بصورت واضع می گفتند پپ موفق نخواهد شد. ولی بعلاعکس کاملا جواب داد.و مطمئن باشید مسی که واقعا یک نابغه فوتبال هست اوجا هم موفق می ش د حتی شاید هم بهتر از الان.البته این رو هم بگم که زیر نظر یک مربی خوب که بتونه ازش بهترین استفاده ببره مثل پپ.کلوپ.پوچتینو.زیدان و تن هاخ
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۲:۱۶
پاسخ
13
48
آدرین
دوستان همه چیو گفتن بجز سن مسی که با هازارد و صلاح قابل مقایسه نیس . . . ولی همینکه همچنان داره با بازیکنای جوون مقایسه میشه بنظرم ینی مسی تونسته موفق باشه . . . باید دید هازارد وقتی به سن مسی رسید میتونه همچین کیفیتی داشته باشه؟ و اینکه مسی اگه تو دوران اوجش به لیگ برتر میرفت عملکردش شاید خیلی بالاتر از بازیکنای مطرح الان لیگ برتر بود . . .
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۲:۴۵
پاسخ
8
37
رضا
وقتی همه مربیان دنیا عقیده دارن مسی رو مهار کن تو قفس بنداز بقیه تیم هیچه این یعنی نابغس این پسر تو همه بازیا دقت کرده باشین حتی اگه توپ گوشه دیگه زمین باشه مسی اینور درحال قدم زدن باز 4نفری هستن که مثل سایه باهاشن و محاصرش کردن این یعنی اعجوبس ولی برعکس رونالدو همیشه ازاده چون بقیه بازیکنای تیمشو مهارکنی که براش خلق موقعیت نکنن عملا رونالدو بی خطره به قول پله رونالدو گلزن بزرگیه ولی مسی نابغس
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۳:۰۲
پاسخ
41
96
...
اقا واقعا این مسی چیه . تو لالیگا که ولش کن. همین لیگ برتر که بهترین بازیکنای دنیا رو جمع کردن اونجا تو هشت آیتم صدره و تو بقیه هم جز سه نفر اوله. باور کنید این بی نظیره. واقعا امسال شایسته گرفتن توپ طلایی
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۹:۲۷
پاسخ
28
87
توفیق
مسی نشون داده خارج از لالیگا و بارسا کارایی نداره نمونه بارزش تیم ملی آرژانتین با دو جین ستاره
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۵:۵۷
پاسخ
99
50
سرخ فن
مسی بیشترین گل رو بعد از لا لیگا به بهترین تیمهای انگلیسی زده ( به دلیل شرکت در جام باشگاههای اروپا ) که اگر تیمهای ضعیف تر تو جام باشگاههای اروپا شرکت میکردند چه بسا آمارش بهتر هم میشد ضمن اینکه مسی با آرژانتین تو 4 تا جام جهانی و ملتهای آمریکای جنوبی سه با تیم رو به فینال برد و جام جهانی آخر هم به قهرمان جهان ( فرانسه ) باخت و حذف شد .
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴:۳۱
5
25
کامیار
جالبه با اینکه پستش هافبک بازیساز شده ولی تو هرکدوم از پارامترها بایکی مقایسه میشه مثلا تو گلزنی با رونالدو تو دریبل با هازارد تو ضربه ایستگاهی با مادیسون و .... جالبتر اینکه بازم از همه بالاتره ولی وقتی بخوان توپ طلا رو بکسی ندن خیلی دلیل میارن و وقتی بخوان بکسی بدن دلایل زیادی پیدا میکنند
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۳:۴۸
پاسخ
17
64
sadegh
آمار این فصل لالیگا ملاک نیست. با رفتین کریس و افت رئل مسی کسی را نداشت باش رقابت کنه و یکه تازی کرد
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۸:۵۹
پاسخ
66
27
رضا
جالبه وقتی رونالدو او ریال بود و تو اوج بازم مسی بیشتراز اون اقای گل میشد خخخخخ
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۰:۴۲
10
31
مجتبی
همین الانم بار آمار با اختلاف فاحش به نفع مسه از 15 ایتم تمام رقباش تونستن تنها در 6 ایتم از مسی جلوتر باشن هرچند در اون شش ایتم هم باز مسی حضور داره . این مقایسه اتفاقا بیشتر نشون میده که اگر مسی در لیگ جزیره هم بود اوضاع به همین منوال بود
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۰:۴۳
پاسخ
19
54
محمد جواد
جا داره یه سلامی عرض کنیم خدمت کسی که رفت لیگ دره پیت ایتالیا تا مثلا چالش جدیدی داشته باشه ولی یکی با ۳۶ سال و بازی در تیم از دوره خارج سمپدوریا بیشتر از اون که فقط کارش دروازه خالی گل کردنه گل زد . چطوری ضایع خخخخخخ در ضمن اینو بگم اگه والورده سرمربی تیم نبود الان هیچکس با مسی قابل قیاس نبود . باید فکر کنید اگه مثلا مسی توی منچستر سیتی بود آیا کسی توان رقابت با اون رو داشت مسلما خیر . هرچند هنوز هم پادشاه بی چون و چرای فوتباله .
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۵:۵۱
پاسخ
26
48
joseph
از همه اینا گذشته نمیشه منکر نابغه بودنه مسی شد این شخص کارایی کرده که امثال هازارد و کریس رونالدو انگشت به دهن موندن اشتباه اکثر مربیانی که توی بارسلونا بودن این بود که بینهایت خیالشون از بابت بردن راحت بود چون میدونستن با وجود مسی اون بازی رو میبرن و این طرز تفکر وابستگی به مسی،باعث میشد از پتانسیل بقیه بازیکنا استفاده نشه...
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۲:۲۲
پاسخ
12
31
امید
نمیخوام از مسی دفاع کنم چون قطعاً اگه توی لیگ برتر بازی میکرد کسی فراتر از محمد صلاح نبود ولی اینم در نظر بگیرید که تعداد بازی بازیکنان توی لیگ برتر از لالیگا بیشتر در واقع لیگ برتر رو نمیشع با هیچ لیگ دیگه ای مقایسه کرد نگاه به این نکنید که همیشه بارسا رئال بایرن یا تیم های ازین قبیل بهترین تیم سال میشن اونجا همه هزینه ها واسه یک تیم میشه ولی توی جزیره هر تیمی موقعیت بارسا یا رئال شدن رو داره چون فیلتر جذب بازیکن اونجا خیلی بهتر از هر جای دیگه است در واقع مسی اگه میخواست لیگ برتر بازی کنه با اون تعداد بازی قطعاً نمیتونست این عملکرد رو بجا بذاره
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۱:۴۹
پاسخ
31
13
اشکان
لیگی هر کشوری شرایط خاص خودشو داره و نمی شه مقایسه کرد در لیگ برتر شکل بازی مستقیم و سنتی در دستور کاره در حالی که در لالیگا تیکی تاکا و فوتبال مالکانه که بازی معمولا کم حادثه تره مسلما نبوغ مسی تو یه جایی مثه لالیگا بیشتر به چشم می یاد ولی تجربه نشان داده بازیکن هایی که در لیگ برتر خوبند و ترانسفر می شن به لیگ های کشور های دیگه اون سطح از کیفیت رو از خودشون نمی دن و لیگ برتر هم دیگه اونقدرا اصیل نیست همه بازیکن ها از کشور های دیگه و سر مربی های خوب با ایده هایی خارج از دایره فوتبال انگلیسی هستند فقط بحث مالی و حق پخششون که لیگ برتر و تعریف میکنه، رده ملی شونم که جُکه:)
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۸:۴۴
پاسخ
9
13
Pouya2220
تجربه نشون داده :| بزرگترین تجربه ای که این حرف شما رو رد میکنه شخصیه به عنوان کریستیانو رونالدو که توی انگلیس 1 توپ طلا گرفت و توی لالیگا 4 تا :|
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۴:۰۸
7
6
Wien
خب برعکس این موضوع هم میشه باشه،باید ببینیم آیا هازار،این آمار را هم میتونه در اسپانیا داشته باشه،در ضمن این آمار خیلی گویا نیست،بلاخره،بازیکنان اطراف بازیکن،تیمهای موجود در دو لیگ،سبک بازیهای دو لیگ،وخیلی موارد دیگه،تاثیر میذاره.
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۱:۵۹
پاسخ
2
22
صمد
مسی فقط تو بارسا خوبه تو تیم ملی بازی زیاد داشته ولی کو از گل و مهارت .درسته بازیکن خوبی هستش ولی فقط تو بارسا با آرژانتین چند تا گل زده و چیکار کرده مهمه بازیکن خوب باید در هر تیمی خوب باشه
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۲:۱۳
پاسخ
26
15
کامیار
تو تاریخ کی تونسته یه تنه تیم ملیشو به فینال جام جهانی برسونه اونم مقابل قویترین تیم تمام ادوار تاریخ جام جهانی و با ۳ موقعیت گل ۱۰۰ درصد بهترین بازیکن زمین شد وقتی هیگواین یا پاستوره نمیتونن گل بزنن چکار میشه کرد
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۳:۰۲
3
8
Mr.mahdi
از سال 2009 تا امسال تنها سه بار بوده که تیمی به جز بارسا در لالیگا قهرمان شده و بارسا چندین بار از عنوانش دفاع کرده و در همین سالها در انگلیس فقط یکبار بوده که تیمی بتونه از عنوان قهرمانیش دفاع کنه.از قهرمانی های پی در پی ، پی اس جی و بایرن و یووه که بگذریم. فقط توی لیگ انگلیسه که ممکنه یه تیمی از دسته ی یک بیاد و قهرمان بشه.از فشردگی لیگ انگلیس هم که مطلعید مخصوصا با داشتن یک تورنومنت بیشتر از چهار لیگ دیگه اینکه دوستان عزیز بارسایی براشون قابل قبول نیست که مسی فرازمینی در مواردی از چند بازیکن زمینی و معمولی عملکرد یک مقدار ضعیفتر داشته باشه برام قابل فهمه چون بالاخره خودمم فوتبالیم و تعصب رو درک میکنم اما با اینکه رئالیم هرگز به خودم اجازه نمیدم که بگم لیگی جذاب تر و سخت تر از لیگ جزیره وجود داره همینطور که اجازه نمیدم که بگم امسال کسی از مسی بهتر بوده
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۰:۳۳
پاسخ
10
21