بررسی یک اتفاق؛ تیمی که سرمربی اش را به خاطر توهین به داور از کار برکنار کرد!

بررسی یک اتفاق؛ تیمی که سرمربی اش را به خاطر توهین به داور از کار برکنار کرد!

9009
21:55
21 مرداد 1398
رئال سالت لیک سرمربی خود را به دنبال چند مورد محرومیت از سمت خود برکنار کرد.

به گزارش وبسایت نود، باشگاه رئال سالت لیک حاضر در لیگ MLS آمریکا در آخرین ساعات روز یکشنبه به شکل رسمی اعلام کرد که قرارداد مایک پیتک، سرمربی خود را فسخ کرده و فردی خوارز، کمک مربی این تیم هدایت سالت لیک را تا پایان فصل 2019 به شکل موقت به عهده خواهد داشت.

پیتک در حالی شغل خود را از دست داده که به دنبال رفتار خود در جریان دیداری مقابل تیگره مکزیک در روز 24 جولای، با چندین فقره محرومیت دست و پنجه نرم می‌کرد. اما اصل ماجرا از چه قرار است؟

تورنمنت Leagues Cup که اولین دوره آن در سال جاری میلادی (2019) در حال برگزاری است، با حضور 4 تیم از MLS و 4 تیم از لیگ مکزیک به صورت تک حذفی در شهرهای آمریکا انجام می‌گیرد. در دور اول این مسابقات (یک چهارم نهایی)، رئال سالت لیک در روز 24 جولای 2019 به مصاف تیگره مکزیک رفت و با شکست 1-0 مقابل رقیب خود، از گردونه این رقابت ها کنار رفت.

پیتک 43 ساله که به دنبال اخراج بروکس لنون در دقیقه 83 ، از جان پیتی داور پانامایی این مسابقه حسابی خشمگین شده بود، در صورت داور فریاد زد و به گفته برخی منابع، بارها از کلمات توهین آمیز استفاده کرد و حتی به زبان مکزیکی، یک عبارت زشت همجنس گرایانه را به کار برد. البته پیتک به همین مورد بسنده نکرد.

او تیم داوری را در تونل منتهی به رختکن هم رها نکرد و فریادها و واژه های توهین آمیز خود را در این مکان هم استفاده کرد. از همه جالب تر آن که پیتک این عبارات را روی برگه کاغذ هم نوشت و آن را به سمت رختکن داوران برد. (یا شاید هم کسی را مامور تحویل آن به داوران کرد.)

به دنبال این رفتارها، پیتک برای 3 جلسه از همراهی تیمش در Leagues Cup محروم شد. MLS نیز پیتک را سه جلسه از همراهی سالت لیگ در مسابقات لیگ داخلی محروم کرد و او را 25 هزار دلار هم جریمه کرد. جالب آن که MLS در اعلام محرومیت پیتک، به او توصیه کرده به دوره های کنترل خشم و مدیریت احساسات مراجعه کند. 

اما این دو محرومیت مجزا پایان کار نبود و باشگاه سالت لیک نیز خود، پیتک را برای دو هفته از همراهی تیم محروم کرد؛ دورانی که در حین گذراندن آن، حقوقی نیز از طرف باشگاه به پیتک تعلق نمی‌گرفت. (پیش بینی می‌شود این حقوق در حدود 20 تا 25 هزار دلار بوده باشد)

محرومیتی که MLS برای پیتک در نظر گرفته بود، بعد از بازی یکشنبه شب این تیم در مقابل اسپورتینگ کانزاس سیتی (پیروزی 2-1 سالت لیک) به اتمام می‌رسید و او مطابق رای MLS از روز دوشنبه قادر به همراهی تیمش بود. اما این بار رئال سالت لیک به فاصله تنها چند ساعت، حکم به برکناری پیتک از مسئولیت خود داد.

در بیانیه باشگاه سالت لیک در این خصوص می‌خوانیم:

"ما در باشگاه سالت لیک افتخار این را داشته ایم که نماینده اجتماع فوق العاده هوادارانمان در سطوح ملی و بین المللی باشیم. تمامی مربیان، بازیکنان و پرسنل فعال در باشگاه را به رعایت بالاترین استانداردهای حرفه ای گری پایبند کرده ایم. به عنوان یک نهاد، برای ما حیاتی است که هرکس، از جمله تیم رهبری باشگاه، منعکس کننده ارزش های ما و جامعه ما باشد و با همه با احترام، انسانیت و حرفه ای گری برخورد کند. افزون بر این ها در تاریخ 15 ساله خود، از گوناگونی ها در ورزشگاه ها و درون نهادمان دفاع کرده ایم. این مسئولیتی است که ما به شکلی جدی آن را بر روی شانه های خود احساس می‌کنیم.

در روز سه شنبه 30 جولای، بعد از بررسی و مشورت با MLS، سنگین ترین محرومیتی که یک باشگاه برای مربی خود در نظر گرفته بود را برای مایک پیتک اعمال کردیم و افزون بر محرومیت های لیگ، او را برای دو هفته از همراهی سالت لیک محروم نمودیم. بعد از بررسی های بیشتر و بحث هایی سازنده درون باشگاه و همچنین اعضای جامعه باشگاه، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به توافقنامه های موجود، قرارداد مایک پیتک با باشگاه را فسخ کنیم."

پیتک در برخورد خود با داوران، هرگز در دفاع از تیم خود صحبت نکرد و به نظر تنها داشت یک تسویه حساب شخصی با قاضی میدان انجام می‌داد. ضمن آن که او نه یک بار و دوبار، بلکه بارها و بارها عبارات زشت خود را تکرار کرد و حتی آن ها را تا رختکن هم تعقیب کرد. در چنین فضایی، پیتک خطاب به خبرنگارانی که در محل جمع شده بودند، گفت که کلماتی که او بعد از اخراج بازیکنش استفاده کرده، آن قدر زننده بوده که برای خود او نیز یک کارت قرمز به همراه داشته باشد. (در واقع پیتک می‌گوید اگر داور چنین اجازه ای داشت، بابت این کلمات به او هم کارت قرمز نشان می‌داد)

مایک پیتک که یکی از پیشکسوتان MLS محسوب می‌شود و در این لیگ برای مترواستارز، دی‌سی یونایتد، کلرادو رپیدز و نیویورک ردبولز به میدان رفته، پیش از حضور در رئال سالت لیک در سال های 2013 تا 2015 نیوریورک ردبولز را هدایت کرده و در سال 2013 به همراه این تیم برنده MLS Supporters Shield شده است. (جامی که به بهترین تیم فصل عادی، قبل از ورود به مرحله پلی آف، تعلق می‌گیرد)

پیتک در 29 مارچ 2017 و تنها 3 هفته بعد از شروع فصل جدید سرمربی سالت لیک شد و جای جف کاسار را گرفت. آمار او به همراه سالت لیک 38 برد، 34 باخت و 15 تساوی بود. سالت لیک هم اینک بعد از گذشت 24 بازی با 37 امتیاز در رده ششم کنفرانس غرب MLS حضور دارد.

7712

اختصاصی
نظرات کاربران
رضا
ما هم یه تیم داریم که از ارزش های جامعه دفاع میکنه، اهواز میره دعوا، کتک کاری، مصدوم، کشته، اصفهان میره همین طور، تبریز میره همینطور، مشهد میره همینطور، گیلان میره همینطور، کلا حافظ ارزش ها و فرهنگ هاست. ان شاء الله که خودش و هوادارانش فرهنگ این باشگاه تازه تاسیس رو سرلوحه قرار بدن و چیزی یاد بگیرن. خیلی واضحه کدوم تیمه نه؟
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۴:۳۸
پاسخ
3
9
زانیار
اینجا هم سیاوش یزدانی فقط یک جلسه محروم میشه !
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵:۴۶
پاسخ
54
51
همه درمقابل قانون برابرند(البته پرسپولیس کمی برابرتره)
ببخشیدکه شماجنگ میکنیدمابایدتاوانشوپس بدیم ازچی ناراحتی حکم های تعلیقی یاتوبیخ های مکرر کتبی
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۳:۴۲
1
19
علیرضا م.
تازه بیرانوند فقط ۱۰ بار توبیخ کتبی و درج در پرونده می‌گیره و همچنان بازی می‌کنه!
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۰:۱۰
32
55
عشقممم نیمار
اونجت ..ب خاطر توهین اونم ی بار ب داور ...سرمربی اخراج‌میکنن ولی در اینجا ..بازیکنای شیش_پولیس ..مخصوصا خلیل زاده ..هرکاری دلشون میخان با داور میکنن..اما ن تنها در زمین بازی محروم نمیشن بلک کلا محروم نمیشن و‌ امری عادی شده براشون :-P
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲:۴۸
پاسخ
15
81
من
اینجا آدم میکشن و میرن بازیشونو میکنن کجای کاری؟
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۶:۳۲
8
0
مجتبی جباری۲ پر۳پولی۳ صفر
اینجا هم یه بازیکن هر کاری توی زمین میکنه مثلا اعتراض،فریاد،حرکات تحریک آمیز،درگیری و گاهی هم فحش های رکیک ولی اونقده پشتش گرمه که هیچ وقت از این کاراش پشیمون و شرمسار نمیشه " ش"خ"
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۲:۱۴
پاسخ
47
41
زانیار
سیاوش یزدانی رو بگو که علنا تهدید میکنه ولی چون تو تیم سوگولیه فقط یک جلسه محروم میشه که دراصل 6 ماه باید محروم میشد
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵:۰۸
30
35
بهنام
یاد بازی پرسپولیس و سایپا افتادم
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷:۲۳
پاسخ
26
41
عشقممم آگوئرو
اهمیت اخلاق در کشور های دیگه رو نشان میده ولی اگه در ایراگ این اتفاقات می افتاد تازه حمایت هم میشدن
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۱:۳۷
پاسخ
1
61
قلب اردبیل به عشق پرسپولیس میتپد
در کشورمون بازیکن به تیمه رقیب جلوی دوربین فحش داد فدراسیون عوض محرومیت تشویقش کرد حتی تماشاگران تیم حریف رو هم تهدید میکند ولی بازم تشویقش کردن
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۸:۱۳
پاسخ
52
29
منطق
اره مثل جلال حسینی همیشه معترض ..جوری که ولش کنن با داور کتک کاری هم میکنه.دیدی راحت میشه یکی از بازیکنان پرسپولیس رو هم محکوم کرد ..گناه همه رو میبینید اما مال خودتون رو نه....همیشه منطق داشته باش و از روی تعصب رنگی کامنت نذار
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۰:۲۹
13
61
ستارگان سرخ ایران
این جا هم که برعکسه همه به داور معترضن و همه دارن به فعالیتشون ادامه می دن!!!!!!!!!!!!!!!!!!
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹:۴۴
پاسخ
3
48