بررسی یک ادعا؛ آیا اریک دایر واقعا در حد و اندازه های سرخیو بوسکتس است؟

بررسی یک ادعا؛ آیا اریک دایر واقعا در حد و اندازه های سرخیو بوسکتس است؟

6600
19:48
24 مهر 1397
سرمربی پیشین انگلستان از یکسان بودن سطح هافبک های میانی انگلیس و اسپانیا سخن گفته است.

وبسایت رسمی برنامه نود - سرمربی پیشین انگلستان از یکسان بودن سطح هافبک های میانی انگلیس و اسپانیا سخن گفته است.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از فاکس اسپورت، سم آلردایس سرمربی پیشین انگلیس فکر می‌کند سرخیو بوسکتس هافبک میانی بارسلونا در سطحی برابر با اریک دایر، هافبک تاتنهام بازی می‌کند. او این ادعای بزرگ را بعد از برتری 3-2 انگلیس مقابل اسپانیا در مسابقه دوشنبه شب دو تیم در سویا و در گفت و گو با تاک اسپورت مطرح کرد.

اما آمار و ارقام چه میزان از این ادعا را تایید می‌کنند. در ادامه به کمک آمار اوپتا سعی داریم با ریز شدن در زوایای گوناگون بازی این دو، صحت این ادعا را دریابیم.

آلردایس در توصیف خود از بازی سرخیو بوسکتس گفته بود که او یک هافبک ایستا است که بازی حریف را تخریب می‌کند و ارتباط بازیکنان حریف را قطع می‌کند. با این سخنان، آلردایس یه درستی دست روی بخش مهمی از بازی بوسکتس گذاشت. از زمان آغاز فصل 17-2016 تاکنون بوسکتس 290 تکل، 160 قطع ارتباط و 685 بازیابی توپ برای بارسلونا در همه رقابت ها داشته است. با در نظر گرفتن بازی های او برای تیم ملی اسپانیا در مقطع زمانی مشابه این ارقام به ترتیب به 339، 189 و 832 ارتقا می‌یابد.

دایر که با انجام 129 بازی در این مقطع زمانی، تنها 2 بازی کمتر از بوسکتس انجام داده است، در تمامی این آمار از بوسکتس عقب افتاده است. آمار کلی او در این زمان 204 تکل، 143 قطع ارتباط و 594 بازیابی توپ است. البته باید این نکته را در نظر گرفت که پست بازی دایر در پیراهن تاتنهام بین دفاع میانی و هافبک وسط متغیر است.

با این حال، هافبک 24 ساله در پیراهن تیم ملی انگلستان میانه میدان را تحت سیطره خود قرار داده و با مقایسه آمار او در پیراهن انگلیس با بوسکتس در پیراهن اسپانیا، درمی‌یابیم که او هنوز هم نسبت به هافبک اسپانیایی عقب می‌ماند:

تکل ها: 49 در مقابل 40

قطع ارتباط: 29 در مقابل 21

بازیابی توپ: 147 در مقابل 96

یکی از نقاط قوت دایر در مقابل بوسکتس، تعداد توپ های بلوکه شده است که هافبک انگلیسی در مجموع دو سطح باشگاهی و ملی از هافبک اسپانیایی پیشی می‌گیرد. 8 بلاک در 25 بازی برای تیم ملی انگلیس و 38 بلاک برای تاتنهام به ترتیب 5 و 17 بلاک بیشتر از تعداد بلاک های بوسکتس برای اسپانیا (22 بازی) و بارسلونا (109 بازی) است.

دو تیم باشگاهی و ملی بوسکتس مشهور به نگهداری توپ و بازیابی سریع آن هستند. بنابراین مطابق انتظار در زمینه بازی سازی و تعداد پاس ها، برتری با هافبک 30 ساله لاروخا است. بوسکتس بیش از 2000 پاس بیشتر از دایر برای بارسلونا و اسپانیا ارسال کرده است. (9578 در مقابل 7629) و البته نسبت به دایر پاس های دقیق تری هم داده است. (90.8 درصد در مقابل 86.6 درصد)

اگر تنها معیار را بازی های ملی در نظر بگیریم، فاصله بین دایر و بوسکتس اندکی کاهش می‌یابد. دایر در تیم ملی انگلیس که به عنوان هافبک ایفای نقش می‌کند، دقت پاس 89 درصدی دارد و دقت 90.5 درصدی پاس های بوسکتس در بارسلونا، با پیراهن اسپانیا به 92 درصد ارتقا می‌یابد.

در زمینه گلزنی چطور؟ از آگوست 2016 تاکنون بوسکتس تنها یک گل برای بارسلونا و تیم ملی اسپانیا به ثمر رسانده تا با دایر اختلافی 3 گله داشته باشد. بوسکتس در این مدت 23 شوت زده که 6 تای آن ها در چارچوب بوده اند. دایر در این زمینه نیز از بوسکتس بهتر بوده و تهدید جدی تری برای دروازه بانان حریف محسوب شده است. (96 شوت، 24 شوت در چارچوب)

با این وجود بوسکتس در زمینه ارسال پاس گل بهتر از دایر عمل کرده است (10 در مقابل 5) و موقعیت های گل بیشتری نیز خلق کرده است. (83 در مقابل 52) بنابراین به نظر می‌رسد که اگرچه بوسکتس زیاد در موقعیت گل قرار نمی‌گیرد اما در پیش بردن تیم و ساختن موقعیت، موفق تر بوده است.

با دیدن این آمار و ارقام شاید آلردایس به فکر تجدید نظر در حرف های دوشنبه شب خود باشد. اگرچه باز هم باید این نکته را در نظر داشت که دایر در برخی از بازی های تاتنهام به عنوان یک مدافع میانی ایفای نقش کرده و با شرح وظایف متفاوتی روبه رو بوده است.

7712

نظرات کاربران
هااادی
خونسرد ترین.تکنیکی ترین.کم خطا ترین و لاغر ترین باهوش ترین و خلاق ترین هافبک دفاعی که در 20 سال اخیر فوتبال بازی کرده.
۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۹:۵۳
پاسخ
4
40
Forza juve
تو 10 سال اخیر قطعا بهترین بوده اما هیچ هافبک دفاعی، رو دست فرناندو ردوندو نمیاد... البته از پت ویرا و ماکلله و گتوزو و پیرلو نمیشه گذشت... ولی بدون شک بهترین هافبک دفاعی 2010 به بعد بوسکتسه، و به نظرم بعد از اون کاسمیرو بهترینه که در زمینه ی یارکوبی بهتر از بوسکتسه و بعد از اونم کانته، میلینکوویچ و البته پوگبایی که اگر آماده باشه از همه ی اینها بهتره و ضمنا کامل تره... نبی کیتا،امره جان و فابینیو و گوئندوزی هم امیدوارکننده هستن...
۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۲:۲۹
8
10
✔✰✰سجاد✰✰✔ ✰S47✰
دایر هنوز جوانه. و بهتر هم میتونه باشه
۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۰:۰۰
پاسخ
1
35