به استقبال هفته پایانی بوندس‌لیگا/ روزگار سپری شده قهرمان‌های دیرهنگام

به استقبال هفته پایانی بوندس‌لیگا/ روزگار سپری شده قهرمان‌های دیرهنگام

3514
09:49
22 اردیبهشت 1397
هر چند تمام 6 قهرمانی متوالی اخیر بایرن قبل از هفته پایانی حاصل شده اما از آغاز دهه 90 موارد زیادی از هیجان رقابت برای قهرمانی در هفته آخر وجود داشته است.

وبسایت رسمی برنامه نود - 6، 7، 4، یک، 3 و حالا 5!

به گزارش سایت نود، بایرن‌مونیخ 6 قهرمانی متوالی اخیر در بوندس‌لیگا را به ترتیب 6، 7، 4، یک، 3 و 5 هفته زودتر از پایان فصل به دست آورده و حالا بچه‌هایی که امسال در 6 سالگی وارد دبستان می‌شوند، برای ثبت خاطره‌ای غیر از قهرمانی‌های پرتعداد غول باواریا، باید از خاطرات پدرانشان درباره تب و تاب قهرمانی در بوندس‌لیگا کمک بگیرند چون خودشان از بدو تولد چیزی غیر از تسلط کامل بایرن بر لیگ را به یاد نمی‌آورند!  پدران آن‌ها حتما به یاد می‌آورند از آغاز دهه 90 تا به حال چندین بار سرنوشت برنده نهایی سینی نقره‌ای بوندس‌لیگا در هفته پایانی بوندس‌لبگا تعیین شده است.

 گل بوخوالد و پایان موقت رویای دورتموند 

 در یک هفته پایانی جذاب، اینتراخت فرانکفورت، اشتوتگارت و دورتموند با 50 امتیاز سراغ بازی‌های خارج از خانه رفتند. اینتراخت برخلاف تصور مقابل هانزاروشتوک در خطر سقوط 2 بریک شکست خورد و رقیب با وجود پیروزی به دسته پایین‌تر رفت. دورتموند یک بر صفر از دویسبورگ پیش افتاد و اشتوتگارت تا دقیقه 84 مقابل بایرلورکوزن به تساوی یک بریک رسیده بود. پایدار ماندن این نتایج یعنی قهرمانی دورتموند هیتزفلد پس از چند دهه انتظار و سقوط اما کاپیتان گیدو بوخوالد در دقیقه 84 گل برتری اشتوتگارت را به ثمر رساند تا تیم صنعتی فوتبال آلمان برای دومین بار قهرمان بوندس‌لیگا شود و دورتموند 3 سال دیگر منتظر قهرمانی ماند.

این بار، نوبت دورتموند

 زردهای وست‌فالن 3 فصل بعد، قهرمانی را به همان شکلی را از دست بودند، به دست آوردند. وردربرمن به عنوان جدی‌ترین رقیب دورتموند در هفته ماقبل پایانی صدر جدول را از این تیم گرفت اما تقدیر و غفلت برمن موجب شد صدر جدول در هفته پایانی دست به دست شود و دورتموند با استفاده از ناتوانی وردربرمن در پیروزی مقابل رقیبش سرانجام برای اولین بار از سال 1963 قهرمان آلمان شود.

 روز سیاه بالاک

 بایرلورکوزن دو دهه پس از اینکه برای اولین بار به سطح اول فوتبال آلمان صعود کرد به لطف سرمایه‌گذاری راینر کالموند، درخشش ستاره‌هایش و درایت یک سرمربی عجیب به نام کریستوف دام تا آستانه قهرمانی پیش رفت. کافی بود این تیم در هفته پایانی فصل 2000-1999 در زمین تیم مونیخی اونترهاخینگ به یک تساوی دست یابد. شارژ مالی بایرن‌مونیخ، رقیب لورکوزن را حسابی سرحال کرد و میشائیل بالاک آن زمان نه‌چندان سرشناس با یک گل به خودی به نفع اونترهاخینگ، آب به آسیاب دشمن ریخت. گل دوم هاخینگ کار لورکوزن را تمام کرد و بایرن با برتری در زمین وردربرمن تنها به خاطر تفاضل گل بهتر برای دومین بار متوالی قهرمان شد.

قهرمانی قلب‌ها

هفته آخر فصل 2001-2000  یک نمونه دست‌نیافتنی از هیجان و ترشح آدرنالین است؛ جایی که شالکه با 3 امتیاز کم‌تر نسبت به بایرن اما با تفاضل گل بهتر در انتظار  معجزه‌ای برای اولین قهرمانی تاریخش در بوندس‌لیگا بود. باز هم اونترهاخینگ می‌رفت تا نقش‌آفرین اصلی شود. این تیم با 2 گل از شالکه پیش افتاد اما بازی بایرن مقابل هامبورگ با تساوی بدون گل پیش می‌رفت. شالکه ورق را برگرداند  و 5 بر 2 از میهمانش پیش افتاد. بایرن اما با تساوی به سمت قهرمانی پیش می‌رفت تا اینکه باربارز بوسنیایی در دقیقه 91 گل برتری هامبورگ را وارد دروازه اولی کان کرد. خبر به ورزشگاه شالکه رسید. بازی این تیم تمام شد و هواداران به خیال قطعی شدن قهرمانی به وسط زمین آمدند اما اشتباه سنگربان دوم هامبورگ در گرفتن پاس به عقب هم‌تیمی‌اش با دست، به پاتریک اندرسون اجازه داد در دقیقه 93 با یک ضربه آزاد گل تساوی بایرن را به ثمر برساند. به محض رقم خوردن این اتفاق، مسئولان امنیتی مانع شنیدن خبر به بازیکنان و هواداران شالکه شدند و پس از متفرق کردن تدریجی هواداران، خبر را به گوش شالکه رساندند! کیکر، فردای آن روز از تیتر « قهرمانی قلب‌ها» در توصیف هیجان‌انگیزترین هفته پایانی تاریخ بوندس‌لیگا استفاده کرد.

«نورکوزن»

 بایرلورکوزن در پایان هفته سی و یکم فصل 2002-2001 با اختلاف 5 امتیاز از دورتموند پیش بود. تیم کلاوس تاپ مولر به سرعت به سمت اولین قهرمانی تاریخش در بوندس‌لیگا پیش می‌رفت اما 2 شکست متوالی از سوی آن‌‎ها و 2 پیروزی از سوی دورتموند قبل از هفته پایانی ورق را برگرداند و موجب صدرنشینی بوروسیا شد. دورتموند در هفته پایانی به مصاف میهمانش وردربرمن رفت و هر چند با گل «استالتری» عقب افتاد اما به وسیله یان کولر بازی را به تساوی کشاند و در نهایت در حالی که لورکوزن در بازی همزمان پیش بود  با پاس روسیچکی و ضربه ایورتون در دقیقه 76 به برتری 2 بریک دست یافت تا برتری لورکوزن بی‌ثمر شود و تیم سامر قهرمان بوندس‌لیگا نام بگیرد. لورکوزن با تکرار نایب‌قهرمانی در جام حذفی آلمان و لیگ قهرمانان اروپا، لقب «نورکوزن» (تلفیق نامش با کلمه «نور» به معنای هرگز) را لایق خودش کرد! 

نبرد سه‌جانبه 

 در فصل 2007-2006 باز هم پای دورتموند وسط بود اما قبل از هفته آخر! شالکه، اشتوتگارت و وردربرمن یک دوئل سه‌جانبه را برای قهرمانی ترتیب داده بودند. دورتموند با پیروزی در دربی روهر مقابل شالکه در هفته ماقبل پایانی، رقیب سنتی را از کورس قهرمانی عقب انداخت و در نهایت در جدال سه‌جانبه روز آخر، اشتوتگارت نلغزید و با پیروزی، درست مانند قهرمانی قبلی‌اش، به شکلی دراماتیک بر جام قهرمانی بوسه زد.

1977

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران
Mia San Mia
بوندسلیگا: پر تماشاترین لیگ دنیا،با طرفدارای فوق العاده وفادار با قدمتی طولانی تر از خیلی از لیگ های بزرگ دنیا،حساب شده خرج میکنن،بر خلاف خرجای افراطی خیلی از تیم ها ای کاش جذاب تر بشه
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۷:۱۳
پاسخ
7
32