به بهانه اضافه شدن یک پایتخت‌نشین به لالیگا/  اقتدار مرکزنشینان، مستدام

به بهانه اضافه شدن یک پایتخت‌نشین به لالیگا/ اقتدار مرکزنشینان، مستدام

14423
11:00
07 خرداد 1397
با صعود رایووایکانو، تعداد تیم‌های پایتخت‌نشین لالیگا به 5 تیم افزایش یافت.

وبسایت رسمی برنامه نود -  با صعود تیم منطقه زاغه‌نشین مادرید، رایووایکانو به سطح اول لیگ اسپانیا در پایان هفته ماقبل پایانی فصل جاری لیگ دسته دوم اسپانیا، تعداد نمایندگان مادرید، پایتخت اسپانیا به 5 تیم افزایش یافت؛ رئال مادرید، اتلتیکومادرید، ختافه، لگانس و رایووایکانو.

به گزارش سایت نود، حضور این تعداد تیم از پایتخت اتفاقی است که قبلا در لالیگا رخ نداده بود و به طور کلی غیر از لیگ برتر در سایر لیگ‌های معتبر دنیا، پایتخت‌ها تا این اندازه در لیگ‌های داخلی سلطه و نماینده ندارند. مروری بر نمایندگان پایتخت‌ها در 5 لیگ معتبر اروپا، صحت این ادعا را به اثبات می‌رساند.

فرانسه، فقط پاری‌سن‌ژرمن

  لیگی که به خاطر قوانین و خاص و شرایط جغرافیایی، دربی به معنای واقعی (نبرد 2 همشهری) ندارد، پایتخت تنها با یک نماینده خودش را نشان می‌دهد. پاری‌سن‌ژرمن، قهرمان فصل گذشته لوشامپیونه از وقتی سال 1971 در اولین روزهای تاسیس به سطح اول صعود کرد تا همین الان به تنهایی پرچم پایتخت در لیگ فرانسه را بالا نگه داشته و با 5 قهرمانی در 6 فصل اخیر بیش از دوبرابر 2 قهرمانی قبلی در لیگ تا پیش از دوران اخیر، افتخار داخلی کسب کرده است. برای دیدن دیگر تیم پاریسی در سطح اول باید خیلی صبر کنید چون اف‌سی پاریس در حال حاضر در دسته سوم حال و روز خوشی ندارد!

آلمان، همان هرتای همیشگی

 کم‌تر کسی دوران حضور 2 تیم برلینی در سطح اول فوتبال آلمان را به یاد دارد و سال‌هاست که تنها هرتابرلین نماینده پایتخت ژرمن‌ها در بوندس‌لیگاست. جالب اینکه وقتی آن‌ها نیم دهه پیش به دسته پایین‌تر رفتند، بوندس‌لیگا به تنها لیگ در جمع 5 لیگ معتبر اروپا تبدیل شد که حتی یک تیم پایتخت نشین هم در سطح اول خودش ندارد. برخلاف فرانسه، آلمان فعلا شانس زیادی برای دیدن اقتدار نماینده پایتخت آلمان در جدول ندارد و از طرفی بوروسیابرلین، دیگر تیم پایتخت هم در دسته‌های پایین‌تر دست و پا می‌زند.

انگلیس، فراوانی لندنی‌ها

لندن با داشتن 5 نماینده در لیگ برتر تا پایان فصل گذشته، رکوددار حضور بیش‌ترین نماینده پایتخت در 5 لیگ معتبر اروپا بود و با صعود فولام حالا هم این دستاورد در اختیار دارد. چلسی، آرسنال، تاتنهام، وستهام، کریستال‌پالاس و حالا فولام 6 تیم لندنی فصل آینده لیگ برتر خواهند بود. به همان اندازه که آفتاب در مستعمرات ملکه ویکتوریا غروب نمی‌کرد، آفتاب اقبال پایتخت‌نشینان در سطح اول لیگی جزیره بلند است! 

 

اسپانیا، اقتدار مادریدی 

با ورود رایووایکانو، آسانسور بزرگ به لالیگا از فصل آینده این لیگ صاحب 5 نماینده در سطح اول است. رئال و اتلتیکو که پرچم‌دار اسپانیا و اروپا هستند و قرار است اولین دربی تاریخ سوپرجام اروپا را به پاس قهرمانی در لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا انجام دهند. ختافه کم کم به ماندن در لالیگا عادت می‌کند و لگانس در اولین فصل حضورش در لالیگا، بقا یافت. به این جمع رایووایکانو که خیلی قبل‌تر از ختافه، اولین بار لالیگا را تجربه کرد، اضافه می‌شود تا مادرید چه در کیفیت (قهرمانی 2 تیمش در لیگ اروپا و لیگ قهرمانان) و چه در کمیت (داشتن 5 نماینده در لالیگا) حرف اول را بزند.

ایتالیا، همان همیشگی 

با وجود پراکندگی جغرافیایی تیم‌ها، سال‌هاست که شهر رم به عنوان پایتخت ایتالیا تنها 2 نماینده در سطح اول دارد؛ لاتزیو  و رم. درست برخلاف مادرید، شهر رم چه در کمیت و چه در کیفیت در سری A حرفی برای گفتن ندارد چون لاتزیو و رم هر چند سقوط نمی‌کنند اما از بدو تاسیس تا هم اکنون روی هم فقط 5 بار اسکودتو را تصاحب کرده‌اند؛ 3 بار رم و  2 بار لاتزیو. طی 2 سال طلایی، لاتزیو و رم اسکودتوی فصول 2000-1999 و 2001-2000 را به خانه بردند اما در ادامه خبری از آن همه اقتدار نشد.

1977

 

نظرات کاربران
ونداد
اینا کجایه کارن؟ ما هم نفت تهرانو داریم
۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۵:۳۳
پاسخ
9
72
گرگان، قطعه ای از بهشت
لیگ ایران هم به زمان تیم های تهرانی زیاد داشت. استقلال، پرسپولیس، پاس، پیکان، راه آهن، صبا باتری، سایپا
۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۵:۰۳
پاسخ
4
100
احمد
ولی فرقش اینه اونا خصوصیا و با طرفدار ولی اینا دولتین و بی طرفدار
۰۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۲:۳۶
0
11
farhad777
نفت
۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۵:۲۱
2
24
CR 6+4 FCP
عشق است مادرید.
۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۸:۱۱
پاسخ
51
60