به بهانه بازی افتتاحیه جام بیست و یکم/از شگفتی در اروپا تا میزبانانی که نباخته‌اند

به بهانه بازی افتتاحیه جام بیست و یکم/از شگفتی در اروپا تا میزبانانی که نباخته‌اند

5199
10:00
23 خرداد 1397
در ادوار برگزاری جام‌جهانی، بازی افتتاحیه اهمیت خاصی داشته و گاهی موجب رقم خوردن اتفاقاتی خاص شده است.

 

وبسایت رسمی برنامه نود - تب فوتبال در جهان به بالاترین درجه‌ خود نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. بیست و یکمین دوره رقابت‌های جام جهانی از فردا با بازی دو تیم روسیه و عربستان در ورزشگاه «لوژنیکی» شهر مسکو آغاز می‌شود.

به گزارش سایت نود، در این دوره از رقابت‌های جام جهانی، برای اولین بار است که یک تیم از قاره‌ آسیا در بازی افتتاحیه‌ بزرگ‌ترین فستیوال فوتبالی جهان به میدان می‌رود. برگزاری بازی افتتاحیه جام جهانی 2018 بهانه‌ای شد تا با توجه به افتتاحیه‌های قبلی جام‌های جهانی شرایط این بازی را مورد بررسی قرار دهیم.

 شگفتی‌های اروپا

این دوره از رقابت‌های جام جهانی در حالی در روسیه برگزار می‌شود که روس‌ها یازدهمین تیم اروپایی‌ هستند که این جام را میزبانی می‌کنند. در ادوار گذشته‌، افتتاحیه‌های جام‌های جهانی که در اروپا برگزار شده بدون شگفتی هم نبوده است. به طور کلی می‌توان گفت در 9 دوره‌ گذشته جام جهانی، 2 شگفتی از 3 شگفتی در میزبانی اروپایی‌ها شکل گرفت. اولین شگفتی‌ در 9 دوره‌ گذشته در افتتاحیه‌ جام جهانی 1982 اسپانیا رخ داد. در آن بازی آرژانتین با ستارگان سرشناسی مانند دیه‌گو مارادونا، دانیل پاسارلا و ماریو کمپس مقابل بلژیک تن به شکست عجیب یک بر صفر داد تا تبدیل به اولین قهرمان جام جهانی شود که در بازی افتتاحیه دوره بعد رقابت‌ها حضور داشته و شکست خورده است. آرژانتینی‌ها دومین حضور خود در افتتاحیه‌ جام جهانی را هم با شکست پشت سر گذاشتند. آن‌ها بعد از قهرمانی سزاوارانه در جام جهانی 1986 مکزیک در بازی افتتاحیه‌ جام جهانی 1990 ایتالیا باز هم تن به شکست یک بر صفر دادند و این بار کامرونی‌ها بودند که از سد آرژانتین در بازی افتتاحیه گذشتند تا در ایتالیا هم جام جهانی با شگفتی آغاز شود. آرژانتینی‌ها با وجود شکست در بازی افتتاحیه مقابل کامرون در آن دوره از رقابت‌ها به فینال رسیدند و در آن بازی با شکست یک بر صفر مقابل آلمان نایب قهرمان جام جهانی شدند.

 

فقط یک باخت

بعد از یک وقفه ‌12 ساله با شروع دوباره‌ جام جهانی در سال 1950 در 2 دوره از این رقابت‌ها در سال‌های 1954 و 1962 در کنار بازی افتتاحیه، 3 بازی هم به صورت همزمان برگزار شده است. اروپایی‌ها در 8 دوره از 10 دوره‌ای که میزبان بوده‌اند در بازی افتتاحیه حضور داشتند. از این 8 حضور، اروپایی‌ها در 7 مورد با تیم‌های سایر قاره‌ها روبه‌رو شدند و فقط یک بار در جام‌جهانی 1998 در قالب تیم ملی اسکاتلند بازی را به رقیبی از قاره‌ای دیگر (برزیل) واگذار کردند. آن‌ها در 6 تقابل دیگر خود در افتتاحیه‌های جام‌های جهانی 4 برد و 2 تساوی بدست آورده‌اند.

 

بدون شکست

روس‌ها دهمین میزبان جام جهانی هستند که در بازی افتتاحیه به میدان می‌روند. در دوره‌های گذشته جام‌های جهانی، میزبانان رقابت‌ها نوسان زیاد در افتتاحیه نداشته‌اند. انگلیس، مکزیک و آفریقای جنوبی تنها میزبانان تاریخ این رقابت‌ها هستند که در بازی افتتاحیه موفق به پیروزی نشده‌اند. انگلیسی‌ها در بازی افتتاحیه جام جهانی 1966 مقابل اروگوئه با تساوی بدون گل متوقف شدند تا اولین میزبان جام جهانی باشند که نتوانسته بازی افتتاحیه خود را ببرد. بعد از آن‌ها، مکزیکی‌ها در بازی افتتاحیه جام جهانی 1970 مقابل شوروی تن به تساوی بدون گل دادند. آفریقای جنوبی هم آخرین میزبانی بود که در بازی افتتاحیه موفق نشد پیروز شود و در جام جهانی 2010 مقابل مکزیک به تساوی یک بر یک رضایت داد. ایتالیا، برزیل(2 بار) ، سوئد، شیلی و آلمان دیگر میزبانان جام جهانی بوده‌ که در بازی افتتاحیه به میدان رفته‌اند. پیروزی این تیم‌ها در افتتاحیه‌های جام جهانی سبب شد تا هیچ میزبانی طعم شکست را در افتتاحیه این رقابت‌ها تجربه نکند.

 

آخرین شگفتی

اگر عربستانی‌ها بتوانند از سد روسیه در ورزشگاه «لوژنیکی» شهر مسکو بگذرند، جام جهانی 2018 با شگفتی آغاز می‌شود. از آخرین باری که در بازی افتتاحیه‌ جام جهانی نتیجه‌ای رقم خورده که همه را شگفت زده کرده است، 16 سال می‌گذرد. در  بازی اول جام‌جهانی 2002 فرانسه به مصاف تیم ملی سنگال رفت. سنگالی‌ها اولین حضور خود در جام جهانی را تجربه می‌کردند و کمتر کسی شانسی برای آن‌ها در بازی مقابل فرانسه متصور بود. با وجود شانس کم سنگالی‌ها، آن‌ها دست به کار بزرگی زده و در بازی افتتاحیه جام جهانی 2002 کره ژاپن با یک گل از سد فرانسه گذشتند تا شروع آن جام جهانی با شگفتی همراه باشد. بعد از شگفتی سنگال در جام جهانی 2002، جام‌های جهانی دیگر در بازی افتتاحیه خود شگفتی‌ نداشته‌ است.  

* پارسا شیرازی‌نژاد

نظرات کاربران
ارتش سرخ
شگفتی امسال هم ایرانه که حتی اگر اگر اگر صعود هم نکنه غول های بزرگ اروپایی رو زمینگیر میکنه این تیم ثابت کرده که تیم بزرگ و کوچیک براش معنا نداره اگه یادمون باشه مقابل آرژانتین هم بدترین نتایج رو پیش بینی میکردیم ولی با اشتباهات داوری ایران اون بازی رو باخت بازی که راحت میتونست با 2 گل ( پنالتی و ضربه سری که ...) به نفع ایران تموم شه
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۶:۱۸
پاسخ
4
17
Alireza
داور بازی افتتاحیه 2018 هنوز مشخص نشده؟
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۴:۱۶
پاسخ
3
4