به بهانه حضور پنج سرمربی خارجی در لیگ نوزدهم/ آیا همچنان باد به پرچم کرواسی می‌وزد؟

به بهانه حضور پنج سرمربی خارجی در لیگ نوزدهم/ آیا همچنان باد به پرچم کرواسی می‌وزد؟

8577
15:12
15 تیر 1398
در لیگ نوزدهم 3 سرمربی خارجی سابقه‌ی قهرمانی در این رقابت‌ها را دارند.

به گزارش وبسایت نود، لیگ نوزدهم با حضور 5 سرمربی خارجی آغاز می‌شود. تا قبل از لیگ نوزدهم در 2 دوره از رقابت‌های لیگ برتر سابقه داشته که لیگ با حضور 5 سرمربی خارجی یا بیشتر آغاز شود. در آن 2 دوره در پایان فصل، سرمربیان خارجی همراه با تیم‌های خود در کسب مقام قهرمانی ناکام بوده‌اند. لیگ پنجم را که در شروع فصل 6 سرمربی خارجی هدایت تیم‌های لیگ برتری را بر عهده داشتند، در نهایت با قهرمانی استقلال همراه با امیر قلعه‌نویی به پایان رسید. در لیگ هفتم هم که در شروع فصل پنج سرمربی خارجی هدایت تیم‌ها را بر عهده داشتند، در نهایت پرسپولیس همراه با افشین قطبی قهرمان شد.  3 تیم پرطرفدار فوتبال ایران پرسپولیس، استقلال و تراکتور در لیگ نوزدهم هم مانند لیگ هجدهم رقابت‌ها را با سرمربی خارجی آغاز می‌کنند. در این گزارش بررسی کرده‌ایم که در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر چند سرمربی خارجی بوده‌اند که موفق شده در فوتبال ایران جام کسب کنند و یا تیم خود را به موفقیت چشم‌گیری برسانند. 

 

اولین خارجی

فولاد خوزستان در چهارمین دوره از رقابت‌ها لیگ برتر اولین قهرمانی خود در این رقابت‌ها را بدست آورد. ملادن فرانچیچ کروات سرمربی فولاد در اولین قهرمانی این تیم بود. فرانچیچ با این قهرمانی تبدیل به اولین سرمربی خارجی‌ای شد که در لیگ برتر فوتبال ایران قهرمان می‌شود. قهرمانی فولادی‌ها در حالی بدست آمد که در شروع فصل کمتر کسی این تصور را داشت که این تیم همراه با فرانچیچ بتواند قهرمان شود اما این سرمربی کروات با عملکرد قابل قبولی که داشت همه را شگفت زده کرد و فولاد را به مقام قهرمانی لیگ برتر رساند. 

 

تنها سرمربی

سپاهان اصفهان تنها تیم ایرانی‌ای است که موفق شده حضور در جام باشگاه‌های جهان را تجربه کند. این تیم اصفهانی همراه با لوکا بوناچیچ کروات در فصل 2007 توانست به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد. با توجه به تقابل سپاهان با نماینده ژاپن در فینال و اینکه جام باشگاه‌ها جهان در ژاپن برگزار می‌شد، این تیم اصفهانی با وجود شکست در فینال توانست به جام باشگاه‌ها جهان راه یابد. لوکا بوناچیچ علاوه بر اینکه تنها سرمربی‌ای است که با یک تیم ایرانی در جام باشگاه‌های جهان حضور داشته، اولین سرمربی‌ای است که در فرمت جدید لیگ قهرمانان آسیا یک تیم ایرانی را به فینال این رقابت‌ها می‌رساند. بوناچیچ با وجود اینکه موفق نشده قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند، دو قهرمانی پیاپی همراه با سپاهان در جام حذفی را در کارنامه‌ی خود دارد. 


باز هم قهرمانی باز هم کرواسی

دومین سرمربی خارجی‌ای که توانست قهرمانی در لیگ برتر ایران را تجربه کند بازهم از کرواسی می‌آمد. در لیگ یازدهم سپاهان اصفهان بعد از 2 فصل قهرمانی در لیگ برتر همراه با امیر قلعه‌نویی، لوکا بوناچیچ کروات را به جای او به سپاهان آورد. سپاهان در آن فصل موفق شد اولین تیمی شود که در قهرمانی لیگ برتر هت‌تریک می‌کند و بعد از کنار رفتن لوکا در اوایل فصل با هموطن او زلاتکو کرانچار قهرمان لیگ یازدهم شود. سپاهان فصل بعد از قهرمانی در لیگ برتر همراه با کرانچار، موفق شد در فینال جام حذفی پرسپولیس را در تهران شکست دهد و قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شود. کرانچار اولین سرمربی خارجی‌ای است که موفق شده هم قهرمان لیگ برتر شود و هم قهرمانی در جام حذفی را تجربه کند.  

 

بهترین خارجی

برانکو ایوانکوویچ که هدایت تیم ملی ایران را در جام جهانی 2006 آلمان بر عهده داشت بعد از حذف تیم ملی در آلمان به ایران نیامد و بازگشتش به فوتبال ایران بیش از 7 سال طول کشید. او با بازگشت به ایران توانست همراه با پرسپولیس عصری طلایی را رقم بزند و تبدیل به بهترین سرمربی خارجی تاریخ لیگ برتر شود. برانکو سه فصل پیاپی پرسپولیس را قهرمان لیگ برتر کرد و توانست این تیم را برای اولین بار در تاریخ به فینال لیگ قهرمانان آسیا برساند. او همچنین در فصل آخر حضورش در پرسپولیس علاوه بر قهرمانی در لیگ، جام حذفی را هم قهرمان شد تا تنها سرمربی‌ای شود که در یک فصل هم قهرمان لیگ برتر می‌‍شود و هم جام حذفی را می‌برد.

در تاریخ رقابت‌ها لیگ برتر فقط سرمربیان کروات بوده‌اند که توانسته‌اند قهرمانی را تجربه کنند. 

با وجود حضور سرمربیان شناخته شده‌ در 15 سال گذشته در لیگ برتر، فقط دو سرمربی غیر کروات بوده‌اند که موفق شده در ایران جام ببرند. تونی اولیویرا همراه با تراکتورسازی تبریز و وینفرد شفر همراه با استقلال تهران سرمربیان غیر بومی و غیر کرواتی هستند که موفق شده‌اند جام حذفی فوتبال ایران را در 15 سال گذشته ببرند. 

از بین 5 سرمربی خارجی‌ای که در لیگ نوزدهم حضور دارند، 2 سرمربی اهل کرواسی (وینکو بگوویچ و دراگان اسکوچیچ) و سرمربی پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی غیر کروات هستند. باید دید در پایان فصل این سه سرمربی غیر کروات (گابریل کالدرون، آندره‌آ استراماچونی و مصطفی دنیزلی) می‌توانند قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کنند یا همچنان در بین سرمربیان غیر بومی، کروات‌ها تنها قهرمان‌های لیگ برتر ایران هستند. 

1870

نظرات کاربران
عشقممم نیمار
بله باد ب پرچم کرواسی میوزد ولی باد جعلی :-)
۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۹:۳۷
پاسخ
84
40
Abedi
همیشه آمار ها جابه جا میشن و رکورد ها واسه شکستن هستن امیدوارم استقلال تو آسیا موفق بشه تو ایران که وزیر هست جامو هم ببره با قانون من درآوردی جامو میگیرن با اسنپ میفرستن واسه سوگولی
۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۸:۳۷
پاسخ
52
58
بی طرف
تونی در ایران به حقش نرسید ، اون جمعه سیاه ، با فغانی ، قطع اینترنت و خبر های دروغ ...
۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۵:۴۲
پاسخ
93
44
غــرش طــوفــان زرد
هر جا سخن از افتخار است نام سپــاهان بــزرگــ.. می درخشد..
۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۹:۲۷
پاسخ
127
26
هدیه
فقط پروفسورو عشق است❤
۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۲:۱۶
پاسخ
48
129
استقلال
نسیم بهاری از سمت ایتالیا می وزد
۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸:۵۵
پاسخ
123
66
محمد از قزوین
سلام فصل قبل که از المان وزید چی شد؟ حالا این فصل هم می بینیم
۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۵:۴۰
46
36