به بهانه قیچی معز بر رکورد دایی؛ مصونیت از دست رفته

به بهانه قیچی معز بر رکورد دایی؛ مصونیت از دست رفته

5574
18:24
13 بهمن 1397
برای علی دایی و فوتبال ایران حالا فقط یک رکورد شخصی در جام ملت‌ها باقی‌مانده و آن هم رکورد 14 گل زده یک بازیکن در این تورنمنت است.

سال 1996 دو اتفاق ویژه افتاد. دو اتفاقی که هر دوی آنها برای ایرانی‌ها بخشی از تاریخشان شد. اولین اتفاق گل‌های علی دایی در جام‌ملت‌های آن سال بود. 8 گلی که شاید تصور نمی‌شد قرار است یکی از رکوردهای جام ملت‌ها تا سال‌ها باشد. علی دایی در آن جام 7 بازی انجام داد و در 6 مسابقه گل زد. او تنها در یک بازی مقابل عربستان موفق به گلزنی نشد و در همان بازی هم ایران باخت و رنگ فینال را ندید.

اتفاق دوم در آن سال تولد بازیکنی در سودان بود. بازیکنی که بعد به قطر آمد و در مدرسه فوتبال این کشور پرورش پیدا کرد و معزعلی‌ای شد که 22 سال بعد رکورد دایی را شکست. در تورنمنتی که با یک اتفاق بد مقابل ژاپن برایمان به پایان رسیده بود و جامی را که مدعی آن بودیم به قطری‌ها دادیم رکورد علی دایی را هم اشانتیون تقدیمشان کردیم. حالا با خیال راحت می‌توانیم بنشینیم و منتظر جام بعد باشیم تا احتمالا تنها رکورد باقی‌مانده دایی هم از دستمان دربرود و هیچ نامی از فوتبالمان در آسیا به جا نماند.

سایت عربی کوره با تیتر "تخت پادشاهی دایی همچنان استوار است" از رکورد باقی‌مانده دایی با 14 گل زده نوشت، رکوردی که احتمالا هدف بعدی خواهد بود تا دیگر نه خبری از تختی باشد و نه تاجی. تختی که علی دایی خودش با تلاش و پشتکار خودش بنا کرد و حالا هیچ بازیکن دیگری را محافظ آن نمی‌بیند. بازیکنی که سال‌ها با ردیف کردن نام‌هایی مانند مالدیو و گوام گل‌هایش را بی‌ارزش کردند و سال‌های پایانی با تیز کردن تیغ انتقادات هر روز فشار را بیشتر کردند تا هر چه زودتر از فوتبال برود. حالا خط حمله‌ای که دایی آن را بیهوده اشغال کرده بود در این سال‌ها حتی یک بازیکن تحویل نداده تا بتواند به آقای گل دنیا نزدیک شود. چه داستان آشنایی. اگر تاریخ فوتبالمان را ببینیم تا دلتان بخواهد از این تیغ‌ها و ازاین فشارهای روزافزون داریم. تیغ‌هایی که مشخص نیست چه هدفی دارند و چه چیزی می‌خواهند و چرا تیشه‌ای هستند به ریشه خودی‌ها.

داستان تاریخی ما همیشه در همین خلاصه شده. خراب کردن داشته‌هایمان. و حالا کشورهای همسایه با قانونی کاملا برعکس در حال پیشرفت هستند. آنها با شعار «ساختن نداشته‌هایشان» یکی پس از دیگری قله‌هایی که ما فتح کرده‌بودیم را طی می‌کنند و پرچم‌هایشان را جانشین پرچم‌هایمان می‌کنند. حالا دیگر داستان‌های تک قهرمانه ختم به خیر نمی‌شود و آنهایی که یک تیم می‌شوند و مسیری را می‌سازند در پایان آن مسیر رستگار می‌شوند. شاید دیر و شاید سخت اما بالاخره می‌شود آن چیزی که باید.

حالا ما و همه آن‌ تیغ‌های تیز که هدف‌های دیگری برای خودشان پیدا کرده‌اند و مشغول دریدنش هستند نشسته‌ایم و آنهایی که پیش‌بینی قهرمان شدنشان به خنده‌مان می‌انداخت نه تنها رویاهایمان را از ما می‌گیرند که خاطراتمان را هم تصاحب می‌کنند.

30388

نظرات کاربران
ریش قرمز
تخریب داشته ها رو خوب اومدی .
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۶:۱۳
پاسخ
0
44
دبل.۶::::::۶+۶
مگر فقط به مالدیو گل زد ...چرا دوباره نتونستن به مالدیو و گوام به همان اندازه گل بزنن.......تازه تیمهای دیگه هم تو اون دوره با اینا بازی کردن .پس چرا نتونستن مانند دایی بدرخشن .........امیدوارم ۴ سال دیگه رکورد معز علی را .یک ایرانی بزنه....
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۷:۲۴
پاسخ
2
58
ناصر
علی دایی همیشه برای ما قهرمانه
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۸:۴۶
پاسخ
16
52
تیـــــــــــم مــلـــــــــی هجومی 99
فوتبال ایران سرانجامی نداره الان هم با بهترین قرعه باز چیزی نشدیم مطمئن باشید تا 40 سال دیگه هم باز جام ملتها قهرمان نمیشیم دلیل هم نداشتن برنامه ریزی و کار اصولی است الان هم باز یه مربی با نام بزرگ میارن بعد میگن ساکت باشید و انتقاد نکنید و.. بعد داستان رنکیگ اول اسیا و ما اولیم ولی چیی نیستیم باز تکرار میشه
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۵:۳۶
پاسخ
3
53
شازده آبی
رکوردها برای شکسته شدن هستن :::::: امیدوارم با حضور جوانهایی مثل صیادمنش دوباره در آسیا آقایی کنیم ::::: مچکرم
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۷:۴۲
پاسخ
105
19
Perspolis
چندتا بازیکن نام ببر که در استقلال به بام دنیا رسیدن . استقلال با خریدهایی که کرد امثال صیاد منش رو نابود کرد . منتظر انتقالش به تیمهای دیگه باشید
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۶:۴۷
9
68
Pouya
جالبتر هنوز کسایی هستند که فگر می کنند علی دایی مال فلان باشگاه هست و مدام تخریب و تخریب و تخریب اره علی دایی تمام گل هاش رو به مالدیو زد مالدیو یک بازی کرده کلا تو تاریخش اونم با ایران بوده و علی دایی و هیچ کشوری با مالدیو بازی نکرده تا حالا . تنها تیم ضعیف جهان هم همینه جبل الطارق جزایر فارو و اینام مال ناف اسیا هستند بسه انقدر داشته هامون رو تخریب نکنیم
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۷:۱۹
پاسخ
19
72
سرخ فام
حرف حق
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰:۴۶
4
27
amasa23
تیم ایران چن سال پیش با مالدیوم بازی کرد ولی جای علی دایی کسایی دیگه بودن که نتونستن
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۳:۳۹
پاسخ
8
78