بیش از یک دهه تقابل یحیی با پرسپولیس/ از جام‌هایی که از دست رفت تا جامی که با کمک یحیی بدست آمد

 بیش از یک دهه تقابل یحیی با پرسپولیس/ از جام‌هایی که از دست رفت تا جامی که با کمک یحیی بدست آمد

5961
10:15
12 مهر 1398
شهرخودرو در حساس‌ترین بازی این هفته روز جمعه پذیرای پرسپولیس است.

به گزارش وبسایت نود، شهرخودرو در یکی از بازی‌های هفته‌ی ششم رقابت‌های لیگ برتر روز جمعه از ساعت 18:15 پذیرای پرسپولیس است. دو تیم در حالی به مصاف هم می‌روند که با پیروزی‌های خارج از خانه مقابل رقبای لیگ برتری به مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام حذفی صعود کرده‌اند. شهرخودرو فصل گذشته همراه با یحیی‌ گل‌محمدی شگفتی‌ساز لیگ برتر شد و نقش مهمی در قهرمانی پرسپولیس هم داشت. این تیم که در هر دو بازی رفت و برگشت لیگ برتر به پرسپولیس باخته بود، موفق شد از رقبای مستقیم پرسپولیس در هفته‌های پایانی امتیاز بگیرد تا سرخپوشان به قهرمانی لیگ برتر برسند. یحیی بعد از عملکرد درخشان در این تیم و رفتن برانکو ایوانکوویچ از باشگاه پرسپولیس، با پیشنهاد پرسپولیسی‌ها رو به رو شد اما باشگاه شهرخودرو رضایت نداد تا او برای دومین بار سرمربی پرسپولیس شود و در لیگ نوزدهم هم روی نیمکت شهرخودرو حضور دارد. تا پایان  هفته پنجم، شهرخودرو 10 امتیاز گرفته و در رده‌ی سوم جدول رده بندی قرار دارد. پرسپولیس هم با یک امتیاز کمتر چهارم است. به بهانه‌ی بازی دو تیم شهرخوردو و پرسپولیس، بیش از 10 سال تقابل یحیی گل‌محمدی و پرسپولیس را مرور کرده‌ایم.

 

خاطره تلخ در اولین تقابل با پرسپولیس

اولین باری‌ که گل‌محمدی به عنوان سرمربی مقابل پرسپولیسی‌ها قرار گرفت، به بازی برگشت صبا مقابل پرسپولیس در هفته‌ی ما قبل پایانی لیگ هفتم برمی‌گردد. هدایت پرسپولیسی‌ها در آن روزها بر عهده‌ی افشین قطبی بود و آن‌ها برای قهرمان شدن، نیاز مبرمی به پیروزی در آن بازی داشتند. یحیی هم چند هفته‌ای بود که به عنوان مربی-بازیکن هدایت صبا را برعهده گرفته بود و در سن 37 سالگی برای اولین بار تقابل با پرسپولیس را در سمت سرمربی تجربه می‌کرد. گل‌محمدی البته پیش از آن با پیراهن فولاد و صبا به عنوان بازیکن با تیم محبوبش سرشاخ شده بود. در نهایت در بازی پرسپولیس- صبا، پرسپولیس موفق شد با نتیجه‌ی 4 بر یک از سد حریف خود بگذرد تا یحیی خاطره‌ای تلخ از اولین تقابل با پرسپولیس به عنوان سرمربی داشته باشد.

این سرمربی جوان در ادامه اما نتایج بهتری مقابل تیم سابقش گرفت. یحیی پس از بازنشستگی به ترتیب سرمربی تربیت یزد و نساجی شد. گل‌محمدی در لیگ دوازدهم دوباره هدایت صبا را برعهده گرفت و به لیگ برتر برگشت. صبایی‌ها با هدایت یحیی در آن سال با نتیجه‌ی 2 بر صفر توانستند از سد پرسپولیس که مانوئل ژوزه را روی نیمکت خود می‌دید، بگذرند. یحیی با توجه به عملکرد خوبی که داشت در همان فصل از صبا به پرسپولیس آمد و ابتدا به عنوان مربی در این تیم کار خودش را آغاز کرد و بعد از چند هفته که مانوئل ژوزه از باشگاه پرسپولیس رفت، یحیی گل‌محمدی سرمربی این تیم شد. عمر سرمربیگری یحیی در پرسپولیس کمتر از یک فصل بود و بعد از آنکه در پایان فصل فینال جام حذفی را در ورزشگاه آزادی در ضربات پنالتی به سپاهان باختند و نتوانستند قهرمان شوند، کار او هم در پرسپولیس به پایان رسید.

 

گذر از یحیی و قهرمانی پرسپولیس

در لیگ پانزدهم یحیی گل‌محمدی که سرمربی ذوب‌آهن اصفهان بود، قهرمانی را از پرسپولیسی‌ها گرفت. در آن دوره از رقابت‌های لیگ برتر، یحیی در 2 بازی رفت و برگشت 4 امتیاز از پرسپولیس گرفت و پرسپولیسی‌ها فقط یک امتیاز از ذوب‌آهن یحیی در آن فصل گرفتند. از طرفی ذوب‌آهنی‌ها در دو بازی رفت و برگشت در آن فصل به استقلال خوزستان باختند و باخت هفته‌ی آخر آن‌ها مقابل استقلال خوزستان موجب اعتراض هواداران پرسپولیس که با تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال خوزستان تیمشان نایب قهرمان لیگ برترشده بود، شد. در آن فصل اگر پرسپولیسی‌ها در بازی رفت در ورزشگاه آزادی مقابل ذوب‌آهن تن به شکست نداده بودند، با برانکو ایوانکوویچ اولین قهرمانی خود در لیگ برتر را یک فصل زودتر بدست می‌آوردند.

یحیی گل‌محمدی در جام حذفی 2 بار پرسپولیسی‌ها را حذف کرده و مانع از قهرمانی این تیم شده است. تیم او ذوب‌آهن، یکبار در ورزشگاه آزادی در مرحله نیمه نهایی جام حذفی فصل 94-93 با گل دقایق پایانی کارلوس سانتوس با نتیجه‌ی 2 بر یک پرسپولیس را شکست داد و مانع از رسیدن آن‌ها به فینال جام حذفی شد. یکبار هم در مرحله‌ی یک چهارم نهایی جام حذفی فصل95-94 همراه با ذوبی‌ها 2 بر صفر از سد پرسپولیس گذشتند و آن‌ها را حذف کردند.

آخرین جدال یحیی با پرسپولیس در جام حذفی هم به بازی مرحله یک چهارم نهایی فصل گذشته دو تیم در ورزشگاه آزادی برمی‌گردد که در آن بازی شاگردان برانکو ایوانکوویچ در تیم پرسپولیس موفق شدند در ضربات پنالتی بعد از تساوی یک بر یک در وقت قانونی میهمان خود را شکست دهند. پرسپولیس بعد از گذر از شهرخودرو در مرحله نیمه نهایی هم از سد سپاهان در اصفهان گذشت و با برتری یک بر صفر مقابل داماش گیلانیان قهرمان جام حذفی شد. 

 

آمار به سود پرسپولیسی‌ها

یحیی گل‌محمدی بعد از اینکه در لیگ دوازدهم سرمربی پرسپولیس بود، با جدایی از پرسپولیس برای لیگ سیزدهم به باشگاه نفت تهران رفت. اولین تقابل یحیی با پرسپولیس بعد از رفتن او از این تیم با پیروزی یک بر صفر نفتی‌ها مقابل پرسپولیس در هفته‌ی ششم لیگ سیزدهم همراه بود. پرسپولیسی‌ها در سالی که یحیی در نفت تهران حضور داشت، نتوانستند نفت تهران را در دو بازی‌ای که با آن‌ها در لیگ برتر انجام دادند، ببرند. در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر تا به الان، 12 بار یحیی‌ گل‌محمدی به عنوان سرمربی مقابل پرسپولیس قرار گرفته است. در 12 تقابل، یحیی مقابل پرسپولیس 4 برد به دست آورده و 6 بار هم پرسپولیسی‌ها موفق شده‌اند مقابل یحیی گل‌محمدی به پیروزی برسند. در تقابل‌های یحیی مقابل پرسپولیس 2 بار هم بازی به تساوی کشیده شده است.

در 12 تقابل یحیی گل‌محمدی با پرسپولیس در لیگ برتر، پرسپولیسی‌ها بیشتر گل زده‌اند. سهم سرخپوشان پایتخت مقابل تیم‌های گل‌محمدی 15 گل بوده است که به طور میانگین در هر بازی مقابل تیم‌های یحیی 1.25 گل زده‌ داشته‌اند. تیم‌های یحیی گل‌محمدی هم 10 بار موفق شده‌اند به پرسپولیسی‌ها گل بزنند که 5 گل کمتر از گل زده‌ی پرسپولیسی‌ها به آن‌ها بوده است. در تقابل‌های یحیی با پرسپولیس تیم‌های او به طور میانگین 0.83 گل زده در هر بازی داشته‌اند. 

در5 تقابل آخر یحیی گل‌محمدی در لیگ برتر با پرسپولیس، او مقابل پرسپولیسی‌ها در کسب پیروزی ناکام بوده است و آخرین بردی که گل‌محمدی به عنوان سرمربی یک تیم مقابل پرسپولیس در لیگ برتر بدست آورده است، به لیگ پانزدهم و بازی رفت دو تیم پرسپولیس و ذوب‌آهن بر می‌گردد که آن بازی را ذوبی‌ها با پنالتی بحث برانگیز دقایق پایانی که زدند با نتیجه ۲ بر یک از پرسپولیس بردند.

1870
 

نظرات کاربران
هفت سال بی قهرمانی = شیشتقلال
یحیی فنی ترین مربی تاریخ ایرانی...قطعا یک روز به اروپا میره شک نکنید
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۴:۳۴
پاسخ
22
9
حمید
تیم یحیی نمیاد برا دفاع میاد برا حمله کردن و بردن پرسپولیس ازاین تیم شهرخودرو مثل تراکتور وسپاهان میبازه
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۵:۳۲
پاسخ
11
7
TT فراتر از باشگاه ✔
یحیی امروز با باختش میتونه خودشو محبوب هوچی گران قرمز بکنه :)
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۱:۴۶
پاسخ
65
32
پوکرسرخ
خوشحالم غیرپرسپولیسی هاسوزششون روازیحیی بیان میکنن.ممنونم.
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۲:۴۷
پاسخ
40
23
جاوید تاج
درست میگی ، غیرجعلپولیسیا تو این چند سال خیلی از بی عدالتی ها و پایمال شدن حقشون در مقابل سوگولی سوختن ، ولی این سوزش بخاطر باخت نبوده بخاطر ازبین رفتن مساوات و عدالت و فوتبال پاک بوده ، ادمین متشکرم
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۸:۳۰
15
17
hadi
پیکان سایپا یحیی تارتارببریدولی اسراف نکنیدخخخخخخ
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵:۳۸
پاسخ
20
19
Mehdi
دمت گرم...خخخخخخخخخخخ
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶:۰۳
7
8
پرسپولیس ایرانی
امار خودش گویای همه چیزه. شیشدقلالیا خودشون همش میبازن از ما. بعد توقع دارن یحیی انتقامشونو بگیره..رو یحیی سرمایه گذاری کنه فدراسیون اینده خوبی خواهد داشت واسه کشور.
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱:۴۱
پاسخ
29
23
مسعود گل باشی
فقط جلو یحیی و تارتار این اماراتونه عمویی
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷:۳۴
9
15
Mohammad
همونطور که تراکتور خیالش از 6امتیاز ماشین سازی راحته پیروزی هم خیالش بابت 12 امتیاز تارتار و یحیی راحته وگرنه مثل قلعه‌نویی فحش میخورن
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱:۵۹
پاسخ
34
25
MOHSEN
اون بازی که سرمربی صبا بود 4 تا از پرسپولیس خورد از همه موندگارتر بود صبایی که بهترین خط دفاع لیگ بود
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۴:۴۱
پاسخ
22
65
از ما کفتن.
هر استقلالی یا پرسپولیسی میخواد تیمش آرامش داشته باشه باید از کانالهای هواداری بیاد بیرون تا بتونه یک هوادار حرفه ای باشه و از احساساتش استفاده نشه کاری که همه جای دنیا میشه جز ایران که متاسفانه شدیدأ هواداران البته کم سن و سال تحت تاثیر خبرخای نادرست و جوسازی های کانال هواداری تیم و بازیکن رو تحت فشار میزارن که همین استقلال این چندسال بیشترین ضربه رو خورده! برای ارامش خودتون و تیمتون اسیر این هجمه ها نشید.
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۳:۰۴
2
34
هتریک قهرمانی=گستردگی سوزش
ی عده هوچیگر که فک میکنن مکتب همه مثل تیم خودشونه متن رو بخونن و دست از تهمت بردارن یحیی بارها پرسپولیس رو برده و ۳ بار هم حذف کرده!
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۲:۲۷
28
20
iman
خدا رو شکرررر که همه پرسپولیسی ها برای پرسپولیس ارزوی موفقیعت می کنن و مقابل پرسپولیس یه برد ندارند حالا استقلال تمام باخت هاش مقابل سرمربی های استقلالی بوده خدا رو شکرررر
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۷:۰۳
پاسخ
30
77
علی
یحیی رو عشق است چه با برد مقابل پرسپولیس چه با باخت واقعا مربی بدون حاشیه و فنیه ‌ هر جا هست موفق باشه . صادق با وجدان با معرفت بدون کلک برعکس بعضی نربیای به ظاهر نوفق وطتی که لز هر راهی دنبال توجیه هستن . مصاحبه باخت دو هفته پیش ایشون رو تو همون هفته با مساوی نربی دیگه مقایسه کنید
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۶:۴۹
پاسخ
28
46
علی
سن که بالا میره چشم ضعیف میشه دیگه اشتباه تو تایپ داره دیگه دلخور نشید لطفا
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۰:۵۹
1
4
محمدامین
یه بار کامنتت رو بخون بعد ارسال کن. چی نوشتی تو؟
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۸:۰۴
4
14
یوسف
یحیی بارها وبارها پرسپولیس رو شکست داده ویا ار جام حذفی حذف کرده کاش یه کم شرافت داشته باشیم وادم باشیم وبه دیگران تهمت نزنیم ادمین چاپ کن لطفا
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶:۲۹
پاسخ
65
44
تاج کبیر آسیا
جامهایی که تو دوران فوتبالش ازشون گرفته رو این چند ساله جبران کرده واسشون:))) مربیای مثل قلعه نویی و منصوریان هرسال تیماشون جلو استقلال امتیاز میگیرن مربیای پرسپولیسی وظیفه هموار کردن راه رو واسه پرسپولیسیا دارن
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵:۱۲
پاسخ
27
80
حمید
کاری که خودتون نمی‌تونید انجام بدین انتظار دارین تیم‌های دیگه انجام بدن ؟اگر میتونید خودتون ببرید
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰:۳۴
15
11
الف
باید قبول کرد هزینه هایی که تو تیم های پرسپولیس،استقلال،سپاهان و تراکتور میشه اگه تو پدیده شده بود تو آسیا حرف های زیادی برای گفتن داشت و این نشان دهنده قابلیت سرمربی است. تو تیم های سرخابی با وجود جذب مهاجم گرانقیمت باز میگن نتیجه نمیگیریم چون مهاجم خارجی خوب نداریم ولی مگه مهاجم پدیده از کجا آمده! امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت های بیشتر این تیم باشیم
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۴:۰۸
پاسخ
25
28
امین
حاشیه وشلوغی که اطراف اون تیم ها هست اگه اطراف شهر خودرو هم باشه اونام اوضاعشون میریزه بهم.ارامش یه مجموعه خیلی مهمه که بقیه تیم ها باهاش مشکل دارن اما اوناراحتن
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸:۳۵
0
2
پنجعلی
شش امتیاز رفت و برگشت شهر خودرو با گل محمدی و شش امتیاز تارتار از همین الان مال پیروزی شهرستان تهران است،همه که پنجمین تیم پرطرفدار دنیا یعنی تراکتور نیستند که جوانمردانه،با اخلاق و پهلوانانه بازی کند ‌پیروزی یک ستاره به پیراهن خود بزند که با پنجمین تیم پرطرفدار جهان بازی کرده،با اینکه دوازده امتیاز یحیی و تارتار مال پیروزی است ولی خیز تراختور تنها تیم حرفه ای فرا آسیایی برای قهرمانی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا مشهود است....ادمین کم لطف نباش لطفا
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۸:۲۷
پاسخ
45
47
تی تی های مهاجرپایتخت
توههم
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۸:۰۹
11
11
تاج کبیر اسیا
یعنی بعد منچسر پنجمین؟
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۲:۵۷
5
16
محمد جواد
زشته به خدا . من طرفدار سرسخت سپاهانم ولی خوب انصاف نیست اینطور قضاوت کنیم . یحیی مربی با شرفیه هیچوقت اون تیمی که توی ذوب ساخت رو فراموش نمیکنم ایشالا هرجا هست سالم و موفق باشه .
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۲:۳۲
4
16
حمید
تراکتور ؟ پنج دنیا ؟ حرفه ای ؟ اوه اوه جوانمردانه ؟ قهرمانی خخخخخخخخخخخ
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۵:۵۱
6
16
حسن قوژد
یه چیز بگم بخندید تداختور فرا اسیا تو همین ایران جام بگیرین بقیه پیشکش خخخ
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۹:۵۰
6
13
کیوان
یحیی و شش امتیاز اهدایی در جشن عاطفه ها
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۲:۳۰
پاسخ
33
46