تاثیر عمیق یک واسطه در سطح لیگ برتر انگلیس؛ تیمی که توسط ایجنت رونالدو ساخته شده است!

تاثیر عمیق یک واسطه در سطح لیگ برتر انگلیس؛ تیمی که توسط ایجنت رونالدو ساخته شده است!

15997
22:58
12 مرداد 1398
ژرژ مندس دو موکل دیگر خود را هم راهی وولوز کرد.

به گزارش وبسایت نود، شب گذشته بود که باشگاه لاتزیو پیوستن دو بازیکن پرتغالی خود به نام های پدرو نتو و برونو ژوردائو به وولورهمپتون واندررز را به شکل رسمی اعلام کرد.

داستانی که پشت انتقال این دو بازیکن وجود دارد، ابهامات زیادی را در خود جای داده است. لاتزیو در تابستان 2017 ژوردائو و نتو را با قراردادی دو ساله به شکل قرضی از براگا به خدمت گرفت و در قرارداد آن ها، بندی برای دائمی شدن به ارزش 26 میلیون یورو قرار داشت؛ 26 میلیون یورو برای دو بازیکن 17 و 18 ساله که حتی در براگا نیز تاثیر چندانی نگذاشته بودند.

حضور این دو بازیکن در پایتخت ایتالیا در دو سال گذشته نیز چندان مفید نبوده است. نتوی 19 ساله که معمولا در نقش وینگر راست به میدان می‌رود، در تمامی رقابت های فصل 19-2018 در 5 مسابقه آن هم به شکل تعویضی برای بیانکوچلستی به میدان رفته و ژوردائوی 20 ساله هم که یک هافبک تدافعی است، در 3 مسابقه حضوری کوتاه مدت داشته است.

اکنون لاتزیو این دو بازیکن را بعد از فعال کردن بند خرید دائمی، به وولورهمپتون واگذار کرده تا این بازیکنان جوان، بلافاصله عضو تیم زیر 23 ساله های وولوز شوند. وولوز رقمی را برای انتقال این دو بازیکن و بستن قراردادی 5 ساله به شکل رسمی اعلام نکرده اما با توجه به رقم درج شده در بند دائمی شدن قرارداد آن ها با لاتزیو از سوی براگا، خرید آن ها باید بیش از 26 میلیون یورو هزینه روی دست وولوز گذاشته باشد.

اما این دو بازیکن چگونه توانسته اند راه خود را به وولورهمپتون، تیمی که در فصل 19-2018 با قرارگرفتن در رده هفتم جدول عملا بهترین تیم لیگ برتر انگلستان خارج از جمع Big Six بود، را باز کنند؟ پاسخ این سوال را باید در نام ایجنت آن ها جست و جو کرد؛ ژرژ مندس.

مندس 53 ساله که در این سال ها و به عنوان ایجنت کریستیانو رونالدو توانسته به شهرتی جهانی دست یابد، یکی از بزرگترین انتقالات تابستان 2019 را با انتقال 126 میلیون یورویی ژائو فلیکس از بنفیکا به اتلتیکومادرید هدایت کرد؛ انتقالی که گفته می‌شود حق کمیسیون مندس در آن بیش از 36 میلیون یورو بوده است. اما در همین تابستان شلوغ هم مندس وولوز را فراموش نکرده و همچنان هوای تیم دوست دیرینه اش را دارد.

اما ماجرای وولورهمپتون و مندس دقیقا از کجا آغاز شده است؟ در 21 جولای 2016 اعلام شد که وولورهمپتون توسط گروه سرمایه گذاری چینی Fosun International خریداری شده است. رئیس این گروه چینی که در زمینه های گوناگون صنعتی فعال بوده، گو گوانگ چانگ نام دارد که دوستی دیرینه ای با مندس داشته و بلافاصله بعد از تملک بر تیم انگلیسی، مندس را به عنوان مشاور غیر رسمی باشگاه منصوب کرد. گوانگ چانگ یکی از سهامداران GestiFute، شرکت مندس که فعالیت های واسطه ای خود را در آن چارچوب انجام می‌دهد، نیز محسوب می‌شود.

وولوز در فصل 16-2015 چمپیونشیپ نتوانسته بود به رتبه ای بهتر از چهاردهمی دست یابد؛ جایگاهی که یکی از نازل ترین رتبه های این تیم در دوران حضور خود در چمپیونشیپ بوده است. در چنین شرایطی حضور مندس و شناخت او از بازار می‌توانست به سان هدیه ای آسمانی برای وولوز قلمداد شود.

مندس هم بلافاصله دست به کار شد و با کمک آندره‌آ بوتی (مدیرکل) و کوین تلول (مدیر ورزشی) در یک بازه 6 هفته ای، 12 بازیکن را برای گرگ ها جذب کرد. اما این تعداد بالا، نتوانست کیفیت را آن گونه که مالکان چینی انتظار داشتند به تیم تزریق کند. ایوان کاوالیرو (موناکو) و رومن سایس (آنژه) شاید بارزترین نمونه ها در این فهرست 12 نفره باشند؛ بازیکنانی که بعد از 3 سال  همچنان جایگاه خود را در تیم حفظ کرده اند.

وولوز از همان آغاز با تنش استارت زد. در شرایطی که مالکان چینی در بدو حضور خود، کنی جکت (سرمربی تیم در فصل 16-2015) را ابقا کرده بودند، تنها به فاصله 6 روز او را از سمت خود برکنار و والتر زنگا را به جای او منصوب کردند. نتایج زنگا اما آنقدر فاجعه بار بود که بعد از گذشت 14 هفته و ایستادن وولوز در رده نازل هجدهم، دروازه بان سابق تیم ملی ایتالیا در روزهای پایانی اکتبر از کار برکنار و بعد از چند روز، پل لمبرت به عنوان جانشین او منصوب شد.

وولوز امتیازات زیادی را با زنگا از دست داده بود و لمبرت هم علیرغم تقویت تیم در ژانویه (خرید هلدر کاستا از بنفیکا با 13 میلیون پوند) نتوانست به همراه این تیم معجزه کند. وولوز فصل را با 58 امتیاز و قرار گیری در رده پانزدهم جدول به پایان رساند. وولورهمپتون با نیوکاسل (قهرمان فصل 17-2016 چمپیونشیپ) 36 امتیاز فاصله داشت و با فولام در رده ششم جدول (آخرین سهمیه پلی آف) نیز اختلافی 22 امتیازی داشت؛ فاصله هایی که جبران آن ها در تنها یک فصل غیرممکن به نظر می‌رسید.

مندس قبل از بازیکنان، چاره کار را در تغییر مربی دید و یکی از مطرح ترین مشتریان خود، نونو اسپیریتو سانتو، را راضی به حضور در چمپیونشیپ کرد. سانتو که در ریوآوه نشانه های ظهور یک مربی بزرگ را بروز داده بود، در والنسیا بود که توانست نامی برای خود در این عرصه دست و پا کند. خفاش های تحت هدایت نونو در فصل 15-2014 با کسب 77 امتیاز به رده چهارم لالیگا رسیدند و رفت و برگشت، به رئال مادرید نباختند. (پیروزی 2-1 و تساوی 2-2) البته نونو در نوامبر 2015، بعد از شکست 1-0 مقابل سویا و حضور والنسیا در رده نهم جدول، از سمت خود کناره گیری کرد. حضور نونو در پورتو در فصل 17-2016 اگرچه منجر به کسب جامی نشد، اما شرایطی را فراهم آورد تا نونو بتواند با تجربه ای به بزرگی حضور در مرحله حذفی لیگ قهرمانان، قدم به انگلستان بگذارد. 

بعد از راحت شدن خیال گرگ ها از بابت نیمکت، آن ها به سراغ ترکیب رفتند و بعد از رایان بنت (آزاد) در دومین گام باز هم به سراغ یکی دیگر از موکلان مندس رفتند. رودریک میراندا بازیکنی بود که در روزهای میانی ماه ژوئن از ریوآوه به وولوز پیوست. اما بزرگترین اتفاق تابستان 2017 برای وولوز هنوز از راه نرسیده بود.

شاید در آن روزها کمتر کسی باور می‌کرد که روبن نوس، ستاره تیم ملی زیر 21 ساله های پرتغال از میان تمامی پیشنهادات خود در سطح اول فوتبال اروپا، به پیشنهاد وولوز جواب مثبت داده و راهی چمپیونشیپ شود. البته راضی کردن پورتو، هزینه های زیادی برای وولوز داشت و این باشگاه مجبور شد برای خرید یکی از جذاب ترین مشتریان مندس با پرداخت 15.8 میلیون پوند، رکورد نقل و انتقالات تاریخ خود را جا به جا کند.

البته وولوز در این تابستان در خریدهای قرضی موثرتر نشان داد و بازیکنانی نظیر ویلی بولی (پورتو)، روبن ویناگره (موناکو)، دیوگو ژوتا (اتلتیکومادرید) و لئو بوناتینی (الهلال) با قراردادهایی قرضی تا پایان فصل 18-2017 به مولینیو آمدند.

نتیجه کاملا مشخص بود؛ وولوز قبل از انجام بازی خود در هفته چهل و سوم (چهار هفته مانده به پایان رقابت ها) صعود خود را مسجل کرد و یک هفته بعد، خیال خود را از بابت قهرمانی در چمپیونشیپ هم راحت کرد. واندررز بعد از گذراندن 6 سال در سطوح پایین تر (وولوز یک سال را هم در لیگ یک، سطح سوم فوتبال انگلستان گذرانده بود)، دوباره قرار بود مولینیو را به یک دژ در برابر رقبای لیگ برتری تبدیل کند. تیم نونو با کسب 99 امتیاز به لیگ برتر صعود کرده بود که بالاترین امتیاز تاریخ این تیم در دوران حضور در سطح دوم فوتبال انگلستان محسوب می‌شود.

برنامه ریزی های مندس و کادر مدیریتی برای حضور در لیگ برتر دقیق تر شد؛ قرارداد بولی، ویناگره، ژوتا و بوناتینی دائمی شد و این باشگاه روی پاتریسیو (اسپورتینگ لیسبون)، ژائو موتینیو (موناکو) و آداما ترائوره (میدلزبورو) را هم جذب کرد. رائول خیمنز (بنفیکا)، جانی (اتلتیکومادرید) و لئاندر دندونکر (آندرلخت) هم به شکل قرضی به غرب انگلستان آمدند تا ترکیب وولوز، کاملا رنگ و بوی مندس را به خود گیرد. در ترکیب اولیه ای که برای وولوز در فصل 19-2018 پیش بینی شده بود تنها کانر کودی، مت دوهرتی و رایان بنت از جمع موکلان مندس خارج بودند و بقیه تحت نظر بهترین ایجنت فوتبال دنیا در سال های 2010 تا 2015 (از نگاه گلوب ساکر) فعالیت می‌کردند.

وولوز در فصل 19-2018 به لطف تفکرات تهاجمی نونو به یکی از دوست داشتنی ترین تیم های جزیره تبدیل شد. با کسب 9 امتیاز از 4 بازی پایانی، وولوز با 57 امتیاز در رده هفتم قرار گرفت و بهترین رتبه خود در سطح اول فوتبال انگلستان در 39 سال اخیر را تجربه کرد. با توجه به قهرمانی منچسترسیتی در جام حذفی، وولوز توانست سهمیه حضور در مرحله دوم مقدماتی لیگ اروپا را هم به دست آورد تا مولینیو بعد از 38 سال بتواند رقابتی اروپایی را میزبانی کند. واندررز حتی در طول این فصل بعد از 21 سال، توانست برای نخستین بار به نیمه نهایی یکی از جام های داخلی انگلستان هم برسد. 

وولوز برای نگه داشتن تیم در بالاترین سطح، پیش از پایان فصل و در ماه آپریل قرارداد قرضی رائول خیمنز، بهترین گلزن فصل گرگ ها، را با پرداخت 30 میلیون پوند به بنفیکا دائمی کرد و لئاندر دندونکر نیز بعد از انتقالی 12 میلیون پوندی، رسما بازیکن وولوز شد. قرارداد جانی هم در همان ماه ژانویه به حالت دائمی در آمده بود.

بعد از آن که موناکو اعلام کرد از مذاکره برای جذب آندره سیلوا (دیگر موکل مندس) مهاجم پرتغالی میلان کناره گرفته، همه نگاه ها به سوی وولورهمپتون بازگشت. اما بعید به نظر می‌رسد تنها چند روز بعد از حضور پاتریک کوترونه در مولینیو، یک مهاجم دیگر از میلان هم راه وولورهمپتون را در پیش گیرد. 

وولوز از مرحله دوم مقدماتی لیگ اروپا به سلامت عبور کرده و در مرحله بعد باید در برابر پیونیک ارمنستان قرار گیرد. رژیم مندس در شمال غربی بیرمنگهام به بهترین شکل ممکن جواب داده و تا زمانی که این روند ادامه دار باشد، کمتر کسی به حضور در سایه و پشت پرده او ایرادی خواهد گرفت، مگر آن که دو بازیکن جدید و گمنام وولوز بخواهند یاد و خاطره "به‌به" جنجالی ترین موکل مندس را زنده کنند؛ بازیکنی که سرآلکس فرگوسن اذعان کرد بدون دیدن بازی هایش و با مشورت با کارلوس کی‌روش (سرمربی وقت تیم ملی پرتغال) حاضر به امضای قرارداد با او شده است!

7712

نظرات کاربران
کوهمره.جروق
تاثیر مافیا و دلال
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹:۵۱
پاسخ
3
9
مهدی
تیم دوست داشتیه از 7 سال پیش طرفدارشم
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۵:۵۰
پاسخ
4
18
فقط یوونتوس
بهترین ایجنت دنیاست مندس
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۴:۲۲
پاسخ
61
74