تاج: از نظر من انتخاب سرپرست فدراسیون بر عهده هیئت رئیسه خواهد بود

تاج: از نظر من انتخاب سرپرست فدراسیون بر عهده هیئت رئیسه خواهد بود

923
20:21
29 دی 1394
وبسایت رسمی برنامه نود - رئیس سازمان لیگ عنوان کرد که استقلال و پرسپولیس می‌توانند برخی از بازی‌های فصل آینده خود را در ورزشگاه‌‌های اختصاصی‌شان برگزار کنند

وبسایت رسمی برنامه نود -  رئیس سازمان لیگ عنوان کرد که استقلال و پرسپولیس می‌توانند برخی از بازی‌های فصل آینده خود را در ورزشگاه‌‌های اختصاصی‌شان برگزار کنند

به گزارش وبسایت نود و به نقل از تسنیم، مهدی تاج در گفت‌وگو با رادیو ورزش در خصوص جلسه مجمع عمومی فدراسیون عمومی فوتبال اظهار داشت: در این جلسه پیشنهاد داده بودند که برخی از مفاد اساسنامه تغییر کند اما عده‌ای نیز بر این باور بودند که اکنون فرصت تغییر اساسنامه نیست. به دلیل اینکه نزدیک انتخابات فدراسیون فوتبال است و به همین دلیل طبیعی بود که هرگونه تغییری بخواهد عقب بیفتد.

وی افزود: هیئت رئیسه‌ای انتخاب شد که بناست تغییرات اساسنامه را در دستور کار خود قرار بدهند. از طرفی قرار است فیفا نیز اساسنامه خود را تا 60،70 درصد تغییر بدهد. اگر این تغییر صورت بگیرد به همه کشورهای عضو فیفا ابلاغ شده و همه اساسنامه باید طبق اساسنامه فیفا باشند. با این شرایط تغییرات اساسنامه عقب می‌افتد.

رئیس سازمان لیگ خاطر نشان کرد: همین اتفاق هم برای سازمان لیگ نیز افتاد، در یکی از مفاد اساسنامه ذکر شده بود که نایب رئیس فدراسیون فوتبال مسئول مسابقات فوتبال است و همه مسابقات فوتبال و فوتسال تحت نظر نایب رئیس فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود. در سال 87 سوزوکی یکی از مسئولان AFC اعلام کرد که باشگاه‌های کشور طبق قوانین AFC باید خصوصی شوند و هر کدام دارای آیین‌نامه باشند. سود و زیان را سهامداران بر عهده بگیرند و هیئت مدیره و مکان آن نیز مشخص باشد. در واقع هر آنچه که برای صدور مجوز حرفه‌ای لازم است، باشگاه‌ها باید در اختیار داشته باشند.

تاج با اشاره به وظایف هیئت رئیسه سازمان لیگ عنوان کرد: به این هیئت رئیسه ماموریت داده شده که با چند نفر از افراد حقوقی، قوانین AFC را مطالعه کرده و یک اساسنامه کامل و بدون ایراد تهیه کنند و همه در دل یک اساسنامه قرار بگیرند. این اساسنامه کامل خواهد شد و  همین که تغییرات اساسنامه هم عقب افتاد بهتر شد چون می‌توانست اساسنامه کامل‌تر شود و دیگر شبهه‌ای ایجاد نشود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا علی کفاشیان یا هیئت رئیسه خواستار عدم تغییر اساسنامه شده‌اند، گفت: وزارت ورزش و جوانان نظرش این بوده که عقب بیفتد، در مجمع هم ندیدم که اعضای هیئت رئیسه مخالفتی داشته باشند. وقتی کفاشیان این پیشنهاد را داد، همه استقبال کردند. در اساسنامه، مجمع باید اختیارات کامل داشته باشد، اما اگر هویت کمرنگ شود اختیارات به هیئت رئیسه می‌آید. نباید هیئت رئیسه تشریفاتی باشد اما از سوی دیگر نیز نباید جای مجمع بنشیند.

رئیس سازمان لیگ در مورد این که انتخابات فدراسیون فوتبال به سال آینده موکول شده است، گفت: با توجه به این که قرار بود انتخابات 27 اسفند برگزار شود، گفتیم که نزدیک سال جدید است و زمان مناسبی برای انتخابات نیست. به همین دلیل به اردیبهشت ماه موکول شد.

تاج درباره این که با تغییر زمان انتخابات فدراسیون بحث وضعیت سرپرستی فدارسیون چه خواهد شد، گفت: از نظر من هیئت رئیسه باید انتخابات فدراسیون را برگزار کند. این اختیاری بوده که به هیئت رئیسه داده شده است. تصورم این بود که در مجمع فدراسیون فوتبال نیز این اختیار را به هیئت رئیسه داده‌اند. با این وجود نباید مشکلی باشد و برای آن دوره نیز باید تصمیماتی گرفت و  مثلا مجموعه 10 نفری تشکیل داده و در این باره تصمیم بگیرند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ورزش نمی‌تواند سرپرست فدراسیون را تعیین کند، گفت: نه، هیئت رئیسه سرپرست را انتخاب می‌کند.

رئیس سازمان لیگ در خصوص واگذاری ورزشگاه‌های شهید کاظمی و امام رضا به پرسپولیس و استقلال، اظهار داشت: از محمد باقر قالیباف و شورای شهر تشکر می‌کنم که حرکت منطقی و طبق روال دنیا را انجام دادند، این که شهرداری‌ها باشگاه‌های مهم را حمایت کنند. سال 1366 مدیرعامل پرسپولیس بودم و از آن تاریخ به بعد که 30 سال گذشته است در همه پست‌ها نزدیک فوتبال بوده‌ام و آن را رصد کرده‌ام. باید گفت که هر زمان حال استقلال و پرسپولیس خوب بوده وضعیت فوتبال ما نیز خوب بوده است.

وی ادامه داد: دنبال این بودیم که سنت شکنی شود و همانطور که دیدید قهرمانی‌ها به اصفهان و خوزستان رفت اما زمانی که استقلال و پرسپولیس شکست هم می‌خوردند در کانون توجه قرار می‌گرفتند. بنابراین تلاش ما این است که ورزشگاه‌هایی که به آنها داده شده استانداردهایش تکمیل شود، چون AFC خواستار این موضوع شده است. پرسپولیس و استقلال می‌توانند برخی از بازی‌های خود را در ورزشگاه‌های خود برگزار کنند. برای بازی رئال مادرید اگر ورزشگاه 300 هزار نفری هم وجود داشته باشد علاقمندان از دیدار تیم‌شان استقبال می‌کنند ولی مجبور هستند در ورزشگاه 50 هزار نفری میزبانی کرده و بقیه باید از گیرنده‌های خود بازی خود را تماشا کنند. پرسپولیس و استقلال به غیر از زمان‌هایی که با هم بازی دارند می‌توانند بازی‌های‌شان را در ورزشگاه اختصاصی خود برگزار کنند. با توجه به وضع تماشاگران‌شان بهتر است بازی‌ها را به ورزشگاه‌های خود ببرند.

رئیس سازمان لیگ در مورد عدم صدور مجوز برای سفر مدیران باشگاه‌ها به ایتالیا از سوی شورای برون مرزی برای گذراندن دوره کلاس‌های آموزشی گفت: این موضوع را فردا پیگیری می‌کنیم، شورای برون مرزی در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال عنوان کرده بود که مجالی برای پیگیری این موضوع نداشتند. اما این که عده‌ای بگویند که مدیران تنها به دنبال سفر بوده‌اند، کار سخیف و زشت است. علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال نماینده فدراسیون در شورای برون مرزی است و فرصت نشد که از او درباره این موضوع سوال بپرسم.

 

کد/2020

نظرات کاربران