ترابی: فکر می‌کردم دعوتم به تیم ملی "سرکاری" است/ استقلال و پرسپولیس نه؛ هدفم اروپاست

ترابی: فکر می‌کردم دعوتم به تیم ملی "سرکاری" است/ استقلال و پرسپولیس نه؛ هدفم اروپاست

10417
13:28
10 اسفند 1394
بازیکن تیم فوتبال سایپا می‌گوید به بازی کردن در تیم های استقلال و پرسپولیس فکر نمی‌کند و هدفش بازی در لیگ اسپانیا است.

وبسایت رسمی برنامه نود - بازیکن تیم فوتبال سایپا می‌گوید به بازی کردن در تیم های استقلال و پرسپولیس فکر نمی‌کند و هدفش بازی در لیگ اسپانیا است. 

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایسنا، مهدی ترابی، پدیده فوتبال ایران در سال 94 از روزهایی که فو‌تبا‌لش را آغاز کرد سخن گفت. او می‌گوید زمانی فوتسالیست بود و در تیم منتخب مدارس بازی می‌کرد، اما بعد از این که در تست باشگاه سایپا قبول شد مراحل ترقی را خیلی زود طی کرد. مهدی ترابی همچنین می‌گوید زمانی که به اردوی اولیه تیم ‌ملی دعوت شده بود، انتظار نداشت که کارلوس کی‌روش نام او را در لیست نهایی قرار دهد، اما پس از این که این اتفاق رخ داد انگیزه‌هایش برای ادامه کار زیاد شد.

 در ادامه گفت‌و‌گوی مهدی ترابی را می خوانید:

 * متولد چه سالی هستی و فو‌تبا‌لت را از چه زمانی آغاز کردی؟

 من متولد سال 1373 اشتهارد کرج هستم و تمام دوران کودکی‌ام را در این شهرستان سپری کرده‌ام و روزهای خوبی را در اینجا داشته‌ام و همیشه خودم را فرزند خطه اشتهارد می‌دانم. البته درباره آغاز فو‌تبا‌لم باید بگویم که مانند خیلی از افراد دیگر در کوچه و خیابان فو‌تبا‌ل بازی می‌کردم، اما زمانی که مدرسه می‌رفتم یک تیم فوتسال راه‌اندازی کردیم و توانستیم با آن تیم در مناطق تهران به مقام قهرمانی دست پیدا کنیم. در کرج یا اشتهارد فوتسال نقش مهمی دارد و بیشتر جوانانش فوتسال بازی می‌کنند. زمانی که در دبیرستان بودم شهرستان اشتهارد تیمی در مسابقات کشوری شرکت دادند و ما هم در آن مسابقات خوب کار کردیم و نتایج خوبی را کسب کردیم. در ادامه آقای رضا فلاح که مربی تیم منتخب استان البرز بود بازی من را دید و مرا به تیم منتخب استان دعوت کرد. در همان سال در لیگ مسابقات کشوری شرکت کردیم و به مقام قهرمانی رسیدیم و من هم به عنوان آقای گلی دست پیدا کردم. در همان سال‌ها زمانی که در یکی از مسابقات بازی می‌کردم آقای یمنی بازی من را دید و به من گفت که حتما به باشگاه سایپا برو و در آنجا تست بده. من هم در تیم جوانان سایپا که در آن مقطع در کرج تست می‌گرفت شرکت کردم و تست‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشتم. در آن زمان آقای تقوی سرمربی تیم بز‌ر‌گسالان سایپا بود. زمانی که من در تیم جوانان بودم آقای صمدیان مربی تیم ما بود که بعدا با حضور در تیم بز‌ر‌گسالان دستیار مجتبی تقوی شد. در همان سال اولین بازی لیگ برترم را برای سایپا انجام دادم و آقای تقوی به من اعتماد کردند و من را بازی دادند. در سن 18 سالگی اولین بازی لیگ برترم را انجام دادم.

 * چه شد که فوتسال را ادامه ندادی و فو‌تبا‌لیست شدی؟

 همان طور که گفتم آقای یمنی به من گفتند که تو در فو‌تبا‌ل موفق می‌شوی. من همان روزی که آمدم و تست دادم امیدی نداشتم که در تست‌ها قبول شوم و بیایم برای سایپا بازی کنم. من فقط برای تست دادن به سایپا آمده بودم. یادم می‌آید زمانی که در تست‌ها قبول شدم و با تیم بز‌ر‌گسالان تمرین می‌کردم دو ماه از اشتهارد پیاده به شادآباد می‌آمدم تا در تمرینات تیم شرکت داشته باشم. واقعا روزهای سختی را پشت سر گذاشتم. آن زمان هم دانش‌آ‌مو‌ز‌ بودم و مدیران با من همکاری می‌کرد‌ند. در ادامه زمانی که فیرات سرمربی سایپا شد، کمتر به من بازی داد، زیرا او کلا به جوانان کمتر بازی می داد. بعد از او هم که مجید صالح سرمربی تیم شد همچنان من را بازی داد و به من اعتماد کرد تا این که فو‌تبا‌لم پیشرفت کند. در سایپا روزهای خوبی را سپری کردم و توانستم توانایی‌های خودم را نشان بدهم تا به تیم ‌ملی امید دعوت شوم. در دورانی که برای سایپا بازی می‌کردم کارلوس کی‌روش بازی‌های من را دید و من را به تیم تیم ‌ملی بز‌ر‌گسالان دعوت کرد.

 * سیر صعودی فو‌تبا‌ل تو خیلی زود سپری شد، روزی که در تست‌های سایپا قبول شدی انتظار داشتی خیلی زود پیشرفت کنی؟

 اصلا چنین فکری در ذهن نداشتم. یادم می‌آید زمانی که برای اولین بار در اردوهای اولیه تیم ‌ملی شرکت کردم و قرار بود کی‌روش لیست نهایی را اعلام کند فکر نمی کردم اسمم در این لیست قرار داشته باشد. دو روز مانده بود به زمانی که لیست نهایی را اعلام کنند من با دوستانم قرار گذاشتم که به مسافرت تفریحی بروم ، زیرا تصور نمی‌کردم کی‌روش نام من را در لیست بازیکنان نهایی قرار داده باشد. فکر می‌کردم من را انتخاب نمی‌کند و هنوز نیازمند زمان هستم تا پیشرفت کنم. پس از این که اردو به پایان رسید و قبل از این که به مسافرت بروم لیست نهایی را اعلام کردند و دیدم اسمم در آن لیست است. واقعا خوشحال شده بودم و خدا را شکر می‌کردم.

 * زمانی که متوجه شدی برای اولین بار در لیست نهایی تیم ‌ملی قرار گرفته‌ای، چه احساسی داشتی؟

 ابتدا اصلا باورم نمی‌شد. یکی از دوستان با من تماس گرفت و گفت نامت در لیست نهایی تیم ‌ملی است. ابتدا فکر کردم می‌خواهند من را سر کار بگذارند، اما بعد که سایت‌های خبری را چک کردم متوجه شدم واقعا نامم در لیست تیم ‌ملی قرار دارد. از آقای کی‌روش تشکر می‌کنم که این فرصت را در اختیارم قرار داد تا خودم را به فو‌تبا‌ل ایران نشان دهم. آن تیم برای دیدار مقابل ازبکستان و ترکمنستان آماده می‌شد. در بازی مقابل ازبکستان آقای کی‌روش یک تیم را به زمین مسابقه فرستاد و از ما خواست تا بازی را به دقت نگاه کنیم تا زمانی که وارد زمین مسابقه می‌شویم بدانیم چه کاری باید انجام دهیم. همان موقع هم اصلا با خودم فکر نمی‌کردم که کی‌روش مرا بازی بدهد. همان موقع با خودم گفتم نام من در لیست یازده نفره دوم هم نخواهد بود، اما کی‌روش به من بازی داد و اعتماد به نفس خوبی از آن مسابقه گرفتم. خوشحالم که توانستم در آن مسابقه حداقل گلزنی کنم.

 * تو از بازیکنانی بودی که در دوره مقدماتی المپیک ریو عضو تیم ‌ملی امید بودی. برایمان از جو آن تیم بگو.

 واقعا تیم خوبی داشتیم و دوستی و صمیمت خوبی هم میان بازیکنان برقرار بود. کادرفنی خوبی هم هدایت تیم را بر عهده داشت. آقای خاکپور زحمات زیادی برای تیم کشیدند. مایلی کهن هم برای تیم زحمت می‌کشید. البته باید بگویم که آقای کاشانی پشتیبانی خوبی از تیم داشت و خیلی خوب همه چیز را ساپورت می‌کرد. زمانی که به عربستان باختیم شرایط تغییر کرد و بازیکنان به خودشان آمدند. بعد از آن مسابقه بود که ما دیگر در هیچ بازی از جمله بازی‌های دوستانه نباختیم. واقعا تیم خوبی داشتیم و از پتانسیل‌ بالایی برخوردار بود. بعد از باخت مقابل عربستان مسئولان باید هوشیار می‌شدند تا حواشی جمع شود. همه مردم فکر می‌کرد‌ند این تیم به المپیک صعود می‌کند.

 * در دور نهایی وضعیت تیم چطور بود؟

 در قطر هم جو مثبتی در تیم حاکم بود و بازیکنان با انگیزه در تمرینات شرکت می‌کرد‌ند. همان طور که گفتم کادر مدیریتی پشتیبانی خوبی از تیم داشت و باعث ایجاد انگیزه شده بود. واقعیت این است که ما در قطر بازی‌های بسیار خوبی را به نمایش گذاشتیم ، اما مقابل ژاپن بدشانسی آوردیم. در آن دیدار هم فوق‌العاده‌ ظاهر شدیم و هیچ فرصت گلی را به ژاپنی‌ها ندادیم. اگر توپ‌های ما در 90 دقیقه به گل تبدیل می‌شد مطمئنا ژاپن جلو می‌آمد و ما هم می‌توانستیم روی ضد حملات گل‌های بیشتری را بزنیم. درست است که مقابل قطر باختیم، اما تفکر به نوعی بود که ما مقابل قطر در مرحله گروهی بازی می‌کنیم و اگر شکست هم خوردیم زمان و فرصت جبران وجود دارد.

 * در قطر کادرفنی تیم ‌ملی امید کمتر به تو بازی داد و در دیدار مقابل قطر در دقایق پایانی به تو بازی رسید. خیلی از کارشناسان معتقد بودند باید از تو بیشتر بازی گرفته می‌شد، اما این اتفاق رخ نداد. نظر خودت در این باره چیست؟

من کاملا آماده بودم و از شرایط ایده‌الی برخوردار بودم. کادرفنی هر زمانی که صلاح دید من را بازی داد. در دیدار مقابل قطر هم خاکپور برنامه ویژه‌ای برای من تدارک دیده بود و گفته بود که تو را در زمان مناسب بازی می‌فرستم تا بازی را ببریم. اگر دیدار مقابل قطر در نیمه نخست با تساوی بدون گل به پایان می‌رسید در نیمه دوم با حضور من شرایط تغییر می‌کرد. خاکپور زیرکانه کار کرد و برنامه خوبی برای آن دیدار در نظر داشت. این که من را روی نیمکت نشاند به خاطر لج و لجبازی نبود و به خاطر برنامه‌ای بود که از قبل تدوین کرده بود. مطمئنا خاکپور هم دوست داشت تیمش پیروز شود، اما واقعا ما بدشانسی آوردیم.

 * برای تیم ‌ملی بز‌ر‌گسالان هم بازی‌های درخشانی را به نمایش گذاشتی نظرت در این باره چیست؟

 در تیم ‌ملی امید اکثر بازیکنان با هم در یک رنج سنی هستیم، اما در تیم ملی بز‌ر‌گسالان شرایط متفاوت است و بازیکنان بز‌ر‌گسال هم حضور دارند. بزرگان تیم به ما جوان‌ترها خیلی کمک می‌کنند. این گونه نیست که بخواهند بازیکنان جوان را اذیت کنند. آندرانیک تیموریان بارها و بارها هم در سایپا و هم در تیم ‌ملی به من کمک کرده است. کی‌روش هم اعتماد به نفس خوبی به جوانان می‌دهد و باعث می‌شود جوانان راحت کارشان را ادامه دهند. من از تمرین کنار تیم ‌ملی بز‌ر‌گسالان لذت می برم.

 * تو بازیکن جوانی هستی و راه طولانی تا رسیدن به اوج داری. برای این منظور چه برنامه‌ای در نظر گرفته‌ای؟

 همیشه سعی می‌کنم به تنهایی درباره آینده‌ام تصمیم گیری نکنم. از پدر و مادرم و کسانی که در کنارم هستند و البته مجید جلالی هم کمک می‌گیرم تا بهترین تصمیمات را بگیرم. مجید ایوبی و ابراهیم صادقی در تیم سایپا همیشه به من مشورت می‌دهند و با صحبت‌هایشان کمکم می‌کنند.

 * در ایران خیلی از بازیکنان دوست دارند در یکی از تیم‌های پر طرفدار تهرانی بازی کنند. تو هم برنامه‌ای برای حضور در این تیم‌ها را داری؟

 قطعا طرفدار انگیزه مضاعفی به یک بازیکن می‌دهد. الان که با شما صحبت می‌کنم با سایپا سه سال دیگر قرارداد دارم و نمی‌توانم درباره آینده به طور قطع نظر بدهم. من به بازی در پر‌سپولیس و استقلال فکر نمی‌کنم و هدفم بازی در تیم‌های اروپایی است. در ایران فعلا به سایپا فکر می‌کنم و در اروپا دوست دارم روزی در لیگ اسپانیا بازی کنم. جواد نکونام هم زمانی که در سایپا بود بارها و بارها از شرایط لیگ اسپانیا برایم صحبت کرده است.

 

2051

نظرات کاربران
sajjad
من بازی تو رو قبول دارم ولی پسر هیچ تیمی نمیاد یک تیم استانی رو سرچ کنه بخوان بازیکن از ایران بگیرن دنبال تیم های بزرگش میرن مثل پرسپولیس
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۳۷:۴۲
پاسخ
0
2
مجید
یعنی من عاشق این اعتماد به نفس توام
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۹:۲۱
پاسخ
0
2
مجید گنجی
به امید موفقیت روز افزونت..ما بچه های اشتهارد برایت همیشه دعا میکنیم
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۶:۳۸
پاسخ
0
3
Amir
اقای فردوسی پور به داد فوتبال برسین با تصمیمی که از جانب اقای اسدی گرفته شده میخان برای فصل بعد رده سنیارو ۲سال ببرن بالا و کسایی که متولد۷۵هستن با از دست دادن یک سال رده امید زیر ۲۳ سال میشن کلن یه نسل از فوتبال فوتبالشون در خطر خواهشن رسیدگی کنید
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۲۳:۵۰
پاسخ
0
5
پرسپولیسی غمگین
ترابی پرسپولیسیه ولی حیف میخواد بره اروپا
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۴۲:۵۱
پاسخ
9
5
علی
بازیکنان ما هم که همه به اروپا فکر میکنند ولی اخر سر از قطر در میارند جدیدا هم که تایلند مد شده
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۲:۴۳
پاسخ
1
28
محمد
چقدر مردم ما تفکرات و عادات غلط دارند، حالا اگه ترابی میگفت میخوام برم پرسپولیس یا استقلال از نظر طرفداران این دو تیم میشد مسی! گاهی حق ما مردم هست که دروغ بشنویم چون قضاوت‌هامون فقط و فقط از رو حب و بغض و متعصبانه هست!
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۰۴:۳۹
1
7
علی
تو هم سال دیگه السد میبینمت
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۷:۵۶
پاسخ
5
28
فرید
جوگیری بد دردیه بزار از سرخابی ها بهت پیشنهاد بدن بعدا بگو نه!!
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۵:۴۳
پاسخ
5
39
amir soltani
مایلی کهن : ترابی را من از فوتسال به فوتبال اوردم و به تقوی معرفی کردم
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۶:۲۱
پاسخ
5
39
4پولییییییییس
قابلیت اینو داری توی اروپا بازی کنی اعتماد به نفسم خوبه در حدی که بخود بقبلونی میتونی توی تیم موردعلاقت بازی کنی چون این بهت انگیزه میده ولی اعتماد به نفسی که باعث بشه خودتو بالاتر از بقیه بدونی و به تمرینت اهمیت ندی اعتماد به نفس کاذبه
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۴:۱۵
پاسخ
11
26
محمد6666
خوشم اومد از اعتماد بنفست
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۵:۵۱
پاسخ
11
30
داش حسام
خدا رو شکر هم پرسپولیس و هم استقلال بازیکن از این بهتر دارن دایی و مهدوی کیا و کریمی و هاشمیان هم رفتن اروپا اینها هم رفتن اروپا حاج صفی که رفته تو یه تیم محلات بقیشون هم به قطر میگن اروپا
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۲:۴۱
پاسخ
27
48
اسسسسس
درود ترابی عزیز ضمن تبریک باید بگم جوگیر نشو ایشالا سال میری ملوان بعد خودم کاراتو درست میکنم میفرستمت تراکتور مث مهدی شریفی اروپا خخخ
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۸:۰۷
پاسخ
39
24
Arman
درسته که خوبی ولی نه اینکه اینقدرها خودت درحد اروپا بدونی اینا بدجوری جو گیر میشن
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۰:۱۵
پاسخ
39
65
....
شما که نظر میدید اصلا فوتبال دیدید؟امید ابراهیمی یا مسلمان که همپست ترابی نیستن...بعدم هرکی به هرچیزی بخواد میرسه...خواست ترابی اروپاست پس اگه بخواد میرسه
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۱:۲۶
8
70
دخترآبی
ایشالا با بازیای خوبت سال بعد اروپا و توی ی تیم خوب ببینیمت هرجا میری موفق باشی پسر خوش اخلاقو خوش تکنیک ایرانی
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۷:۱۹
پاسخ
13
131
ali
در جواب ف که گفتی مثل پور علی گنجی نشی بگم پور علی گنجی حداقل میره تو یه تیمی که پول خوب میده مثل طارمی نشی که مونده پرسپولیس نه پول خوب میگیره پیشنهاد های خارجی هم رد میکنه
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۳۷:۴۴
13
8
milad
حالا تو جو گیر نشو بذار اول پیشنهاد داشته باشی از تیم های پرسپولیس و استقلال بعد ردشون کن هر کی از جاش پا میشه میخوام برم اروپا اروپا رفتن اولین چیزی که میخواد جنبه است که اکثر بازیکنانی ایرانی مثل خودت ندارن
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۰۰:۱۷
5
11
تاج آبی بارسای آبی اناری
من به شخصه علاقه خاصی بهش دارم، فوتبالش خوبه نه عالی ولی جای پیشرفت داره
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۹:۱۶
6
32
مریم
ترابی جان تو هم که مث دایومی جوگیر شدی بابا جوگیر نشو برادر
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۰:۰۱
57
31
عرفان
امیدوارم به لیگ های عربی هیچ وقت نری
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۶:۳۴
8
79
2حنجره
اروپا نشد پرسپولیس در خدمتیم
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۰:۰۵
51
53
صالح
این دوباره جوگیر شد! آخه کی تورو خواست بچه جون همش تکروی میکنی و روند تیمتو خراب میکنی، محسن مسلمان به صد تای ترابی میرزه حتی امید ابراهیمی هم از این بهتره
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۳:۰۷
108
50
ف
مثل پول علی گنجی نشی فقط
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۲:۵۸
8
107