تصاویر ماندگار سرخ‌ترین شب آزادی؛ پاییز نامرد

تصاویر ماندگار سرخ‌ترین شب آزادی؛ پاییز نامرد

42573
17:52
20 آبان 1397
حالا دیگر خیلی سخت است به منشا و بشار گفت خارجی. آنها این روزها از خیلی‌ها داخلی‌تر و خودی‌ترند

وبسایت رسمی برنامه نود - پرسپولیش شاخ غول را شکست و توانست به فینال برسد اما زورش به شاخ گوزن‌ها نرسید. گوزن‌های ژاپنی جام را بالای سر بردند و حسرت همراه با افتخار را برای ایرانی‌ها به جای گذاشتند. 

«می‌دونی یه گردان بره خط،گروهان برگرده یعنی چی؟ می‌دونی یه گروهان بره خط،دسته برگرده یعنی چی؟ می‌دونی یه دسته بره خط،نفر برگرده یعنی چی؟» حالا پرسپولیسی‌ها دیالوگ معروف آژانس شیشه‌ای را خیلی خوب می‌دانند. آن‌ها دیگر یک تیم فوتبال نیستند. چند بازیکن هستند که باید لیگ را با همین وضعیت به نیمه برسانند. چند نفر بازیکن و این همه اقتدار؟

 

کاش دوربینی اختراع می‌شد که ثبت می‌کرد. نه این عکس‌‌ها را. حسرت درون نگاه‌ها را و کاش دستگاهی اختراع می‌شد که قسمت‌ می‌کرد. نه شادی‌ها را. حسرت‌هایی را که تنهایی تحمل کردنش حق آنهایی نیست که جان‌شان را گذاشتند و دویدند.

بازیکنان پرسپولیس در این فصل آنقدر بیشتر از توان و وظیفه‌شان زحمت کشیده‌اند که انتقاد کردن از آنها دل شیر می‌خواهد. پرسپولیس با این شرایط اما علاوه بر تمام تلاش و زحمت‌های چندین برابر کمی هم بزرگی می‌خواست. بزرگ شدن بازیکنانی که بدانند این تیم نیازی به بچه‌بازی‌ها و کل‌کل ‌های بی‌ثمر با داور ندارد تا بتواننند در حساس‌ترین شرایط دست‌شان در دست تیم‌شان باشد نه در جیب‌شان.

این هم سکانس ثابت شجاع خلیل‌زاده در اکثر بازی ها. او کلا به بازیکنان و مربیان حریف حساسیت دارد. البته احتمالا وقتی اسم «گوزن‌ها» به میان می‌آید او انگیزه بیشتری برای دعوا پیدا می‌کند. درگیری‌هایی که در بازی رفت به خیر گذشت و با کارت قرمز همراه نشد و در این بازی هم چند مورد کوچکی بود که به خیر گذشت.

سروش رفیعی برای شروع نیم‌فصل دوم ثانیه‌شماری می‌کند. او دیدارهایی که قطعا رویای هر بازیکنی است را از دست داده اما انگیزه‌های زیادی دارد تا رویاهای جدیدی را برای پرسپولیس بسازد. او همیشه از نظر فنی و اخلاقی از بهترین‌ها بوده اما باید امیدوار بود که در حضور مجددش در باشگاه حاشیه‌های باقی مانده از فولاد را با خودش نیاورده باشد. پرسپولیس در نیم‌فصل دوم به سروش رفیعی خیلی احتیاج دارد اما به بدشانسی و بدبیاری اصلا.

برانکو از ابتدای حضور در پرسپولیس به بازیکنان خارجی اعتقاد نداشت و کمتر پیش آمد که خودش بازیکنی را به خدمت بگیرد یا این که در ترکیب اصلی به میدان بفرستد. این فصل اما با حضور بشار رسن و منشا استثنا رقم خورد. شاید هم رقم نخورد. حالا دیگر خیلی سخت است به منشا و بشار گفت «خارجی». آنها این روزها از خیلی‌ها داخلی‌تر و خودی‌ترند. حالا دیگر نه منشا آن بازیکن بی‌خیال و تنبل نیجریه‌ای است و نه بشار از دسته بازیکنان بی نظم عراقی. حالا آنها خودی‌تر از خیلی‌ها هستند. خودی و غیرخودی بودن را ملیت تعیین نمی‌کند میزان معرفت و از خودگذشتگی آنها تعیین می‌کند. پرسپولیس این فصل مثل همیشه است یک تیم کاملا داخلی.

اوضاع پرسپولیس بدجوری پاییز است. برگ‌هایی که یکی یکی می‌ریزند و درختی که خلوت‌تر و کم‌بار تر می‌شود اما نمی‌خشکد. هوای تیمی که پاییزی است اما به اندازه بهار دوست‌داشتنی. تیمی که با عصا زیر بازوانش سرپا می‌ماند با برانکارد رو به جلو می‌رود و لنگان لنگان راه افتخار را پیدا می‌کند اما روی پاهای سالم و سرحال نامردها نمی‌ایستد. باید این عکس‌ها را این صحنه‌ها را جایی جلوی چشم‌شان ثبت کنند تا شاید روزی نیمه جان پرسپولیس را روی دوش عاملان این روزها نگذارند.

جواهر همیشه جواهر است فرقی نمی‌کند که بالا بگذارندش یا پایین جایش بدهند. جواهر همیشه جواهر است می‌شود زیرعکسش از افتخار حرف زد یا می‌شود زیر سایه حضورش افتخار آفرید و غرور هدیه کرد.

 

30388

 

نظرات کاربران
مشتی
عکس سید جلال واقعا دیدنیه مخصوصا عکس العمل مسئولین فیفا و آسیا
۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۳:۴۰
پاسخ
1
7
ثنا اسماعیلی
این تیم قهرمان واقعیه... #عالیجناب_عشق #پرسپولیس
۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۸:۰۰
پاسخ
4
12
Perspolis
ممنون بابت متن زيباتون عالي بود
۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۲:۳۷
پاسخ
4
13
فرشاد
بابا بس کنید دیگه.با حمایت وزیر و فدراسیون و ..... به زور داوری و هزار تا چیز دیگه هم توی لیگ هم توی اسیا رسیدن تا اینجا.شاهکار هم نکردن سپاهان و ذوب اهن هم رسیدن به این مراحل.کمک داور نبود الان السد فینال بود.الکی چرا این پرسپولیس را بزرگ میکنین.انشاالله بازی بعدی لیگ برابر تراکتور وقتی 4 تا خوردن به قدرت پوشالی پرسپولیس پی میبرین.ادمین بچاپ خواهشا
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۶:۴۸
پاسخ
25
6
شیشتقلالی
این تیم الکی بزرگ نشده فقط افتخارباشگاهتوبگوچی بعدمنچستراولین مانه اس خوزستانیم نه ذوب آهن۴آذرمنتظرتونیم
۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۲:۲۸
6
12
پدرام
احسنت به این متن زببا و نویسنده فهیمش که با درک بالا پرسپولیس امروز را که علیرغم همه توانائیها و شایستگیها دستش از جام کوتاه ماند توصیف نمود ، علاقمندان و هواداران واقعی پرسپولیس همان جمعیت دهها هزار نفری بودند که پس از بازی شنبه دلشان پر از درد بود اما یکصدا دلاورمردان با غیرت تیمشان را تشویق میکردند .
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۸:۰۱
پاسخ
7
36
پرسپولیس ، قهرمان دلها...
ممنون از متن فوق العاده نویسنده . درود بر پرسپولیس خسته.
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۱:۱۹
پاسخ
7
36
سعید
خیلی متن جالبی بود ممنون از نویسنده این متن ....به قول آقای فردوسی پور اصلا چیه این فوتبال ....چقدر میشه چیزای مختلف ازش نوشت
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۸:۰۸
پاسخ
6
38
سرخ نام
حالا طرفدارای بی منطق شیشتقلالی بیان بخاطر اینکه خودی نشون بدن کامنت بزارن ولی ما به این تیم افتخار میکنیم به این بازیکنا به این مربی به همه کسایی که دل طرفدارارتش سرخ رو خوشحال کردن افتخار میکنیم ،درسته قهرمان نشدیم ولی به اینجا رسیدن کمتر از قهرمانی نیست ،جایی که شیشتقلالیا هرکز به عمرشون نتونستن انجام بدن(به استناد فیفا)
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۹:۴۷
پاسخ
6
42
سعید شرفی صدرآبادی
خیلی متن قشنگی بود به امید موفقیت تیم محبوبم پرسپولیس
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۹:۳۸
پاسخ
6
44
Ebi
۵۴ سال از تاسیس باشگاه میگذره ،برا اولین بار رفته فینال آسیا ،،، با گلزنی شانسی دقه نود به الوحده امارات ،و یه پنالتی شانسی دقیقه نود به السد و یک نود دقیقه اتوبوسی مقابل ژاوی و یارانش و باخت دو هیچ تو فینال و ناتوانی ۱۸۰ دقیقه ای تو فینال واسه گل زدن،،، اینا افتخار نیست البته خوب شد واسه یه بارم که شده اومدن فینال و فهمیدن ما چه لذتی بردیم ۴بار
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۷:۵۲
پاسخ
53
11
محمد حسین
بودیم بودیم چیه ؟ مهم اینه که الان چی هستید . برای ما از اولین تمرین تیممون این فینال تموم میشه . هی نمیایم بگیم ما رفتیم فینال و .... این اندیشه برانکو هست که به ما تزریق کرد هر روز صحبت همون روز رو باید گفت . روند ما صعودی بوده با این تفکر . و شاهد روند نزولی شما هستیم از قهرمانی آسیا رسیدید به چندم لیگ؟ لابد اگر برید دسته ۲ بازهم میگید ما قهرمان آسیا هستیم . آقا جون بابت قهرمانی تو آسیا بهتون الان یک امتیاز بهتون میدن ؟ جای بودیم بودیم سه امتیاز از ماشین سازی بگیرید یا از سایپا نبازید. ادمین جان مادرت بچاپ
۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۸:۵۶
3
15
علی
خوبه گفتی (لذت بردیم ....) چون دیگه نخواهید برد بشیتید با خاطراتتون زندگی کنید ما حتی اگه سابقه قهرمانی هم نداشته باشیم مهم نیست مهم اینه که درحال حاضر پنج ساله که دو تا نایب قهرمانی و دو تا قهرمانی تو لیگ و یه صعود به چهار تیم و یه نایب قهرمانی تو آسیا داریم و همچنان داریم ادامه میدیم دقت کن !همچنان داریم ادامه می دیم شما فقط می تونی حرص بخوری نگو نمی خوری که خندم میگیره
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۳:۵۱
3
25
hh
اینقدربودندکسانی که تاپای جان برای ورزش این کشورعرق ریختندویک هزارم توجه ای که رسانه های مابه تیم پایتخت نشین داشتندرانصیب شان نشد
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۸:۵۹
پاسخ
48
8
عارف 2000
من مطمئنم پرسپولیس فصل 2019 لیگ قهرمان راحت قهرمان میشه دقیقا مثل بايرن مونیخ سال 2013 ادمین بچاپ
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۷:۳۶
پاسخ
7
49
Abot
سپاس از متن بسیا ریبایی نود...
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۹:۴۳
پاسخ
6
45
بهزاد تاجی
حیف شدبعد از پنجاه و پنج سال جام نگرفت موند بعد از شصت سال دیگه ب فینال برسه.واقعا حیف شد
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۸:۰۵
پاسخ
51
7
علی
این که گفتی بعد 60 سال بیش از هر کی خودتون رو ناامید می کنه چون اگه قرار باشه سرورتون 60 سال دیگه برای فینال انتظار بکشه دیگه شیشتقلال که تا ابد نمی تونه حتی جز 4 تا بیاد ! نگو برادر نگو دل هواداراتون خالی میشه
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۸:۵۰
3
23
پرسپولیس74
بدون شک تو بهترینی پرسپولیس! وقتی اینهمه دشمنی از گوشه کنار ایران می بینم شک ندارم که تو با دست خالی آقای آسیایی!
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۷:۲۶
پاسخ
5
45