تمامی افتخارات مربیان تاریخ لیگ برتر/ رکوردهای ماندگار ژنرال، پروفسور و...

تمامی افتخارات مربیان تاریخ لیگ برتر/ رکوردهای ماندگار ژنرال، پروفسور و...

14289
14:04
06 مرداد 1398
در تاریخ لیگ برتر مربیانی عملکرد متمایزی از سایر مربیان داشته‌اند و در موفقیت تیم‌شان نقش چشمگیر ایفا کرده‌اند.

به گزارش وب سایت نود، در تاریخ لیگ برتر نزدیک به 200 مربی در تیم‌های مختلف مشغول به کار بوده‌اند برخی از این مربیان عملکرد شاخصی داشته‌اند و توانسته‌اند در صدر لیست ترین‌های این رقابت‌ها قرار گیرند در آستانه شروع نوزدهمین دوره لیگ برتر مربیانی که عملکرد برجسته داشته‌اند معرفی شده‌اند.
پرافتخارترین مربیان: ژنرال، پروفسور و فرکی
در ادوار قبلی لیگ برتر مجموعاً 11 مربی موفق به قهرمانی در لیگ برتر شده‌اند که در این میان تنها 3 مربی بیش از یک بار این افتخار را کسب کرده است. امیر قلعه‌نویی با 5 قهرمانی پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر است. او 3 دوره با استقلال و 2 نوبت با سپاهان فاتح مسابقات شده است. پس از او، برانکو ایوانکوویچ قرار دارد؛ برانکو 3 دوره متوالی با پرسپولیس قهرمان لیگ شد و رکورددار بیشترین قهرمانی پیاپی با یک تیم در تاریخ در لیگ برتر نیز هست. حسین فرکی سومین مربی پرافتخار تاریخ لیگ برتر است که 2 دوره پیاپی با فولاد و سپاهان قهرمان شده است. فرکی پس از آنکه در لیگ سیزدهم با فولاد به قهرمانی رسید در لیگ چهاردهم در اواسط فصل سرمربی سپاهان شد و با این تیم نیز جام قهرمانی را بدست آورد.


امتیازآورترین مربیان: صدرنشینی بلامنازع قلعه‌نویی
امیر قلعه‌نویی با فاصله بسیار زیاد امتیازآورترین مربی تاریخ لیگ برتر است و بعید است تا سالها مربی‌ای بتواند به رکورد او برسد. ژنرال از 18 دوره لیگ در 16 دوره حضور داشته و با 858 امتیاز، امتیازآورترین مربی تاریخ لیگ برتر است. پس از او مجید جلالی با 540 و علی دایی با 487 امتیاز قرار دارند. منصور ابراهیم‌زاده و پرویز مظلومی با 347 امتیاز مشترکاً چهارم هستند. از 5 مربی برتر تاریخ لیگ، تنها امیر قلعه‌نویی در لیگ نوزدهم تیم دارد و می‌تواند که فاصله خود را با این مربیان بیشتر کند.


بهترین میانگین امتیاز: برانکو تنها مربی بالای 2 امتیاز
برانکو در مدت 4 سال حضور خود در پرسپولیس رکوردهای زیادی را جابه‌جا کرد. او تنها مربی است که میانگین بیش از 2 امتیاز در هر بازی بدست آورده است و با میانگین 2.03 امتیاز در هر بازی صدرنشین تاریخ لیگ برتر است. پس از او وینفرد شفر با میانگین 1.96، ملادن فرانجیچ با میانگین 1.87 ، امیر قلعه‌نویی با میانگین 1.85 قرار دارند. راینر سوبل سرمربی پرسپولیس در لیگ چهارم میانگین 1.83 امتیاز بدست آورد و در رتبه پنجم جای گرفت.


بیشترین سابقه مربیگری: باز هم ژنرال در صدر
3 رتبه اول جدول با سابقه‌ترین مربیان با 3 رتبه اول امتیازآورترین مربیان یکسان است و امیر قلعه‌نویی، مجید جلالی و علی دایی با 463، 386 و 328 بازی در رده اول تا سوم قرار دارند. پس از او غلامحسین پیروانی حضور دارد که سالهاست در لیگ برتر فعالیت نمی‌کند ولی با 267 بازی چهارم است. فیروز کریمی با مربیگری در 251 بازی پنجمین مربی با سابقه تاریخ لیگ برتر است.


رکورداران کسب امتیاز در یک تیم
امیر قلعه‌نویی در 3 مقطع سرمربی استقلال بود و با این تیم 402 امتیاز کسب کرد. این بیشترین امتیازی است که مربی‌ای در تیمی در تاریخ لیگ برتر کسب کرده است. غلامحسین پیروانی در رتبه دوم جای دارد که در فجرسپاسی 294 امتیاز صاحب شد. پروفسور در مدت حضور خود در پرسپولیس 256 امتیاز بدست آورد و در صورت ماندن در پرسپولیس می‌توانست رتبه‌های بهتری کسب نماید. منصور ابراهیم‌زاده در ذوب‌آهن 235 امتیاز و زلاتکو کرانچار در سپاهان 209 امتیاز به نام خود ثبت کرده اند.


رکورددارن مربیگری در بیشترین تعداد تیم: فیروز کریمی مارکوپولوی لیگ
فیروز کریمی با مربیگری در 13 تیم، رکورددار مربیگری در تیمهای مختلف است. پس از او محمود یاوری مربی کهنه‌کار فوتبال ایران قرار دارد که در 11 تیم حضور داشته است. فرهاد کاظمی و مجید جلالی مربی 9 تیم در لیگ برتر بوده‌اند و اکبر میثاقیان با حضور در 8 تیم دیگر مربی است که بیشترین تعداد تیم را تجربه کرده است.


وفادارترین مربیان در یک تیم: پیوند همیشگی شاغلام و فجر
غلامحسین پیروانی در فجرسپاسی مستمرترین حضوری که مربی‌ای در تیمی داشته است را تجربه کرده است. پیروانی از اولین تا هشتمین دوره لیگ سرمربی فجرسپاسی بود و پس از آن در لیگ سیزدهم برای 8 بازی سرمربی فجر بود و در مجموع با 9 فصل مربیگری در فجر رکورددار است. امیر قلعه‌نویی و محمد احمدزاده نیز 7 فصل در استقلال و ملوان سرمربی بودند. رسول کربکندی در ذوب‌آهن و زلاتکو کرانچار در سپاهان 6 دوره سرمربی بودند.


رکوردداربازگشت به یک تیم: ملوان خانه احمدزاده
ارتباط برخی از مربیان با بعضی از تیم‌ها به گونه‌ای است که بارها در مواقع مقتضی به کمک تیم خود آمده‌اند. محمد احمدزاده نمونه بارز این مربیان است که در 4 مقطع سرمربی این تیم بود و 3 بار به این تیم بازگشت. امیر قلعه نویی پس از آنکه از لیگ سوم تا پنجم سرمربی استقلال بود 2 بار در لیگ‌های هشتم و دوازدهم به این تیم بازگشت. تونی اولیویرا نیز در 3 مقطع سرمربی تراکتورسازی بود.

60610

نظرات کاربران
ارتش جهانی پرسپولیس
برانکو کبیر
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۷:۴۶
پاسخ
145
66
عشقممم نیمار
موفقیت های جعلی پلوفسول :-)
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۸:۲۴
پاسخ
169
187
زانیار
شفر پس کو ؟ :)
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶:۵۵
پاسخ
165
62
پولفسول و بودیمیر به فیفا شکایت کردند
آفرین و احسنت به امیر خان قلعه نوعی آبی دل...
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۷:۰۰
101
158
کوهمره.جروق
ترسیدن برانکو رکورد قلعه نوعی بزنه فراریش دادن
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷:۴۶
پاسخ
151
130
❤فرهاد❤
برانکو افتخار آمیزترین ❤
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰:۳۵
پاسخ
113
145
4 یا 6؟ مساله این است
آمار برانکو رو ببینید...برخی عطرشون اینقدر ماندگاره که علی رغم حضور کمشون تا مدتها میمونه.ممنونتیم عالیجناب عشق
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۲:۱۰
پاسخ
81
159
غــرش طــوفــان زرد
هر سـرمـربـی که گذرش به سپــاهان افتاده باشه حداقل یک بار قهرمانی رو تجربه کرده..
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶:۳۷
پاسخ
147
46
mohammad
جام هایی که گرفتید تو کل تاریختون رو هم 10تا میشه ؟؟؟؟؟؟
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۹:۱۸
30
98
کامی دقیق
خداحفظ کنه غلام حسین پیروانی رو که از مربیانی خوب و خوش اخلاق بودند .ان شاءالله که هرجاباشه خوب و خوش باشن.
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۲:۳۵
پاسخ
0
174