تیمی که دیگر تیم پوچتینو نیست!

تیمی که دیگر تیم پوچتینو نیست!

8934
00:59
18 مهر 1398
ترکیب تاتنهام مسن شده و دیگر مثل قبل پرس نمی کند.

به گزارش وبسایت نود، تیم فعلی تاتنهام هیچ شباهتی به تیم سابق پوچتینو ندارد.

تیم فعلی تاتنهام تیم پوچتینو نیست! ادعای عجیبی است، اما در عین شگفتی واقعیت های آماری آن را تایید می‌کند. چطور ممکن است؟ از 11 بازیکنی که در بازی این هفته مقابل برایتون از ابتدا در ترکیب اسپرز قرار گرفتند و در نهایت با 3 گل بازنده زمین را ترک کردند، 10 بازیکن حداقل در سه فصل اخیر در ترکیب تاتنهام بوده اند. نیمی از آن بازیکنان نیز بیش از شش سال است که در ترکیب تاتنهام حضور دارند. این ثبات و پایداری در ترکیب تیم کلید موفقیت تاتنهام بود و حالا بدل به معضل اصلی آنها شده است.

در بازی مقابل برایتون، برای چهارمین بار از ماه سپتامبر بود که پوچتینو تیمی را به زمین می‌فرستد که میانگین سنی آن بیش از 28 سال است. جالب است بدانید که در سه فصل نخست حضور پوچتینو در تاتنهام، او جوانترین ترکیب ابتدایی را در میان تمام تیم های لیگ برتر داشت و حالا ترکیب تیم او در میان چهار ترکیب مسن لیگ قرار دارد. بنابراین او با مشکل بزرگی مواجه شده است.

پوچتینو عاشق کار با جوانان است، آنها قابل انعطاف هستند، در ابتدای مسیر هستند، هنوز در حال یادگیری هستند و مشتاق به فراگیری. هرچند بازیکنان باتجربه و اثبات شده کیفیت و عناصر دیگری به تیم اضافه می کنند، اما در عین حال ممکن است عامل ایرادهایی در تیم باشند. چند فصل قبل بود که پوچتینو از تلاش یکی از تیم های لیگ برتری برای خرید یک هافبک متعحب شد، او تصور می کرد آن بازیکن طراوت و فروغ گذشته را ندارد. حالا او خود در تاتنهام با چنین وضعیتی روبرو است.

یکی از دلایل مهم علاقۀ پوچتینو به جوانان، انرژِی فراوان آنهاست. فلسفه فوتبال او می‌طلبد که بازیکنان خیلی سریع توپ را از حریف پس بگیرند، پرسینگ بی حد و حصر و جابجایی های همیشگی در زمین بازی. بنابراین قابل تصور است که چنین فلسفه ای با بازیکنان جوان، بهترین خروجی را می دهد.

همین انرژی، همین جنگندگی و همین جابجایی درون زمین مشخصه پوچتینو و تیم های او بود. اما تیمی که در مقابل برایتون بازی کرد، هیچ نشانی از تیم های پوچتینو نداشت، هیچ نشانی از مشخصه های پوچتینویی در آن نبود. تاتنهام دیگر مثل قبل پرس نمی کرد. دیگر در جلوی زمین مثل قبل توپگیری نمی کرد، نمی توانست همانند قبل موقعیت خلق کند. در نتیجه بازی مقابل این تیم اسپرز آسان شده است.

اما این فقط یک اتفاق نبود. اتفاقی نبود که در بازی با برایتون رقم خورده باشد. این اتفاق در بازی با بایرن مونیخ هم پیش آمد و وقتی به آمار کلی این فصل تاتنهام نگاهی بیندازیم، می بینیم که تیم پوچتینو مثل قبل پرس و توپگیری نمی کند. در نمودار زیر آمار توپگیری تاتنهام را در یک سوم هجومی خود (یک سوم دفاعی حریف) در فصول مختلف مشاهده می کنید. در طی چهار فصل گذشته این آمار در حدود 4 بوده است و اکنون نصف شده و به حدود 2 رسیده است.

پوچتینو نیز همانند هر مربی‌ بزرگی سبک و فلسفه خاص خود را دارد. همچون مورینیویی که با سبک خاص خود 2 بار قهرمان اروپا شد، یا گواردیولا که با فلسفه بازی مالکانه در فوتبال جهان خودنمایی کرد. درست است پوچتینو با این سبک هیچ جام معتبری نبرده است. ولی بسیار هم قابل احترام است. با همین سبک بازی بود که او بهترین خروجی را از این تیم گرفت و بازیکنان به پتانسیل حداکثری رسیدند. شاید اگر پول و شانس بیشتری هم در کار بود، موفقیت تا به حالا از راه رسیده بود.

پوچتینو ضرورت تغییر را متوجه شده است، اما در تابستان اقدامی اساسی برای این منظور صورت نگرفت. او مدت‌ها صبر کرد تا این تیم جوان رشد کند، بزرگ شود و فرآیند یادگیری را طی کند. این تیم جوان فصل قبل تا یک قدمی دستیابی به آن میوۀ ارزشمند پیش رفت و به گفته خود پوچتینو، شاید اگر قهرمان اروپا می شدند در همان تابستان تیم را ترک می‌کرد، اما او ماند و حالا با ترکیبی کار می کند که بازیکنانش توان و انرژی و شاید هم انگیزه گذشته را ندارند. مشخص نیست بازسازی این ترکیب چقدر زمان می برد و آیا پوچتینو وقت بازسازی را پیدا می کند یا خیر؟

 

1878

نظرات کاربران
هتریک قهرمانی
این میره مادرید شک نکنید
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۷:۲۶
پاسخ
2
4
رائول
پوچنیتو ؛ آقای الکی محترم ولی بدون حتی یک جام !!!
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۳:۴۶
پاسخ
16
0
جابر
بنظرم باید پوچتینو بیاد منچستر
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸:۰۰
پاسخ
10
35
لیورپولی دو آتیشه‌ی دهه هفتادی
پوتچینو تیم تاتنهام رو خیلی مطرح کرد سال ۲۰۱۶ هم که نایب قهرمان لیگ شد و تو این چند سال همیشه بالای جدول حضور داشته. اما امثال خوب براش تا نشده. شکست به برایتون آن هم ۳ صفر ضربه سختی به این پیکره بی جان زده. حالا فقط برده که میتونه این میت رو از زمین بلند کنه و زندش کنه. به جز این راهی نیست. هفته ی بعد مقابل واتفورد بازی دارن ولی هفته ی بعد از اون با لیورپول. فکر نکنم پوتچینو قسر در بره مگه این که سه بازی آتی رو فقط با برد تموم کنه.
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۴:۳۲
پاسخ
0
30
TT فراتر از باشگاه ✔
وسایلشو جمع کنه بیاد منچستر
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۶:۳۸
پاسخ
9
32
پرسپولیسیم
به نظر کاملا کارشناسی و قابل احترام اینجانب، پوچتینو باید از تاتنهام جدا میشد و میرفت رئال. واسش بهتر بود.... متشکرم
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۸:۲۳
پاسخ
32
11
محمدرضا
تنها راه نجات تاتنهام از این وضعیت اخراج پوچتینوئه
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۳:۰۹
پاسخ
44
0
امین
عاقبت تیم بدون تاریخ همین میشه الان منچستر و رعال منتظرن اخراج شده سریع جذبش کنن
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۳:۴۶
پاسخ
23
11
مهدی
برو یکم تاریخشو بخون اولین تیم انگلیسی که جام معتبر اروپایی اورده همین تاتنهامه
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۷:۲۱
1
1
فرهان
۵ سپتامبر ۱۸۸۲ تاریخ شکل گیری باشگاه تاتنهام یا به عبارتی چیزی حدود ۱۳۷ سال پیش تاسیس و قدمت این باشگاه از کل تاریخچه فوتبال ما بیشتره پس سوالی که پیش میاد اینه، "بدون تاریخ" یعنی چه؟!!! ادمین جان...
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۴:۱۰
1
10
یک قدم جلو
این مربی در عرصه مربیگری به آخر خط رسیده. باید زرنگی میکرد از این تیم جدا میشود. فکر میکرد مثل گواردیلا، کلوپ میتونه چند سال با یک تیم موفق باشه. به هر حال در آینده نه چندان دور در آسیا، مربیگری خواهد کرد اونم بمدت کوتاه. مورینیو که مورینیوشه هنوز بیکاره
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۳۰:۰۸
پاسخ
46
0
کسرا
شاید اگر پول و شانس بیشتری هم در کار بود، موفقیت تا به حالا از راه رسیده بود. پول رو قبول دارم ولی آخه شانس؟ واقعا کسی هم هست که بتونه تاتنهام رو تیم بدشانسی بدونه؟ همین سی ال پارسال رو که ببینید و هم به شانس غیر قابل تصور پوچتینو و تیمش پی میبرید. تاتنهام واقعا پارسال لایق حضور تو فینال نبود و اگه شانس های عجیب و غریب نیاورده بود (مخصوصا تو بازی برگشت با منچستر سیتی و آژاکس) هرگز به فینال نمیرسید. ضمن اینکه اصلا همون دور گروهی هم داشتن حذف میشدن و با شانس موندگار شدن.
۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۶:۴۱
پاسخ
21
20