تیم منتخب ایران در تاریخ جام جهانی/ فاتحان آمریکا در صدر

تیم منتخب ایران در تاریخ جام جهانی/ فاتحان آمریکا در صدر

52850
13:37
23 مهر 1396
برای انتخاب 11 بازیکن برتر ایران در تاریخ جام جهانی باید به جام جهانی 1998 و برد خاطره‌انگیز ایران مقابل امریکا رفت.

وبسایت رسمی برنامه نود -  در چهار دوره حضور ایران در جام های جهانی حدود 60 بازیکن فرصت بازی در این رقابت‌های مهم را پیدا کردند.

به گزارش سایت نود، ایران در 12 بازی خود در جام های جهانی تنها یک برد داشته و هشت بار شکست خورده است. طبیعتا این نتایج مانع این شد که بازیکنان ایران بتوانند در جام جهانی به چشم بیایند.

با این حال ملی پوشانی بودند که در جام‌های جهانی نمایش قابل قبولی از خود ارائه کردند و حتی جام جهانی باعث پیشرفت آنها شد.

با تیم منتخب ایران در جام های جهانی آشنا شویم؛

دروازه‌بان: احمدرضا عابدزاده

در چهار دوره حضور ایران در جام‌های جهانی دروازه‌بانان ایران نتوانستند خیلی خوش بدرخشند. مرحوم حجازی در جام جهانی 1978 در سه بازی هشت گل خورد. عملکرد نیما نکیسا، احمدرضا عابدزاده، ابراهیم میرزاپور و علیرضا حقیقی هم بدون نقص نبود. عابدزاده با این حال یک مزیت نسبت به رقبا دارد؛ تنها برد ایران در تاریخ جام جهانی به لطف چند واکنش بسیار خوب این دروازه‌بان حاصل شد.

دفاع راست: جواد زرینچه

جواد زرینچه در جام جهانی 1998 نمایش خوبی از خود ارائه کرد. او سازنده گل اول ایران مقابل آمریکا بود و در مجموع بسیار خوب کار کرد. در کل خط دفاعی ایران در جام جهانی 1998 خیلی خوب آبروداری کرد. پژمان منتظری هم در جام جهانی 2014 بسیار خوب بود. حسین کعبی هم در جام جهانی 2006 نمایش بدی نداشت.

دفاع وسط: نادر محمدخانی

چه کسی تصور می کرد که نادر محمد خانی در 35 سالگی به ستون خط دفاعی ایران در جام جهانی 1998تبدیل شود. محمد خانی در فرانسه عالی بود و بازی هوشیارانه او باعث شد تا ایران تورنمنت موفقی را پشت سر بگذارد.

دفاع وسط: امیر حسین صادقی

صادقی در جام جهانی 2006 فرصت بازی پیدا نکرد اما در جام جهانی 2014 فراتر از انتظارات بود. او در هر سه بازی ایران خوب بازی کرد به ویژه در بازی با آرژانتین. یحیی گل محمدی هم دیگر دفاع موفق ایران در ادوار جام جهانی است که سابقه گل زدن هم دارد. یحیی اما فقط دو بازی انجام داد. بختیاری‌زاده دیگر مدافع گلزن ایران هم در یک بازی فرصت بازی پیدا کرد.

دفاع چپ: آندرانیک اسکندریان

اسکندریان در جام جهانی 1978 یکی از بازیکنان موفق ایران بود. با اینکه یک گل به خودی هم در کارنامه اش ثبت شد اما آنقدر خوب بازی کرد که پس از جام لژیونر شد. اسکندریان پس از جام جهانی به آمریکا رفت. در این پست نباید از بازیهای درخشان مهرداد پولادی در جام جهانی 2014 هم غافل شد.

هافبک وسط: آندرانیک تیموریان

دو جام جهانی موفق در کارنامه آندو دیده می شود. در جام جهانی 2006 یکی از بهترینهای ایران بود و پس از مسابقات به بولتون انگلیس منتقل شد. تیموریان در 2014 هم خوب کار کرد. او و مهدوی‌کیا سابقه شش بازی در جام جهانی را دارند.

هافبک وسط: حمید استیلی

زننده مهم ترین گل ایران در تاریخ جام جهانی قطعا شایستگی حضور در تیم منتخب را دارد. گلی که می توان آنرا مهم ترین گل تاریخ فوتبال ایران دانست استیلی به زیبایی دروازه آمریکا را باز کرد و با بازی خوب خود در برد ایران مقابل حریف نقش مهمی ایفا کرد.

هافبک وسط: ابراهیم قاسمپور

قاسمپور جوان در جام جهانی 1978 در سن 21 سالگی نمایش بسیار خوبی در آرژانتین داشت و گل سرسبد خط میانی ایران در آن تورنمنت بود. اتفاقاتی که پس از آن جام جهانی رخ داد مانع شکوفایی بیشتر این بازیکن با استعداد شد.

گوش راست: مهدی مهدوی‌کیا

خیلی‌ها مهدوی‌کیا را بهترین بازیکن ایران در چهار دوره جام‌جهانی می دانند. نمایش فوق العاده مهدوی کیا در جام جهانی 1998 فراموش نشدنی است. او در هر سه بازی ایران عالی بود و مزد بازیهای خوبش را با گل مقابل آمریکا گرفت. مهدی در جام جهانی 2006 هم سه بازی انجام داد اما دلیل حضورش در تیم منتخب، همان بازیهای شجاعانه 98 است. پس از جام جهانی یک رسانه معتبر اروپایی مهدوی‌کیا را برای تیم دوم جام جهانی هم برگزید.

گوش چپ: ایرج دانایی فرد

اولین امتیاز ایران در تاریخ جام جهانی با گل این گوش چپ حاصل شد. ایرج دانایی فرد دروازه اسکاتلند را باز کرد تا عنوان اولین گلزن ایران در تاریخ جام جهانی را از آن خود کند. دانایی فرد و اسکندریان آنقدر در جام جهانی 1978 خوب بودند که پس از آن مسابقات، برای بازی در تیم منتخب جهان دعوت شدند.

مهاجم نوک: رضا قوچان‌نژاد

مهاجمان ایرانی در جام های جهانی خیلی درخشان نبودند. حسن روشن در جام جهانی 78 یک گل زد اما خیلی کم بازی کرد. سایر مهاجمان هم فروغی نداشتند. علی دایی، خداداد عزیزی و وحید هاشمیان هم موفق نشدند در جام جهانی گل بزنند و خوش بدرخشند. در این میان تنها می توان به رضا قوچان‌نژاد اشاره کرد. بازیکنی که در جام جهانی 2014 بازیهای خوبی انجام داد و زننده تک گل ایران هم بود. او اگر کمی خوش شانس بود دروازه آرژانتین را هم باز می کرد.

 بازیکنان بزرگی مثل ناصر حجازی، علی پروین، علی دایی، خداداد عزیزی، کریم باقری، علی کریمی، وحید هاشمیان و جواد نکونام هم در جام جهانی برای ایران بازی کردند. اما آنها موفق نشدند مانند بازیکنان بالا خوش بدرخشند. حسن روشن هم به دلیلی آسیب دیدگی تنها در دقایق کمی فرصت حضور پیدا کرد.

با توجه به اینکه مهدوی کیا برای بازی‌هایش در 98 برگزیده شده و تیموریان به لطف بازیهای خوبش در 2006 سهمیه هر یک از تیم‌های ایران در تیم منتخب جام جهانی به این ترتیب است؛

1978(سه بازیکن)

1998(پنج بازیکن)

2006( یک بازیکن)

2014( دو بازیکن)

57189

نظرات کاربران
Mosyo MeHdI
ابی میرزاپور مخصوصا در مقابل مکزیک... این جام جهانی هم جاش خالی نیست بیرانوند میتونه رو سوتی دادن رو دست میرزاپور بیاد!
۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۵۷:۱۵
پاسخ
2
7
رضا
اشکان چی؟
۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۵:۵۳
پاسخ
1
2
Ali
په سيد جلال كجاست
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۶:۰۵
پاسخ
2
1
satar
تا تمر داریم تا وقتی که قیامت هم بشه یه تیم خوب و کلاس جهانی نخواهیم داشت و این لیست هم از بین بد و بدتر بد رو انتخاب کردن چون بازیکنی نبود که انتخاب کنن فقط و فقط تنها کسی که تو این ترکیب بازیکن کلاس جهانی و درجه یک هست مهدوی کیا هست وگرنه همین تیم ملی جدیدمون هم که ازش حرف میزنیم در حام جهانی حداکثر نتیجش یه مساوی و دو باخته هرکس هم قبول نداره صبر کنه تذ جام جهانی و ببینه
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳:۴۰
پاسخ
1
1
مسعود بختیاری
مهرداد پولادی و اشکان دژاگه قطعا جزو تیم هستن
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۲:۲۵
پاسخ
1
1
Manchester
چرا هیچکس از جواد نکونام رهبر مقتدر جام 2014 اسمی نمیاره؟نکونام فراتر از بازیکنای ایرانی بود
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۷:۱۴
پاسخ
4
3
Alu
اخه مگه میشه از بهترین بازیکن ایران گذشت مهرداد پولادی کسی که تو ۳تا بازی بهترین بازیکن ایران بود بازی اول دومین بازیکن برتر جام جهانی وشاهکارش در مورد ارژانتین
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱:۵۶
پاسخ
1
1
Kamran
به نظرم باید جا محمدخانی را میدادن به مهدی پاشازاده که تو بازی با امریکا از رو خط دروازه توپ برگردوند،بعد بازی ها به تیم منتخب جهان دعوت شد و ترانسفر شد به بایرن لورکوزن که اون روزها قدرت دوم بوندسلیگا بود.
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲:۲۳
پاسخ
7
25
سپیدرودعشق بی پایان
هههه،،درقدرت دوم بوندسلیگا افتخار پوسترچسباندن برا کارای تبلیغاتیِ باشگاه رو داشت وگرنه ک حتی یک ثانیه هم تو بوندسلیگا بازی نکرد وپس ازچندماه ب تیم فورتناکلن دردسته سه المان رفت،،منتخب جهانم بخاطر این ک میخواستن ازهمه ی کشورا بازیکن باشه ازایرانم یه دفاع بردن،،بعکس بنظرم باید یحیی جای صادقی میبود چون علیرغم مدافع بودن گل هم زد واین خیییلی ارزشمنده ازنظرتیمی هم ک هردو تیم 2014و2006 یک امتیاز کسب کردن،،
۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷:۴۸
7
1
اماني
علي دايي خودش به تنهايي تيم منتخب تمام ادوار فوتبال ايرانه
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۱:۰۷
پاسخ
31
16
حمید
پولادی بهترین دفاع چپ جام جهانی
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۹:۰۷
پاسخ
20
31
....
جالبه کیفیت پیراهن های سال 98 بالاتر از الان هست
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۰:۱۴
پاسخ
4
55
.......
تو با کیفیت بودن لباسای پوما که شکی نیست، ولی خب اون موقع لباسا سنگین یود، الان خیلی سبک تر شده لباسا از لحاظ وزنی
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۷:۴۸
2
4
مهرداد
دفاع چپ پولادی درسته بر نگشت ایران و فوتبالش نابود شد ولی تو جام جهانی خیلی خوب بود
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۲:۱۹
پاسخ
9
53
Gharibak
به نظر میاد اسم خوبهایی مثل اشکان دژاگه مهدی پاشازاده فریدون زندی حتی نعیم سعداوی تو اسامی که ازشون یاد شد جا افتاده
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۴:۴۹
پاسخ
14
45
رائول
حضور بازیکنان بسیار ضعیفی مانند امیرحسین صادقی و آندرانیک تیموریان و نبودن بازیکنان باکیفیتی مانند: رضا شاهرودی، مهرداد میناوند، یحیی گل محمدی، محمد خاکپور، علی دایی، خداداد عزیزی، و... باعث تعجب هست !!!!!!
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۴:۰۶
پاسخ
263
110
نیما
اصلا که پرسپولیسی نیستی عمویی خخخخخ
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۷:۵۳
4
16
saeeeed
اصلا هم که از روی تعصب رنگی نگفنی
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۵:۴۴
2
11
فیلسوفان پرسپولیسی
کاملا مشخص که بدون غرض نظر دادی،این باریکنایی که گفتی اصلا پرسپولیسی نبودن.ملت ایران فقط تو حاشیه هستن و درگیر رنگ های من دراوردی،من استقلالیم ولی طوری تربیت شدم که انصاف داشته باشم.رو فرهنگ خودمون کار کنیم،اگه درک و آگاهیمون بالا بره،بیشتر مشکلات تو این مملکت حل میشه
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۶:۱۹
0
12
مهدی
شما قطعا پرسپولیسی هستین و نظرتون هم نیازی به توضیح نداره، صادقی و اندو نباید باشن چون استقلالی هستن:)
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۳:۵۶
16
67
عارف
شما پرسپولیسی هستی
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۸:۳۴
9
50
علی آبی
اینجا که نظرسنجی پیامکی نیست لیست پرسپولیس رای بیاره !
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۳:۰۸
24
85
مم
صادقی و تیموریان بی کیفیت و گل محمدی و میناوند با کیفیت؟؟!!!!جک خوبی بود
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۴:۵۳
17
85
خطاب به رایول
شما بسوز..
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۹:۲۸
15
68
3☆☆4
البته داره منتخب تیم ملی رو میگه نه پرسپولیس! ولی جداً صادقی و تیموریان ضعیفن؟ :)
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۸:۵۶
22
83
مهدی
اینجا هم دست از تعصب رنگی بر نمیدارین تیموریان دو تا جام جهانی بازی کرد اونوقت میگی بازیکن ضعیف
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۳:۱۳
16
97
شایان
با کیفیت؟میناوند؟اینا ک گفتی تو کدوم جام جهانی چکار‌کردن؟ خخخخخخ
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۷:۳۱
32
97
kamran
:))))) این اسمهایی که میگی تو جام جهانی هایی که بودن چیکار کردن؟ امیر حسین صادقی همون موقع مسابقات شد جزو 20 پدیده برتر مسابقات
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۸:۵۶
33
101
Wien
همشون بازیکنای خوبی هستند،خیلی های دیگه هم بودن که خوب بودن،ولی بدشانس ترین نسل،نسل ۱۹۷۸ بودن،بعضی از بازیکنا تو اوج دوران بازیگریشون از فوتبال ملی حذف شدن،قاسم پور،حسن نظری،روشن،دانایی فرد و.....تازه بین سن ۲۱ تا۲۴ داشتن،من خودم سنم آنچنان قد نمیده ولی شنیدم قاسم پور واقعا پدیده بود،ولی با این همه بدشانسی باز هم خوش شانس تر از نسل بعد از خودشون یعنی نسل دهه ۱۳۶۰ بودن،بازیکنایی مثل ناصر محمدخانی،حمید علیدوستی،چنگیز،بیانی ها،درخشان و خیلی دیگه مثل پیوس،محرمی،نعلچگر و.......این نسل آنموقع ایران حتی در مسابقات انتخابی شرکت هم نمیکرد،این نسل واقعا سوختن.
۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۷:۲۵
پاسخ
3
160