جدال استقلال-کمیته‌اخلاق روی خط برنامه نود/ فتحی: کاش کمیته‌اخلاق خویشتن‌دار بود

جدال استقلال-کمیته‌اخلاق روی خط برنامه نود/ فتحی: کاش کمیته‌اخلاق خویشتن‌دار بود

6076
02:01
14 اسفند 1397
امیرحسین فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال و عبدالله سمامی نایب رئیس کمیته اخلاق روی خط برنامه 90 آمدند.

به گزارش وبسایت نود، در خصوص حواشی پیش آمده اخیر احکام صادره توسط کمیته اخلاق، امیرحسین فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال و عبدالله سمامی نایب رئیس کمیته اخلاق روی خط برنامه نود آمدند و عادل فردوسی‌پور به گفت‌وگو پرداختند. 

سمامی: درباره موضوع منشا، با توجه به گزارش های اولیه که برای ما ارسال شد، ریاست محترم کمیته اخلاق و با دستور موقت ایشان از فعالیت های منشا ممانعت به عمل آمد. همانطور که شما هم می‌دانید، دستور موقت از زمان صادر شدن تا ساعتی بعد ممکن است با صدور حکم قطعی تغییر کند. با توجه به گزارشات اولیه و برای جلوگیری از موارد حاشیه ای دستور موقت صادر می‌‌شود و از بازی ایشان در لیگ جلوگیری می‌شود. 

فردوسی‌پور: اما آقای تورک صراحتما اشاره کردند منشا از بازی در آسیا هم محروم است.
سمامی:
با توجه به اینکه دستور موقت بود، می‌توانستیم رای را تغییر دهیم و این هدایت بر عهده کمیته اخلاق خواهد بود. پس از استعلام شفاهی از باشگاه استقلال یا فدراسیون، به این نتیجه رسیدیم که با موافقت آقای تورک، ایشان می‌توانند در آسیا بازی کنند.

فردوسی‌پور: یعنی اگر آقای تورک نمی‌خواست منشا نمی‌توانست بازی کند؟
سمامی:
با صدور دستور موقت می‌توانستیم ایشان را از حضور در مجامع بین‌المللی هم محروم کنیم. 

فردوسی‌پور: بحث توانایی نیست و شما می‌توانید بگویید اصلا استقلال شرکت نکند...
سمامی:
بحث این نبود که بخواهیم حال کسی را بگیریم یا تیمی را اذیت کنیم. تمام عملکرد ما در برخورد با تیم ها کاملا مشخص است. 

فردوسی‌پور: بهتر نبود منشا را احضار می‌کردید و پس از شنیدن اظهاراتش حک صادر می‌کردید؟
سمامی:
دستور موقت برای همین است و باید جلوی حواشی را بگیرد. در این چند روز برای جلوگیری از حاشیه دار شدن موضوع، من پاسخ رسانه ها را هم ندادم. 

فردوسی‌پور: آقای فتحی نظر شما چیست؟
فتحی:
بر ابهامات بنده افزوده شد و من موضوع را ساده تر فرض می کردم! دستور موقت بحث مشخصی است. بر چه اساسی کمیته اخلاق دستور موقت صادر کرد؟ شاید این فیلم جعلی(فوتوشاپ) بود. چطور مضروب شدن آقای خطیر که چهار روز قبل تر مجروح شده بود کمیته اخلاق را وادار به صدور رای موقت نکرد؟ آیا گزارشی به کمیته اخلاق از موضوع منشا رسیده بود؟ کمیته مفهوم جمعی دارد. آیا شخص آقای تورک یعنی کمیته اخلاق؟ ما نماینده ایران هستیم و وارد یک آوردگاه بین‌المللی شده بودیم که در هواپیما به ما خبر رسید منشا از حضور در این بازی محروم است.

فردوسی‌پور: با بررسی آیین نامه، کمیته اخلاق حق ندارد بازیکنی را از حضور در مجامع بین‌المللی محروم کند. از نظر قانونی این محدودیت وجود دارد.

فتحی: در صلاحیت کمیته انضباطی، کمیته اخلاق و فدراسیون نیست که بازیکنی را از مجامع بین‌المللی محروم کند. کاش صبر می‌کردند تا منشا را احضار کرده تا اظهاراتش را بشنوند. اما با صدور این رای در کنار رای آقای خطیر خواستند دل هوادار ما را هم به دست آورند.

سمامی: بر اساس گزارش بازرسان کمیته اخلاق و همچنین شکایتی که از آقای خطیر دریافت کردیم، آقای حقیقی هم با دستور موقت مواجه شدند. مطابق مواد قانونی در کمیته اخلاق، ماده های 23 و 65 آیین نامه این دستور موقت صادر شد. اینکه کمیته اخلاق چرا این حکم را صادر کرده مطلبی است که به کمیته اخلاق مربوط است و کمیته اخلاق در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد. با توجه به فیلم ها و گزارش هایی که به دست ما رسید، بعدا بسیاری از مسائل روشن تر شد و در نهایت این حکم صادر شد. 

فردوسی‌پور: داستان علیرضا حقیقی و دکتر علی خطیر مثل این است بازیکنی در خیابان با همسرش دعوا کند. من فکر می‌کنم این موضوع به دادسرا ربط پیدا کند. آیا کمیته اخلاق صلاحیت ورود به این ماجرا را دارد؟

سمامی: بسیاری از مضامینی که در داخل فوتبال عنوان می‌شود، از ضرب و جرح و اتهامات دیگری مثل توهین و فحاشی و هوادار آسیب دیده و ... به ما مربوط است. فارغ از بحث انضباطی و اخلاقی، در مبحث آقای حقیقی جدا از جنبه کیفری که با دادگاه و دادسرا ارتباط دارد، کمیته اخلاق هم از نظر بی اخلاقی صورت گرفته می تواند درباره این موضوع اظهار نظر کند. 

فردوسی‌پور: یعنی اگر بازیکنی با همسرش در خیابان دعوا کند شما ورود می‌کنید؟!

سمامی: در موضوعات خصوصی تا زمانی که بحث رسانه ای نشود و اذهان عمومی را تشویش نکند کاری به آن نداریم زیرا شاکی هم وجود نخواهد داشت. اما آقای خطیر به ما شکایت کردند. زمانی که این حرکات جنبه عمومی پیدا کنند ما به آن ورود خواهیم کرد.

فردوسی‌پور: شما حقیقی را دقیقا از کجا محروم کردید؟

سمامی: ایشان از کلیه فعالیت های فوتبالی محروم است. مثلا اگر همین امروز بخواهد با تیمی قرارداد امضا کند یا بخواهد در  مجامع و اماکن مربوط به فوتبال حضور پیدا کند مانند حضور در ورزشگاه، محروم است.

فردوسی‌پور: از طرفی حق باشماست زیرا باشگاه های ما به چنین مسائلی ورود نمی‌کنند. این باعث می‌شود کمیته اخلاق به چنین مباحثی ورود کند. مثلا همه جای دنیا بازیکنی قلیان بکشد، باشگاه بازیکن را جریمه می‌کند. اما اینجا این موضوع برخلاف باشگاه برعهده کمیته اخلاق است. 
ضمنا درباره موضوع شیث و نصرتی، محرومیت این دو به بازی های آسیایی کشیده نشد. 

فتحی: من جواب سوال هایم را نگرفتم. اولا چرا قبل از اثبات صحت و سقم موضوع دستور موقت صادر شد؟ شاید آن فیلم جعلی بود. ثانیا ما نماینده ایران نبودیم؟ صبر می‌کردید تا پس از بازی آسیایی باشگاه استقلال و منشا را احضار می‌کردید تا اظهارات ما را بشنوید. 
آقای فردوسی‌پور ما این کنترل ها را در درون تیممان را داریم و درمورد موضوع منشا این فرصت را نداشتیم تا خودمان رسیدگی کنیم. موضوع منشا هم با قرارگرفتن کنار موضوع حقیقی بزرگ نمایی شد. آقای حقیقی از کجا محروم شده است؟

فردوسی‌پور: ماهیت کمیته اخلاق خوب است به شرط این که به موضوعات کلان رسیدگی کند. مثل پول‌شویی و تبانی و شرط‌بندی. باید حوزه اختیارات کمیته اخلاق مشخص باشد و رسیدگی کمیته اخلاق به موضوعات شخصی و خصوصی بازیکنان، شان این کمیته را پایین می‌آورد. فوتبال ما هم که متاسفانه فساد درش زیاد است. 

سمامی: من جواب سوالات آقای فتحی را دادم. این تصمیمی بود که کمیته بر اساس چیزی که دیده است گرفته. عملکرد این شخص(منشا) قابل دفاع نیست. هرچقدر هم این جو حاکم اشتباه بوده بازیکن حق دست درازی به تماشاگر را نداشته است. این کلیپ دست به دست در کل کشور چرخید و جعلی نبود. بازرسان ما هم حمله ور شدن ایشان را تایید کردند. یعنی تماشاگر هر حرفی بزند و توهینی بکند بازیکن باید شخصا درگیر شود؟ بازیکنان باید زمانی که شهرتشان بالا می‌رود، صبرشان را هم به همان نسبت بالا ببرند. 

فردوسی‌پور: کار منشا هم قطعا باید تقبیح شود زیرا بازیکن با شهروند عادی تفاوت دارد و باید خویشتن‌دارتر باشند. مثل بحثی که برای خانزاده پیش آمد و چندجلسه محروم شد. 

فتحی: آقای فردوسی‌پور من جعلی بودن کلیپ را من باب مثال عرض کردم. بحث خویشتن‌داری دقیقا درست است اما بنده اعتقاد دارم کمیته اخلاق هم باید این خویشتن داری را داشته باشد. کاش صبر می‌کردند ما این بازی آسیایی را برگزار می‌کردیم. نه ما و نه منشا فرار نمی‌کردیم. صبر می‌کردند تا اظهارات ما و منشا را بشنوند و پس از آن رای صادر کنند. 

1004

نظرات کاربران
مافیای سرخ
تا 2 سال پیش کسی نبود برامون کری بخونه،البته فقط سپاهان بود میتونست برای ما کری بخونه ،حالا یک تیم هست با قدمت پنجاه سال تازه یکم تو آسیا خوب شده کری میخونه میدونید کدوم تیم را میگم
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۵:۱۹
پاسخ
3
31
شیشفر 6در4
وقتی خود اقای فتحی که هوچیگری رو به خوبی معنی کردن رییس کمیته انضباطی بود و همینطور الکی بازی رو به نفع تیم محبوبش 3 هیج کرد و تیم سوگولی استقلال رو با حکم جعلی سه بر صفر برنده اعلام کردن هم اینجوری حرف از منطق و ...رو میدادن؟بعدشم خانزاده که مشکلش خیلی کوچیکتربود رو تو اردو 9 ماه محروم کردن پس عدالت رو اینجا باید ثابت کنن با محرومیت 2 ساله منشا
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۵:۲۳
پاسخ
56
4
آبی تر از آبی
لازمه بدونی منشا بخشیده شده و چهارشنبه بعد جلسه کمیته اخلاق اعلام میشه
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۲:۱۶
0
0
میثم
کلا تو این چند سال انقدر که به استقلال لطف کردن دیگه همه جوره طلبکارن همیشه. بازیکن حمله کرده به طرف با مشت و لقت میان میگن محرومش نکنید. چی باید گفت به اینا؟؟ اگه پرسپولیس بودم همینو میگفتین چاپ کن آدمین دیگه
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۵:۲۱
پاسخ
56
6
عباس
تمام این قضایا به شکایت استقلال درباره سوپر جام مربوطه . میشه حدس زد رأی دادگاه ورزش چیه واینا چرا سنگ اندازی میکن
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۱:۴۴
پاسخ
3
63
علی
به بازیکن تعرض کردند و موهایش را کشیدند بعدش به طرف میگن خویشتن دار باش؟خویشتنداری در مقابل فحش و ناسزا قابل توجیه هست ولی در مقابل تعرض و هتک حرمت نمی فهمم چه خویشتن داری باید نشان داد
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۶:۰۸
پاسخ
2
55
سامی
تو قضیه برانکو یا خانزاده یا مترجم برانکو بحث داخلی و بیاد توضیح بده نبود که اونجا درجا از بازی آسیایی هم محرومی اینجا منشا اما نباید حتی موقت هم محروم بشه کار منشا با خانزاده فرقش چیه؟ که اون بلافاصله هنو تو خارج بود حکم 9 ماه دادن بدون اینکه حتی بخوانش بگن بیا توضیح بده بعد واسه نور چشمی ها داستان جور دیگس
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۲:۰۳
پاسخ
50
1
سرخ
خانزاده ۹ ماه کمش هم بود ...باید بیشتر محروم میشد منشا بازیکن آروم و بی حاشیه ای بوده چه تو پیکان چه تو پرسپولیس چه تو استقلال...بهش بی حرمتی کردند اینم عصبانی شده
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۴:۰۸
0
0
هوادار
این چه حرفیه که خویشتن دار باید باشید آخه مگه تو انگلیس و ایتالیا و اسپانیا از این اتفاقا میافته آخه دو تا مثال میزنم براتون همین جام جهانی اسپانیا و لوپتگی و چن دوره قبل وکالچی پولی ایتالیا که چن روز مونده بود به جام جهانی یوونتوس رو فرستادن رفت دسته پایینتر خیلی بیشترم میشه مثال زد براتون وقتی یکی تخلف کرده چرا بایدخویش تنداری بشه آخه شماها خودتون رو چرا تافته جدا بافته میدونید منشا باید باید باید محروم بشه
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹:۰۵
پاسخ
57
0
آ
دیشب برنامه ی نود رو دیدم و باورم شد که آقای فتحی بیش از اندازه هوچیگر تشریف دارن و خوب بلدن مظلوم نمایی کنن و یکبار سمامی جوابش رو داد و فتحی گفت، جواب سوالاتم رو ندادی و دوباره سوالو تکرار کرد(بگو گوش نمیکردم). و خداوکیلی، اگه هنوز فتحی توی کمیته ی انضباطی و منشا بازیکن پرسپولیس بود! این نظرات(نظرات خودش) رو باور داشت؟ و یا نه، سریع منشا محروم و از بازیهای آسیایی محروم میشد؟مثل خانزاده و ۹ ماه؟ شاید اینجا هممون رنگی باشیم، ولی خوب میدونیم کدوم افراد وقتی مقام و منسبی داشتند،چه نا عدالتیها نکردن و الان چه مظلوم نماییها که نمیکنن و جوری حرف میزنن که انگار وحی منزله و همه باید با دیده ی منت باور کنن!! و اونها انسانهایی هستند که تا الان رای رنگی صادر نکردن و به طرف یک تیم خاص غش نکردن!!
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹:۳۶
پاسخ
63
1
محمد
فراموش نکنید بخاطر ضربه ای که اریک کانتونا در مقابل الفاظ زشت به تماشاچی حریف زد 9 ماه محرومیت براش بریدن. چرا اصرار دارید بگید مهم نیس؟؟ اونجا کسی گفت کانتونا حق داشته بزنه؟؟؟ بازیکن باید خودش رو کننترل کنه. گونی گونی پول گرفتن صبر و تحمل هم میخواد.
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۵:۴۰
پاسخ
58
2
Hadi
خیلی مدیر خوبی داره استقلال بازیکنش زده یه نفرو طلب کارم هست کمیته اخلاق بخاد رای به ببخش منشا بده باید جلوی تیم حمایت شده استقلالو گرفت
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۷:۲۰
پاسخ
56
0
سرخ رگ
بی انضباطی های کوچکتر ازین با جریمه های سنگین روبرو بوده، دلیل نمیشه چون بازیکن استقلال است تو این مسئله کوتاهی صورت بگیره.
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۳:۵۴
پاسخ
55
0
سیروان استقلالی
استقلال تک برگ روکرد.کمیته انظباطی با دیدن فیلم اولیه منشا که بهانه خوبی بود براش سریعا رای صادر کرد ولی با فیلم دومی که باشگاه استقلال رو کرد کمیته انظباطی خیلی خجالت زده شد.دیشبم هیچ جوابی برای گفن نداشتن.آقای کمیته اخلاق یه کم یواشتر ما هم سوار بشیم.تا شما باشین دیگه اینقد عجله نکنید
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۹:۱۰
پاسخ
0
58
جنگ نیست فوتباله
مثلا فیلم جدید چیو نشون میده؟؟این فیلم که اصلا تو یخ مکان دیگه ای بوده چیزی از زشتی کار منشا کم نمیکنه و با این فیلم فقط هوادارای استقلال قانع میشن دوست عزیز دوره این هوچیگریها گذشته الان به نظرت با این فیلم بیان از شما و منشا عذرخواهی کنند؟بهتره واسه توجیه ماستمالی که قطعا تو این پرونده هم برای تیم واقعا خاص اعمال خواهد شد بهانه های قشنگ تری جور کنید
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵:۲۹
25
2
مسعود گل باشی
کاملا اقای فتحی حق رو گفتن
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۹:۰۱
پاسخ
2
56
هفت مقدس
به امید سومین ستاره000کور شود ان که نتواند دید0000ادمین جان لطفا0
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۲:۱۵
پاسخ
0
46
هوادار واقعی
آقای فتحی کاش بازیکن شما خویشتن دار بود . تا کار به اینجا نمی کشید
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۲:۲۶
پاسخ
42
0