جلالی: مقایسه ویلموتس و کی‌روش درست نیست/ باید ۳ سال به او فرصت دهیم

جلالی: مقایسه ویلموتس و کی‌روش درست نیست/ باید ۳ سال به او فرصت دهیم

3734
18:44
25 اردیبهشت 1398
سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران می‌گوید: باید به سرمربی جدید تیم ملی فرصت سه ساله داد.

به گزارش وب‌سایت نود، مجید جلالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره انتخاب مارک ویلموتس به صحبت پرداخت. او در بخشی از صحبت‌های خود به نبود برنامه در فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: اگر در فوتبال برنامه داشته باشیم خوب می‌دانیم که چه اتفاقی قرار است رخ دهد. ما در حال حاضر روی موج خواسته هواداران سوار شده‌ایم. البته سرمربی تیم فوتبال نساجی انتخاب ویلموتس را گزینه مناسبی برای تیم ملی دانست. در ادامه گفت‌وگوی مجید جلالی می‌خوانیم:

* به عنوان سوال اول می‌خواهیم نظر شما را درباره مارک ویلموتس بدانیم. آیا او گزینه خوبی برای تیم ملی فوتبال ایران است؟

اگر به گذشته برگردیم و فلسفه فوتبال ویلموتس را بررسی کنیم می‌بینیم او دوست داشته در هر جایی که کار می‌کند ثمره‌ای به جا بگذارد. او پس از جدایی از محل کارش اثرات خوبی برای فوتبال گذاشته است. برای همین است که او را معمار نسل طلایی فوتبال بلژیک می‌دانند. برای همین حضور او امتیاز ویژه‌ای برای فوتبال ایران است یعنی در حالی که می‌تواند تیم ملی را هدایت کند می‌تواند معمار نسل آینده فوتبال ایران باشد. انتخاب ویلموتس بسیار خوب است اما امیدوارم زمانی که به ایران می‌آید تا کارش را شروع کند تسلیم فضای نتیجه گرایی فوتبال ایران نشود. چون به اعتقاد من توانایی ساخت تیم را کی‌روش هم داشت اما او درگیر نتیجه گرایی شد. کی‌روش مسیرش را به راهی برد که ما می‌خواستیم و به همین خاطر توانست هشت سال در فوتبال ما کار کند. امیدوارم بتوانیم از وجود ویلموتس طوری استفاده کنیم که برای آینده، تیم بسیار قدرتمندی داشته باشیم چون او واقعاً می‌تواند نسل خوبی به فوتبال ایران معرفی کند.

* در صحبت‌هایتان اشاره کردید که ویلموتس معمار نسل طلایی فوتبال بلژیک است. چنین شاخصه‌ای را کی‌روش هم داشت و به او می‌گفتند معمار نسل طلایی فوتبال پرتغال است اما نتایجی که می‌خواستیم با کی‌روش به دست نیامد. فکر می‌کنید ویلموتس واقعاً توانایی ساختن تیم ملی قدرتمندی برای ایران دارد؟

فضای افکار عمومی که در کشور ما وجود دارد این است که همه می‌گویند ما می‌خواهیم پیروز باشیم و ببریم. پیروزی در یک بازی و ساختن یک بازی با هم متفاوت است. وقتی شما بازی را می‌سازید در نهایت برنده خواهید شد اما برای ساختن بازی نیازمند زمان هستید. در حالی که افکار عمومی و فضایی که در فوتبال ایران حاکم است زمان کافی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد بنابراین وقتی مربی مثل کی‌روش به ایران می‌آید فضا را ارزیابی می‌کند و در راهی که ما می‌خواهیم حرکت می‌کند. شاید در نهایت راهی که ما می‌خواهیم نتیجه‌اش یافتن یک تیم برای آینده نباشد اما ما می‌گوئیم می‌خواهیم در جام ملت‌های آسیا قهرمان بشویم یا می‌گوئیم تیم ملی باید به جام جهانی برود. من می‌گویم از خیلی روش‌ها می‌توان استفاده کرد و تیم را به جام جهانی برد و یا در بازی‌های مختلف به پیروزی رسید اما ساختن بازی روش خودش را دارد. من امیدوارم زمان کافی را به این مربی جدید بدهیم تا در فلسفه خودش پایدار بماند و کارش را انجام بدهد فراموش نکنید برای آوردن این مربی سرمایه گذاری خوبی انجام می‌دهیم که باید دستاوردی هم به دست بیاوریم.

* برخی می‌گویند از نظر رفتاری و سبک کاری ویلموت س نقطه مقابل کی‌روش است، آیا شما این موضوع را قبول دارید؟

مربیان را نباید با یکدیگر مقایسه کرد. هر کسی شیوه و سبک کاری خودش را دارد. اینکه بخواهیم کی‌روش و ویلموتس را با یکدیگر مقایسه کنیم برای فوتبال ما بسیار خطرناک است. باید این را بدانیم در همه دنیا هر مربی سبک و شیوه کاری خودش را دارد. در حوزه‌های مدیریتی و فنی هر کسی راه خودش را می‌رود. نمی‌توانیم به خاطر این موضوع مربیان را مقایسه کنیم. آن چیزی که باید مورد ارزیابی قرار بگیرد نتیجه‌ای است که مربیان در انتها به دست می‌آورند. اینکه او را با بقیه مقایسه بکنیم و شیوه‌های کاری‌اش را بسنجیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیم. اگر می‌خواهیم ویلموتس نتیجه بگیرد. حداقل باید دو تا سه سال به او زمان بدهیم و بعد کارش را قضاوت کنیم. امکان دارد در این میان گروهی طرفدار سبک کاری کی‌روش باشند یا گروهی کار مربی دیگری را بپسندند. از این نوع کشمکش‌ها در فوتبال همیشه وجود دارد.

* شما از زمان کافی برای مربی جدید تیم ملی صحبت می‌کنید این در حالی است که اگر او تیم ملی را به جام جهانی نبرد شاید اهالی فوتبال تاب ماندنش را نداشته باشند. آیا فکر نمی‌کنید کسب نتیجه هم برای فوتبال‌دوستان ایرانی بسیار مهم است؟

شما درست می‌گوئید فضای افکار عمومی در کشور ما نتیجه گراست. ما همیشه غرامت این نوع دیدگاه را می‌دهیم. همیشه باید روند کاری یک مربی را گروهی کارشناسی و بررسی کنند تا ببینند اصلاً به سوی پیشرفت حرکت می‌کند یا خیر؟ این کارشناسان اگر ببینند مربی جدید راهی را می‌رود که دو سال آینده فوتبال ایران شرایط بهتری خواهد داشت. در این شرایط باید از مربی حمایت کرد و صبر کنیم و از بعد نتیجه‌گرایی خارج شویم. تا به حال فکر کرده‌ایم که چرا در لیگ قهرمانان آسیا سال‌هاست به قهرمانی نرسیده‌اید چون وقتی ضربات ایستگاهی را از تیم‌های باشگاهی حذف کنید دیگر کسب نتیجه برای باشگاه‌های ما سخت می‌شود چون ما نیاز به یک دگرگونی تاکتیکی داریم. باید برای آن هم غرامتی بپردازیم. اگر صبر کنیم و برنامه درستی داشته باشیم قطعاً در آینده می‌توانیم برداشت خوبی از فوتبال ایران داشته باشیم. ابتدا باید تکلیفمان را با فوتبال مشخص کنیم و دقیقاً ببینیم چه می‌خواهیم.

* شما از مقایسه نکردن مربیان با یکدیگر صحبت کردید اما خیلی‌ها می‌خواهند بدانند از نظر کارشناسان فوتبال ایران ویلموتس بزرگ‌تر است یا کی‌روش؟

مطرح کردن این‌گونه مسائل آزار دهنده است. مطمئن باشید که فوتبال ما به مسائل مهم‌تر از مربی بزرگ نیازمند است. بزرگ‌ترین مربی را هم که بیاورید و برنامه نداشته باشید نمی‌توانید نتیجه بگیرید. اگر برنامه داشته باشید ابتدا می‌روید و ساختار فوتبال را درست می‌کنید یعنی زیرساخت‌های لازم را فراهم می‌کنید تا تیم مشکلی از نظر تمرینات نداشته باشد. من می‌گویم اول باید به فکر ساختن ساختارهایمان باشیم و وقتی ساختارها فراهم شد برویم و مربی بزرگ بیاوریم.

4416

نظرات کاربران
امیرحسین
آقای تاج مردم و رسانه ها ناراضی هستند این مربی رو نمیخان گوش بده برات مهم باشه نظر مردم و رسانه ها
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۷:۲۳
پاسخ
16
23
afshin
آقای جلالی اگه ازتون خواهش کنیم شما در خصوص تیم ملی به هیچ عنوان صحبت نکنی محبت میفرمایید سکوت کنید؟آقای جلالی شما ودوستانتون بابت کاری که باکیروش کردید به ما مردم خیلی بدهکارید و مطمئن باشید هرگز شماهارو فراموش نخواهیم کردپس لطفا بخاطر مامردم و ظلمی که شما و همفکرانتون درحقمون کردید حرف نزنید
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۵:۲۰
پاسخ
31
28
فرهاد تراکتور
امیدوارم که کار ویلموتس از کیروش راحت تر باشه و با سنگ اندازیهایی که برا کیروش میشد مواجه نشه , تا از یه باشگاه انتقاد کرد وزیر جبهه گیری نکنه بهش , اون موقع که کیروش بود همتون میگفتین که امکانتمون اینجوره اونجوره کم نیست که هیچ خیلیم خوبه , ولی نمیتونستیم یه بازیه تدارکاتی برگزار کنیم , اگه حمایت نباشه و بجاش حسادت باشه ویلموتس که هیچ پوچتینورو هم بیاری جواب نمیده
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۶:۵۸
پاسخ
19
22
adel
نمیدونم چرا یاد حرفای اقای معلم افتادم گفتن قلعه نویی از مورینیو بهتره
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰:۴۹
پاسخ
8
21
‌Reza Soleimani from Belgium
هیچ کس توی بلژیک ایشون رو معمار فوتبال بلژیک نمی دونه. (ادووکات و لینکنز معمار تیم نوین بلژیک بودن) . چه اشکالی داره وقتی اطلاعاتی نداریم بگیم نمی دونیم؟! خوب اقای جلالی! ایشون که این همه خوب هستن به نظر شما، چرا یک تیم باشگاهی‌ حتی بلژیکی بهشون پیشنهاد نداده بود؟ ایشون که قیمتی ندارن! بعد ما داریم از فدراسیون بلژیک بیشتر پول می دیم به آقای ویلموتس. یادتون نره که فدراسیون بلژیک هم عقیده با فدراسیون فوتبال ما در سال ۹۸ بود که می گفت با این همه ستاره نیازی به مربی خاصی نیست. بعد که هر بار تو تلویزیون قول داد و هیچ کدوم رو نتونست انجام بده انداختنش بیرون. چه اشکالی داشت نماینده فدراسیون یه سر بلژیک می‌ زد و مثلا با مربیان باشگاهی در مورد فلسفه!!!! ویلموتس صحبت می کرد؟! خداحافظ جام جهانی!!
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۹:۲۴
پاسخ
23
47
علیرضا م.
من نمی دونم اگر ایشون اینطور که تو میگی توی بلژیک خواهان نداشته، چطور دو سال متوالی به عنوان بهترین مربی بلژیک انتخاب شده؟! چطور به عنوان بهترین مربی دنیا انتخاب شده؟!
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳:۴۶
8
14
متعصبین کور
پس نسخه تجویزی شما بوده آقای معلم؟؟؟ امیدوارم تیم ملی مثل تیمهای شما یه تیم درجه دو اسیایی و معمولی نشه!!
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۸:۱۸
پاسخ
15
31
Wien
یه جوری از نسل سازی صحبت میشه،انگار کی روش یک تیم پیر و فرسوده را جا گذاشت و رفت،خدا رو شکر تیمی ساخت که بقول خودش تا دهسال آینده،بازیکنان خوبی داریم،غیر از چند نفر مثل شجاعیان،دژاگه و منتظری یا تا حدی امیری،که آخرای فوتبال ملیشان است،حدود هشتاد درصد نفرات را بازیکنان جوون،تشکیل میدن،در حقیقت ویلموتس کارش نسبت به کی روش در شروع مربیگریش در ایران،خیلی راحتتره،کی روش وقتی اومد یک تیم پیر و فرسوده و تمام شده را تحویل گرفت که چون وقت هم نداشت با همان تیم و کمی تغییرات به جام جهانی برزیل رفت و دیدیم تازه از جام ملتهای استرالیا شروع به نسل سازی کرد که تا آخرین اردوی تیم ملی اینکار را ادامه داد و در آخرین مصاحبه هم گفت نفر بعدی کار راحتی داره چون تیمی ساختم که تا دهسال دیگه کارآمدی داره.
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۹:۲۵
پاسخ
15
50
عشقممم نیمار
۳سال فرصت بدیم ک‌فرصت سوزی کنیم؟؟ تا ب جام‌جهانی نتونیم صعود کنیم‌؟؟ و بعد فاجعه ویلموتس کنار بزاریم ؟؟ .:-P
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۸:۲۴
پاسخ
19
23
کی روش
حالا انگار ویلموتس می خواهد سرمربی آلمان شود تیم ملی ما هم از زمانیکه فوتبال علمی و پیشرفته شده موفقیتی نداشته پس انتظار زیدان و مورینیو نداشته باشید و ما هم بدون کار علمی با کلوپ و گواردیولا هم هیچی نمیشویم
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۶:۰۹
پاسخ
4
32
...
مربی ای که نتونه ما رو ببره به جام جهانی به چه دردی میخوره بازی دوستانه که نداریم باید تو این رقابتها شرکت کنیم که تجربه مون بیشتر بشه و بازیکنای ایرانی وارد مارکت بشن. دیگه سطح توقع رو چرا پایین میارید؟ کیروش اندازه 2 تا تیم ملی بازیکن تربیت کرده الان وقتشه بهره برداری بشه.
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۴:۰۵
پاسخ
11
35
آفتاب پرست
آقای معلم پس نسخه تجویزی شما هستن؟؟؟ فلسفه ویلموتس؟؟؟ معمار نسل طلایی بلژیک؟؟؟ جوکای خنده دار نگو آقای معلم!!! از نسل طلایی بلژیک امروز 15 نفرشون رو ادوکات به تیم ملی بلژیک دعوت کرد(شامل هازاد، دی بروئنه، ناینگولان، تیبو کورتوا، لوکاکو و..)! معمار نسل طلایی بلژیک یه هلندی بود نه ایشون آقای معلم!!! پس معلوم شد کی تاییدش کرده!!!!
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۴:۰۵
پاسخ
9
31
احمد
ویلتموس بلژیک رو از بالای پنجاهم تحویل گرفت و در آخر با رتبه دو رنکینک ترک کرد. بعد 14 سال بلژیک رو برد جام جهانی و ششم کرد. تو یک چهارم نهایی یورو، جلوی ولز سه به یک ناباورانه باخت و برکنار شد، اما من امروز تکرار اون بازی رو دیدم، مثل اینکه مدافع های معروفش تو اون بازی غایب بودن - شاید کم رزومه باشه، ولی بی دانش نیست، من که بعد شکست ایران به ژاپن تو جام ملت ها، نسبت به فوتبال ملی دلسرد شدم، باید بهش فرستاد، به نظر با اخلاق میاد
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۶:۱۶
پاسخ
13
23
saber
تو که میدونی فوتبال زیر ساخت میخواد چرا زمان کیروش نمیگفتی و مرتب علیه تیم ملی و مربی بیانیه میدادی
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۳:۱۱
پاسخ
50
67
سعید
کیروش خودش با همه دعوا و درگیری داشت..درضمن همون مقدار که از کیروش حمایت شد باید از ویلموتس هم حمایت بشه...
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۱:۳۲
11
13
مهرداد
سر حسادت
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۵:۴۳
9
25