حسن زاده: دردناک‌ترین رایی را که امضا می کنیم محرومیت تماشاگران است

حسن زاده: دردناک‌ترین رایی را که امضا می کنیم محرومیت تماشاگران است

1976
12:43
15 آبان 1396
رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: این رأی در مقایسه با آئین‌نامه انضباطی بسیار نرم و آرام صادر شده است.

وبسایت رسمی برنامه نود - رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: این رأی در مقایسه با آئین‌نامه انضباطی بسیار نرم و آرام صادر شده است.

به گزارش وب سایت نود، اسماعیل حسن‌زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران در مورد حکم کمیته انضباطی بابت دربی ۸۵ گفت: اولاً این رأی ۲-۳ روزی دیرتر اعلام شد چون با توجه به مجموعه حوادثی که در شهرآورد اتفاق افتاده بود مجبور بودیم تمامی مسائل را بررسی کنیم.

وی افزود: حتی در مواردی که در گزارش بعضی از مقامات از قلم افتاده بود بررسی‌های لازم را انجام دادیم و جمع‌بندی کردیم و نهایتاً این رأی را صادر کردیم، شاید بهترین دلیل برای صدور چنین رأیی صحبت‌های من قبل از دربی بود که اعلام کرده بودم این مسابقه پخش تلویزیونی دارد و میلیون‌ها نفر آن را نگاه می‌کنند. من گفته بودم که باید به این مسابقه به صورت جدی نگاه کرد.

حسن‌زاده تاکید کرد: امروز برخی از دوستان با من تماس گرفتند که در پاسخ به آنها گفتم که مثلاً به خاطر یک صحنه یک بازیکن را محروم کردیم آن هم به این دلیل که وقتی توپ در یک قسمت دیگر زمین بود یک بازیکن دیگر تعمداً ضربه‌ای به یک بازیکن دیگر می‌زند که همان ضربه باعث ایجاد تنش می‌شود حتی همان ضربه روی سکوها تنش ایجاد کرد و باعث زخمی شدن خبرنگار هم شد، اگر ما اینگونه موارد را تنبیه نکنیم فردا در ورزشگاه آزادی باید منتظر اتفاقات ناگوارتری باشیم لذا در ۹ مورد رأی را صادر کردیم و همه‌گونه مسائل در آن لحاظ شده است.

حسن‌زاده در خصوص اینکه بازیکنان در صحبت‌های خودشان اعلام کردند که مستحق محرومیت نبوده و اصلاً نمی‌دانند به خاطر چه چیزی تنبیه شده‌اند، گفت: یعنی نظر شما این است که ما آئین‌نامه انضباطی را کنار بگذاریم و رأیی را صادر کنیم که به دلخواه متخلف است؟ آیا دوستان اینگونه انتظار دارند؟ شما شک نکنید این رأی در مقایسه با آئین‌نامه انضباطی بسیار نرم و آرام صادر شده است چون وقتی در آئین‌نامه چنین تخلفاتی را یک الی ۴ جلسه پیش‌بینی‌ می‌کند و ما فقط یک مسابقه بازیکن را محروم می‌کنیم این نشان می‌دهد که حداقل‌ها را در نظر گرفتیم. مهم این است که اگر بعد از حرکت آن بازیکن با اشیایی که به زمین پرتاب شد اگر خدای ناکرده آسیب جدی به شخصی وارد می‌شد آیا شما امروز اینگونه با من صحبت می‌کردید؟ یا سئوال می‌کردید چرا برخورد نمی‌شود؟

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درخصوص اینکه پس چرا این برخوردها در این چند سال تأثیر خودش را نگذاشته است، گفت: این نظر شخصی شما است همه معتقد هستند که برخوردهای با متخلف ۱۰۰ درصد نمی‌تواند بازدارنده باشد، برای اصلاح یک جامعه یا یک صنف فوتبال همه باید تلاش کنند، برخورد انضباطی فقط یک بخش است، اگر شما به عنوان یک رسانه می‌گویید ما همین رأی کوچک را هم صادر نکنیم، چشم، ما از این پس همین کار را انجام می‌دهیم!

وی تأکید کرد: آراء قطعاً تأثیر دارد ولی ۱۰۰ درصد نتوانسته تأثیر مستقیم بگذارد. در عالم مجازات جنایی و جزایی این سوال به وجود می‌آید که آیا این مجازات می‌تواند به تنهایی تأثیرگذار باشد یعنی اگر یک سارق را یک بار به زندان بفرستند آیا قول می‌دهد که دیگر این کار را نکند؟ فوتبال ما هم بخشی از جامعه است، آیا در بخش بهداشت، آموزش، صنعت و ... آیا با یک مجازات همه درها بسته می‌شود؟ مطمئناً جواب منفی است. مجازات فقط یک بخش را می‌تواند تربیت کند بقیه به تربیت خانوادگی ، رفتار اجتماعی و سبک زندگی بر می‌گردد.

حسن‌زاده در ادامه افزود: در راستای حق و حقوق باشگاه‌ها و خیلی مسائل دیگر ما می‌توانیم ساعت‌ها صحبت کنیم، من هم خیلی از مسائل را قبول دارم. مثلاً مشکلات تماشاگران ما همیشه گفته شده و حتی دیگر در حال نخ‌نما شدن است. ما باید سخت‌افزارمان برای تماشاگرانمان ایده‌آل باشد اما نظر شما این است که کمیته انضباطی حتی با حداقل‌ها مجازات نکند؟ از دید ما رفتار سرمربی محترم تیم استقلال خارج از عرف بوده و ما هم به او تذکر دادیم. حتی به عنوان یک سرمربی خارجی به او تذکر دادیم که ممکن است رفتارهایش باعث ایجاد تنش علیه مقامات شود.

وی در خصوص اینکه چرا رأی شجاعیان دیرتر اعلام شد، گفت: ما دیگر با خیلی از مسائل آدابته و آب‌دیده شدیم بخصوص برخی از مطبوعات که جهت‌دار هستند و با اخبار بازی می‌کنند. رأی ما ۲ صفحه بوده که اپراتور سایت تصور کرده بود رأی یک صفحه است و صفحه دوم را تایپ نکرده است، ما ۹ مورد رأی داده بودیم و هیچکس کم و زیاد نشده بود، حتی این رأی ۹ موردی را به باشگاه‌ها ابلاغ کردیم اما در سایت ما اپراتور محترم صفحه اول را منتشر کرده بود.

حسن‌زاده در خصوص اینکه پس قبول دارید این موضوع به رسانه‌ها ارتباط پیدا نمی‌کند؟ گفت: دوستان گفته‌اند رأی اضافه شده است در حالیکه این اتفاق نیفتاده. دوستان می‌توانند به سازمان لیگ مراجعه کنند و آنجا بپرسند رأیی که برای آنها صادر شده چند مورد بوده است. سایت فدراسیون انعکاسش جنبه قانونی ندارد و فقط برای اطلاعات است، ما برای استفاده رسانه‌ها رأی را در اختیار سایت فدراسیون قرار می‌دهیم وگرنه ابلاغ آرا به دو باشگاه همان ابتدا صورت گرفته است.

وی در خصوص اینکه حذف تماشاگر از فوتبال قشنگ نیست و ای کاش تیم‌ها از وجود تماشاگران محروم نشوند، گفت: البته من و همکارانم با این حرف موافق هستیم و دردناک‌ترین رأیی که امضاء می‌کنیم محرومیت تماشاگران است اما ای کاش شما زمانی که AFC ما را از وجود تماشاگران محروم می‌کرد آنجا هم شما بودید و می‌گفتید تماشاگران را محروم نکنید، ما تماشاگرانی داریم که در کنار فوتبال هستند.

 

2051

نظرات کاربران
زانیار
اقای حسن زاده فقط بازیکن پرسپولیس داور رو هل بده محروم میشه ؟؟؟!!!! بازیکنان تیم های فقط تذکر میگیرن
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۷:۵۴
پاسخ
15
15
Ali
حسن زاده پرسپولیسی. فکر کنم اگه ما دربی را نمیباختیم تیمو میفرستادین دسته 1.
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۰:۵۹
پاسخ
19
18
کمیته ضد استقلال
برای پرسپولیس بله دردناکه ولی برای ما از عسل شیرین تره برات
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۸:۵۷
پاسخ
18
16
دیوی
دردناک‌ترین رایی را که امضا می کنیم محرومیت تماشاگران است
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۶:۵۱
پاسخ
4
13
mehrab
آقای حسن زاده پیشنهاد می کنم حتما در رای هایی که دادین تجدید نظر کنید هیچکدوم به حق نیست و بیشتر از این جو رو متشنج نکنید ما استقلالی ها مطمئن باشید بهتون اجازه نمیدیم بیشتر از این تیم و بازیکنامون رو اذیت کنید ..
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۲:۵۳
پاسخ
15
19
جواد **لیوانغربی**
جناب آقای دکتر!!!!!!!!!!!!! چی گفتی؟؟؟؟؟؟؟ در عالم** مجازات جنایی** !!!!!!!! مگر کسی به قتل رسیده؟؟؟؟ واقعا جای تاسف داره..... ثانیا-- چرا در این احکام محرومیت های دربی 85 خبری از کامیابی نیا نیست؟؟؟؟ ثالثا-- شما با داور( خدا عالمه) که با یک سوت اشتباه شیرازه تیم رو از بین می بره چکار می کنید؟؟؟؟؟
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۲:۵۱
پاسخ
20
26
برانشیش ایوان چارهیچ
اون از اول فصل که 3تا از بازیکنهامون رو محروم کردی و برای تیم حاشیه درست کردی این هم از الان،چرا همیشه قوانینتون رو باید برای استقلال اجرا کنید،خدا ازت نگذره
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸:۰۷
پاسخ
19
23
فوتبالی **
آقای حسن زاده حالا اگر تماشاگران پیرروزی هم ترقه داخل ورزشگاه میاوردند باز هم آن ها رو محروم میکردید؟بدون شک غیر فقط زورتان به استقلالی ها میرسد و لاغیر. راستی اون منوری که تماشاگران پیروزی داخل ورزشگاه آوردند و آن را روشن کردند پس چرا جز مواد محترقه به حساب نیاوردید؟مگه یادتان رفته در لیگ قهرمانان آسیا تیم پیروزی را به خاطر منور روشن کردن AFC محروم کرد و گفت اینها جز مواد محترقه هستند پس چرا شما آنها رو محروم نکردید و دم از قوانین AFC میزنید؟
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۶:۴۳
پاسخ
22
27
استقلالی سوئد
دور نیست که پرونده این کمیته انضباطی با این رای‌های خنده‌دارش مورد رسیدگی قرار بگیرد. آقای مثلا قاضی! مشکل شما این است که اصلا سواد فوتبالی ندارید و سواد قضاوت هم ندارید. اگر زکی پور تماشاگران را تحریک کرده و مقصر است پس تماشاگران بی‌گناه هستند و اگر تماشاگران آشوب کرده‌اند و مستوجب تنبیه‌اند پس بازیکن مقصر نیست. نمی‌شود که هم علت متهم باشد و هم معلول؟!؟! ما دیگه با شما و آرای جهت‌دارتان آشنا هستیم. ادامه بده! منتظر رسیدگی به پرونده‌تان می‌مانیم.
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۹:۳۹
پاسخ
17
22
Arman
برا پرسپولیس درناکه واسه همین هیچ‌وقت محروم نمیشن حالا میخواد خمپاره بزنن به خسرو حیدری/اصلا کمیته انضباطی اگه یه بار به ضرر استقلال رای نده انگار هیچکاری نکرده لیدرا پرسپولیس دوساله برا هوادار استقلال فوش ساختن یک بار تذکر بهشون ندادین حداقل تذکر تعلیقی میدادین
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۷:۳۹
پاسخ
24
29
بورگتی
اره تجدید نظرتونم فقط واسه اس اس شجاع رو ببخشید 12 میلیونم اضافه تر از اس اس بگیرد تا عدالت کامل برقرار بشه
۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۴:۳۰
پاسخ
24
22