حماسه‌سازان ملبورن چگونه به فرانسه رسیدند؟

حماسه‌سازان ملبورن چگونه به فرانسه رسیدند؟

2946
17:27
22 خرداد 1397
انتظار بيست ساله به پايان رسيد و ايران در سال 1998 خود را به جام جهاني رساند. دومین صعود ایران به جام جهانی تبدیل به یك ماراتن هفده مسابقه ای شد.

وبسایت رسمی برنامه نود - انتظار بيست ساله به پايان رسيد و ايران در سال 1998 خود را به جام جهاني رساند. دومین صعود ایران به جام جهانی تبدیل به یك ماراتن هفده مسابقه ای شد.

به گزارش وب سایت نود، فوتبال ایران پس از يك ركود چند ساله دوباره جان گرفته بود؛ تيم ملي با انجام بازی های درخشان در جام ملتهای آسیاي 1996 با مربی‌گری محمد مایلی‌كهن بازی های مقدماتی جام جهانی 1998 را هم بسیار خوب شروع كرد. در مرحله اول در مصاف با مالدیو، قرقیزستان و سوریه به راحتي از گروه بالا آمد. در بازي اول با خلق يك ركورد 17 گل وارد دروازه مالديو كرد، قرقيزستان را با هفت گل شكست داد و با تك گل علي دايي از سد ميزبان خود سوريه گذشت. در دور بعدي پس از پيروزي سه بر يك و 9 بر صفر در برابر قرقيزستان و مالديو در نهايت با سوريه دو-دو مساوي كرد و به مرحله بعدي رسيد. در مرحله دوم ایران، عربستان، چین، كویت و قطر در یك گروه قرار داشتند و تیم اول گروه به صورت مستقیم راهی جام جهانی می شد. تیم ملی در دور رفت نتايجش قابل قبول بود. ابتدا در يك روز بيادماندني و به لطف درخشش مهدي مهدوي‌كياي جوان چهار بر دو در داليان چين را شكست داد، اما در بازي بعدي در حضور بيش از 100 هزار تماشاگر در تهران مقابل عربستان يك – يك متوقف شد، كريم باقري يك گل زد و يك پنالتي خراب كرد. ايران در بازي سوم در كويت هم چنين نتيجه اي كسب كرد و در ادامه در آخرين بازي دور رفت با برد سه بر صفر مقابل قطر با 8 امتیاز در صدر قرار گرفت.
تيم ملي در دور برگشت با افتی فاحش روبه رو شد، هر چند كه در بازي اول چهار- يك چين را برد اما يك شكست صفر به يك در خانه عربستان صدرنشيني ايران را به خطر انداخت. در ادامه تساوي بدون گل مقابل كويت كار را خراب تر از قبل هم كرد. ايران در بازي آخر برای صعود به يك برد مقابل قطر نياز داشت اما در يك بازي اعصاب خردكن با دو گل مغلوب حريف خود شد تا عربستان مستقيما راهي جام جهاني شود و محمدمايلي كهن هم شغل خود را از دست بدهد.
ایران هنوز شانس داشت و راهي بازي هاي پلي آف شد. پس از اینكه محمد مایلی كهن اخراج شد و جای خود را به" والدیر ویرا"ی برزیلی داد، ابتدا ایران در یك بازی حذفی در مالزی سه بر دو به ژاپن باخت تا یك بار دیگر شانس صعود را از دست دهد، با این حال یك شانس دیگر باقی مانده بود. ایران و استرالیا در دو بازی رفت و برگشت به مصاف هم رفتند تا آخرین تیم حاضر در جام جهانی معرفی شود. بازی رفت در تهران مساوی شد و در هشتم آذرماه 1376 ایران با دوگل كریم باقری و خداداد عزیزی بازی دو بر صفر باخته به استرالیا را به طور معجزه آسایی به تساوی كشاند تا پس از بیست سال دوباره به جام جهانی برسد. آن روز مردم ایران ساعتها در خیابانها این صعود باورنكردنی و شیرین را جشن گرفتند. علی دایی، خداداد عزیزی، كریم باقری، مهدی مهدوی‌كیا و احمدرضا عابدزاده ستاره های ایران در آن بازی ها بودند.

نتايج ايران در ديدارهاي مقدماتي
*مالديو صفر – ايران 17 ( كريم باقري 7 گل، حميد استيلي 3 گل، خداداد عزيزي 2 گل، علي دايي 2 گل، رضا شاهرودي، مهدي مهدوي كيا و مهرداد ميناوند )
*قرقيزستان صفر – ايران 7 ( كريم باقري 2گل، فرهاد مجيدي 2گل، علي دايي، علي موسوي و مهرداد ميناوند )
* سوريه صفر – ايران يك ( علي دايي )
* ايران 3( عليرضا منصوريان، كريم باقري و خداداد عزيزي ) – قرقيزستان يك
* ايران 9 ( عليرضا منصوريان 2 گل، كريم باقري 2 گل، علي دايي 2 گل، مهدي مهدوي كيا، رضا شاهرودي و خداداد عزيزي ) – مالديو صفر
* ايران 2 ( رضا شاهرودي ، عليرضا منصوريان ) – سوريه 2
* چين 2 – ايران 4 ( مهدي مهدوي كيا 2 گل، كريم باقري و علي اصغر مديرروستا )
* ايران يك ( كريم باقري ) – عربستان يك
* كويت يك – ايران يك ( كريم باقري )
* ايران 3 ( كريم باقري 2 گل، علي دايي ) – قطر صفر
* ايران 4 ( عليرضا منصوريان، علي اصغر مدير روستا، كريم باقري و علي دايي )- چين يك
* ايران صفر – عربستان يك
* ايران صفر – كويت صفر
* قطر 2 – ايران صفر
* ايران 2 ( خداداد عزيزي، علي دايي ) – ژاپن 3
* ايران يك ( خداداد عزيزي ) – استراليا يك
* استراليا 2 – ايران 2 ( كريم باقري، خداداد عزيزي )


اولين برد در جام جهاني
ايران در دومين حضورش در جام جهاني با يوگسلاوي، آمريكا و آلمان هم گروه شد. فدراسيون فوتبال ايران چند ماه قبل از جام جهاني توميسلاو ايويچ را به ايران آورد تا تيم ملي با هدايت اين مربي بزرگ و صاحب سبك در جام جهاني فرانسه شركت كند. اما در فاصله چند روز مانده به جام جهاني پس از شكست هفت بر يك ايران در يك ديدار تداركاتي مقابل رم، ايويچ از كار بركنار شد و جلال طالبي جاي او را گرفت تا ايران با يك مربي وطني در مسابقات حضور داشته باشد. به هرترتيب ايران در اولين گام مقابل يوگسلاوي نمايش بسيار خوبي ارائه كرد و تنها مغلوب ضربه آزاد ميهايلويچ شد. بازي دوم يك ديدار حيثيتي براي ايران بود.31 خرداد 1377 ايران و آمريكا در ورزشگاه ژرلان ليون به مصاف هم رفتند و ايران موفق شد در يك بازي به ياد ماندني با دو گل حميد استيلي و مهدي مهدوي‌كيا دو بريك پيروز شود، ايراني ها پس از بازي به خيابان ريختند و اولين پيروزي‌شان در تاريخ جام‌جهاني را جشن گرفتند. تيم ملي براي صعود بايد آلمان را شكست مي‌داد، اما با دو گل مغلوب اين تيم پا به سن گذاشته شد و به كار خود در فرانسه پايان داد.


بازي هاي ايران در جام جهاني 1998
*ايران صفر – يوگسلاوي يك
14 ژوئن 1998
ورزشگاه گفوري گيشارد سن اتين
گل: سينيشا ميهايلوويچ ( 72)
داور:آلبرتو نوريگا ( پرو)
ايران: نيما نكيسا ، نادرمحمدخاني( كاپيتان ) ، محمد خاكپور ، مهدي پاشازاده ،جواد زرينچه ، مهدي مهدوي كيا ، مهرداد ميناوند ، كريم باقري ، حميد استيلي ( عليرضا منصوريان 68) ، علي دايي و خداداد عزيزي
مربي : جلال طالبي


*ايران 2 – آمريكا يك
21 ژوئن 1998
ورزشگاه ژرلان ليون
گل ها : حميد استيلي ( 40 ) ، مهدي مهدوي كيا ( 84 ) براي ايران ، برايان مك برايد (87 ) براي آمريكا
داور: اورس مه ير ( سوئيس )
بازيكنان اخطاري ايران: مهرداد ميناوند و جواد زرينچه
ايران: احمدرضا عابدزاده ( كاپيتان )، نادرمحمدخاني ( افشين پيرواني 75 )، محمد خاكپور ، مهدي پاشازاده ،جواد زرينچه ( نعيم سعدواي 77) ، مهدي مهدوي كيا ، مهرداد ميناوند ، كريم باقري ، حميد استيلي ، علي دايي و خداداد عزيزي( عليرضا منصوريان 74)
مربي : جلال طالبي


*ايران صفر – آلمان 2
25 ژوئن 1998
ورزشگاه لاموسون مون پليه
گل ها : اوليور بيرهوف ( 50 ) و يورگن كلينزمن ( 57 )
داور : اپيفانيو گونسالو چاوس ( پاراگوئه )
بازيكنان اخطاري ايران: علي دايي
ايران: احمدرضا عابدزاده ( كاپيتان )، نادرمحمدخاني ، محمد خاكپور ، مهدي پاشازاده ،جواد زرينچه ( سيروس دين محمدي 70) ، مهدي مهدوي كيا ، مهرداد ميناوند ، كريم باقري ، حميد استيلي ، علي دايي و خداداد عزيزي
مربي : جلال طالبي

 

2051

نظرات کاربران
پسراستقلالی
اون تیم خیلی دوست داشتنی شد وقتی لیست نهایی اومد زرینچه ونادرمحمدخانی اضافه شدبه تیم .......ولی لیست نهایی امسال ناامیدکننده بود هرچقدرم دیسلایک کنین بازن ناامیدشدیم
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۱:۰۵
پاسخ
5
7
ایمون زاید
یادش بخیر بیاد ماندنی ترین تیم تاریخ ایران
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۵۷:۵۹
پاسخ
1
7
k
یادش به خیر چه تیم ملی بود همه بازیکنا ستاره ولی الان چی بازیکنا بجز یکی دوتا همه دنبال لایک فالوور تو اینستاگرام جواب دادن تو فضای مجازی به این و اون هیییییییییییییی ........ به قول دکتر صدر باید برن ببینن دلیل اینکه تیم 97 این همه به قلب مردم چنگ زده دوستش دارن بعد این همه سال چیه
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۷:۴۶
پاسخ
1
10
سجاد پرسپولیسی ۶در۴
کریم باقری ۱۹ علی دایی ۹ خداداد عزیزی ۸ جالبه همه سابقه بازی تو پرسپولیسو دارن (:
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۰:۵۴
پاسخ
8
12