خواندنی های آماری آرسنال - کریستال پالاس؛ عقاب ها، زخمیِ نیش عقرب!

خواندنی های آماری آرسنال - کریستال پالاس؛ عقاب ها، زخمیِ نیش عقرب!

2191
19:57
13 دی 1395
آرسنال در هفته نوزدهم لیگ برتر توانست سال نو را با یک برد ارزشمند مقابل کریستال پالاس آغاز کند. نگاهی متفاوت به بازی آرسنال و کریستال پالاس از دریچه آمار و ارقام

وبسایت رسمی برنامه نود - آرسنال در هفته نوزدهم لیگ برتر توانست سال نو را با یک برد ارزشمند مقابل کریستال پالاس آغاز کند. نگاهی متفاوت به بازی آرسنال و کریستال پالاس از دریچه آمار و ارقام

به گزارش وبسایت نود، آرسنال در چارچوب هفته نوزدهم لیگ برتر با زدن یک گل در هر نیمه توانست با حساب 2-0 از سد کریستال پالاس عبور کند. اولیویه ژیرو در این بازی یک گل استثنایی موسوم به «ضربه عقرب» را به ثمر رساند. به اعتقاد بسیاری از کارشناس ها، این گل ژیرو شباهت زیادی به گل اخیر هنریک مخیتاریان داشت ولی اغلب اهالی فوتبال معتقدند که حتی گل ژیرو از گل مخیتاریان زیباتر بود. گل دوم توپچی ها با پاس استادانه الکسیس سانچز و ضربه تمام کننده الکس آیوبی به ثمر رسید.

آرسنال طی 12 دیدار اخیر با کریستال پالاس صاحب 9 برد و 3 مساوی شده است. این مسابقه یکی از دربی های لندن محسوب می شود. عقاب ها از سال 1994 تاکنون در حسرت شکست آرسنال در لیگ برتر به سر می برند. کریستال پالاس از سال 1996 تاکنون نتوانسته در نخستین مسابقه سال نو در بیرون خانه به پیروزی برسد. آخرین باخت آرسنال در یک مسابقه خانگی در نخستین روز سال نو به سال 1985 باز می گردد.

تعداد گل های اولیویه ژیرو در ورزشگاه امارات به عدد 36 رسید تا از تعداد گل های تئو وولکات در زمین خانگی آرسنال عبور کند. ژیرو به 11 گل دیگر نیاز دارد تا از رکورد رابین فان پرسی عبور کرده و تبدیل به بهترین گلزن ورزشگاه امارات شود.

اولیویه ژیرو تاکنون 4 بار به کریستال پالاس گل زده ولی گل زیبای او به عقاب ها نخستین گل ژیرو به کریستال پالاس در ورزشگاه امارات است. ژیرو در 4 بازی اخیری که در ترکیب اصلی آرسنال حضور داشته، 6 گل به ثمر رسانده که یک آمار فوق العاده محسوب می شود.

سم الردایس به عنوان سرمربی برای سیزدهمین بار در زمین آرسنال به میدان رفت و باز هم در کسب پیروزی ناکام ماند. او طی 13 سفر به خانه آرسنال فقط 3 مساوی و 10 باخت در کارنامه دارد. در تاریخ لیگ برتر، شاگردان هیچ مربی به اندازه الردایس در زمین آرسنال گل نخورده اند. (تیم های تحت هدایت الردایس تاکنون 28 گل را در زمین آرسنال دریافت کرده اند)

چهارمین برد پیاپی توپچی ها در خانه رقم خورد تا همچنان شاگردان آرسن ونگر از هفته اول تاکنون، در خانه بدون شکست باقی بمانند.

کریستال پالاس طی 13 بازی اخیر لیگ فقط یک بار پیروز شده و در دیدار با آرسنال، پنجمین بازی متوالی بدون برد در لیگ برتر را تجربه کرد. کسب یک امتیاز از دو بازی نخست، شروع خوبی برای سم الردایس محسوب نمی شود. برای اولین بار در دوران مربیگری خویش نتوانسته در 2 بازی نخست طعم برد را بچشد. عقاب ها از سال 2013 تاکنون و از 21 امتیاز ممکن در رویارویی با آرسنال فقط یک امتیاز گرفته اند.

کریستال پالاس از 26 دسامبر 2015 یعنی در 20 بازی اخیر بیرون خانه در لیگ برتر، موفق به ثبت کلین شیت نشده است. سم الردایس پس از این شکست گفت که به بازیکن جدید برای تقویت تیمش نیاز دارد.

 

حضور گابریل پائولیستا، لوکاس پرز، محمد الننی و ناچو مونرئال در ترکیب اصلی آرسنال و عدم حضور چهره هایی همچون مسوت اوزیل، کایران گیبس و شکودران موستافی از نکات بارز این بازی بود. آرون رمزی در این بازی به عنوان یار ذخیره و پس از مدتی غیبت به میدان رفت و الکسیس سانچز در غیاب مسوت اوزیل، نقش محوری تری داشت.

پیروزی در این بازی باعث شد تا آرسنال به رده سوم جدول صعود کند ولی خبر خوشحال کننده تر برای هواداران آرسنال، کنار زدن تاتنهام و ایستادن در مکانی بالاتر از این دشمن دیرینه بود.

جیمز تامکینز در این بازی جانشین دیمین دلینی محروم در قلب خط دفاعی کریستال پالاس شد. تقابل متیو فلامینی با تیم سابق خود و بازگشت وی به ورزشگاه امارات از نکات بارز این بازی بود. کریستین بنتکه مهاجم پالاس در اسارت مدافعان آرسنال هیچ حرفی برای گفتن نداشت.

الکسیس سانچز طی دوران حضور در آرسنال توانسته 56 گل و 32 پاس گل را در کلیه رقابت ها به ثمر برساند که 26 گل بیشتر از سایر بازیکن های آرسنال در این مقطع زمانی است.

آرسنال برای اولین بار در این فصل توانست دو کلین شیت پیاپی را به ثبت برساند که یک موفقیت بزرگ برای خط دفاعی توپچی ها است.

64% مالکیت توپ برای آرسنال، 22 شوت برای آرسنال و فقط 7 شوت برای پالاس

541 پاس سالم و دقت پاس 85% برای آرسنال در مقابل 258 پاس سالم پالاس

دروازه بان های دو تیم مجموعاً 9 مهار توپ در این بازی انجام دادند.

بیشترین تعداد پاس سالم در این بازی؛ گرانیت ژاکا، هکتور بیرین و الکس آیوبی به ترتیب با 97، 57 و 52 پاس

عملکرد اولیویه ژیرو در این بازی؛ 4 نبرد هوایی موفق، 3 تکل موفق، یک خلق موقعیت، یک شوت، یک گل با ضربه عقرب. به نظر می رسد که باید سایت های درج کننده آمار مسابقات باید از این به بعد تعداد ضربات عقرب را هم به آپشن های خود اضافه کنند!

آرسن ونگر معتقد است که گل اولیویه ژیرو در این بازی یکی از 5 گل برتر آرسنال در دوران مربیگری وی بود. آقای رئیس این گل را در کنار گل زیبای نوانکو کانو به چلسی، گل های دنیس برگکمپ به لستر و نیوکاسل و همچنین گل های تیری آنری به رئال مادرید و لیورپول قرار داد در حالی که ایان رایت مهاجم افسانه ای آرسنال معتقد بود که گل مخیتاریان از گل ژیرو زیباتر بود.

کلیه آمار و ارقام از وبسایت رسمی مسابقات، opta و squawka مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

4464

 

نظرات کاربران
میلاد
چیزی که این گل رو زیباتر کرد خوردنش به تیرک و واکنش دروازه بان بود
۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۵:۲۵
پاسخ
0
10