دادکان: به جای داشتن چند تیم صنعتی ضعیف باید یک تیم قدرتمند ساخت

دادکان: به جای داشتن چند تیم صنعتی ضعیف باید یک تیم قدرتمند ساخت

4409
13:37
20 اردیبهشت 1397
در اولین جلسه شورای عالی ورزش وزارت صنعت، معدن و تجارت اعضای هیات رییسه و بازرسان اتحادیه باشگاه‌های فرهنگی ورزشی این وزارتخانه مشخص شدند.

وبسایت رسمی برنامه نود - در اولین جلسه شورای عالی ورزش وزارت صنعت، معدن و تجارت اعضای هیات رییسه و بازرسان اتحادیه باشگاه‌های فرهنگی ورزشی این وزارتخانه مشخص شدند.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از فارس، اولین جلسه شورای عالی ورزش و مجمع عمومی اتحادیه باشگاه‌های فرهنگی ورزشی وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز (چهارشنبه) در وزارت صنعت، معدن و تجارت و با حضور افرادی همچون محمد دادکان، حسین فرکی، مصطفی هاشمی‌طبا، بیژن ذوالفقارنسب و همچنین مدیران باشگاه‌های صنعتی برگزار شد و در پایان ضمن انجام انتخابات جهت تعیین اعضای هیات رییسه و بازرسان، افراد حاضر در جلسه به بیان دیدگاه‌هایشان پرداختند.

در ابتدای جلسه سیدضیاء الدین شجاعی برهان، معاون هماهنگی وزیر صنعت، معدن و تجارت به لزوم تشکیل چنین اتحادیه‌ای تاکید کرد و گفت: کلیه امور مربوط به شورای عالی و اتحادیه در اختیار محمد دادگان است و پیش‌نویس مصوبات کاملا زیر نظر او آماده شده است.

او ادامه داد: هرچند در جلسه امروز برخی از مدیران باشگاه‌ها حضور ندارند اما مواردی که در اینجا بحث می‌شود، در کلیه امور باشگاه‌های زیرمجموعه وزارت، جاری خواهد بود. این صحبت‌ها به معنای آن نیست که قبلا مواردی قانونی رعایت نمی‌شده است اما می‌خواهیم از این به بعد به صورت کامل همه موارد رعایت شود.

شجاعی برهان تاکید کرد: انتخاب دادگان به عنوان مشاور وزیر صنعت و معدن در امور ورزش یک امر فرمالیته نبوده است و بنا داریم تا دردو بخش به صورت جدی فعالیت خود را پیگیری کنیم. مساله اول سر و سامان دادن به ورزش کارمندی و کارگری که جنبه همگانی است دارد و مورد دوم مربوط به ورزش حرفه‌ای و باشگاه‌داری می‌شود تا در نهایت باشگاه‌های زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت از یک چارچوب ثابت تبعیت کند. در واقع وقتی نیروی انسانی سالم باشد، راندمان کاری او بالا می‌رود و از طرف دیگر پولی که در این زمینه هزینه می‌شود، در واقع نوعی سرمایه‌گذاری است.

در ادامه، محمد دادگان با اشاره به سازماندهی برای ورزش همگانی و حرفه‌ای گفت: در وهله اول برنامه ما این بود که شورای عالی ورزش وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور وزیر و معاونانش ایجاد شود که خوشبختانه این اتفاق افتاد و کاری که این شورا بر عهده دارد تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری‌های کلان درباره رشته‌های ورزشی زیر نظر این وزارتخانه است. بر اساس پیش‌نویس تهیه شده، شورای عالی و اتحادیه باشگاه‌ها دخالتی مستقیم در کار مدیران عامل باشگاه‌ها ندارند و فقط جنبه راهنمایی و مشاوره خواهند داشت.

او خاطرنشان کرد: یک باشگاه صنعتی نباید در اواسط فصل با مشکل مالی یا کمبود بودجه مواجه شود و باید بر اساس بودجه‌ای که در ابتدای فصل در اختیار دارد اقدام به جذب بازیکن و هدف‌گذاری کند. دربرخی استان‌ها شاهد آن هستیم که سه تیم از یک استان و در یک رشته در لیگ برتر حضور دارند در حالی که به جای آن می‌توانند با ادغام، یک تیم قدرتمند را مهیا کنند یا تیمی صنعتی وجود دارد که از ۵۰ سال پیش هنوز با همان زمین و ساختمان که بوده فعالیت می‌کند و هیچ اقدامی برای ایجاد زیرساخت‌هایش انجام نداده است. از طرف دیگر لازمه اصلی یک باشگاه فوتبال داشتن آکادمی است که فقط به صورت صوری فعالیت نکند و هدفش تولید بازیکن باشد.

عضو شورای عالی ورزش وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تیم‌داری و باشگاه‌داری باید بر اساس اصول جهانی و حرفه‌ای انجام شود. باید کمی دل‌مان به حال جوان‌های شهرمان بسوزد و پولی که خرج می‌شود صرف نیروی انسانی همان شهر شود. در حال حاضر تیم‌های صنعتی یا تماشاگران خیلی کمی دارند و آن‌هایی هم که هوادار دارند، به دلیل تغییر و تحولات زیاد، دچار ریزش تماشاگران‌شان شده‌اند. حامی مالی و تماشاگر رکن اصلی و قوام یک باشگاه هستند اما در این سال‌ها تلاش زیادی در این باره صورت نگرفته است. قصدمان دخالت در کار باشگاه‌ها نیست و بیشتر به دنبال آن هستیم تا بر اساس اصول حرفه‌ای حرکت کنیم.

دادگان در ادامه گفت: این جلسه سالی یک بار برگزار می‌شود و اعضای هیات رییسه و بازرسان باید کاملا به کار باشگاه‌ها نظارت کنند. باشگاه‌ها نیز باید در درجه اول به بازیکنان بومی اهمیت دهند و با ایجاد آکادمی‌های فوتبال به رشد ورزش در شهرشان کمک کنند. همچنین در این پیش‌نویس درباره نحوه قراردادها و پرداخت‌ها به بازیکنان توضیح داده شده است و باید پس از تصویب این موارد اجرا شوند.

او ادامه داد: در ورزش همگانی هم عزم‌مان را جزم کرده‌ایم تا پرسنل بیشتری از وزارت صنعت، معدن و تجارت را جذب کارهای ورزشی کنیم. هدف‌گذاری تیم‌ها برای هر فصل را نیز خود مدیران باشگاه‌ها باید بر اساس بودجه‌ای که در نظر دارند اعلام کنند که یک تیم یا برای قهرمانی بسته می‌شود یا برای حمایت از بازیکنان بومی.


در پایان این جلسه نیز رای‌گیری برای تعیین اعضای هیات رییسه و بازرسان اتحادیه باشگاه‌های فرهنگی ورزشی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت که جواهری از شرکت گل‌گهر با15 رای، محمود شیعی از باشگاه پیکان و مسعود تابش از باشگاه فولاد مبارکه سپاهان با ۱۶ رای و توحیدی از شرکت مس با ۸ رای به عنوان اعضای اصلی انتخاب شدند و اژدری‌زاده از باشگاه فولاد خوزستان با ۶ رای و درویش از باشگاه سایپا با ۳ رای به عنوان اعضای علی‌البدل معرفی شدند.

همچنین دهشمند و میرپاریزی به عنوان بازرسان شورای عالی و اتحادیه باشگاه‌های فرهنگی ورزشی وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شدند.

20441

نظرات کاربران
Wien
آقای دادکان همه جای دنیا از توسعه فوتبال صحبت میکنند،جنابعالی از محدود کردن فوتبال حرف میزنی،بجای اینکه از افزایش زیر ساختها و ساختن زمین مناسب تمرین حرف بزنی،میگی تیمها را کمتر کنیم یا بعبارت دیگه منحل کنیم،بجای اینکه از افزایش سرمایه گذاری و پول بیشتر صحبت کنی،میگی باید سرمایه گذاری کمتر صورت بگیره،یک دوره ای شما رییس فدراسیون بودی که با دوران خوب و شرایط مناسب آنزمان فوتبال ایران مصادف شده بود و باعث شد،دوران نسبتا خوبی داشته باشین،که البته پر از حاشیه و التهاب هم بود،چه در تیم ملی و چه در رابطه فدراسیون و سازمان تربیت بدنی وقت.ولی بنظرم مقتضیات این زمان در مقایسه با زمان شما کاملا عوض شده و جنابعالی با اینجور اظهار نظرها ثابت میکنی هنوز در زمان گذشته باقی موندین و و حداقل اینکه معنی توسعه فوتبال را درک نکردین،تیمها در لیگ سراسری شرکت میکنند و بر اساس رقابت صعود یا سقوط میکنند،،حالا اگه استانی تیمهای متعددی داره،نشانه کار بیشتر و داشتن استعداد ببشتر است و اتفاقا باید در آن منطقه سرمایه گذاری بیشتری بشه،بر فرض مثال در استان مازندران برای شناسایی استعدادها در کشتی آزاد،وجود تیمها و باشگاههای متعدد و سرمایه گذاری بیشتر باعث میشه این استعدادها زودتر پیدا بشن و شکوفا بشن،نمیشه که بگیم بجای ساختن سالن های کشتی بیشتر و تهیه کردن تشک های کشتی بیشتر،از تعداد تیمها کم کنیم و اینجوری یک تیم قوی بسازیم،پس تکلیف بقیه چی میشه؟آفای دادکان در این مملکت چیزی که زیاد و فراوون داریم جوون با استعداد و تشنه یادگیری و منتظر فرصت،هستش و چیزی که کم داریم،پول،پول،پول هستش و البته توجه،دلسوزی،امکانات،مدیریت،برنامه ریزی،آینده نگری هم حرفی نزنم بهتره چون واقعا ناامید کننده میشه.
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۴:۵۵
پاسخ
1
21
حسن سرخدل
عوض این حرفها ،که امروزه تو فوتبال ما زیاد شده باید کاری بکنیم که هر تیمی که لایقش و حقش که در فوتبال ما باشه تیمها حفظ بشن..ما باید جلوی جادو گری ناداوری .فحاشی.و باند بازی ها را بگیرم ..نه اینکه کمر همت به نابود کردن تیمهای ریشه دار بشیم......
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۷:۳۱
پاسخ
0
26
برخی استان ها
پس بنا بر معادلات ذهنی جنابعالی خوزستان که چهار تیم داره تو لیگ برتر باید فوتبالیست ها و فوتبال دوستان شهرهای آبادان و مسجد سلیمان و اهواز که هر کدوم صدها کیلومتر از هم فاصله دارند با هم جمع بشن یه شهر و از دل اینا یه تیم در بیاریم و بقیه رو بفرستیم خونه هاشون چون یه استان هستن، چه معنا داره چند شهر متفاوتن!! مرسی آقای باهوش نمی دونم چرا تا حالا مسئله ای به این مهمی به ذهن مردم مسجد سلیمان یا آبادان نرسیده بود که به جای اینکه خودشون تیمشون بیارن لیگ برتر بروند اهواز فوتبال بازی کنند با مغالطه ی تیم قوی تر!!! به جای این حرفا و پاک کردن صورت مسئله زیر ساخت ها و فرآیند منطقی فوتبال دنیا (اروپا) رو پیروی کنید تا بفهمید اشکال فوتبال مملکت کجاست نه الگو برداری از تیم الدحیل که مجبور شد دو تیم یه شهرشو یکی کنه. در ضمن وسعت جغرافیایی و جمعیت همه کشور قطر (2میلیون و ششصد هزار نفر بنابر سرشماری سال 2017) هست در حالی که جمعیت استان خوزستان بنابر سرشماری سال 1395حدود 4 میلیون و 710 هزارنفربنابرهست یعنی جمعیت کل کشور قطر فقط نصف استان خوزستان هست! وطنم پاره ی تنم ادمین جان لطفا حرف حق رو اکسپت کن، فقط یه تبیین نوشتم . باتشکر
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۶:۲۵
پاسخ
19
32
afshin
مضافا اینکه وسعت و تعداد شهرهای قطر از خوزستان که فقط یکچندم کشور پهناورمون هست کمتر از نصفشه.
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۲:۳۷
3
17
رسول۶
جای دادکان توی وزارت ورزش و فدراسیون فوتباله نه به‌عنوان مشاور وزیر صنعت
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۴:۳۳
پاسخ
12
46
reza
اقای دادکان با شما بدترین فدراسیونو داشتید یادمون نره لباس ایران تو مقدماتی وبعد جام جهانی چیز دیگری بود ولباس تیم ملی زیرپوش پوما توجام جهاتی ونابود سازی اون همه لژیونر وستاره ..... حداقل تاج لباس تیم ملی رو همیشگی بایه برند بزرگ .دستاورد یزرگ با بازیکنایی که هیچ دستاوردی تو اسیا ندارن
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۲:۱۹
پاسخ
64
17