دنیای بعد از مسی؛ بارسلونا چقدر باید نگران باشد؟

دنیای بعد از مسی؛ بارسلونا چقدر باید نگران باشد؟

12055
22:56
22 شهریور 1398
احتمالاً کم کم باید منتظر خداحافظی مسی با بارسلونا باشیم.

به گزارش وبسایت نود، بندی در قرارداد مسی گنجانده شده که به او اجازه می‌دهد در هر تابستان با توجه به احساسات خود و نگرشی که نسبت به تیم دارد، برای ماندن یا خروج از نیوکمپ تصمیم گیری کند.

فاش شدن این بند جنجالی در قرارداد تمدیدشده مسی با بارسلونا، موجی از نگرانی را در میان هواداران آبی و اناری ایجاد کرده است. اما حتی اگر مسی تا پایان دوران بازیگری خود هم در بارسلونا بماند، ستاره 32 ساله کم کم به سالهای پایان دوران بازیگری خود نزدیک می شود و بعد از 15 سال حضور در تیم اصلی، داستان مسی در نیوکمپ بالاخره به خط پایان می رسد. اما غیبت مسی چه تاثیری در بارسلونا خواهد داشت؟

بازیکنی که در طی این 15 سال، بیش از 680 بازی برای بارسلونا انجام داده و موفق به زدن 603 گل شده است و در کسب 10 جام لالیگا، 4 لیگ قهرمانان و 6 جام حذفی و شمار زیادی جام های دیگر نقشی کلیدی ایفا کرده است، چقدر در نبودش به بارسلونا ضربه وارد می شود؟

بر همین اساس نگاهی داریم به برخی چهره‌های ماندگار در سایر تیم‌ها که نقشی پررنگ و طولانی مدت در باشگاه خود داشتند. ببینیم چقدر تیم‌ها با نبود آن شخصیت بزرگ خو گرفتند؟

استیون جرارد - لیورپول

جرارد بعد از انجام 710 بازی برای لیورپول و 17 سال حضور در تیم اصلی، آنفیلد را در سال 2015 ترک کرد. در سالهایی که لیورپول فروغ گذشته را نداشت، او باز هم توانست 9 عنوان مختلف را در کارنامه اش ثبت کند. جرارد درون و بیرون از زمین یک رهبر و کاپیتان بود. با این حال لیورپول با نبود او به خوبی کنار آمد. حضور کلوپ هم در این امر به شدت موثر بود. لیورپول در فصل آحر حضور جرارد در آنفیلد، ششم شد. اما در طی سالیان اخیر به خوبی قوای خود را بازیافته و طی دو فصل گذشته دو بار به فینال لیگ قهرمانان رسیده و سال گذشته با 97 امتیاز لیگ را به پایان رساند. بنابراین لیورپول با غیبت جرارد راحت کنار آمد.

فرانچسکو توتی - آ اس رم

توتی در طی 25 سال و برای 786 بار با پیراهن رم به میدان رفت و در این 786 بازی، با تمام وجود برای موفقیت تیمش تلاش کرد. درست است که او فقط 5 جام با رم کسب کرد. اما همیشه به خاطر عشق به پیراهن رم، قید خیلی چیزها را زد. آمار 307 گل زده در رم نشان می دهد او چه بازیکن ارزشمندی در تیمی بود که برای قهرمانی بسته نشده بود. حالا دو فصلی از بازنشستگی توتی می گذرد و در طی دو فصل اخیر رم فراز و نشیب زیادی داشته است. در فصل 2017-2018 آنها دستاورد بزرگی را رقم زدند و با بازگشتی خارق العاده مقابل بارسا، تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان هم پیش رفتند، اما در فصل قبل سهمیه لیگ قهرمانان را هم نگرفتند. رم هنوز نتوانسته جانشین مناسبی برای توتی پیدا کند.

گرت بیل - تاتنهام

در 18 سالگی و بعد از دو فصل حضور در ساوتهمپتون به تاتنهام منتقل شد. پنج فصل در وایت هارت لین حضور داشت که در سه فصل آخر آن عالی ظاهر شد و خود را در حد یک ستاره سرنوشت ساز در زمین جلوه داد، درست است با تاتنهام عنوانی کسب نکرد ولی نمایش فردی او در زمین آنقدر خیره کننده بود که پرز برای خریدش دست به جیب شده و راضی به پرداخت مبلغی هنگفت شود. با پول حاصل از فروش بیل، تاتنهام تقریباً چیز خاصی نصیبش نشد و به اعتقاد خیلی‌ها این پول به هدر رفت. اما در عوض اندکی بعد، تاتنهام یک ورودی مهم داشت که والاتر از یک بازیکن در ترکیب تیم، در باشگاه اثرگذار بود. پوچتینو به تاتنهام آمد و بعد از صرف زمانی برای بازسازی، تاتنهام را به یک مدعی بدل ساخت. تاتنهام در 4 فصل گذشته همیشه در بین 4 تیم برتر لیگ قرار داشته است و در این زمان تا آستانه قهرمانی در لیگ و لیگ قهرمانان هم پیش رفت. بنابراین نبود بیل در تاتنهام با حضور پوچتینو احساس نشد.

جان تری - چلسی

وفادارترین بازیکن چلسی در دوران معاصر قطعاً جان تری است. او 19 سال در استمفوردبریج بازی کرد و 717 بار پیراهن تیمش را به تن کرد. نه تنها یک ستون در موفقیت های چلسی بود که مهره ای ارزشمند در خط دفاع بود که قدرت گلزنی بالایی هم داشت. سوای همه اینها او یک کاپیتان و یک رهبر در تیم محسوب می شد. حالا دو سالی از جدایی تری از چلسی می گذرد و باید اعتراف کرد چلسی نه توانسته جای خالی او را در دفاع پر کند و نه رهبری در زمین چون او یافته است. کریستینسن، رودیگر، کیهیل، زوما و لوئیز هیچ یک نتوانستند جای خالی تری را در خط دفاع پر کنند و درون زمین نیز تیم از فقدان یک رهبر رنج می‌برد. البته چلسی به تلاشش ادامه می دهد و روی به جوانگرایی هم آورده است ولی فعلاً به موفقیت نرسیده است.

کریستیانو رونالدو - رئال مادرید

درست است که یک فصل از جدایی رونالدو از مادرید می گذرد ولی همین فصل قبل هم نشان داد که نبود او چه تاثیری در ترکیب رئال مادرید می گذارد. رونالدو بعد از دورانی شگفت انگیز با رئال مادرید که شامل 451 گل و 4 لیگ قهرمانان بود، تابستان 2018 مادرید را ترک کرد. بعد از زدن 34 گل در فصل اول حضورش در رئال مادرید، در هشت فصل بعدی رونالدو هر سال حداقل 40 گل زد و در فصل 2011-2012 تحت نظر مورینیو، به رکورد 69 گل در تمامی مسابقات رسید که بهترین آمار او در کل دوران حرفه ایش است. آخرین بازی رونالدو برای رئال مادرید، دیدار فینال لیگ قهرمانان 2018 بود که با برتری رئال مادرید همراه شد و او برای پنجمین بار (چهارمین بار با رئال مادرید) قهرمان اروپا شد. 15 جام مختلف با رئال مادرید: 4 لیگ قهرمانان، 2 لالیگا، 2 جام حذفی، دو سوپر جام اسپانیا، دو سوپر جام اروپا، سه جام باشگاه های جهان در کنار 4 جایزه Ballons d’Or، دو جایزه بهترین بازیکن جهان و سه کفش طلا.

حالا در نبود رونالدو در مادرید، نه تنها تیم با مشکل گلزنی مواجه شده است که به نظر می‌رسد ذهنیت پیروز خود را هم از دست داده است. فصل گذشته یک بحران واقعی در مادرید رقم خورد، حضور سه مربی در یک سال، ناکامی در لالیگا، پایان حکمرانی در اروپا و حتی امار گلزنی ناامیدکننده همه و همه نشان از رقم خوردن یک فصل بد برای مادرید بودند. بنابراین رئال مادرید فعلاً حتی نزدیک به جانشین کردن رونالدو هم نشده و با غیبت او وفق نیافته است.

سرآلکس فرگوسن - منچستریونایتد

در حضور 27 ساله اش در یونایتد 38 جام مختلف بدست آورد و 1500 بار روی نیمکت تیم نشست، یونایتد را بدل به یک برند شناخته شده در جهان کرد و کمتر کسی تصور میکرد با جدایی او، یونایتد تا این حد افت کند. درست است که فرگوسن شخصیتی استثنایی بود. اما تصور این میزان سقوط، این میزان بی نظمی و بی ثباتی نمی‌رفت. یونایتد بعد از فرگوسن، در طی 6 سال اخیر 5 مربی مختلف روی نیمکت خود دیده است، در دوران فرگوسن یونایتد یک بار هم نشد که در جمع 3 تیم برتر لیگ قرار نگیرد. حال آنکه در طی سالهای بعد از جدایی وی، فقط یک بار بین 3 تیم برتر لیگ قرار گرفته و عادت به حضور در رده های 4 تا 6 کرده، مشخصاً منچستریونایتد نتوانسته جای خالی فرگوسن را پر کند و نبود او به شدت حس می شود.

1878

 

 

نظرات کاربران
محمد جواد
بهتره بگید فوتبال چقدر باید نگران باشه نه فقط بارسلونا. بی شک مسی بهترین بازیکن تاریخه در کنار مارادونا و این فوتبال هست که باید یه جانشین برای مسی پیدا کنه
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۳:۰۵
پاسخ
15
54
عرفان
کاش بعضی بازیکنا هیچوقت تموم نمیشدن. لالیگا بدون مسی و رونالدو هیچ فرقی با لیگ یونان نداره.
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵:۱۶
پاسخ
5
43
کوهمره.جروق
حالا عصر پوگبا و امباپه و نیمار آغاز شده و خبری مسی و رونالدو که به دست مافیا بزرگ شده بودن نیست
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹:۲۵
پاسخ
65
5
h.h
آرسنال؟؟؟ونگر؟؟؟تیری هانری؟؟؟؟؟؟
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۸:۲۳
پاسخ
4
29
قرمز مثل پرسپولیس
فقط فرگوسن
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲:۵۶
پاسخ
2
26
طوفان سرخ اسیا
100%مسی هم که بره بارسا مثل رئال همچین حالتی براش پیش میاد..شک نکنید
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰:۲۰
پاسخ
1
43
محمد هادی
رئال بی رونالدو رو میبینید؟ دو برابر بدتر چون بارفتن مسی کمبود ژاوی و اینیستا هم به غیر از مسی احساس تا الان مسی جورشون کشیده با رفتن مسی بارسا از رئال هم ضعیف تر میشه
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۵:۴۸
پاسخ
3
43
علیرضا
تاتنهام خیلی خوبه. اسطورشون کسیه که کلا ۳ فصل براشون بازی کرده . :)))))
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۳:۴۷
پاسخ
1
18
پله
مسی اگه تاثیر گذار بود تو ارژانتین ی جام داشت بعد پونزده سال مطمعنن بارسا پیشرفت میکنه اگه مسی تو نقل و انتقالات دخالت نکنه حق مسی همون زیر سایه رونالدو بودنه
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۱:۲۸
پاسخ
44
5
هادی تاجی
همین الان هر وقت مصدوم میشه یا رو نیمکت میشینه بارسا ب مشکل میخوره جلو تیمای ضعیف لالیگا نبودش حس میشه وقتی رو نیمکت باشه تیم عقب میفته نیمه دوم میاد تو زمین بازی رو میبره حقیقت بارسا حول محور مسی میچرخه ولی خب این کریس رونالدو که از رئال رفت تیم منفجر شد تو یوونتوس رونالدو جلو اتلتیکو ی تنه کامبک کرد...جووونم cr7
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۵:۴۵
پاسخ
5
20
عششق مسی❤
واقعا این پویول،رونالدینیهو،ژاوی،اینیستا و به ویژه مـسـی بودند که خیلی ها رو عاشق بارسا کردند...همه اونا رفتن و فقط مسی مونده که حالا با رفتن اون زیبایی بارسلون از بین میره....مگر اینکه یه عجوبه دیگه ظهور کنه!
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۶:۳۳
پاسخ
17
114
شیاطین سرخ
دقیقا بلایی ک سر رئال اومد سر بارسا هم میاد مگر اینکه مسی اخرای عمر فوتبالیش مثل توتی 30 دقیقه اخر بازی بیاد تو زمین تا کم کم با نبودنش کنار بیان..
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۷:۲۶
پاسخ
4
94
امیرخان6
منچستر بیشترازهمه ازنبودفرگوسن کبیر ضربه خورد تیمه یهو پاچیده شد
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۵:۲۴
پاسخ
2
105
شهربانو
رونالدو با اون گلهای آفساید دروازه خالی و پنالتیهای ناحق ک زد امسال نبود رونالدو نبود ک رئال نتیجه نگرفت var ک اومد رئال نتونست نتیجه بگیره پرز دیگه نتونست داورا رو بخره واگرنه رونالدو رفت یونتوس هر سال جام حذفی رو میگرفتن لیگ قهرمانان همه تا فینال یا نیمه نهایی میرفتن حداقل ولی رونالدو اومد بدتر شد یونتوس
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۹:۲۰
پاسخ
115
61
Man United / A.C.Milan
خداییش منطق خودت قبول میکنه بخوای بگی 13 قهرمانی بخاطر خرید داوری شکل گرفته و قهرمانی های بارسا همه به حق بوده؟ من که نه از رئال خوشم میاد نه بارسا ولی عقلانی نیست اینکه بخوایم کوچیک جلوه بدیم این دو رو... به نظر من خداحافظی سر الکس اصلا فراتر از نابود شدن تیم بود... رسما یونایتد یتیم شد و اتحاد فقط اسمش موند واسه پسوند منچستر وگرنه کدوم اتحاد آخه؟ دلم خیلی براش تنگ شده!
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۰:۱۰
15
77
حامد نیستلروی
رفتن فرگوسن از همه این گزینه ها بدتر وجبران ناپذیرتر بود. منچستر بدجور به بن بست خورد و هرچی رکورد منفی بود رو شکست و مثلا بعد 50سال به تیمهایی باخت که کسی باور نمیکرد و یا در تاریخش به چنین تیمهایی نباخته بود.
۲۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۷:۳۱
پاسخ
4
107