دوره سوم جام ملت های اروپا 1968 در یک نگاه/ دنیا به کام ایتالیای خوش شانس

دوره سوم جام ملت های اروپا 1968 در یک نگاه/ دنیا به کام ایتالیای خوش شانس

4053
20:36
17 خرداد 1395
با توجه به افزایش تعداد تیم های شرکت کننده در این دور از رقابتها، شکل برگزاری دور مقدماتی و انتخابی این دوره با دو دوره قبلی تفاوت داشت

وب سایت رسمی برنامه نود-با وجودی که این دوره نیز همانند قبل با حضور 4 تیم مرحله نیمه نهایی برگزار می شد، اما کشور چکمه ای ورزشگاه های بیشتری را برای برگزاری این بازیها در نظر گرفته و 3 استادیوم سن پائولو (ناپل)، المپیکو (رم) و کوموناله (فلورانس) را برای میزبانی این دیدارها آماده کرده بود.

تیم های شرکت کننده:

با توجه به افزایش تعداد تیم های شرکت کننده در این دور از رقابتها، شکل برگزاری دور مقدماتی و انتخابی این دوره با دو دوره قبلی تفاوت داشت، اما مرحله نهایی رقابتها با همان شیوه قبلی و از مرحله نیمه هایی به بعد به صورت متمرکز برگزار شد. 31 تیم برای حضور در رقابت های انتخابی اعلام آمادگی کردند که این تیمها در هشت گروه قرار گرفتند؛ 7 گروه چهار تیمی و یک گروه سه تیمی. پس از برگزاری دیدارهای گروهی که به صورت رفت و برگشت انجام شد، تیم های برتر گروه های هشت گانه مشخص شدند. از گروه اول تا هشتم، به ترتیب تیم های اسپانیا، بلغارستان، شوروی سابق، یوگسلاوی، مجارستان، ایتالیا، فرانسه و انگلیس به عنوان سرگروه به مرحله یک چهارم نهایی رقابتها صعود کردند. در این مرحله بلغارستان با ایتالیا، مجارستان با شوروی، انگلیس با اسپانیا و فرانسه با یوگسلاوی به مصاف یکدیگر رفتند. در پایان این مرحله، تیم های ایتالیا، شوروی، انگلیس و یوگسلاوی به عنوان تیم های پیروز به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. در مرحله نیمه نهایی ایتالیا به مصاف شوروی رفت که این بازی پس از پایان وقت های عادی و اضافی با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید. طبق قانون تیم پیروز و فینالیست، باید با پرتاب سکه (شیر یا خط) مشخص می­شد. جاچینتو فاکتی کاپیتان تیم ایتالیا خوش شانس بود و به درستی حدس زد، و ایتالیا با پرتاب سکه و قرعه شیر یا خط به فینال رفت. در دیگر دیدار این مرحله یوگسلاوی با یک گل انگلیس را از پیش رو برداشت و حریف ایتالیا در دیدار پایانی شد. در دیدار رده بندی این رقابتها، انگلیس موفق شد با 2 گل چارلتون و هورست شوروی را شکست داده و به مقام سوم دست یابد.

 

دیدار فینال

ایتالیا – یوگسلاوی؛ 10 ژوئن 1968؛ ورزشگاه المپیکو رم؛ داور خوزه ماریا مندیبل از اسپانیا

پس از آنکه دیدار نخست فینال با تساوی یک بر یک مساوی پایان یافت، بازی تکراری پس از 48 ساعت بین دو تیم مجدداً برگزار شد. یوگسلاوی که در دیدار اول فینال با گل دقیقه 32 ِژیائیچ از میزبان پیش افتاده بود، فقط 10 دقیقه کم آورد و در دقیقه 80 گل تساوی را از دومنگینی دریافت کرد. در این دیدار که تماشاگران کمتری را نسبت به دیدار نخست فینال به خود می دید، ایتالیا در همان نیمه اول کار را تمام کرد و با دو گل دقیقه 12 ریوا و 31 آناستازی از یوگسلاوی پیش افتاد؛این نتیجه تا پایان حفظ شد تا ایتالیا نخستین قهرمانی خود در این رقابتها را جشن بگیرد.

تیم منتخب جام

دینو زوف (ایتالیا)؛ میرساد فازلاگیچ (یوگسلاوی)؛ جاچینتو فاکتی (ایتالیا)؛ آلبرت شیسترنوف (شوروی)؛ بابی مور (انگلیس)؛ اویکا اوسیم (یوگسلاوی)؛ ساندرو مازولا (ایتالیا)؛ آنجلو دومینگینی (ایتالیا)؛ جف هورست (انگلیس)؛ لوئیجی ریوا (ایتالیا)؛ دراگان ژائیچ (یوگسلاوی)

برترین گلزنان جام

در این دوره، دراگان ژائیچ از یوگسلاوی با دو گل زده بهترین گلزن مسابقات شد؛ جف هورست و بابی چارلتون از انگلیس، لوئیجی ریوا، آناستازی و آنجلو دومنگینی از ایتالیا هم در این مسابقات یک گل زده به نام خود ثبت کردند.

آمار و ارقام (مربوط به مرحله نهایی بازیها)

مدت زمان برگزاری: 6 روز

تعداد بازیها: 5 بازی

تعداد گل های به ثمر رسیده: 7 گل (میانگین 4/1 گل در هر بازی)

تعداد کل تماشاگران: 260,916 نفر (میانگین 52,183 نفر برای هر بازی)

سریعترین گل جام: لوئیجی ریوا از ایتالیا دقیقه 12 دیدار تکراری فینال برابر یوگسلاوی

دیرترین گل جام: ژائیچ از یوگسلاوی دقیقه 87 دیدار نیمه نهایی برابر انگلیس

رویدادهای ورزشی سال

قهرمانی منچستر یونایتد در جام باشگاه های اروپا با پیروزی 4 بر یک برابر بنفیکا در دیدار پایانی

انتخاب جورج بست از منچستر یونایتد به عنوان بهترین بازیکن سال قاره اروپا

کسب جایزه کفش طلای فوتبال اروپا توسط اوزه بیو از بنفیکا پرتغال

قهرمانی جیم هاینس از ایالات متحده در دو 100 متر المپیک 1968 مکزیکو سیتی با ثبت زمان 95/9 ثانیه

قهرمانی گراهام هیل از بریتانیا در رقابت های فرمول یک قهرمانی جهان با تیم لوتوس

رویدادهای غیرورزشی سال

5 ژانویه – آلکساندر دوبچک به عنوان رهبر حزب کمونیست چکسلاواکی برگزیده شد و اصلاحات اساسی خود با عنوان بهار پراگ را آغاز کرد.

4 آوریل – مارتین لوتر کینگ فعال حقوق بشر، از سیاهپوستان آمریکایی، در ممفیس به قتل رسید.

20 اکتبر –ارسطو اوناسیس با ژاکلین کندی ازدواج کرد.

بازیکنانی که در این سال متولد شدند

اسلاون بیلیچ

بولنت کورکماز

اولگ دنیسوف

دیدیه دشامپ

روبرت یارنی

اسلاویسا یوکانوویچ

تیمور کتسبایا

دورینل مونتیانو

شیتل رکدال

استاله سولباکن

تالار مشاهیر: دینو زوف (ایتالیا)

بدون شک، باشکوه ترین لحظه زندگی ورزشی دینو زوف زمانی بود که در سن 40 سالگی کاپ قهرمانی جهان در سال 1982 را بالای سر برد؛ اما این دروازه بان افسانه ای چهارده سال قبل هم همراه با تیم ملی کشورش قهرمانی در رقابت های جام ملت های اروپا را هم به دست آورده بود. این دروازه بان اولین بازی خود را در مرحله یک چهارم نهایی این رقابتها برابر بلغارستان انجام داد؛ وی در بازی نفس گیر مرحله نیمه نهایی برابر شوروی، که در ورزشگاه اختصاصی باشگاهش یعنی ناپولی به میدان رفت، دروازه خود را بسته نگه داشت تا ایتالیا به لطف شیر یا خط با سکه به عنوان تیم پیروز معرفی شده و راهی فینال شود. در ادامه خاطرات دینو زوف از قهرمانی سال 1968 را مرور می کنیم.

بازی نیمه نهایی در ناپل

یک بازی خاطره انگیز بود و بازی بسیار خوبی انجام دادیم. این بازی برای من اهمیت ویژه ای داشت زیرا در آن زمان در تیم ناپل بازی می کردم و این بازی هم در ورزشگاه اختصاصی باشگاهم انجام می شد. جو ورزشگاه مملو از تماشاگر سن پائولو بی نظیر بود. هنوز پنج دقیقه از بازی نگذشته بود که جیانی ریورا مصدوم شد و تیم ما ده نفره به بازی ادامه داد. در آن زمان مثل امروز امکان تعویض در چنین شرایطی وجود نداشت. تمرکز خود را روی دفاع گذاشته بودیم و من هم به خوبی از دروازه تیمم مراقبت می کردم. نتیجه مساوی به معنی آن بود که تیم برنده باید با پرتاب سکه مشخص شود. کاپیتان های دو تیم به همراه داور و سرپرستان دو تیم به رختکن رفتند. با پرتاب سکه تیم ما برنده اعلام شد و همه تماشاگران منتظر شنیدن نتیجه قرعه کشی بودند. اینکه از مرحله مقدماتی بالا آمده و موفق شده بودیم در بین این همه تیم، به فینال راه پیدا کنیم باعث خوشحالی همه هواداران شده بود.

بازی فینال

در بازی فینال در شهر رم، مشکلات زیادی برابر یوگسلاوی داشتیم چون آنها واقعاً تیم خوبی بودند. آنها با یک گل از ما پیش افتادند. در اواخر بازی یک ضربه آزاد نصیب ما شد که دومینگینی این ضربه را به گل تبدیل کرد و بازی مساوی شد. در آن زمان قانون حکم می کرد که بازی مساوی، باید تکرار شود. در بازی تکراری، تیم ما بسیار عالی کار کرد و به لطف گل های جیجی ریوا و آناستازی بازی با حساب 2 بر صفر پیروز شدیم. انصافاً در آن بازی شایسته پیروزی بودیم.

کلین شیت های بسیار حیاتی

در اولین دیدار بلغارستان را با دو گل شکست دادیم، و من در چهار بازی تنها یک گل خوردم. مهم نبود که دینو زوف درون دروازه بازی می کند بلکه مهم پیروزی تیم ایتالیا بود.

 

آیا می دانید که

جام ملت های اروپا از این دوره به جام قهرمانی اروپا یا همان یورو تغییر نام داد.

دیدار اسکاتلند برابر انگلیس در ورزشگاه همپدن پارک، که آخرین دیدار این دو تیم تا قبل از یورو 96 بود، با حضور 130,711 تماشاگر برگزار شد که این دیدار همچنان به عنوان پرتماشاگرترین دیدار در تاریخ این رقابتها به حساب می آید.

دیمیتری کریشنکو مهاجم تیم ملی روسیه زننده سریع ترین گل تاریخ رقابت های جام ملت های اروپاست. این بازیکن در ثانیه 67 دیدار برابر یونان در یورو 2004 این گل را به ثمر رساند. پس از وی، سرگئی آلنیکوف مهاجم تیم ملی شوروی سابق تنها 2 دقیقه و 7 ثانیه پس از آغاز بازی برابر انگلیس در یورو 88 موفق به گلزنی شد. سومین گل سریع تاریخ این رقابتها را هم آلن شیرر انگلیسی در یورو 96 در بازی برابر آلمان زد. وی 2 دقیقه و 14 ثانیه پس از سوت آغاز بازی این گل را به ثمر رساند.

 

گردآوری و ترجمه: احمد تقی زاده

 

نظرات کاربران
حمید
بعد از ایران تیم ملی فقط ایتالیا .
۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۹:۴۱
پاسخ
0
9
دانیال
یه چیزی که همیشه واسه من عجیبه اینکه چرا جام ملت های آسیا زودتر از جام ملت های اروپا یا همون یورو برگزار شده .اگه اشتباه نکنم جام آسیا سال ۱۹۵۶ و اروپا ۱۹۶۰ شروع شده.معمولا نه فقط فوتبال بلکه فناوری واختراعات هم اول از اروپا شروع میشه بعد مدتها میره آسیا و آفریقا..حالا تو این یه مورد عجیبه اروپایی ها مسابقاتشونو دیرتر از اسیا برگزار کردن.
۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۱:۵۷
پاسخ
3
20