راه سخت "دشان"

راه سخت "دشان"

6885
16:02
25 تیر 1397
"دیدیه دشان" بعد از قهرمانی با فرانسه در جام جهانی 2018 روسیه راه سختی را پیش روی دارد...

وبسایت رسمی برنامه نود - جام جهانی 2018 روسیه با همه‌ی فراز و فرودهایش شب گذشته با قهرمانی فرانسوی‌ها به پایان رسید.

به گزارش وب‌سایت نود، شاگردان "دیدیه دشان" در تیم فرانسه در حالی توانستند قهرمان جهان شوند که پیش از این فقط یکبار و آن هم در کشور خودشان در سال 1998 فرانسه با درخشش هافبک افسانه‌ای آن روزهای تیمشان "زیدان" قهرمان جهان شده‌ بودند.
"دشان" بعد از نایب قهرمانی در جام ملت‌های اروپا، با فرانسوی‌ها ادامه داد و توانست با این تیم قهرمان جهان شود. او راه سختی را برای اینکه بتواند در جام جهانی 2022 قطر همراه با فرانسوی‌ها در بین مدعیان جام جهانی باشد، دارد... .

کابوس قهرمان‌های اروپایی

در 4 دوره‌ی گذشته‌ی جام جهانی، اروپایی‌ها موفق شدند قهرمان این رقابت‌ها شوند و فرصتی به دو تیم سرشناس قاره‌ی آمریکای جنوبی برزیل و آرژانتین برای قهرمانی در جام جهانی ندادند. نکته‌ی عجیب در مورد 3 قهرمان قبلی یعنی ایتالیا در جام جهانی 2006 آلمان، اسپانیا در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی و آلمان در جام جهانی 2014 برزیل این است که هر سه تیم بعد از قهرمانی در جام جهانی در دوره‌ی بعدی این رقابت‌ها ناکام بزرگ جام بوده‌اند و حتی نتواسته‌اند از گروه خود به مرحله‌ی یک هشتم نهایی صعود کنند. ایتالیایی‌ها بعد از قهرمانی در جام جهانی 2006 آلمان، در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی در گروهی که تیم‌های پاراگوئه، اسلواکی و نیوزلند حضور داشتند در بین تعجب همگان در نهایت بین 4 تیم گروه چهارم شدند و از جام جهانی کنار رفتند. اسپانیایی‌ها هم بعد از اولین قهرمانی خود در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، در جام جهانی 2014 برزیل ناکام بودند و در گروهی که تیم‌های هلند، شیلی و استرالیا قرار داشتند با 2 باخت و یک برد به مقام سوم گروه رسیدند و آن‌ها هم وداعی تلخ با جام جهانی داشتند. آلمان هم دیگر قهرمانی جام جهانی بود که بعد از قهرمانی در جام جهانی 2014 برزیل، در عین ناباوری همگان در جام جهانی 2018 روسیه و در گروهی که تیم‌های مکزیک، سوئد و کره جنوبی قرار داشتند، در رده‌ی چهارم گروه قرار گرفتند و وداعی تلخ با جام جهانی 2018 روسیه داشتند. قبل از این سه تیم هم، برزیل که قهرمان جام جهانی 2002 کره و ژاپن شده بود، در جام جهانی 2006 آلمان در مرحله‌ی یک چهارم نهایی جام مقابل فرانسه شکست خورده بود و از رسیدن به مرحله‌ی نیمه نهایی جام جهانی ناکام مانده‌ بود.

فقط 2 بار در تاریخ

فرانسوی‌ها در حالی بعد از قهرمانی در جام جهانی 2018 روسیه و تیم جوانی که دارند امیدوار به درخشش این تیم با هدایت "دیددیه دشان" در سال‌ها آینده هستند که در بیست و یک دوره‌ای که جام جهانی برگزار شده فقط 2 بار اتفاق افتاده است که یک تیم بتواند قهرمانی خود در جام جهانی را در دوره‌ی بعد این رقابت‌ها تکرار کند و از آخرین باری که این اتفاق افتاده است، 56 سال می‌گذرد. ایتالیا اولین تیمی بود که توانست قهرمانی خود را در جام جهانی را تکرار کند. آن‌ها بعد از قهرمانی در جام جهانی 1934 در کشور خودشان، در جام جهانی 1938 فرانسه هم دبل کردند و قهرمان جهان شدند. برزیل هم آخرین تیمی بود که موفق شد در قهرمانی دبل کند. آن‌ها بعد از قهرمانی جام جهانی 1958 سوئد، در جام جهانی 1962 شیلی هم قهرمان جهان شدند. بعد از برزیل در جام جهانی 1962 شیلی بودند قهرمان‌هایی که در دوره بعدی به فینال جام جهانی رسیده‌اند اما هیچ تیمی دیگر نتوانست در جام جهانی دبل کند.

تنها 3 سرمربی

در تاریخ جام‌های جهانی فقط 3 سرمربی بوده‌اند که بعد از فینالیست شدن تیمشان در جام جهانی، در دوره‌ی بعدی این رقابت‌ها که خودشان تیمشان را هدایت کرده‌اند، باز هم به فینال جام جهانی رسیده‌اند. اولین سرمربی "ویتوریو پوزوی" ایتالیایی بود. او همراه با ایتالیا در دو جام جهانی 1934 و 1938 موفق شد قهرمان جهان شود. بعد از "پوزو"، "کارلوس بیلاردو" و "فرانس بکن بائر" بودند که توانستند فینالیست شدن با یک تیم در دو دوره‌ی پیاپی جام جهانی را تجربه کنند. "بیلاردو" همراه با کشورش آرژانتین در دو جام جهانی 1986 مکزیک و 1990 ایتالیا به فینال رسید که در جام اول قهرمان شدند و در جام دوم هم به مقام نایب قهرمانی رسیدند. "بکن بائر" هم در همان دو جام جهانی همراه با آلمانی‌ها موفق شد به فینال برسد که شاگردان او در جام جهانی 1986 مکزیک نایب قهرمان شدند و در جام جهانی 1990 ایتالیا به مقام قهرمانی رسیدند. علاوه بر این 3 سرمربی، تیم‌هایی بوده‌اند که در 2 دوره‌ی پیاپی جام جهانی موفق شده‌ باشند که به فینال برسند که البته سرمربی‌های آن‌ها در دو فینال، مختلف بوده است.

باید دید فرانسه که یکبار بعد از قهرمانی در جام جهانی 1998 در کشورش شرایط بدی را در جام جهانی بعد از آن داشت، می‌تواند با "دیدیه دشان" این طلسم را بشکند و "دشان" چهارمین سرمربی تاریخ جام‌های جهانی شود که در دو دوره‌ی پیاپی به فینال می‌رسد یا آن‌ها هم در دوره‌ی بعدی جام جهانی در قطر، نتایج به دور از انتظار می‌گیرند و از رسیدن به فینال جام باز می‌مانند.

1870

 

 

 

نظرات کاربران
رائول
فرانسه (به غیر از داشتن بازیکنان مهاجر زیاد) به تیم های پایه در سطح باشگاهی خودش خیلی اهمیت میده، برا همین هم در حال حاضر می تونه حداقل سه تا تیم ملی قدرتمند راهی مسابقات مختلف کنه.
۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰:۳۴
پاسخ
2
32