رونالدو - مسی؛ داستان رقابت دو فوق ستاره‌ای که حالا از هم دور افتاده‌اند

رونالدو - مسی؛ داستان رقابت دو فوق ستاره‌ای که حالا از هم دور افتاده‌اند

15440
00:17
12 شهریور 1397
رونالدو و مسی حالا بیش از یک دهه است که با هم رقابت می کنند ولی اکنون دیگر در یک کشور و در یک لیگ کنار هم نیستند.

وبسایت رسمی برنامه نود - رونالدو و مسی حالا بیش از یک دهه است که با هم رقابت می کنند ولی اکنون دیگر در یک کشور و در یک لیگ کنار هم نیستند.

به گزارش وبسایت نود، می 2009 طرفداران حاضر در ورزشگاه المپیکو شاهد این بودند که لیونل مسی با پیراهن بارسلونا مقابل رونالدو و یارانش در منچستریونایتد به گل می رسد، گلی که آب یخی بود بر پیکره تیم فرگوسن که تلاش می کرد تا بدل به نخستین تیمی شود که از عنوان قهرمانی خود در لیگ قهرمانان اروپا دفاع می کند. آن گل، اولین گلی بود که یکی از این دو در تقابل مقابل یکدیگر به ثمر می رسانند. 40 گل از این دو و 32 مسابقه دیگر بعد از آن بین رونالدو و مسی اتفاق افتاد، گل ها و بازی هایی که بخشی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین ورق های تاریخ فوتبال را رقم زدند.

آن شکست با پیراهن منچستریونایتد، بدل به آخرین مسابقه ای شد که رونالدو لباس یونایتد را به تن می کند. تابستان رونالدو با رقمی که در آن زمان رکوردشکن بود و بعدها چند بار دیگر شکسته شد، منچستریونایتد را به مقصد رئال مادرید ترک کرد تا داستان او و مسی، وارد فصل جدیدی شود. بعد از کسب تمامی افتخارات ممکن در شش فصل حضور در منچستریونایتد، سال اول حضور در رئال مادرید برای رونالدو خوش یمن نبود. با وجود بازی در کنار رائول، کاکا و آلونسو، او هیچ جامی با رئال مادرید نبرد. بارسلونا هم در لیگ و هم در جام حذفی، موفق شد و دست رئال مادرید از رسیدن به جام کوتاه ماند. لیونل مسی در آن فصل با زدن 34 گل کفش طلا را هم برد، تا رونالدو کاملاً فصل را به شکل یک ناکام به اتمام رسانده باشد. هر دو ستاره در جام جهانی تابستان، (2010 آفریقای جنوبی) به توفیقی نرسیدند. آرژانتین مقابل آلمان تحقیر شد و پرتغال با رهبری کیروش، در مقابل اسپانیا 1-0 شکست خورد و کنار رفت.

فصل بعد، سلطه بارسلونا و رئال مادرید و رقابت تنگانگ این دو تیم ادامه یافت. هر دو تیم در از پیش رو برداشتن رقبای داخلی رحم نمی کردند. به طور مثال رئال مادرید 7-0 مالاگا را شکست داد و بارسلونا 8-1 آلمریا را شکست داد. اما بارسلونا بعد از پیروزی دلچسب 5-0 مقابل رئال مادرید نوامبر، به صدر رفت و با ثبت 16 پیروزی پیاپی، در نهایت موفق شد قهرمان لالیگا شود. البته رئال مادرید هم جبران کرد و در جام حذفی به قهرمانی رسید تا رونالدو اولین جام معتبرش را با رئال مادرید فتح کند. چندی بعد در همان فصل، این دو ستاره برای اولین بار در عرصه ملی به مصاف هم رفتند، رونالدو و مسی هر دو برای کشورشان گلزنی کردند.

فصل بعد رئال مادرید با توپ پر وارد رقابت های لالیگا شد. آن ها 100 امتیاز کسب کردند و فصل را با 121 گل زده به پایان رساندند که هر دو یک رکورد بودند. اگرچه رونالدو در آن فصل 46 گل زد و نقشی اساسی در قهرمانی تیمش ایفا کرد ولی مسی با زدن 50 گل در لالیگا، نه تنها کفش طلا را برد بلکه بدل به اولین بازیکنی شد که در پنج لیگ معتبر اروپایی به مرز 50 گل در یک فصل می رسد. همچنین آن سال، مسی موفق شد برای چهارمین بار پیاپی توپ طلا را فتح کند و رونالدو را در جایگاه دوم بگذارد.

آن روزها، رقابت بین بارسلونا و رئال مادرید برای سلطه در اروپا بود و در عین حال همین رقابت میان رونالدو و مسی برای بهترین بودن وجود داشت، رقابتی که به اعتقاد خیلی ها بهترین تقابل شخصی میان دو بازیکن در تاریخ فوتبال است. فصل بعد از آن، بارسلونا دوباره به قهرمانی در لالیگا رسید، آن ها موفق شدند به رکورد 100 امتیاز رئال مادرید برسند و با اختلاف نسبت به تیم رقیب، در صدر جدول قرار گیرند. اگرچه در جریان فصل 2012-2013 مسی موفق به زدن 60 گل شد ولی این رونالدو بود که برای اولین بار از سال 2008، توپ طلا را فتح کرد و به سلطه چهارساله مسی بر این عنوان فردی پایان داد.

فصل بعد، سال مادریدی ها بود، اتلتیکومادرید موفق شد در نیوکمپ بارسلونا را در رسیدن به لالیگا ناکام بگذارد و از طرفی رئال مادرید هم به انتظار 12 ساله اش برای رسیدن به جام لیگ قهرمانان پایان داد و با یک پیروزی دراماتیک مقابل رقیب همشهری در زادگاه رونالدو، بر سکوی نخست اروپا بایستد. آن سال از همه لحاظ سال رونالدو بود. ستاره پرتغالی در لالیگا 31 گل زد و عنوان آقای گلی را تصاحب کرد. همچنین موفق شد با زدن 17 گل در لیگ قهرمانان اروپا، رکورد 14 گل مسی را در یک فصل از لیگ قهرمانان پشت سر بگذارد. به این ترتیب رونالدو برای دومین سال پیاپی توپ طلا را از آن خود کرد. تنها توفیق مسی و بارسلونا مقابل رئال مادرید در آن فصل، فتح دو ال کلاسیکو بود، یکی از آن ها برد 4-3 در برنابئو بود که با هتریک مسی رقم خورد. هر دو ستاره بعد از آن فصل، به جام جهانی رفتند، رونالدو در پرتغال یک ناکام بود، اما مسی با زدن 4 گل به آرژانتین کمک کرد تا به فینال برسد، هر چند در فینال دستش از رسیدن به جام کوتاه ماند.

با وجود پایانی تلخ در برزیل برای مسی، ستاره آرژانتینی فصل پیش رو را در بارسلونا خوب آغاز و عالی تمام کرد. اگرچه او موفق شد در آن فصل 43 گل بزند و به بارسلونا در قهرمانی لالیگا کمک کند ولی این رونالدو بود که با زدن 48 گل آقای گل شد. رونالدو در آن فصل در یک مسابقه برای اولین بار در دوران حرفه ایش موفق به زدن 5 گل شد و در عین حال مقابل خیرونا توانست در عرض هشت دقیقه هتریک کند. اما فصل به نام انریکه و تیمش ثبت شد. آن ها موفق شدند سه گانه تاریخی را به دست آوردند. این توفیق به لطف درخشش مثلث تهاجمی تیم بود که ملقب به MSN شد، ان ها در طول فصل 122 گل زدند.

رونالدو فصل 2015-2016 را استثنایی آغاز کرد، یک بار دیگر او موفق شد در یک مسابقه پنج گل بزند تا با عبور از رائول، بدل به بهترین گلزن تاریخ رئال مادرید شود. در ادامه فصل رونالدو رکورد دیگری را جابجا کرد و توانست خودش را برترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان کند. سال 2016 برای رونالدو فراموش نشدنی بود. اگرچه آن ها در لیگ مقابل بارسلونا ناکام ماندند. اما رونالدو بار دیگر موفق شد با رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا به قهرمانی برسد. هنوز رونالدو در شادی این قهرمانی بود که چند هفته بعد با پرتغال هم به قهرمانی در اروپا رسید تا در این زمینه از مسی پیشی بگیرد و در عرصه ملی هم به یک توفیق بزرگ برسد. رونالدو در همان سال هم موفق شد به رکورد بیشترین بازی برای تیم ملی پرتغال و بهترین گلزن تاریخ تیم ملی کشورش بدل شود.

فصل 2016-2017 رئال مادرید برای اولین بار از سال 2012، توانست به قهرمانی در لالیگا برسد. هر چند مسی با زدن 37 گل در 34 مسابقه، بار دیگر عنوان پیچیچی را از آن خود کرد. اما توفیق بزرگ باز هم برای رونالدو رقم خورد. او به خاطر قهرمانی در سن سیرو همراه رئال مادرید و سپس قهرمانی در پاریس همراه پرتغال، دوباره موفق شد توپ طلا را بگیرد و اختلافش را با ستاره آرژانتینی در این عنوان فردی کم کند. در همین فصل بود که رونالدو با گلزنی مقابل کلاب آمریکا توانست به رکورد 500 گل در دوران حرفه ای خود برسد.

فصل 2017-2018 برای رئال مادرید در لالیگا خوب رقم نخورد، آن ها در لیگ سوم شدند و دوباره شاهد قهرمانی بارسلونا بودند. اما در عوض در تخصص شان با زیدان، یعنی قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا غوغا کردند. برای دومین بار از عنوان قهرمانی خود دفاع کردند تا در ثبت این عنوان ارزشمند هتریک کنند. این قهرمانی باز هم به لطف گل های رونالدو رقم خورد. او با 14 گل آقای گل لیگ قهرمانان شد تا برای ششمین فصل پیاپی این عنوان را از آن خود کند. در آن طرف مسی هم با 34 گل آقای گل لیگ شد. فصل برای مسی با دو قهرمانی در تورنمنت های داخلی و برای رونالدو با قهرمانی در اروپا خاتمه یافت. هر دو ستاره در جام جهانی به توفیقی با کشورشان نرسیدند.

حالا دیگر شاهد ال کلاسیکویی با حضور رونالدو و مسی نیستیم. این دو از هم دور شده اند و دیگر مثل قبل در طول یک فصل چندبار مقابل هم قرار نمی گیرند، اما هنوز هم شانس این را داریم تا رقابت جذاب شان را در اروپا شاهد باشیم.

1878

 

نظرات کاربران
Ahmad
مسسسسسسسسی ودیگر هیچ.............
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۲:۴۴
پاسخ
7
24
pesare.taji.0513
بهترین بازیکن تاریخ با اختلاف کریستیانو رونالدو هست. تمام** HALA MADRID
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱:۵۸
پاسخ
46
34
امیرحسین پرسپولیسی
بالاترین توهم تاریخ هم البته شمایی
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۷:۵۹
5
8
میلاد
جوک نگو
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۷:۵۴
12
23
amir
هردو خوبن ولي مسي يه چيز ديگه س
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱:۴۴
پاسخ
23
64
علی
وقتی متن رو میخونی یک غم بزرگ روی دل آدم میشینه... و آخرش هم فقط با یک آه تموم میشه... مثل مرور خاطرات کودکی... حیف که تمام شد....
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵:۰۸
پاسخ
1
70
king
رونالدو بازيكن خوب و پر تلاشيه اما به مسي نميرسه ، مسي فوتبال توي خونشه ، برزيلي ها و آرژانتيني ها مادرزاد فوتباليست بدنيا ميان ، رونالدو به واسطه تمرين زياد تونسته خودشو به امثال مسي ، مارادونا ، پله و ... نزديك كنه . اميدوارم هر دو موفق باشن
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸:۴۰
پاسخ
18
65
داورسلونا
خدا بگم رونالدو رو چیکار کنه که با رفتنش از برنابئو باعث شد لالیگا و ال کلاسیکو حسابی افت کنه. از همون روز اول هم گفتم کسی که بیشتر ضرر کنه رونالدو خواهد بود نه رئال.
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۵:۲۵
پاسخ
30
44
یک منطقی
سوای طرفداری از هر کدوم،واقعا جزء بهترین بازیکنان تاریخ هستند فکر نکنم تا سالهای سال کسی مثل رونالدو و مسی ظهور کنه
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱:۵۵
پاسخ
1
76
Mojtaba Goudarzi
رونالدو، رونالدو شد چون تو رئال بود. چون تمام پاسها به رونالدو ختم می شد و گلهای خالی و پنالتی های زیادی زد. بدون رونالدو هم رئال مشکلی نخواهد داشت و نداشت. رونالدو دیگه تمام شد، چون در رئال نیست و تو یووه کسی تحویلش نمی گیره و خودشم تکنیکی نداره که بخواد گل زنی کنه. ولی مسی همیشه پایه ریز گلهای بارسا است. مسی یک تیم است. رونالدو در خواب هم تکنیک مسی را نمیبینه. فقط به پاسهای گل مسی و رونالدو توجه کنین. اگه رونالدو نبود، فصل قبل کریم و بیل گلها را میزدند.
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰:۱۴
پاسخ
52
78
حمید
رونالدو قبل اینکه بیاد رئال رونالدو بود و تمام افتخارات تیمی و فردی رو با منچستر درو کرده بود این مسیه که فقط تو بارسا میدرخشه و معلوم نیس اگه از بارسا جدا بشه بتونه فوتبال بازی کنه یا ن نمونش تو آرژانتین که با وجود اونهمه ستاره هیچ افتخاری کسب نکرده ولی رونالدو هم با منچستر هم پرتغال هم رئال و به زودی یوونتوس دوستان مسی فن قبل نظر دادن کمی فکر کنید و به رونالدو احترام بذارید
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۳:۴۶
16
16
مهدی
مسی رو بفرستین یک تیم دیگه ببینین چیکار میکنه ؟ رونالدو هر چی میزد دروازه بان ها هرجوری بود نمیذاشتن اون گل بزنه ولی جلو بقیه سوتی میدادن مودریچ هم بهترین بازیکن شد و مسی جزو 3 تا هم نبود ...
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۸:۴۸
19
11
امیرحسین پرسپولیسی
3 بازی در یوونتوس بدون هیچ عملکردی، این موضوع رو ثابت میکنه. و همچنین 4 گل کریم بنزما و گل های بیل در رئال هم دوباره همین موضوع رو ثابت میکنه
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۶:۱۸
7
17
امیرحسین
به نظر من اگه رونالدو در رئال می مونست خیلی بهتر بود چون تقابل بین مسی و رونالدو همیشه ارزش دیدن و داره اما با رفتنش به یوونتوس کمی از هیجان فوتبال اروپا کم کرد چون تیم یوونتوس واقعا تیم کاملیه و نیازی به رونالدو نداشت الآن با رفتنش شاید امسال این تقابل به حداقل برسه
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۰:۲۵
پاسخ
10
59
حامد مسی عشق آرژانتین
چه قبول کنیم و چه قبول نکنیم مسی یک استعداد ناب هست که با تلاشش اون رو شکوفا کرده، و واقعا هیچ فوتبالیستی رو نمی‌شه باهاش مقایسه کرد، فوتبال حتی اگه فقط گلزدن هم باشه باز مسی از بقیه جلوتره، هرچند که فوتبال به هیچ وجه فقط گل زدن نیست، گذشت، اخلاق، خلاقیت، هنر بازی و بازی خوانی، قدرت حمل توپ، قدرت عبور از مدافعان، همکاری تیمی، تکنیک و تاکتیک، دقت بالا، پاسکاری هوشمندانه، خلق موقعیت، هوشیاری و کلی فاکتور دیگه در مجموع می‌شه فوتبال و انصافاً بجز هد زنی که بدلیل قد کوتاه لئو هست، در خیلی از موارد هیچ کس بهش نزدیک هم نیست. حالا جدا از کوری‌خوندن کاش از حضورش لذت ببریم. درسته که رونالدو هم فوتبالیست بزرگی هست ولی جدا از سطح فوتبالی پایینترش، خصایص اخلاقیش باعث شده خیلی‌ها ازش تنفر داشته باشن و این موضوع اصلا خوب نیست
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۴۰:۰۷
پاسخ
79
93
حامد مسی عشق آرژانتین
در پاسخ به امین: کاش بجای توهین توضیح می‌دادی، ادبم خوب چیزیه
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۰:۵۹
6
7
امین
خیلی با این طرز تفکرت برات متاسفم
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۲:۰۶
15
15
مسی اسطوره پنالدو
آفرین درست میگی.فرق بین مسی و رونالدو.فرق یه نقاش هنرمنده با یه نقاس خوب.مسی هنر و ظرافت و خلاقیت و نبوغ داره.به عنوان مثال اگه یه توپ تو محوطه بیاد زیر پای رونالدو با تمام قدرت میزنه سمت دروازه ولی مسی با یه بغل پای آروم ،تو یه زاویه خاص با ظرافت کامل میزنه تو گل. بعد تو تاریخ کدوم بازیکن سر ۱۵ تا گل توپ طلا برده که میگن رونالدو باید ببره.اصلا مگه ۱۵ تا گل توپ طلا داره. مسی،رونالدینیو،ریوالدو.کاناوارو.زیدان.فیگو.ندود.رونالدو اورجینال مگه صرفا بخاطر گل توپ طلا بردن.همیشه معیار آقایی کردن ،میدون داری،پاس گل،گل،دریبل..هنرنمایی.ظرافت و خلاقیت بوده.ولی رونالدو پرتغالی فقط راه بره تو اروپا بهش جایزه میدن.ولی در کل مسی تکرار نمیشه ادمین لایک داری
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۹:۲۷
8
23
ناصر
بی شک ماندگارترین رقابت بین این دو را شاهد بودیم... واقعا چقدر کری میخوندیم با مسی و رونالدو
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۳:۰۹
پاسخ
1
113
واقعا حیف شد
این دو عجوبه رقابتشون لالیگارو خیلی جذاب کرد.هر دو عالین یکی تکنیکی با دریبلینگ بالا یکی استاد گلزدن با سر پا ب هر نحوی گلزدن
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۸:۰۲
پاسخ
4
119
امیرحسین پرسپولیسی
اعجوبه
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۲:۲۰
0
19
Hattrick
اون که میگی تکنیکی و دیریبلینگ بالا یعنی مسی ... اون که هیچ .. میگی اون یکی استاد گلزنی ... می خوام بپرسم اونی که دیریبلینگ و پاس بالا داره گل نمی زنه ؟ مسی که خیلی از رکوردای گلزنی و توپهای طلا دستشه ... داداش مسی هم پاس میده هم گل می زنه هم دیریبل می کنه ... رونالدو فقط گل می زنه ... بهترین بازیکن کسیه که همه کاری بکنه ... نه فقط گل بزنه ... اسمش روشه ... بهترین بازیکن نه بهترین گلزن ...
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۹:۵۰
50
60