رونمایی از برنامه 11 بندی اینفانتینو برای اداره فیفا/ خون تازه در رگ فوتبال جهان

رونمایی از برنامه 11 بندی اینفانتینو برای اداره فیفا/ خون تازه در رگ فوتبال جهان

7845
20:16
24 بهمن 1394
البته سالن اجتماعات ویمبلی همان جایی است که طی یک سال گذشته لوئیس فیگو و شاهزاده بن حسین اردنی هم برنامه هایی در همین سالن برگزار کردند که البته برای آنها خوش یمن نبود.

وب سایت رسمی برنامه نود-سالن اجتماعات ویمبلی لندن، محل برگزاری نشست خبری جیانی اینفانتینو بود که قصد داشت طی این نشست برنامه های آتی خود در صورت پیروزی در انتخابات هفتم اسفند را تشریح کند.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، البته سالن اجتماعات ویمبلی همان جایی است که طی یک سال گذشته لوئیس فیگو و شاهزاده بن حسین اردنی هم برنامه هایی در همین سالن برگزار کردند که البته برای آنها خوش یمن نبود.

دبیر کل 45 ساله یوفا طی این همایش نه تنها باید برنامه های خاصی ارائه دهد تا نظر مساعد بیش از نیمی از فدراسیون های عضو فیفا را جلب کند، بلکه باید به نگرانی های بسیاری از آنها هم توجه کند. یکی از نگرانی های عمده بسیاری از فدراسیون های غیراروپائی اینست که فوتبال اروپا طی این سالها به واسطه حضور بلاتر، و البته روابط پنهانی و پشت پرده او با میشل پلاتینی، به حاکم مطلق فوتبال جهان تبدیل شده است.

در طی چند هفته اخیر، اینفانتینو تلاش های بسیاری کرده تا به همه اطمینان دهد اصلاحات اساسی از بالاترین تا پائین ترین سطح فیفا را جزء برنامه های اصلی خود قرار داده و اجرای چنین برنامه ای مستلزم حاکمیت سالم و شفاف بر بزرگترین نهاد ورزشی دنیاست. طی این همایش انتخاباتی، چهره های برجسته جهان فوتبال نظیر خوزه مورینیو، فابیو کاپلو، لوئیس فیگو، روبرتو کارلوس حمایت خود را از اینفانتینو اعلام کردند. علیرغم حمایت برخی از چهره های سرشناس فوتبالی از مرد سوئیسی، اما وی نمی تواند چندان روی رأی اعضاء یوفا حساب کند و از اینرو به تمرکز بسیاری روی جذب آراء کشورهای آمریکایی داشته است. اما سه نکته اساسی در خلال برگزاری این نشست، اعلام صریح اینفانتینو برای انتخاب دبیر کل غیر اروپایی برای فیفا، اعلام برنامه 11 بندی در صورت پیروزی در انتخابات فیفا، و زمان 15 دقیقه ای سخنرانی وی قبل از شروع مراسم رأس گیری بود.

اینفانتینو به خوبی آگاه است که وعده ها و برنامه های اعلام شده از سوی او با انتقادات شدید رقیب بحرینی یعنی شیخ سلمان روبرو شده که جدی ترین رقیب وی به حساب می آید. قطعاً چند روز آینده تا شروع انتخابات برای اینفانتینو بسیار سرنوشت ساز خواهد بود.

اینفانتینو در این مراسم گفت: می خواهیم فیفا برای همه جهان باشد، و همه بتوانند در امور اجرائی و حاکمیتی آن نقش داشته باشند. به صراحت اعلام می کنم در صورتی که در انتخابات پیروز باشم، دبیر کل آینده فیفا حتماً غیراروپائی خواهد بود. پس چرا این فرد آفریقائی نباشد. مدیران توانمند بسیاری در قاره سیاه وجود دارندکه می توان از وجود آنها در فیفا بهره برد. هشام العمرانی، دبیر کل فعلی کنفدراسیون آفریقا، یکی از کاندیداهای احتمالی دبیر کلی فیفاست زیرا نمی توان از فرد شاخصی از قاره آمریکا نام برد که مورد اعتماد اهالی فوتبال باشد. کانون توجه اصلی در برنامه های ارائه شده از سوی اینفانتینو اینست که بار دیگر فوتبال مسئله اصلی فیفا باشد.

این حقوقدان سوئیسی در ادامه صحبتهایش گفت: مدتها بود که تمام حرف و حدیث های پیرامون فیفا بحث رسوائی، فساد مالی و پولشویی بود نه حرف فوتبال و ورزش. فکر می کنم با این برنامه ها بتوان بار دیگر فوتبال را به جایگاه اصلی خودش بازگرداند. بی وقفه تلاش خواهم کرد تا بار دیگر فضای اعتماد را به فوتبال جهان بازگردانده و هیئت حاکمیت و اجرائی فیفا متشکل از بهترین و مطمئن ترین و شایسته ترین افراد باشد. فیفا اکنون جایگاه شایسته و در خوری ندارد و تلاش می کنیم تا فیفا را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم.

اینفانتینوی سوئیسی در پاسخ به انتقادات شیخ سلمان بحرینی مبنی بر وعده های توسعه فوتبال و توزیع درآمدی بین تمامی کنفدراسیون های عضو، چنین گفت: وقتی درآمد 5 میلیارد دلاری در فیفا وجود دارد، پس هیچ اشکالی نمی بینم که 2/1 میلیارد دلار هم بین تمامی کنفدراسیونها توزیع شود.

برنامه 11 بندی اینفانتینو شامل موارد ذیل هستند:

 1. اجرای اصلاحات در سطح حاکمیت فیفا
 2. انتصاب دبیر کل غیراروپایی
 3. برگزاری نشست هم اندیشی با اعضاء فیفا در پائیز 2016
 4. برگزاری جلسات مشاوره ای جهت بازگرداندن فضای اعتماد به فیفا
 5. تدوین قوانین جدید به منظور توسعه فیفا
 6. تمرکز بیشتر بر پروژه های ملی و منطقه ای جهت ارتقاء و توسعه فوتبال در سرتاسر جهان
 7. اقدام جدی جهت انتخاب میزبان شایسته برای جام جهانی 2026
 8. تدوین و اجرای برنامه های مشارکتی جدید جهت افزایش سطح همکاری در تمامی سطوح فیفا
 9. معرفی اصلاحات بنیادین برای سیستم نقل و انتقالات فوتبال
 10. تشکیل تیم ستارگان فیفا جهت ارتقاء برنامه های اجتماعی فوتبال و افزایش تأثیرگذاری در سطح جامعه
 11. برگزاری کنگره فیفا در تاریخ 26 فوریه

گزارش از احمد تقی زاده

نظرات کاربران
پرسپولیس سروره
اقای شادابیان به هر کی که دلت میخواد رای بده به شیخ سلمان رای نده شانس در خونه فوتبال ما رو زده البته اگه کی روش نره
۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۰۳:۳۶
پاسخ
4
41
مهدی.سرخترین.6
بودن کیروش توی ایران و بودن ایران در رده اول تیمهای آسیایی در رنکینگ فیفا و صعود چشمگیر فوتبال و فوتسال بانوان و صعود فوتبال ساحلیه ایران از سطح تیمهای درجه سه آسیا به سطح تیمهای درجه اول جهان و ....... به خاطر کفاشیانه.اگه شما دوستان دست از انتقادهای بی پایه و اساس بردارید ، هم کفاشیان میمونه و هم کیروش میمونه.
۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۶:۰۱
12
5