سابقه تقابل ایران برابر غولهای فوتبال جهان / نوبت پیروزی

سابقه تقابل ایران برابر غولهای فوتبال جهان / نوبت پیروزی

18987
08:00
29 خرداد 1397
ایران در مصاف با تیمهای مطرح دنیا همیشه نمایشی آبرومندی داشته و بعضا حتی شگفتی ساز نیز شده است. در بازی با اسپانیا با توجه به سوابق قبلی تیم ملی، می توان به کسب نتیجه درخشان خوش بین بود.

وبسایت رسمی برنامه نود - ایران در مصاف با تیمهای مطرح دنیا همیشه نمایشی آبرومندی داشته و بعضا حتی شگفتی ساز نیز شده است. در بازی با اسپانیا با توجه به سوابق قبلی تیم ملی، می توان به کسب نتیجه درخشان خوش بین بود.

به گزارش وب سایت نود، هر چند که ایران در سالیان اخیر از برگزاری بازی تدارکاتی با تیمهای صاحب عنوان دنیا محروم بوده ولی سابقه رویارویی ایران با این تیمها چندان کم نیست  به بهانه بازی ایران با اسپانیا که یکی از موفق ترین تیمهای فوتبال اروپا و جهان است سابقه تقابل ایران با بزرگان فوتبال جهان بررسی شده است

المپیک 1972 : ایران 1- برزیل 0

اولین تقابل ایران با تیمهای مطرح جهان در المپیک 1972 اتفاق افتاد و ایران توانست بزرگترین موفقیت خود را برابر بزرگان دنیا رقم بزند. ایران در مصاف با برزیلی که 3 دوره قهرمان جام جهانی شده بود قرار گرفت و توانست با گل دقیقه 63 مجید حلوایی، این حریف نامدار را پیش رو بردارد. هر چند که برزیل از تمام بازیکنان بزرگ خود در این بازی استفاده نکرده بود ولی این بازی یک پیروزی بزرگ در تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود.

بازی تدارکاتی 1976: ایران2-برزیل 2

ایران و برزیل در یک بازی تداکارتی در سال 1355 در شیراز با هم روبه رو شدند که این بازی با تساوی 2-2 به پایان رسید.البته هر دو تیم در این بازی از بازیکنان اصلی خود استفاده نکردند و این بازی در زمره دیدارهای رسمی فیفا قرار نگرفته است. در این بازی کارلوس، ادینهو و جونیور در ترکیب برزیل حضور داشتند که در جامهای جهانی 78، 82 و 86 از جمله مهره های مطرح طلایی پوشان بودند.

بازی تدارکاتی 1977: ایران1-آرژانتین 1 (1-4)

با صعود ایران به جام جهانی 1978 ، تدارک ویژه ای برای این تیم در نظر گرفته شد از جمله مسابقاتی که به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس باشگاه رئال مادرید در سانتیگوبرنابئو برگزار شد. ایران در یکی از این بازیها به مصاف آرژانتین رفت و برابر این تیم در وقت قانونی به تساوی 1-1 دست یافت. تک گل ایران را در این بازی محمد صادقی به ثمر رساند. در ضربات پنالتی آرژانتین 4 بر یک ایران را شکست داد.حریف ایران یک سال بعد توانست قهرمان جام جهانی شود.

بازی دوستانه 1978: ایران1- فرانسه 2

در یکی دیگر از بازیهای تدارکاتی جهت آماده سازی در جام جهانی 1978 ، ایران در اسپانیا مقابل فرانسه قرار گرفت و در یک بازی نزدیک و پایاپای 2 بریک شکست خورد.

جام جهانی 1978: ایران0- هلند 3

ایران در اولین بازی خود در تاریخ جام جهانی، به مصاف هلند فینالیست دوره قبل مسابقات رفت.این بازی ضعیفترین نمایش ایران برابر بزرگان فوتبال دنیا بود و ایران با 3 گل از حریف خود شکست خورد. هلند در پایان مسابقات به عنوان نیاب قهرمانی رسید.

جام جهانی 1998: ایران0-آلمان 2

در مصاف ایران با بزرگان جهان فوتبال جهان وقفه ای 20 ساله ایجاد شد. ایران در دومین حضور خود در جام جهانی و در آخرین بازی مرحله گروهی به مصاف آلمان رفت. ایران پس از پیروزی تاریخی مقابل آمریکا برای صعود به مرحله گروهی احتیاج به پیروزی برابر آلمانی داشت که پس از قهرمانی اروپا پا به این مسابقات گذاشته بود. ایران تا دقیقه 50 برابر حریف نامدار خود مقاومت کرد ولی نهایتا در مدت کمتر از 7 دقیقه دو بار مغلوب اولیور بیرهوف و یورگن کلینزمن شد و بازی را با نتیجه 2 بر صفر واگذار کرد.

بازی تدارکاتی 2004: ایران 0 - آلمان 2

ایران و آلمان یک مرتبه دیگر این بار در چارچوب یک بازی تدارکاتی خیریه به منظور کمک به زلزله زدگان بم با هم روبه رو شدند. هر چند که در این دیدار هم آلمان به پیروزی 2 بر صفر رسید ولی بارهای بار مغلوب هنرنمایی بازیکنان ایران و در راس همه علی کریمی شد که با حرکات تکنیکی خود مدافعان آلمانی را محسور تکنیک خود کرد.

جام جهانی 2006:ایران0-پرتغال2

ایران در دومین بازی مرحله گروهی در جام جهانی 2006 به مصاف پرتغال رفت. پرتغال دو سال از قبل از این بازیها، نایب قهرمان جام ملتهای اروپا شده بود و در ترکیب این تیم کریس رونالدوی جوان، لوییس فیگوی با تجربه و دکوی در اوج بازی می کرد. ایران تا دقیقه 63 برابر این تیم مقاومت جانانه ای داشت ولی سرانجام با شلیک مهارنشدنی دکو و پنالتی کریس رونالدو با نتیجه 2 بر صفر شکست خورد.پرتغال در آن دوره تا نیمه نهایی جام جهانی صعود کرد.

بازی تدارکاتی 2010: ایران 0- برزیل 3

در زمان مربیگری افشین قطبی بازی تدارکاتی با برزیل در امارات برگزار شد. در این بازی کریم باقری چهره درخشان فوتبال ایران از بازیهای ملی خداحافظی کرد.گلهای برزیل در این  مسابقه را دنی آلوز، پاتو و نیمار به ثمر رساندند.

جام جهانی 2014: ایران0- آرژانتین 1

این بازی یکی از به یادماندنی ترین بازیهای تاریخ ملی ایران به شمار می آید. آرژانتین با لشکری از بهترین ستارگان دنیا نظیر هیگواین، آگئرو، دی ماریا و در راس آنها لئونل مسی پا به این مسابقات گذاشت. ایران در این بازی پس از یک نیمه تحمل فشار حریف در نیمه دوم توانست چندین بار تا آستانه باز کردن دروازه حریف پیش رود. حتی اشکان دژاگه نیز با خطای پنالتی متوقف شد که مازیچ اعتقادی به خطا نداشت و نهایتا در وقت های تلف شده شلیک تماشایی مسی پایانی بر رویاپردازی ایران و آرژانتین با این به پیروزی یک بر صفر رسید و در پایان بازیها عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد.

با مرور بازیهای گذشته تیم ملی در برابر قدرتهای طراز اول دنیا، ایران هیچ وقت حریف دست و پا بسته ای نبوده و در جامی که تاکنون با شگفتی های زیادی همراه بوده می توان به کسب نتیجه امیدوار بود. تیم ملی نوجوانان در جام جهانی سال گذشته با در هم شکست آلمان با 4 گل ، شگفتی بزرگی را رقم زد و تیم ملی بزرگسالان در جام جهانی می تواند ادامه دهنده این راه باشد.

 60610

  

نظرات کاربران
mehran
همانطور که پیش بینی اولم درست بود اینم میگم اسپانیا 2- ایران 0 ایران 1- 1 پرتغال
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۶:۴۴
پاسخ
3
1
مرتضی
جام جهانی 78 چه بازیهای تدارکاتی خوبی انجام دادن
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۵:۴۳
پاسخ
1
4
جاوید ایران
با آرزوی شکست دادن اسپانیا و یک جشن زیبای دیگه
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۹:۴۹
پاسخ
0
5
فرهاد
ما میتونیم پرتغال رو ببریم حتی اگه به اسپانیا هم ببازیم با ۶امتیاز صعود میکنیم ولی به امید پیروزی بر اسپانیا
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱:۲۲
پاسخ
3
63
سعید
ایمان دارم فرداتیم ایران با دوگل اسپانیا راشکست خواهد دادوبه عنوان تیم اول گروه به دوربعدصعودخواهدکرد
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۷:۵۸
پاسخ
13
55
Amir
بنظرت فینال با کی بازی میکنیم ؟
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۷:۱۱
0
1
احمد نورایی
ان‌شالله هیچ چیز دور از دسترس نیست آرزوی موفقیت برای یوزهای ایرانی
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۴:۵۳
پاسخ
4
104
Alex del
ایران حتما میتونه نتیجه بگیره مقابل اسپانیا وپرتغال فوتبال امروزخیلی نزدیک شده بازیکنای ایران اگر به لحاظ روانی آماده باشن حتما میتونن خوب ظاهرشن به لحاظ قدرت بدنی هم ایران جیزی کم ازاسپانیانداره به نظرمن ایران اسپانیارو راحت ترمیتونه مهارکنه تا پرتغال امیدوارم بتونیم نتایج قابل قبولی بگیریم باسپاس
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۳:۱۸
پاسخ
7
108
مهرداد
0 - 0 مساوی میگیریم از اسپانیا، شک نکن
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۳:۲۹
پاسخ
17
124
M75A
و بالاخره ایران 0 اسپانیا 3 ایران 0 پرتغال 3 ادمین لطفا تایید
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶:۲۰
پاسخ
184
28
مبین
پیش بینی اولت کاملا درسته ولی پرتغال انصافا غیر از رونالدو هیچ کسو نداره از همین جا شرط میبندم ایران با پرتغال مساوی می کنه و پرتغالم با مراکش پس اسپانیا با ۷ امتیاز و ایران با ۴ امتیاز به عنوان تیم اول و دوم و پرتغال با ۳ امتیاز و مراکش با یک امتیاز حذف میشن
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۲:۳۵
9
36