سازمان لیگ و معضلی به نام پاتوسی/ گر حکم شود که مست گیرند...

سازمان لیگ و معضلی به نام پاتوسی/ گر حکم شود که مست گیرند...

38579
12:49
21 بهمن 1397
مجوز بازی آیاندا پاتوسی، بازیکن جدید استقلال به یکی از سوژه‌های مهم این روزهای فوتبال ایران تبدیل شده است.

به گزارش سایت نود، استقلال در آخرین روزهای مهلت نقل و انتقالات زمستانی سه خرید خارجی داشت؛ اسماعیل گونسالوس، آیاندا پاتوسی و گادوین منشا.
جذب پاتوسی اما به همین سادگی نبود، ساعاتی بعد خبر رسید که این بازیکن 26 ساله اهل آفریقای جنوبی با قوانین جذب بازیکن خارجی لیگ برتر ایران همخوانی ندارد.
طبق دستورالعمل نقل و انتقالات لیگ برتر که در ابتدای فصل گذشته از سوی سازمان لیگ برتر به 16 باشگاه لیگ برتری ابلاغ شد، جذب بازیکن خارجی باید طبق شرایط خاصی باشد؛
بازیکنی که برای اولین بار وارد لیگ ایران می شود باید در دو سال گذشته برای تیم ملی کشورش بازی کرده باشد، یا در سطح اول فوتبال قاره‌ای به میدان رفته باشد و یا اینکه 10 بازی در دو سطح اول فوتبال اروپا و یا آمریکای جنوبی انجام داده باشد. (قانون جذب بازیکن خارجی در زیر آورده شده است)

قوانینی عجیب و غریب که با آن باشگاه‌ها مجاز به جذب یک بازیکن از سطح دوم لیگ بولیوی یا لهستان خواهند بود ولی نمیتوانند زلاتان ابراهیموویچ را بگیرند.
این قوانین بازیکن شاغل در لیگ دسته دوم رومانی را با کیفیت‌تر از زلاتان ارزیابی می‌کند.
پاتوسی حالا طبق این قوانین نمی‌تواند در لیگ ایران بازی کند، او در دو سال گذشته نه در تیم ملی آفریقای جنوبی بازی کرده و نه در جام باشگاهی آفریقا. این بازیکن در لیگ آفریقای جنوبی عضو بوده که طبیعتا یک لیگ اروپایی یا آمریکای جنوبی به شمار نمی‌رود.
سازمان لیگ اعلام کرده درباره این بازیکن اعلام نظر خواهد کرد؛ اعلام نظری که در هر صورت برای سازمان لیگ بحران ایجاد خواهد کرد.
سازمان لیگ اگر مجوز پاتوسی را صادر کند به بی اعتنایی به قانون متهم می‌شود و باید پاسخگوی اعتراض‌ها باشد.
در حالت دوم اگر سازمان لیگ با مراجعه به قوانینش از صدور کارت بازی برای این بازیکن جلوگیری کند با اعتراض باشگاه استقلال روبرو خواهد شد.
جدا از اینکه این دستورالعمل چندان منطقی و فوتبالی به نظر نمی رسد استقلال می‌تواند به یک موضوع بزرگتر اعتراض کند اینکه چرا برای بازیکنان مشابه مجوز بازی صادر شده است؟
کی‌روش استنلی(ذوب‌آهن)، کنت ایکه‌چوکو( پیکان) و وینیسیوس لوپز(فولاد) سه بازیکنی‌اند که در این روزها درباره آنها در رسانه ها بحث شده، این سه با توجه به قوانین فوتبال ایران نباید در لیگ بازی می‌کردند.
گفته می‌شود با بررسی دقیق سایر بازیکنان خارجی این دو فصل شاید یکی، دو بازیکن دیگر هم به این پرونده اضافه شوند.
سازمان لیگ اگر از بازی پاتوسی ممانعت کند باید به سراغ باشگاه های دیگر هم که در این دو سال تخلف کردند هم برود و با یک بحران جدی روبرو خواهد شد.
به هرحال یک قانون نه چندان پخته یک معضل جدی برای سازمان لیگ ایجاد کرده است. 
 

نظرات کاربران
Majid تاجی
قوانین مسخره.. کی این قوانین را پیشنهاد کرده؟
۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۹:۳۹
پاسخ
18
54
آبی آبی
مثلا ژاوی نمیتونه توی ایران بازی کنه چون در دو سال گذشته در سطح اول اروپا بازی نکرده!!! جمع کنین این بساطو!!
۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۴:۵۶
پاسخ
15
67
آرسن لوپن
قوانین من در آوردی سر تا سر این قانون پارادوکس و مضحکه آقا دوست دارم برم بازیکن از دسته 3 هند بگیرم به عنوان آشپز تو تیم کار کنه دوست داشت بازی هم کنه تیم خودم ضرر میکنه به شما ربطی داره فدراسیون سوگولی! نمیدونم این دو تا توپول های فصل پیش سوگولی اصلا فوتبال تو عمرشون بازی کرده بودند که بخواهیم کنکاش کنیم تو تیم ملی و ... بازی کرده باشند طبق این قوانین کی روش استنلی نباید بازیکن با کیفیتی باشد ولی نمیدونم چرا الان صدر گلزن های لیگ برتر رو تصاحب کرده.
۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۱:۵۷
پاسخ
14
42
استقلال
پاتوسی بازیکن خوبیه ایستگاهی هاش مخصوص بیرانونده . بعدش استنلی کیروش هم شرایطشو نداره ولی الان آقای گل ایرانه . من میگم بزارید بیاد استقلال . گروه ما خیلی سخته و باید بتونیم بیاییم بالا . شفر حتما یه چیزی توی پاتوسی دیده دیگه که خریدتش . آفریقایی ها قدرت بدنی بالای دارند به درد می خوره
۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۷:۱۳
پاسخ
21
44
گروهان سرخ
یعنی گلر پیروزی توی تیم ملی کشورش یا سطح اول اروپا بازی کرده؟
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۷:۲۵
پاسخ
44
139
یاشار
در قانون گفته شده ۲ فصل گذشته، نه ۲ سال .... پاتوسی در دو فصل پیش هم در اروپا بازی کرده هم بازی ملی داشته
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۶:۱۹
پاسخ
36
104
سرخک
این قانون میگه امثال پاتوسی که درتیم‌ملی کشورشون بازی نکروند بی کیفیتند ولی ویچها و کرواتها کیفیت دارند چون اروپاییند؟
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۵:۲۹
پاسخ
40
132
Mahdi64
جای تعجب داره اگه قانونه چرابه این چندتابازیکن اجازه بازی دادن متاسفم واسه این سازمان لیگ
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۳:۵۲
پاسخ
14
106
زانیار
پاتوسی در هر شرایطی نمیتونه بازی کنه . حق عوض کردن قانون هم ندارن
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۰:۳۰
پاسخ
149
38
گروهان سرخ
شما اول برو ببین چه بازیکنانی طبق این قانون نباید بازی می کردند ولی بازی کردند...یکیشون رادو گلرخودتون....
۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۱:۴۴
12
39
Ali
من پرسپولیسم ولی واقعا چرا باید در حالیکه حداقل ۳ بازیکن به زعم نویسنده خبر با همین شرایط پذیرفته شده اند، این یکی باید رد بشود؟ البته باور کنید این ها عمدی نیست. اینها متاسفانه از عدم احاطه مسولین فدارسیون و لیگ و ...است که حتی نمیتوانند قانون مصوب خودشان را هم اجرا کنند. یعنی یک فیلتر نظارتی حقوقی قوی وجود ندارد تا در هر مرحله وضعیت را تطبیق بدهد با قانون . نتیجه این میشود که سه مورد عبور میکند و برگ سبز میگیرد، این یکی را یک نفر مسوول توجه میکند و تطبیق میدهد و فیلتر میشود. حالا همین را تسری بدهید به وضع قراردادهای خارجی ما با سرمربیان و بازیکنان به چه شکلی است.
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۴:۳۳
پاسخ
7
115
ح
بازم واسشون درست میکنن همینطور ک قبلا درست کردن ... قانون فقط واسه تیم های دیگ هست نه ششتقلال
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۹:۱۳
پاسخ
115
40
من بی پرسپولیس زیستن نتوانم
کاملا اشکاره که کی جعل میکنه ! سپاهان و استقلال بدونه پشتیبانی های ، بچه بالا ، ته تهش میتونن سهمیه آسیا رو بگیرند ، پرسپولیسی که یکساله بازیکن نگرفته و تو همه پستها نیاز به بازیکن داره ولی نمیتونه تیمش رو خوب ببنده ، ولی استقلال و سپاهان که تو فصل گذشته هر کی رو می خواستن گرفتند ، تو نیم فصل هم از پرسپولیس بیشتر بازیکن گرفتند و نزدیک به دو برابر پرسپولیس هزینه کردن ! همین بازی فولاد نشون داد پرسپولیس در دفاع کمبود بازیکن داره ولی پول پرسپولیس رو میدن به بقیه و پرسپولیس نمیتونه بازیکن بگیره !،،،، هر کاری میخواهید بکنید ولی بازم ما قهرمان خواهیم شد
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۹:۴۳
پاسخ
112
28
Majid تاجی
باختتونو تبریک میگم.
۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۰:۳۵
8
33
اس اس
قوانین ایران من درآوردی است بقول علی دایی کجای دنیا یه همچین قانونی است اگر مدیران خوبی برای باشگاه ها داشتیم هیچ وقت نیاز به این قوانین نبود مااصلا دلمون میخواد ازبازیکن ضعیف استفاده کنیم به سازمان لیگ چه؟بعدشم آیا با آمدن این قانون خارجی بی کیفیت دیگه نداریم اتفاقا بیشترخارجی های بی کیفیت ازاروپا میان مثل بلژیک واوکراین
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۸:۳۵
پاسخ
7
73
Hamed
چرا قوانین فقط به استقلال که میرسه اجرا میشه؟ این همه باشگاه بازیکن غیرقانونی گرفتن، براشون همون بازیکنها کلی گل زدن. سازمان لیگ فقط برای استقلال یادش میافته قانون هست؟
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۴:۱۸
پاسخ
13
85
روزبه
خب خداروشکر داره نتیجه میده بهم ریختگی و آشوب و عدم تمرکز برای ضربه زدن به استقلال تیم سوگولی هر چی قانون بود تو این چند سال برای استقلال اجرا شد و بزرگترین ضربه هارو خورد محروم شدن قاعدی و مجید حسینی و نورافکن بازی سوپرجام اینم از پاتوسی بزرگترین خلاف تو کل تاریخ فوتبال ایران پارسال اتفاق افتاد که همه بهش بی تفاوت بودن قهرمانی با بازیکن یه تیم دیگه
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۱:۰۳
پاسخ
14
75