سرنوشت عجیب گزینه‌های پرسپولیس / یکی از یکی بدتر!

سرنوشت عجیب گزینه‌های پرسپولیس / یکی از یکی بدتر!

23553
03:24
10 آذر 1398
پرسپولیس با گابریل کالدرون چهار بار در 11 بازی ابتدایی فصل باخته و حالا تنها رکورد باقی مانده‌اش از دوران برانکو یعنی بالاتر بودن از استقلال را هم از دست داده است.

به گزارش وبسایت نود، پرسپولیس در ادوار لیگ برتر چندین سرمربی خارجی داشته که به جز یکی همگی ناموفق بوده‌اند.

از وینکو بگوویچ گرفته تا راینر زوبل، مصطفی دنیزلی، زلاتکو کرانچار و مانوئل ژوزه همه با ناکامی سرخپوشان را ترک کردند، در این میان یک استثنا به نام برانکو هم وجود داشت که باشکوه‌ترین دوران باشگاه را رقم زد.

گابریل کالدرون آخرین خارجی است که هدایت پرسپولیس را به عهده گرفته و روزهای سختی را با سرخپوشان تجربه می‌کند. کالدرون پیش از اینکه در ابتدای فصل جاری سکاندار پرسپولیس شود، یک بار دیگر در ابتدای لیگ دوازدهم هم گزینه سرمربی‌گری این تیم بود.

پس از جدایی ناگهانی مصطفی دنیزلی، رویانیان مدیرعامل وقت پرسپولیس نام چند مربی خارجی را به عنوان گزینه‌های هدایت این تیم اعلام کرد که کالدرون در کنار مانوئل ژوزه پرتغالی و برونو متسو این گزینه‌ها را تشکیل می‌دادند.

شاید مربیان معرفی شده از سوی رویانیان که دوتایشان در نهایت به نیمکت پرسپولیس رسیدند، روی کاغذ کارنامه بدی نداشتند اما سرنوشت طوری رقم خورد که هیچ کدام عاقبت به خیر نشدند.

یکی با حضور در پرسپولیس دوران مربیگری‌اش تمام شد، دیگری مبتلا به سرطان شد و از دنیا رفت، سومی هم پرسپولیس شکست ناپذیر فصول قبل را تبدیل به تیم همیشه بازنده کرده؛ تیمی که نزدیک به 40 درصد بازیهای این فصلش را باخته است.

سرنوشت مانوئل ژوزه را به خاطر دردسرهایی که برای وصول طلبش از پرسپولیس داشت خیلی‌ها هنوز به یاد دارند. مربی که تنها نیم فصل در پرسپولیس بود و با بزرگان تیم از جمله علی کریمی به مشکل خورد و در نهایت از سمت خود اخراج شد.

ژوزه 17 بازی هدایت پرسپولیس را به عهده داشت و با 5 برد، 6 مساوی و 6 باخت و میانگین 1.2 امتیاز جای خود را به یحیی گل محمدی داد. او که پس از جدایی از پرسپولیس دیگر به مربی‌گری برنگشت 5 سال بعد توانست یک میلیون و 300 هزار یورو طلبش را از سرخپوشان بگیرد. طعنه آمیز اینکه ژوزه در ابتدای آمدن به پرسپولیس با کنایه نسبت به رتبه فصل قبل تیم گفته بود قطعا دوازدهم نمی‌شود اما دقیقا در همین رتبه پرسپولیس را ترک کرد.

برونو متسو فرانسوی دیگر گزینه خارجی برای سرمربی‌گری پرسپولیس پس از دنیزلی بود. متسو که به دلایل مختلف از جمله مخالفت عمومی و عدم توافق مالی به پرسپولیس نیامد پس از آن جایگزین مارادونا در الوصل امارات شد، اما تنها یک ماه بعد مبتلا به سرطان شد و از سمت خود کناره‌گیری کرد و کمتر از یک سال بعد از دنیا رفت.

گابریل کالدرون سومین گزینه پرسپولیس بود که در ابتدای لیگ دوازدهم تا آستانه هدایت این تیم پیش رفت و حتی علی پروین او را به عنوان سرمربی جدید پرسپولیس معرفی کرد اما این انتخاب در نهایت قطعی نشد. کالدرون پس از آن هدایت  تیم ملی بحرین، رئال بتیس و چند تیم عربی را به عهده گرفت‌، نزدیک به دو سال بیکار بود و در نهایت با 7 سال تاخیر به پرسپولیس آمد تا جانشین برانکو پس از سه قهرمانی متوالی شود.

کالدرون تا امروز 11 بازی در لیگ پرسپولیس را هدایت کرده که 6 برد، یک مساوی و 4 باخت را به ثبت رسانده است. این مربی با ناکامی برابر اکثر مدعیان قهرمانی هواداران تیمش را بی‌انگیزه کرده تا جایی که با شکست مقابل نفت مسجدسلیمان برای اولین بار شعار «حیا کن رها کن» را در ورزشگاه آزادی شنید. با این شرایط ادامه کار برای مربی آرژانتینی سخت‌تر از همیشه شده و باید منتظر ماند و دید می‌تواند تیمش را از این بحران خارج کند یا مانند اکثر خارجی‌ها با کسب نتایج ضعیف از سمتش برکنار می‌شود.

نظرات کاربران
محمدرضا
جدا از نحوه بازی تیم که قابل قبول نیست ، اگه یکم منصف باشیم باید حق داد به کالدرون ، دیر به تیم اضافه شده ، بازی تدارکاتی نداشته ، نصف خرید های تیم بدون هماهنگی با ایشون بوده ، اول فصل سید جلال و کمال رو از دست داد که کلا سیستم تیم عوض میشه با نبودکمال ، فشار ها و سنگ اندازی های وزارت و سازمان و کمیته داوران هم در نظر بگیرین ، ادمین جان شیر کن خواهشا
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳:۲۱
پاسخ
64
97
مهدی پرسپولیسی
با این اوضاع سهمیه گرفتن هم به خطر افتاده چه برسه به قهرمانی وحتی صعود از گروهمون تو آسیا هم سخته
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲:۱۳
پاسخ
21
77
TT فراتر از باشگاه ✔
کالدرون یه دروازه دنیای جدیدی رو واسه بیروزیا باز کرد خخخ
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸:۳۶
پاسخ
116
52
کوهمره.جروق
عرب زد پرسپولیس را نابود کرد و رفت.آقا قعطی اومده بود رفت کالدرون انتخاب کرد
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱:۴۹
پاسخ
33
141
دانیال
بیچاره عرب تو کل دوران مدیریتش فقط نتونست برانکو رو نگه داره ولی رفت و بیچاره استقلال، که فتحی هر سال مهره های کلیدی رو فراری میده و هنوز هم سر جاشه
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۶:۵۳
83
65
بهرام
بزارن بره یه مربی پایه از اسپانیا بیارن بهتره
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۴:۵۳
17
41
Sa
این مربی نمیتونه یه ترکیب خوب بزاره تو بازی با این بازی کن های خوبی که داره حالا انتظار داریم یکی مث برانکو بشه .یا نمیزارن خوب پیش بره یا اصلا خود مربی کار بلد نیست
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۴:۵۵
پاسخ
14
91
سارا اس اسی
از حضور کالدرون راضی و خوشحالم.
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹:۰۰
پاسخ
115
65
نه به مافیای آبی
وفتی که وزارت ورزش برای ما سقف هزینه تعیین میکنه اما گرانترین مربی تاریخ لیگ که همان عنصر تیپ است را برای تیم مقابل می آورد از این بهتر نمیشه ما ناپدری داریم اما اسدقلال پدر
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۱۴:۱۸
پاسخ
68
115
YOUNES SS ACMILAN
ما ابیها از بالا نگاتون میکنیم دلمون واستون میسوزه که خیلی دنباله امثال هالک و مورچه اتمی میگردید اخرشم هیچی جنس چینی بهتون میدن دقت کنید
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۵:۱۱
پاسخ
58
26
یاس کبود پرسپولیسی
تو متن فوق درباره کالدرون تا میشد فقط نیمه خالی لیوان دیده شد. و گفته نشد : 1_قهر هواداران پرسپولیس با تیم از اول فصل بازی با پارس بوده و رفته رفته بدتر شد و دلیلش هم رفتن برانکو بود2_کالدرون تو اکثر بازیها از تیم حریف بیشتر موقعیت داشته ولی رو بدشانسی و نبود مهاجم آماده گل نزده و از اون ور خیلی راحت و از سر بدشانسی گل خورده.3_ برانکو هم وقتی اومد پرسپولیس از 12 بازی 4 برد داشت. 4_زمان قبل برانکو یادتون بیاد ک چند سال چوب بی صبری هامون رو خوردیم. 5_یه سری هواداران خیلی رویایی فکر میکنند و اصلا فکر نمی کنند اگ قرار به رفتن کالدرون و اومدن برانکو یا شخص بهتری باشه کلی پول میخاد ک پرسپولیس هنوز پول کالدرون و بازیکنان رو نداده
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۳:۵۰
پاسخ
12
50
عشقممم نیمار
عجیب تر از اون اینه ک شیش_پولیس فقط ۱۰۰۰خورده ای روز بالای عشق_تقلال در جدول بوده ولی عشق_تقلال در اون۹سال معروف..۳۰۰۰خورده ای روز بالای شیش_پولیس در جدول بوده و حالا حالاها شیش_پولیس باید در حسرت شکستن این‌رکورد باشه:-)البته..ب نظرم ک محترمه ..اگ حامیای خاص در زمان برانکو و پول های مورد داره عابربانک معروفشون نبود ..شیش_پولیس ..بالابودن بالای عشق_تقلال در جدول رو باید ی رویا میدید:-P برانکویی ک رکورد اخراج شکونده ..داره مفت سرمربی تیم‌ملی میشه ک یکی بدتر ویلموس بیاد و بدتر نتایج بگیریم‌و باز هم اشتباه:- P
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۵:۵۱
پاسخ
151
48
محمد
امیدی بهش نیست چون بازی های پرسپولیس بار تاکتیکی و فنی هم ندارن اگر اوایل حضور برانکو می باختیم میدیدیم که لااقل زیبا بازی میکنن و تاکتیک خاصی دارن اما الان... خدا از باعث و بانیش نگذره
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۱:۵۷
پاسخ
135
136
مهدی حسینی
واقعا درست گفتی. ایشون در حالی از علیپور انتقاد می‌کنه که من بعد از حدود ۱۵ بازی هنوز نفهمیدم استراتژی این آدم چیه؟ کدوم توپ خوب به علیپور رسیده؟ خط هافبک نمی‌دونه باید چیکار کنه. فقط خدا رو شکر ترابی هست یه گل انفرادی بزنه. امیدورم زودتر و تا دیر نشده جاشو به یحیی بده. مطمئنم از همین امروز هم یحیی بیاد قهرمان می‌شیم.
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۴:۱۰
24
62
محسن
برانکو و بازی زیبا !!! 80درصد بازیهاش رو یک بر صفر برد . یک گل میزد و میرفت تو دفاع ... اگر برانکو بازیهاش زیبا بود پس استراماچونی چطوره ؟
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۱:۳۰
104
57
شهروزهادیپور
خوب
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۵:۰۲
پاسخ
47
32
پرسپولیس قهرمان
همه چیز دست مربی نیست تیم مشکل گل زنی داره مهاجم شش دانگ نداره باید فرصت بدیم بهش و حمایت کنیم در کنار تزریق نهاجم عالی و تمام کننده
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۳۲:۲۸
پاسخ
78
145
صابر666666
عزیز . تیم رو فرم بازی نمیکنه . شما دیاباته رو ببین . مهاجم آنچنانی و زهرداری نیست . ولی توی همین بازی با سپاهان 5 موقعیت گل داشت که یکیش گل شد . علیپور در هر بازی حداکثر 2تا موقعیت داره .
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۵:۱۸
13
38
علیرضا اص
قهرمانی تو لیگ عربستان کار ساده ای نیست. کالدرون با دو تیم مختلف تو عربستان قهرمان شده و حتی به نیمه نهایی آسیا هم رسیده. اینکه ترکیب ثابت نداره فکر می کنم مدل مربی گریشه. خوب برانکو هم زیادی ترکیبش ثابت بود. دیگه همه می دونستن چه ترکیبی میچینه و چه مدلی بازی می کنه. به مربی باهوش می رسیدیم تو دردسر میوفتادیم. به نظرم حداقل تا نیم فصل باید صبر کرد. من فکر می کنم بهتره بهش کمک کنیم تا بتونه کار کنه. پرسپولیس تحمل یه پرونده مالی دیگه رو نداره. دوستان حتما به این نکته توجه کنید.
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۳:۰۹
12
62