سرنوشت متفاوت دوتابعیتی‌ها/ قدوس در کدام گروه قرار می‌گیرد؟

سرنوشت متفاوت دوتابعیتی‌ها/ قدوس در کدام گروه قرار می‌گیرد؟

82204
12:20
05 شهریور 1396
سامان قدوس، تازه‌ترین دوتابعیتی تیم ملی ایران است. باید دید قدوس می‌تواند مثل زندی، قوچان‌نژاد و دژاگه بازیکن مفیدی برای ایران باشد یا مثل داوری و نظری خیلی زود از فوتبال ملی ایران محو می‌شود.

وبسایت رسمی برنامه نود - سامان قدوس تازه‌ترین بازیکن دو تابعیتی است که بازی در تیم ملی ایران را تجربه خواهد کرد.

به گزارش سایت نود، بازی کردن یک ایرانی برای کشوری دیگر اتفاقی بی‌سابقه در فوتبال ایران نیست. امیر مسعود برومند کاپیتان ایران در دهه بیست، در چند بازی دوستانه برای تیم ملی لبنان به میدان رفت.

حضور ایرانی های مقیم اروپا یا آمریکا در تیم ملی ایران هم قدمتی حدودا 12 ساله دارد. فریدون زندی پرچمدار این جریان بود و پس از او راه برای دیگران باز شد.

در این سالها آنهایی که وارد تیم ملی شدند سرنوشتی متفاوت داشتند؛ برخی کاملا موفق بودند و گروهی هم خیلی زود محو شدند. بازیکنانی بودند که به ستاره‌های تیم ملی ایران تبدیل شدند و در کنارش بازیکنانی هم بودند که نتوانستند در تیم ملی ایران دوام بیاورند، سرنوشت این بازیکنان خاص را مرور می کنیم؛

فریدون زندی

فریدون زندی اولین دورگه‌ای بود که وارد تیم ملی ایران شد؛ اتفاقی هیجان‌انگیز در دوران خودش. در سالهای 83 و 84 فریدون زندی یکی از ستاره های دسته دوم بوندس‌لیگا بود. بازیکنی که یکی از بهترین گلزنان ان رقابتها بود و حتی شایعه شده بود مربیان تیم‌های ملی آلمان هم او را زیر نظر دارند. فریدون که پدر ایرانی و مادری آلمانی دارد پنج بازی هم برای تیم زیر بیست و یک سال آلمان انجام داده بود و حضور او در ایران یک پروژه مهم محسوب می شد. در آن زمان آوردن یک بازیکن با تابعیت غیر ایرانی به تیم ملی ایران هنوز جا نیفتاده بود اما سرانجام این اتفاق رخ داد. در دیدارهای انتخابی جام جهانی 2006 در بازی با بحرین زندی اولین بازی ملی خود را برای ایران انجام داد.

برانکو ایوانکوویچ به زندی اعتقاد داشت و او به یکی از مهره های اصلی ایران در راه رسیدن به جام جهانی 2006 تبدیل شد. استیل و سیمای زندی او را خیلی زود محبوب کرد. فارسی صحبت کردن او برای همه جذاب بود و او تبدیل به یکی از ستاره های تیم ملی در سالهای 84 و 85 شد.

در همان موقع هم مخالفتهایی بر سر حضور بازیکنان مقیم اروپا در تیم ملی وجود داشت اما این سد شکسته شد.

زندی تجربه موفقی بود او بین سالهای 1384 تا 1391 در 29 بازی برای تیم ملی ایران به میدان رفت و 5 گل هم برای ایران زد. او به همراه ایران در جام جهانی 2006 و جام ملتهای 2007 شرکت کرد. پاس گل او به محمد نصرتی در دیدار صعود ایران به جام جهانی 2006 نقطه طلایی او در بازی‌های ملی بود. زندی پس از حضور در تیم ملی پایش به لیگ ایران هم باز شد و برای استیل‌آذین و استقلال بازی کرد.

امیر شاپورزاده

شاپورزاده پس از فریدون زندی بدون سروصدا از آلمان وارد فوتبال ملی ایران شد. این مدافع بود در فوتبال آلمان بازی می کرد. در سال 2007 در حالیکه 25 سال داشت به تیم "ب" ایران دعوت شد تا محک بخود. آن زمان امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی بود و پرویز مظلومی هدایت تیم "ب" را برعهده داشت. شاپورزاده چند بازی برای تیم ب انجام داد و در دو بازی دوستانه هم برای تیم ملی به میدان رفت. او به عضویت تیم استیل آذین هم در آمد. این بازیکن در کل بازیکن متوسطی نشان داد و خیلی زود محو شد. امیر نتوانست خود را در سطح اول فوتبال ملی ایران ثابت کند و تبدیل به فریدون زندی دوم شود.

اشکان دژاگه

آوردن اشکان به تیم ملی ایران یک ماموریت بزرگ بود. مربیان تیم ملی ایران از اوایل دهه 90 به دنبال این کار بودند. دژاگه برخلاف زندی دورگه نبود بلکه پدر و مادر ایرانی داشت و فارسی را هم به خوبی صحبت می کرد. در اوایل دهه 90 دژاگه یکی از جوانان آینده دارد فوتبال آلمان بود. او به همراه ولفسبورگ قهرمان بوندس لیگا شد و حضوری ثابت در تیم زیر بیست و یک ساله‌های آلمان داشت. افشین قطبی ابتدا برای حضور او در ایران تلاش کرد اما نتیجه نگرفت کارلوس کی‌روش اما موفق شد این ماموریت را تکمیل کند. در دیدارهای انتخابی جام جهانی 2014 در دیدار با قطر دژاگه اولین بازی ملی‌اش را انجام داد و در همان اولین بازی ملی دو گل زد. او خیلی زود به یکی از ستونهای تیم ملی ایران تبدیل شد. به همراه ایران به جام های جهانی 2014 و 2018 صعود کرد، در جام جهانی 2014 و جام ملتهای آسیای 2015 بازی کرد و حتی در چند بازی کاپیتان ایران بود. دژاگه 31 ساله تا اینجای کار 40 بازی ملی برای ایران انجام داده و در این بازی ها 7 گل زده است. حضور او در تیم ملی یک موفقیت بزرگ برای فوتبال ایران به شمار می رود.

رضا قوچان‌نژاد

کارلوس کی‌روش نشان داد برای تقویت تیم ملی ایران بیشتر از اینکه چشم به داخل کشور داشته باشد به دنبال جذب کردن بازیکنان دو تابعیتی است. او پس از دژاگه به سراغ رضا قوچان نژاد رفت؛ یک موفقیت دیگر در جذب بازیکنان مقیم اروپا. قوچان نژاد شبیه دژاگه بود؛ یک ایرانی مقیم اروپا که به زبان فارسی تسلط داشت و در فوتبال اروپا خوش درخشیده بود. "گوچی" ستاره ایران در راه رسیدن به جام جهانی 2014 بود و اگر گلهای او نبود ایران به برزیل نمی‌رسید. قوچان نژاد که برای تیم‌های پایه هلند بازی کرده بود از سال 1391 وارد تیم ملی ایران شد. گوچی 29 ساله در 37 بازی ملی 16 گل زده و یکی از گلزنان برتر فوتبال ملی ایران است.

دنیل داوری

این تجربه موفق نبود؛ داوری در سال 1392 در فوتبال آلمان کارنامه درخشانی داشت او یکی از عوامل صعود تیم آینتراخت برانشویگ به بوندس لیگا بود. کی‌روش این دروازه‌بان دو تابعیتی را یک سال مانده به جام جهانی به تیم ملی دعوت کرد. داوری، پدری ایرانی داشت و مادری لهستانی و تابعیت آلمانی. او در دیدار انتخابی جام ملتهای آسیا مقابل تایلند در سال 2013 اولین بازی ملی را انجام داد. با توجه به جدایی مهدی رحمتی از تیم ملی در آن مقطع، خیلی‌ها فکر می کردند او دروازه‌بان اصلی ایران در جام جهانی 2014 خواهد بود. کی‌روش اما علیرضا حقیقی را به داوری ترجیح داد. داوری پس از جام جهانی 2014 دیگر به تیم ملی ایران دعوت نشد. او در کل چهار بازی ملی انجام داد. ندانستن زبان فارسی مهم‌ترین مشکل او در تیم ملی بود. داوری 29 سال دارد و شاید در آینده دوباره بتواند برای ایران بازی کند. او فعلا از تیم ملی دور است و در سه سال گذشته در برنامه‌های کی‌روش جایی نداشته است.

استیون بیت‌آشور

بیت‌آشور هم سرنوشتی مشابه داوری داشت. این مدافع ایرانی مقیم آمریکا همزمان با داوری به تیم ملی ایران دعوت شد. درباره این دفاع راست اخباری مبنی بر دعوتش به تیم ملی امریکا هم به گوش می رسید. بیت‌آشور در سال 2013 تیم ملی ایران را برگزید او مثل داوری در دیدار انتخابی جام ملتهای آسیا مقابل تایلند در سال 2013 اولین بازی ملی را انجام داد. بیت‌آشور هم یکی از مسافران برزیل بود اما در جام جهانی 2014 به بازی گرفته نشد. بیت‌آشور هم اکنون در لیگ حرفه ای آمریکا بازی می کند اما پس از جام جهانی 2014 دیگر به تیم ملی دعوت نشده است. او 30 سال دارد و بعید است با توجه به حضور رامین رضاییان، وریا غفوری و حسین ماهینی دوباره ملی پوش شود. کنار گذاشتن داوری و بیت‌آشور از تیم ملی ثابت کرد که کی‌روش پس از جام جهانی 2014 تغییر رویه داده و تنها دوتابعیتی‌های با کیفیت را به تیم ملی دعوت می‌کند.

امید نظری

امید نظری هافبک مقیم سوئد امکان حضور در یکی از سه تیم ایران، سوئد و فیلیپین را داشت. پدرش ایرانی است، مادرش فیلیپینی و ساکن سوئد. نظری که یک هافبک میانی است در سال 2012 به تیم ملی ایران دعوت شد و در پنج بازی دوستانه به میدان رفت و یک گل هم زد. با این حال کیفیت این بازیکن خیلی مدنظر کی‌روش قرار نگرفت و او را برای بازی‌های مهم‌تر دعوت نکرد. نظری چون در بازی‌های رسمی برای ایران بازی نکرده است می تواند تیم ملی‌اش را تغییر دهد و گفته می‌شود قصد دارد برای فیلیپین بازی کند. برادر کوچکتر او امین عضو تیم امید سوئد بود. امید در حال حاضر 26 ساله است و امین 24 ساله.

سامان قدوس

جدیدترین دوتابعیتی از سوئد آمده است. سامان قدوس پس از درخشش در لیگ سوئد نظر مساعد کی‌روش را جلب کرد. این بازیکن توانایی بازی در پست هافبک و مهاجم را دارد. این بازیکن 23 ساله در دو بازی دوستانه هم برای تیم بزرگسالان سوئد به میدان رفته است و حالا می خواهد برای ایران بازی کند. او بازیکن آینده‌داری نشان داده است و همین چند هفته پیش به همراه تیم اوسترساندز سوئد در دیدارهای انتخابی لیگ اروپا درخشید. قدوس در دو سال اخیر آمار بسیار خوبی در زمینه گلزنی داشته است.

به نظر می رسد کی‌روش بازهم با دقت فوتبال اروپا را رصد خواهد کرد. او یک سال فرصت دارد تا چند ایرانی دیگر را هم محک بزند.

57189

نظرات کاربران
عمرتاجی
به نظرمن فریدون زندی اگراین موقع بودبازیکن شاخصی بودکسی که فوتبالش رابخاطرایران.به فناداد.ازبوندسلیگااومدولی زودازفوتبال رفت.مابازیکنان داخلی خودمان رابازی بگیریم بهتره.تاتلاش برای راضی کردن دوتابعیتها.اشکان.وگوچی ایرانی اصل بودن.دورگه بکارمانمیاد
۰۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۰۱:۵۹
پاسخ
3
0
babak
هرچی هم که باشن ایرانی هستن و بهتر از تیم ملی قطره که یدونه قطری داخلش نیست در ضمن خیلی از کشور ها مثل فرانسه و المان از دو تابعیتی ها و دو رگه ها استفاده میکنن و حتی لیگ فرانسه به کشف بازیکنانی افریقایی تبار هم معروفه
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۹:۳۹
پاسخ
0
6
امیر رضا
آریا جسور هاسه گاوا چی شد ؟ پدری ایرانی داشت و مادر ژاپنی تو تیم ملی نوجوانان ژاپن هم بازی کرده بود قرار بود دعوت بشه؟؟؟
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۳:۱۴
پاسخ
2
3
فقط تیم ملی
میگم یه سوال چرا ایران توی فوتسال خیلی خیلی قویه ولی توی فوتبال درحد تیم های خوب دنیا نیست اخه هرچقد هم فرق بین نحوه بازی کردن فوتسال و فوتبال باشه ک دیگ نباید انقد باهم توی رکینگ هاشون فاصله داشته باشن
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۳:۱۴
پاسخ
2
1
بهروز
به این دلیل که تو فوتسال یا فوتبال ساحلی و والیبال و ..... بازیکنا و مردم دیدند که تو جمع بهترین تیم های دنیا بودن چیز عجیبی نیست الان بالا رفتن از مرحله گروهی جام جهانی برای ما یک تابو شده و همه فکر میکنند ما نمیتونیم ... اگر فکر کنن و بخواهند که به فینال هم برسن تیم کیروش این توانایی رو داره.. همونطور که تو فوتسال، فوتبال ساحلی ، والیبال و... رسیدن به فینال ها اونقدر عجیب نیست
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۷:۴۸
1
0
تیم شهرستانها
عزیزانی که مخالف بازیکنان دوتابعیتی هستند آیا درمورد پزشکان و متخصصان دوتابعیتی هم همین فکر را میکنند.
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۰:۱۲
پاسخ
0
6
Ayoob
فردا می رم خارج از کشور همونجا یه دست گل کوچیک میزنم پس فردا به نیم ملی دعوت میشم ...دست کم مدعی میشم یه زمان تیم ملی بازی کردم
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۰:۵۰
پاسخ
15
1
Reza
فوتبال ما با همين دورگه ها پيشرفت كرد دم كيروش و همشون گرم
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۳:۱۱
پاسخ
1
8
محمد
نمیدونم چرا بعضی ها اینقدر در مقابل دو تابعیتی ها موضع منفی میگیرند، حالا خوبه دژاگه و قوچان نژاد با بازی های خوبشون خودشون رو ثابت کردند، دوستان به این نکته از بعد دیگری هم میشه نگاه کرد، با یک سرچ ساده متوجه میشوید ک بازیکنهای دوتابعیتی زیادی هستند که حاضر نیستند برای ایران بازی کنند(نمونه بارز بهرنگ صفری)، مثل همین افغانستان که چندین بازیکن تو سطح اول هلند و آلمان و اتریش و بلژیک داره ولی نمیان برای افغانستان بازی کنند، پس این کسایی که عشق وطن دارند و میان با وجود تمام قضاوتهایی ک در موردشون میشه برای تیم ملی کشورشون بازی میکنند رو باید قدرشونو بدونیم، مطمئن باشید اگر بازیکن های بی کیفیتی باشند خیلی زود از فهرست نفرات کیروش خط میخورند پس جای نگرانی نیست.
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۴:۰۱
پاسخ
1
31
Saman
ب هرحال سامان قدوس هم میتونه بازیکن خوبی باشه...ولی نمیدونم چرا کیروش از بازیکنای لیگ زیاد استفاده نمیکنه...ای کاش ب بازیکنایی مثل محسن مسلمان فرصت میداد ک خودشو ثابت کنه.
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۱:۲۷
پاسخ
25
3
خوشبخت
ایرانی هر جای دنیا باشه ایرانیه و حق داره به کشورش خدمت کنه و ارزوی بازی کردن در تیم ملی رو دارند فرقی نمیکنه داخل ایران باشند یا خارج از ایران کجا استعداد ایران نابود میکنه؟ داره استعداد ایرانی در خارج از ایران کشف میکنه کجا نشاط لیگ رو گرفته ؟ در هر جای دنیا یک ایرانی باشه و بازی اش خوب باشه باید انتخاب بشه و بهشون افتخار می کنیم
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۱:۵۴
پاسخ
1
32
مهدی اس اس
ه امید موفقیت تیم ملی
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۵:۳۱
پاسخ
1
5
علی
قابل توجه اونی ک گفت کیروش داره بازیکنان ایرانو نابود میکنه باید بگم ی نگاه به تیم ملی فرانسه بنداز همه بازیکناش شدن دورگه افریقایی و کلوزه آقای گل جام جهانی یک لهستانی هستش و نمونه های زیادی این چنین هست..
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۴:۱۸
پاسخ
2
26
رائول
تنها نکته مشترک دو تابعیتی ها : همه شون بعد از مدتی از دعوت شدن به تیم ملی ایران، کلا فوتبال شون نابود شده!!!
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۲:۳۲
پاسخ
26
9
علی ا
من با این روند کاملا موافقم به نظر من این حق ماست از این بازیکن ها استفاده کنیم مثل تیم المان و فرانسه و غیره که بازیکنان دورگه سهم زیادی در تیم هایشان دارند
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۱:۴۵
پاسخ
2
26
ایران برای ایران
تیم ایران حق جونایب ک تو گرما و سرما دارند تو ایران بازی میکنند و رشد کردن، حتی اگه قراره آخر بشیم خیلی بهتره با جونا خودمون بشیم ، نه قهرمان بشیم با دورگه ها، به یاد فوتبال دهه ۷۰
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹:۴۰
پاسخ
28
3