سیری‌ناپذیر؛ پپ گواردیولا چه زمانی پرافتخارترین مربی تاریخ فوتبال خواهد شد؟

سیری‌ناپذیر؛ پپ گواردیولا چه زمانی پرافتخارترین مربی تاریخ فوتبال خواهد شد؟

13657
21:30
02 خرداد 1398
پپ گواردیولا در 48 سالگی به چهارمین سرمربی پرافتخار تاریخ فوتبال تبدیل شده است.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از مارکا، پپ گواردیولا در مسیر شکستن تمامی رکوردهایی است که در دنیای مربیگری پیش روی او قرار دارند. 

گواردیولا که در پایان فصل 18-2017 تعداد جام های خود در مربیگری را به عدد 23 رسانده بود، در بازی جام خیریه انگلیس با 2 گل بر چلسی غلبه کرد تا با 24 جام، خود را به یک قدمی ژوزه مورینیو و اوتمار هیتسفلد برساند. رکوردهایی که قرار بود به زودی شریکی جدید پیدا کند.

شاگردان پپ گواردیولا در ماه فوریه بار دیگر بر چلسی این بار در فینال جام اتحادیه غلبه کردند تا پپ با 25 جام، خود را در کنار مورینیو و هیتسفلد قرار دهد. گواردیولا با فتح لیگ برتر از این دو سبقت گرفت و 26 جامه شد. اتفاقی که موجب شد مورینیو واکنش نشان داده و اظهار کند اگر بعد از فتح لیگ قهرمانان به همراه پورتو و اینتر در آن تیم ها باقی می‌ماند، می‌توانست به مدد حضور در سوپرجام ها و جام جهانی باشگاه ها تعداد جام های خود را بیشتر کند. 

پپ گواردیولا با 26 جام در کنار لوئیس فلیپه اسکولاری و جاک استاین قرار گرفت و سرانجام با پیروزی 6-0 سیتی مقابل واتفورد در فینال جام حذفی، از این دو نیز پیشی گرفت و با 27 جام، رسما به چهارمین سرمربی پرافتخار دنیای فوتبال تبدیل شد. اما گواردیولا از این جا به بعد چه بزرگانی را در پیش دارد؟

سرآلکس فرگوسن با 48 جام پرافتخارترین مربی تاریخ فوتبال است و گواردیولا که مربیگری را از فصل 09-2008 و با بارسلونا آغاز کرده، با میانگین 2.7 جام در هر فصل، به 8 فصل دیگر برای شکستن رکورد فرگوسن نیاز دارد. 

یک حرفه طولانی می‌تواند این رکوردشکنی را تضمین کند اما گواردیولا پیش از این در گفت و گویی با NBC تایید کرده بود که در 60 یا 65 سالگی دیگر مربیگری نخواهد کرد. به این ترتیب نباید انتظار داشت که گواردیولا همانند فرگوسن بعد از رسیدن به 70 سالگی نیز کنار زمین حضور داشته باشد. 

در ادامه نگاهی به 3 اسطوره ای که بالاتر از گواردیولا قرار دارند، خواهیم داشت:

هیچ مربی در دنیای فوتبال به اندازه سرآلکس فرگوسن جام کسب نکرده است. او در طول 38 فصل، 48 جام رنگارنگ کسب کرده و برخلاف تصور بسیاری، این روند را از کشور خود و از آبردین آغاز کرده است. فرگوسن به همراه آبردین در طول 8 فصل 10 جام کسب کرد. در حقیقت بعد از قهرمانی آبردین در فصل 85-1984 لیگ اسکاتلند، هیچ تیم دیگری نتوانسته به سلطه سلتیک و رنجرز بر این لیگ غلبه کند. 

او سپس به منچستریونایتد پیوست و برای کسب افتخار، 4 سال صبر کرد. اما بعد از آن یونایتد فرگوسن بی‌رحم ظاهر شد. تیم او در دوران کم فروغ لیورپول 13 بار قهرمان لیگ برتر شد تا در کسب مقام قهرمانی سطح اول فوتبال انگلیسی 20-18 از لیورپول پیش بیفتد. وضعیتی که قبل از شروع لیگ برتر، 18-7 به سود لیورپول بود. 

بعد از فرگوسن نوبت به میرشئا لوچسکیوی رومانیایی با 32 جام می‌رسد. او که با دینامو بخارست، راپید بخارست، گالاتاسرای و بشکیتاش موفق به کب جام هایی شده بود، با شاختار دونستک تبدیل به یک چهره جاودانه در دنیای فوتبال شد؛ جایی که در طول 12 سال به 22 جام گوناگون دست یافت. لوچسکیو بعد از شاختار به زنیت رفت و در آن جا نیز یک سوپرجام کسب کرد. در 73 سالگی، لوچسکیو تا ماه های پیش هدایت تیم ملی ترکیه را به عهده داشت و شاید دوباره قصد بازگشت به عرصه مربیگری را داشته باشد. 

در رتبه سوم نام یکی از چهره های اسطوره ای فوتبال شوروی سابق به چشم می‌خورد. والری لوبانفسکی که در سه مقطع مجزا مجموعا 20 سال هدایت دینامو کیف را به عهده داشت، به همراه این تیم 28 جام گوناگون را کسب کرد و تیمی از اوکراین را به یکی از قطب های فوتبالی شوروی سابق تبدیل کرد. او یک جام ملی هم به همراه کویت کسب کرد و با مجموع 29 جام فعلا بالاتر از گواردیولا قرار دارد.

لوبانفسکی در سال 2002 و در شرایطی که همچنان هدایت دینامو کیف را به عهده داشت، بر اثر سکته قلبی و در 63 سالگی درگذشت. شاید اگر این اتفاق نیفتاده بود، او اکنون جام های بیشتری را در کارنامه خود می‌دید.

در رده چهارم نیز سرانجام به نام پپ گواردیولا می‌رسیم. او که در همان فصل نخست به یک سه گانه تاریخی به همراه بارسلونا رسید، دوران 4 ساله حضور خود در بارسا را با کسب 14 جام به پایان رساند. گواردیولا در طول 3 سال حضور در بایرن مونیخ 7 جام دیگر کسب کرد و اکنون نیز تعداد جام های خود با منچسترسیتی را بعد از 3 سال به عدد 6 رسانده است. 

گواردیولا احتمالا در فصل پیش رو به لوبانفسکی می‌رسد و ظرف 2 سال آینده از لوچسکو نیز عبور خواهد کرد. اما اگر گفته خود گواردیولا را مبنا قرار دهیم (عدم مربیگری در 60 سالگی) گرفتن سرآلکس فرگوسن در صدر این جدول یک چالش بزرگ برای پپ خواهد بود.

7712

نظرات کاربران
TT فراتر از باشگاه
عاشقشم ولی حیف تو من سیتیه منم طرفدار لیورپولم نمیشه تعریف بکنم ازش حس خوبی نیست حس غریبیه
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۵:۴۰
پاسخ
12
50
هادی
شاید پپ مربی خوبی باشه که هست ولی من بیشتر علاقه مند به مربیایی بودم که با دست خالی کارای بزرگ میکنن مربیانی مث سیمئونه کونته الگری اینا بازیکنای مرده و گمنام رو میگیرن و روح اتحاد بهشون میدمن و کارای بزرگ میکنن اما مربیانی مث پپ و مورینیو همیشه خرج رو دست باشگاه میذارن و اماده خوری میکنن. مربی به معنای واقعی کلمه یعنی این یعنی بتونی بازیکن بسازی و به بازیکنا کمک کنی تواناییهای خودشون رو بشناسن
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۷:۵۳
پاسخ
60
66
یه سیتیزنی عاشق
فرگوسن رو هم میگیره، شکی وجود نداره
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶:۴۰
پاسخ
62
56
محمد حسن
اره پپ خیلی عالیه . ولی بازیکنان و سرمایه فرگوسن و پپ رو مقایسه کنید
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵:۵۶
پاسخ
30
82
عشقممم نیمار
زمانی ب عنوان پرافتخارترین مربی تاریخ حساب میشه ک لیگ قهرمانان با تیمی غیر از بارسلونا و‌ کمک داوری برده باشه ..چون از نظرم ک محترمه و با توجه از کلیپی ک از برنامه ۱۲۰ دیدم .. اواین قهرمانی گورادیولا با بارسلونا در اروپا .. با کمک داور بود و با کمک داوری تابلو ..چلسی ب ناحق بردن و‌داور باید ۵ بار پنالتی برای چلسی میگرفت ک اصا یکیم برا چلسی نگرفت و اون شب ب شب مرگ فوتبال میشناسن و‌اینک گواردیولا با باشگاه دیگ تا حالا نتونسته قهرمان اروپا شه ..تاوان اون قهرمانی ناعادلاتشه داره میده :-P
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۰:۴۵
پاسخ
104
24
سیدمتین
کامبک سر الکس فرگوسن رو! از7-18 رسونده به 20-18 رکورد سرالکس رو نود درصد گواردیولا میزنه
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۹:۳۰
پاسخ
11
59
عاشقان یونایتد
سر الکس جاودانه خواهد ماند
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۶:۴۵
پاسخ
13
67
مصطفی پاشا
همه جا شده سخن از پپ سخن سبک هجومی گواردیولا کسی که به زودی همه رکوردها را جابه جا میکند در بهترین لیگ دنیا در بهترین فرم دبل وسه گانه برده با این همه پیشرفت در دنیای فوتبال اما تیم های او همیشه بازی تیمهایش پر گل خواهد بود فرگوسن خیلی قبول دارم اما طرفداران رونالدو میگن تا مسی از بارسا نره وموفق نشه بازیکن نیست اما اینجا نمیگن فرگوسن فقط با منچستر این همه جام آورد اونم اینکه تنها رقیبش ارسناای بود که تیم ولخرجی نبود التماس منطق واسه طرفداران رءال و پنالدویی که نتوانست آقای گلی از فابیوکوالویولا۳۶ ساله بگیره
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۴:۳۸
پاسخ
12
52
Sj
تا وقتی باشگاه‌های متمول هستن و خوب خرج می کنن گواردیولا هم لیگ های داخلی رو میبره اما لیگ قهرمانان رو بعید می دونم.منچستر سیتی قهرمان بود گورادیولا اومد. بایرن هم سه گانه رو برده بود. پس کار شاقی نکرده. هروقت تونست مثل مورینیو تیمی مثل چلسی رو بعد از پنجاه سال قهرمان لیگ انگلستان کنه درسته. یا تیمی مثل پورتو رو قهرمان اروپا کنه
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲:۲۹
پاسخ
86
82
هموطن
در ابتدا باید گفت شما بهتره کمی بیشتر تحقیق کنی چرا که وقتی گواردیولا به سیتی اومد این تیم سه سالی بود از قهرمانی فاصله گرفته بود،پس گواردیولا تیم قهرمان رو تحویل نگرفته بود،در ضمن اولین سه گانه داخلی انگلستان رو هم پپ تصاحب کرده کاری که حتی فرگوسن بزرگ نکرده،بهتره بدونی برا بزرگ کردن شخصی نباید شخص دیگه رو کوچک کرد،مورینیو هم مربی بزرگی هست.
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۹:۰۲
8
64
میلانیست
چلسی با ابرامویچ بیشترین خرج رو برای موربنیک گرد
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۵:۲۰
13
46
علی اکبر
پپ بهترین مربی جهان در حال حاظر
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۰:۲۵
پاسخ
32
115
پسرک قرمز
به نظرم رو دست گواردیولا تو مربی گری کسی نیست
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۶:۳۰
پاسخ
34
96
Alireza
معلومه بازی های منچستر فرگوسن رو ندیدی ؟؟؟؟
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۱:۳۱
29
34
مجتبی
مربیه بزرگیه اما کلوپ رو به ایشون ترجیح میدم
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵:۱۷
38
24