سی‌امین تقابل پرسپولیس و قلعه نویی/ روزهای تلخ و شیرین

سی‌امین تقابل پرسپولیس و قلعه نویی/ روزهای تلخ و شیرین

8413
11:44
05 اردیبهشت 1398
در حساس‌ترین بازی این هفته از رقابت‌های لیگ برتر روز جمعه شاگردان برانکو ایوانکوویچ در تیم پرسپولیس پذیرای شاگردان امیر قلعه‌نویی در تیم سپاهان هستند.

به گزارش وبسایت نود، چهار هفته تا پایان لیگ هجدهم باقی مانده است و تیم‌های پرسپولیس، استقلال تهران، سپاهان، تراکتورسازی و پدیده به ترتیب در رده‌های اول تا پنجم لیگ ایستاده و شانس قهرمانی در لیگ هجدهم را دارند. سپاهان بعد از چند فصلی که نتایج قابل قبولی در لیگ برتر نگرفته بود، این فصل و با حضور دوباره‌ی امیر قلعه‌نویی روی نیمکت این تیم توانسته‌ عملکرد خوبی داشته باشد. پرسپولیس هم بعد 2 فصل پیاپی قهرمانی در لیگ برتر و رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا، در هفته‌های گذشته همراه با برانکو ایوانکوویچ نتایج قابل قبولی در لیگ برتر کسب کرده و 5 امتیاز بیشتر از دو تیم استقلال تهران و سپاهان که هم امتیاز هستند دارد و صدرنشین لیگ است. در کنار تمام حساسیت‌هایی که بازی دو تیم دارد، حضور پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر امیر قلعه‌نویی روی نیمکت سپاهان و تقابل او با پرسپولیسی‌ها به جذابیت‌های این بازی افزوده است. به بهانه‌ی بازی پرسپولیس و سپاهان تقابل‌های به یادماندنی قلعه‌نویی و پرسپولیس را مرور کرده‌ایم. 

 

روزهای خوش ژنرال

یکی از خاطره‌انگیزترین بازی‌هایی که امیر قلعه‌نویی مقابل پرسپولیس تجربه کرد به دربی برگشت لیگ چهارم برمی‌گردد. در آن روزها هدایت پرسپولیس بر عهده‌ی راینر زوبل آلمانی بود و قلعه‌نویی هم هدایت آبی پوشان پایتخت را بر عهده داشت. در آن بازی ابتدا استقلال توسط رضا عنایتی به گل رسید. بعد از گلزنی استقلالی‌ها، پرسپولیسی‌ها به بازی برگشتند و با گل‌های شیث رضایی که به عنوان بازیکن تعویضی به زمین آمده بود و سهراب انتظاری موفق شدند از رقیب سنتی خود پیش بیفتند. در حالی که کمتر از 15 دقیقه تا پایان بازی زمان باقی مانده بود محمود فکری کار را برای استقلال به تساوی کشید و در ثانیه‌های پایانی بازی بود که پیروز قربانی روی سانتری که فرزاد مجیدی برای او کرد موفق شد گل برتری را به پرسپولیس بزند تا استقلال با یک بازگشت به یاد ماندنی رقیب سنتی خود را با نتیجه‌ی 3 بر 2 شکست دهد. 

قلعه‌نویی بعد از آن پیروزی به یادماندنی در در دربی رفت فصل بعد هم باز مقابل پرسپولیس موفق بود. آن بازی آخرین دربی‌ای بود که علی پروین اسطوره‌ی باشگاه پرسپولیس به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم حضور داشت و شاگردان قلعه‌نویی در تیم استقلال موفق شدند با تک گل رضا عنایتی از سد رقیب سنتی خود بگذرند. قلعه‌نویی که این روزها پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر است، در پایان همان فصل بود که اولین قهرمانی خود در لیگ برتر را همراه با استقلال بدست آورد. 

 

نقش پررنگ امیر

در تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران هیچ مربی‌ای از امیر قلعه‌نویی بیشتر نتوانسته از سد پرسپولیس بگذرد. قلعه نویی که در اولین تقابلش به عنوان سرمربی با پرسپولیس در دربی موفق شده بود در لیگ سوم با نتیجه 2 بر یک برابر شاگردان وینگو بگوویچ به پیروزی برسد، نقش پررنگی در تساوی‌های سریالی دو تیم پرطرفدار پایتخت داشته است. قلعه‌نویی در 6 تساوی یک بر یک استقلال و پرسپولیس که از سال‌ 1386 تا 1389 رقم خورد، در دو بازی روی نیمکت استقلال حضور داشت. او همچنین در 4 تساوی بدون گل استقلال و پرسپولیس در لیگ دوازدهم و سیزدهم هم روی نیمکت استقلال تهران حضور داشت تا در 60 درصد از این 10 تساوی بدست آمده‌ی دو تیم یکی از مربیان حاضر در میدان باشد.  

 

دربی‌های دلچسب برای پرسپولیسی‌ها

هواداران پرسپولیس برای اینکه بتوانند در دربی مقابل استقلال امیر قلعه‌نویی به پیروزی برسند، انتظار زیادی کشیدند. قلعه‌نویی که اولین باختش به پرسپولیس در لیگ برتر به لیگ دوم و شکست 2 بر یک استقلال اهواز به پرسپولیس برمی‌گردد، بعد از آن باخت دوازده سال در لیگ برتر به پرسپولیس با هیچ تیمی نباخت تا اینکه در لیگ چهاردهم که سرمربی استقلال تهران بود، هر دو بازی رفت و برگشت را به پرسپولیسی‌ها باخت. در بازی رفت آن فصل شاگردان حمید درخشان در تیم پرسپولیس در حالی که در نیمه‌ی اول با یک گل بازی را به استقلال باخته بودند، در نیمه دوم با یک بازگشت خوب دو گل به استقلال زدند و موفق شدند با نتیجه‌ی 2 بر یک برنده‌ی دربی شوند. در بازی برگشت آن فصل هم برانکو ایوانکوویچ کروات اولین دربی خود در فوتبال ایران را تجربه می‌کرد و تیم او موفق شد با تک گل علی علیپور از سد شاگردان امیر قلعه‌نویی در تیم استقلال بگذرد. 

 

بردهای پرگل برانکو

امیر قلعه‌نویی در لیگ برتر 7 بار با تیم‌های مختلف مقابل پرسپولیس برانکو ایوانکوویچ قرار گرفته است. در این 7 تقابل، قلعه‌نویی فقط یک بار موفق شده برانکو را شکست دهد، 3 بار برانکو از سد قلعه‌نویی گذشته و 3 تقابل این دو سرمربی هم برنده‌ای نداشته است. دو برد از 3 برد برانکو مقابل پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر که در ورزشگاه آزادی بدست آمده، با نتایج پرگل بوده است. در هفته‌ی بیستم لیگ شانزدهم شاگردان برانکو ایوانکوویچ در تیم پرسپولیس موفق شدند در ورزشگاه آزادی با 3 گل از سد شاگردان امیر قلعه‌نویی در تیم تراکتورسازی تبریز که جدی‌ترین حریف آن‌ها برای قهرمانی در لیگ برتر بودند، بگذرند. در آن فصل در نهایت پرسپولیس 3 هفته زودتر از پایان رقابت‌های لیگ برتر اولین قهرمانی خود با برانکو را در فوتبال ایران بدست آورد. 

امیر قلعه‌نویی برای لیگ هفدهم به باشگاه ذوب‌آهن اصفهان رفت. شاگردان برانکو ایوانکوویچ در بازی فصل گذشته‌ی خود مقابل این تیم اصفهانی در ورزشگاه آزادی با 4 گل از سد این تیم گذشتند تا قلعه‌نویی در دو فصل پیاپی دو شکست سنگین را مقابل برانکو متحمل شود. 

امیر قلعه‌نویی در رقابت‌های لیگ برتر با تیم‌های مختلف 29 بار مقابل پرسپولیس تهران قرار گرفته است که در این 29 بازی 8 برد سهم قلعه‌نویی بوده، 5 بار پرسپولیسی‌ها به برتری رسیده‌اند و 16 تقابل آن‌ها هم برنده‌ای نداشته است. 

در این 29 تقابل، تیم‌های امیر قلعه‌نویی 27 گل زده‌اند که به طور میانگین 0.93 گل زده در هر بازی می‌شود. پرسپولیسی‌ها هم 25 بار موفق شده‌اند به تیم‌های قلعه‌نویی گل بزنند که به طور میانگین 0.86 گل زده در هر بازی می‌شود.

1870
 
 

نظرات کاربران
Majid تاجی
ایشالا سپاهان میزنه این تیم سوگلی رو میبره.. به شرطی که داوری به سمت پرسپولیس غش نکنه و منصفانه قضاوت کنه. البته تساوی هم خوبه
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۳:۱۵
پاسخ
147
11
شایان
آقای -سپاهان زرد طلایی- عزیز لازم به ذکره اولا سپاهان هر چی داره از امیرخان استقلالی داره. دوم اینکه ما بخاطر تیم استقلال و امیر دوست داریم فردا سپاهان ببره و سوم اینکه چرا فکر میکنی که ما نمیدونیم شما جعلپولیسی هستی؟ و در آخر ما مطمعنیم که داوری مثل همیشه به سمت شما پرسپولیسیاست. چه خوب بود که با آیدی پرسپولیسیت کامنت میزاشتی. یاحق داداش
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۸:۲۴
46
5
سپاهان زرد طلایی
اولا بازی سپاهان و پرسپولیس به استقلالی ها ربط نداره.اصلا بازی های سپاهان به این دو تیم ربطی نداره.دوما خودتون هم سوگلی هستید و داور به سمتون غش میکنه.نیازی هم نیست مظلوم نمایی کنید و از ما طرفداری کنید.داوری مقابل شما نزاشت ما صدر باشیم.و میخوان استقلال و پرسپولیس اول و دوم باشن.تیم های سوگلی ایران. شعار ما اینه نه آبی نه قرمز فقط زرد طلایی. برای ما هم جنگ زرگری راه نندازید که هم قرمز و هم آبی متهم هستند.ادمین لطفا
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۳:۳۸
64
6
عشقممم نیمار
ایشالا ..ژنرال ..‌علی منصور ۲ میشه و‌ شیش_پولیسه شکست میده یا مساوی میگیره :-) البته اگ‌داوری ..عادلانه باشه :-P در ضمن ..‌خود قلعه نوعی و بازیکنای سپاهان میدونن ک اگ از شیش_پولیس شکست بخورن یا حتی مساوی بگیرن ..باید با قهرمانی ..بای بای کنن .پ چاره ای جز برد ندارن :-P ولی اگ‌شیش_پولیس برنده بازی شد ...‌اون‌شایعه ای ک‌ حتی در یه روزنامه‌ امروز..تیتر زده شده ..بیشتر ب حقیقت ..نزدیک‌میشه :-P
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶:۴۵
پاسخ
159
9
خطاب به عارف
منظور شش تا گلی هست که از الغرافه خوردید ...یادته؟؟؟
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰:۱۵
62
6
عارف
ادمین محترم میشه از ایشون سئوال بپرسین شش اول شش پولیس از کجا اومده؟،؟؟منظورش ششتقلال سال ۵۲ یا ششتقلال العینه ؟؟؟؟من هر چی فکر میکنم پرسپولیس تو هیچ بازی رسمی شش تا نخورده ولی شش تا زیاد زده مثلا به ملوان و مس و استقلال و پگاه و ....
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۷:۴۹
7
100
استقلال توکیو
بازیه سختیه ولی پرسپولیسه خسته بازم میبره ایشالله
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳:۱۱
پاسخ
7
134
خسرو پرسپولیسی
پرسپولیس برانکو،مرد روزهای سخته.این بازی را با شکست سنگین سپاهان میبریم....
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷:۱۰
پاسخ
7
127
این پرچم ژاپن نیست! پرچم عدالتخواهی در فوتبال ایران است
به امید پیروزی قدرتمندانۀ زردهای اصفهانی، با عشق از طرف تیراختور!
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴:۵۱
پاسخ
135
9
خطاب به بالایی
پرچم عدالتخواهی خیلی وقته توسط تیراختوررفته زیرسوال هرکاری میکنیدمحرومیت شاملتون نمیشه ازعجایب فوتبال ایران پرچم ژاپنتوهم بیاریادآورفینال رفتن سرورتون جایی که افتخارتون۱۰دقیقه قهرمانی۲هفته رفتنتون به صدربه مانمیخورین باسایپاکری بخونیدقبلش یه جام بیارید
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۶:۳۵
5
19
زرد
در کلاسیکوی ایران، فردا ما نمایندۀ 15 تیم لیگ برتر هستیم در برابر تیم پیروزی. برامون دعا کنید!
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۲:۴۲
پاسخ
129
11
ارتش سرخ
در جواب دوست عزیز زرد و مجید تاجی !!!!! این باعث افتخار ما هست که شما که خودتون رو نماینده 15 تیم دیگه می دونید، اینجوری دست و پا می زنین که بازی رو ببرین!!! اما خوشبختانه پرسپولیس با ارتش سرخش این حسرت رو به دل شما ها می زاره!!! و به امید خدا بازی رو می بره. دوست عزیز تاجی، راستش این رو قبول دارم که پرسپولیس یه تیم خصوصی نیست و از امکانات دولتی استفاده می کنه اما استقلال هم دقیقا مثل پرسپولیس هست و البته سپاهان هم دست کمی از بقیه تیم ها نداره. اگه یه نگاهی به سهامدارن سپاهان بندازین معلوم میشه که در نهایت باز هم وابسته به دولت هست. به عنوان مثال سهامداران سپاهان بانک رفاه، بانک تجارت، شرکت توسعه استانی، شرکت گسترش و نوسازی و ... که همه اینا دولتی هستن. پس لطفا الکی دل خودتون رو خوش نکنین که مثلا سپاهان و تراکتور و ... تیم های خصوصی هستن و بودجه اونا از بیت المال نیست.
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۹:۳۷
6
37
Majid تاجی
مسابقه تیمهای لیگ با جعلپولیسیه که کل امکانات فوتبتل کشور و داوری و لابی ها در اختیارشه. به امید برد سپاهان و یا تساوی
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۴:۳۰
82
10
آرش کماندار
همین مونده بوده بعد از طرفدارای دوچرخه سواران طرفدارای سیمان هم کری بخونن برامون
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۳:۵۹
7
76
زرد سپاهانی
به امید موفقیت برای هر سه تیم شایسته و با شخصیت ایران یعنی استقلال، سپاهان و تراکتورسازی، که انشالله رده‌های اول تا سوم لیگ رو تشکلیل خواهند داد و تیم پیروزی هم دیگه باید از خواب بیدار بشه.
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۱:۲۶
پاسخ
123
10
hoda
باشه، اسمتونم میزاریم مثلث توکیو .
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۵:۰۵
5
50
احسان
با خودت چندچندی!ی کم منطق داشته باش و مثل پیش دبستانی ها حرف نزن دادا
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۱:۲۵
7
58
علی
سپاهانا میبریم و میزاریم تراکتور ازمون مساوی بگیره چون بازیکنای تیممون در سلامت نخواهند بود
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۶:۱۷
پاسخ
7
92
آبی بیکران
الان معلوم نیست قلعه دنبال قهرمانی سپاهانه یا گرفتن قهرمانی از استقلال.
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵:۲۳
پاسخ
64
8
طوفان زرد آســیا
سپــاهان این هفته و تراکتور هفته آینده کار پرسپولیس رو تمام می کنن.. به یاری خــدا..
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۳:۳۱
پاسخ
114
11
۶در۴تقلال
تیم رقیبتم خداداره به امیدخداسپاهان شکست میدیم
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۸:۰۱
6
18
بله
انشالله. باید این امتیاز گرفتن‌های جعلی پیروزی تموم بشه.
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۲:۰۴
43
8
عشقممم آگوئرو
چه بازی بشه این بازی
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۳:۱۳
پاسخ
3
53
علی رضـــا
به امید غـرش طـوفـان زرد در آزادی.. بدا به حال ســرخ هــای پایتخت..
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱:۱۵
پاسخ
93
8
ققنوس سرخ
فارغ از نتایج مسابقات دیگر لیگ،پرسپولیس از 4 بازی باقی مونده فقط دوبرد و دو مساوی میخواد!!
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۸:۱۰
پاسخ
6
73
احسان سعادت
روزشیرین پرسپولیس خواهدبودان‌شالله ودرحضورهوادارامون جشن قهرمانی بگیریم‌ ویک بازی تاریخی رورقم بزنیم وتاقلعه بعدازبازی بااعترافی تلخ بگه تبریک میگم به پروفسوروپرسپولیس این پیروزی واین قهرمانی رو
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۴:۳۴
پاسخ
6
84
اکبر تاجی
فینال جام حذفی در آزادی و گریه مهدوی کیا مقابل یکصد هزار هوادار
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۵:۵۱
42
8
4 یا 6؟ مساله این است
هواداران اقلیت اینقد که این چند روز طرفدار تیم های ذوب، الاهلی و سپاهان بودن اگر سرشون تو کار خودشون بود به الهلال ده نفره(کمک داور رو ببینید در اخراج یار الهلال/بیاد بیارید اعلام پنالتی انصاری روی بازیکن الهلال) و به سایپای ده نفره، مثل اون تیم ده نفره معروف نمیباختن :))
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۹:۲۵
پاسخ
5
74
محمد
شما که به الهلال ۱۰ نفره ۴ بر صفر باختیت. نکنه یادت رفته و یا یادت بیارم.
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۲:۰۸
24
8