شجاعی: زیدان و مورینیو فرض محال است/ در جام ملت‌ها عدالت فوتبال رقم خورد

شجاعی: زیدان و مورینیو فرض محال است/ در جام ملت‌ها عدالت فوتبال رقم خورد

9214
09:44
15 اسفند 1397
کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید در یکی، دو سال اخیر، تعامل نکردن باشگاه‌ها و تیم ملی و همین طور تعامل نکردن شخص کارلوس کی‌روش با مربیان و البته تمایل نداشتن برخی از مسئولان برای حفظ این سرمربی باعث جدایی راه کی‌روش و تیم ملی فوتبال ایران بود.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایسنا، مسعود شجاعی درباره حضور در لیگ برتر ایران، تراکتورسازی، هشت سال همکاری‌اش با کارلوس کی‌روش و مسائل دیگر به صحبت پرداخت. کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در این گفت‌وگو گریزی هم به نقاط قوت و ضعف سرمربی تیم ملی فوتبال ایران زد و عنوان کرد: طی دو سال اخیر برخی از مسئولان فوتبال ایران به خاطر اینکه نمی‌خواستند او را حفظ کنند برای حل اختلافات میان کی‌روش و برخی از مربیان کاری انجام ندادند.

* ابتدا می‌خواهیم درباره وضعیت تراکتورسازی و پیروزی که برابر سپاهان به دست آوردید صحبت کنی.

یک پیروزی مهم مقابل تیم قدرتمند سپاهان به دست آوردیم. سپاهان هیچ باختی تا الان نداشت و بازیکنان بسیار خوبی دارد.

*وضعیت خودت در تیم چطور است؟ آیا بعد از بازگشت از تیم ملی، به شرایط خوبی رسیده‌ای؟

بعد از جام ملت‌های آسیا شرایط برایم سخت بود چرا که در این تورنمنت خیلی به من بازی کم رسید. البته این موضوع هم نظر مربی بود چرا که در آن مقطع ایشان (کی‌روش) صلاح دیدند من بازی نکنم و تقریباً در طول ۷ بازی که در جام ملت‌های آسیا و بازی‌های دوستانه داشتیم و از مجموع ۶۳۰ دقیقه، من حدود ۵۰ دقیقه بازی کردم که این موضوع باعث شده بود از شرایط بازی دور باشم و با وجود اینکه تمرینات منظمی داشتم اما از شرایط مسابقه دور بودم. به همین خاطر وقتی برگشتم شرایط سختی داشتم اما تلاش کردم هرچه سریع‌تر خودم را به شرایط بازی برگردانم. احساس می‌کنم زمان بیشتری نیاز دارم تا به شرایط ایده‌آل برسم.

*وضعیت تراکتورسازی را در لیگ امسال چطور ارزیابی می‌کنی؟

ما در تراکتورسازی بیشتر از یک تیم فوتبال هستیم و مجموعه‌ای که در این تیم جمع شده‌اند، از بازیکنان جوان تا باتجربه‌ها همه انسان‌های خوبی هستند. همانطوری که آنها به من کمک می‌کنند من هم می‌توانم در حد توانم کمک کنم. الان هم شرایط خوبی داریم و امیدوارم این شرایط ادامه داشته باشد و با توجه به اینکه همه می‌دانیم شرایط کشور و وضعیت معیشتی مردم سخت و دشوار است، ما می‌توانیم با پیروزی‌ها و کسب نتایج خوب، هواداران را خوشحال کنیم تا گوشه‌ای از مشکلات خود را فراموش کنند چون تنها دلخوشی آنها فوتبال است. این موضوع همیشه گوشه ذهن من است تا از طریق حرفه‌ام و کاری که در تخصصم است، بتوانم مردم را خوشحال کنم. البته این موضوع هدف کل تیم است. امیدوارم روند خوبی داریم ادامه داشته باشد اما می‌دانیم در فوتبال گاهی کار گره می‌خورد اما قطعاً تلاش می‌کنیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

* امسال فشردگی بازی‌های لیگ و اشتباه‌های داوری صدای همه را در آورده است. حتی برخی صحبت از جریان خاص می‌کنند که می‌خواهد تیمی قهرمان شود، این مساله را قبول داری؟

اشتباه‌های داوری جزئی از فوتبال است و همیشه ما باید به زیباتر شدن فوتبال کمک کنیم که این موضوع به داوران عزیز هم کمک می‌کند. به نظر من با حداقل امکانات و شرایط سخت تا اینجا هم کار بزرگی انجام داده‌اند. کدام داور لیگ را می‌شناسید که شغل دوم نداشته باشد؟ پس باید به آنها هم حق بدهید که با این همه سختی با عدم تمرکز روبرو باشند. که این موضوع گاهی اوقات رخ می‌دهد. منکر این نیستم که اشتباه وجود داشته اما باید ببینیم به این عزیزان چه داده‌ایم که انتظار بهترین عملکرد را از آنها داریم.

* بازی کردن در تیم پر طرفداری چون تراکتورسازی چطور است؟

فوق‌العاده هیجان انگیز است. آنها در هر شرایطی و در مقابل هر تیمی پیروزی مقتدرانه می‌خواهند. البته گاهی اوقات باعث فشار روانی مضاعف بر روی بازیکنان می‌شود اما در آخر برمی‌گردند به علاقه و عرقی که به تیم دارند.

* سال‌ها در تیم ملی بازی کرده‌ای و در چهار جام ملت‌های آسیا حضور داشتید. با این تجربه‌ای که داری، فکر می‌کنی چرا ۴۰ سال از آخرین قهرمانی ایران در این رقابت‌ها می‌گذرد؟

همان طور که قبلاً گفته‌ام نداشتن یک برنامه کامل و مدون و طولانی برای آینده تیم ملی و همچنین توجه نکردن به جزئیات و نکات ریز که گاهی خیلی مهم و تاثیرگذارند در بازی‌ها باعث این اتفاق بوده است.

* کدام یک از این چهار دوره‌ای که در جام ملت‌های آسیا حضور داشتی، تیم ملی فوتبال ایران شانس بیشتری برای قهرمانی داشت؟

به نظر من سال ۲۰۰۷ و همین آخرین دوره شانس بسیار زیادی برای قهرمانی داشتیم.

* در این دوره تیم ملی فوتبال ایران با مشکلات زیادی راهی اردوی قطر و امارات شد، خیلی‌ها به هنر کارلوس کی‌روش امید داشتند، چه اتفاقی باعث شد ایران به فینال صعود نکند؟

به هر حال ما با تمام مشکلاتی که وجود داشت، به مراحلی که استحقاق آن را داشتیم، رسیده بودیم و همه چیز دست خودمان بود اما فکر می‌کنم اگر بخواهیم منطقی نگاه کنیم و نه احساسی، عدالت فوتبال رعایت شد. منظورم همان نظم، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلند مدت است. البته همیشه در فوتبال این طور نیست و گاهی هم مثل سال ۲۰۰۷، تیم عراق به قهرمانی می‌رسد. تیمی که با آن همه مشکلاتی که داشت به قهرمانی می‌رسد. منظورم کار درست و اصولی است.

* طی هشت سالی که کی‌روش در ایران بود از معدود بازیکنانی بودی که طی این مدت در اکثر اردوها حضور داشتی و برای او بازی کردی. اگر بخواهی درباره دوران اوج کی‌روش صحبت کنی به چه موردی اشاره می‌کنی؟

من فکر می‌کنم جمع جام جهانی گذشته با توجه به نظمی که ایشان تقریباً به تیم ملی معرفی کرد و آن بازی‌های قابل قبول را ارائه داد، نقطه اوج ایشان بود.

* طی این مدت انتقادات زیادی به عملکرد مطرح می‌شد، فکر می‌کنی سرمربی تیم ملی ایران دقیقاً کجا راه را اشتباه رفت که بخشی از افکار عمومی علیه او شد؟
فکر می‌کنم در یکی، دو سال آخر تعامل نکردن باشگاه‌ها و تیم ملی و همین طور تعامل نکردن شخص کارلوس کی‌روش با مربیان و البته تمایل نداشتن برخی از مسئولان برای حفظ این سرمربی باعث این اتفاق بود.

* به عنوان کاپیتانی که کی‌روش روی او خیلی حساب می‌کرد فکر می‌کنی بزرگترین دستاورد او برای فوتبال ایران چیست؟

به نظر من نظم و شخصیت تیمی بزرگترین دستاورد کی‌روش برای فوتبال ایران بود.

* آینده تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی؟

با توجه به داشتن بازیکنان جوان و در عین حال با تجربه و خوبی که داریم امیدوارم آینده روشن و درخشان برای فوتبال ایران پیش رو باشد.

* در حال حاضر صحبت از مربیان زیادی می‌شود که فدراسیون فوتبال می‌خواهد یکی از آنها را برای سرمربیگری تیم ملی فوتبال انتخاب کند. به نظر شما مربیان بزرگی چون مورینیو، زیدان، کلینزمن و … روزی به فوتبال ایران می آیند؟

مطمئناً با شرایط موجود کشور و ایراد زیادی که به دستمزد آقای کی‌روش می‌گرفتند، آمدن این اسامی، فرض محال است.

* مسعود شجاعی در تیم ملی فوتبال ایران و جام ملت‌های آسیا کمتر بازی کرد، شرایط خودت در تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی و آیا در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر همچنان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران خواهی بود؟

به طور جدی به این موضوع فکر نکردم اما تا هر وقت که مربیان من را انتخاب کنند و خودم احساس کنم که می‌توانم به تیم کمک کنم، چرا که نه! بازی می‌کنم.

2051

نظرات کاربران
TT کرجی
از لایک ها و دیس لایک ها مشخصه محبوبیت کاپیتان چقدره ۹۰ درصد دیس لایکها پرسپولیسی هستن هشت درصد استقلالی دو درصد سپاهان .شما پرسپولیسیا شورشو در آوردید دیگه وقتی صحبت تیم ملی میشه شماها اولین دشمن تیم ملی هستین واقعا کدوم طرفداری انقدررررررر وطن فروشه که تیم ملی کشورشو بخاطر باشگاه محبوبش بفروشه
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۷:۰۳
پاسخ
43
34
حامد تبریزلی
فدااای کاپیتان تیم محبوب تراکتور ایشالا همیشه موفق باشی
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۹:۳۸
پاسخ
14
28
ولی اله خلیلی
اتفاقا ما از برنامه دراز مدت ژاپنی ها لطمه شکست نخوردیم.ما از سهل انگاری بازیکنانمون لطمه خوردیم.ما در 2002 و 2006و 20014 و 2019 همش از بازیکنان خوردیم.از باند بازی از کارت گرفتن الکی از اعتراض های بی مورد به داور .بله ما از بازیکنانمون خوردیم.البته امسال کیروش هم مقصر بود او مدام معترض بود و ااین روحیه ااعترضی را به تیم تزریق کرد.
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۵:۳۹
پاسخ
17
28
هوادار
چی شد اینجا شد عدالت؛ اگه برانکو و قلعه نویی بودن میشد ضعف سرمربی تیم؟!!!
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹:۲۱
پاسخ
65
33
Miladfarzad
اقای شجاعی شما از لحاط فوتبالی چندساله ک لایق حضور در تیم‌ملی نیستین و حضورتون جای شایسته‌های دیگر رو تنگ کرده ک البته حمایت همیشگیتون از کیروش احتمالا دلیل اصلی این حضور اما چون نشون دادی شخصیتی هستید ک بدنبال منافع مردم هستید بهتره که همین حالا از بازیهای ملی خداحافطی کنید ک همین الان هم دیر شده و یادتون بیارید اواخر حضور دایی در تیم‌ملی رو ک چه انتقادهایی از جانب مردم میشد به حضورش در تیم‌ملی و تازه اون علی‌دایی بود با اون سطح از افتخار بهتر حالا خداحافظی کنید تا فشار مردم سبب عدم دعوتتون نشده
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۸:۱۴
پاسخ
67
30
پرسپولیس عشقه
تیم ملی چه ربطی به شجاعی داره؟؟مگه قراره دعوت شه دوباره؟؟؟؟
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲:۴۵
پاسخ
57
24
یاشاسن تراختور
عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااشقتم کاپیتان
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۳:۰۰
پاسخ
37
110
غــرش طــوفــان زرد
جناب شجاعی عزیز!! اگه لطف داور به شماهــا نبود، سپــاهان هنوز هم بدون شکست بود..
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۸:۲۲
پاسخ
136
35
مسعود
چی چی میگی سالار من حالا کار به تراکتور ندارم پس لطفا شما هم در مورد سپاهان حرف نزن ناسلامتی با هم پیوند خواهر خوندگی داریم پس دیگه چیزی نمیگم که غریبه ها دشمن شاد نشن سپاهان در بازی با استقلال و نساجی سود برد فقط اما رفت و برگشت جلو تراکتور جلو پرسپولیس جلو صنغت نفت در برگشت جلو پارس جنوبی جلو ماشین سازی جلو استقلال خوزستان و خیلیای دیگه که حوصله ندارم بگم سپاهان ضرر کرد یه حرفی بقیه گفتن که فرار رو به جلو کنن و لطف داور رو برای تیم خودشون از ذهن ها محو کنن شما هم باور کردی؟ اگر داور نبود شاید در دو بازی تراکتور 1 امتیاز از سپاهان میگرفت لطفا این قدر جو زده نباشید که تا سپاهان رقیبتون میشه دوستیتونو فراموش میکنین و سپاهان میشه بزرگترین دشمن درست مثل لیگ 14
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۴:۲۵
9
11
سالار تراختور
بنظرم اگه بحث لطف داور باشه شما اصفهانی ها بخصوص شما سپاهانی ها آخرتر از همه تیم های لیگ باید حرف بزنید.
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۸:۴۸
12
65
امید زشک
برو دیگه نزار دعوت نشی به نظر من شما انسان مردمی و با شخصیتی هستی واقعا
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳:۴۶
پاسخ
17
64
داریوش
جناب شجاعی انصاف حضور شما در جام ملت ها یکی از بی انصافی ترین اتفاقات فوتبال ملی بود!! حضور شما چه در جام جهانی و چه در جام ملت ها هیچ دلیل فوتبالی نداشت! خودت بهتر از هر کس دیگری میدانی از تو لایقتر برای عضویت در تیم ملی خیلی ها بودند!
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۱:۲۱
پاسخ
131
48
گلی خانم
جناب سالار تراختور! حساسترین پست در جام ملتها دروازه بانی بود که اتفاقا در اختیار بیرانوند پرسپولیسی بود!
۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۶:۲۱
13
16
سالار تراختور
لابد منظورت سید جلاله، یعنی دفاع جوانی مثل کنعانی زادگان باید بمونه تا پیرمرد لیگ رو ببریم بزاریم تو حساس ترین نقطه تیم ملی، نه اینکه شما پرسپولیسی ها آرزوی برد تیم ملی رو داشتید! حساس ترین پست تیم ملی رو هم اگه به شما میدادیم فک کنم از گروه هم بالا نمیومدیم.شجاعی شاید سنش بالا باشه اما هر از چن گاه یه حرکاتی تو زمین میزنه که کل 90 دیقشو جبران میکنه.
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۳:۰۹
63
38
جانیم تراختور
خیلی خوشحالم که بازیکن و کاپیتان تیمم تراختور اینقدر با شخصیت و محترم و منصف حرف میزنه ، یاشاسین کاپیتان محبوب دل ها
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹:۰۶
پاسخ
33
149
یک قدم جلو
برانکو باعث بیشترین تنش بود.. ایشون باید از کل مردم کشورشم عذر خواهی کنه،، ذهن خیلی ها رو نسبت به کروات ها یک جورایی بد کرده، که هیچکی حاضر نیست مربی بدی از اون طرف ها باشه
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹:۴۸
پاسخ
214
19
سالار تراختور
ما تراکتوری ها اگه مربی بعدی کروات باشه قید اون تیم ملی رو میزنیم . فقط مربی بلژیکی یا آلمانی یا فرانسوی یا اسپانیایی .
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۵:۱۶
119
40
امین
تراکتورسازی بازیکنان امیدش در پست تو کیفیت بالاتری دارند
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶:۵۵
پاسخ
100
28
سعید روشنی
پاسهای عمقی و کلیدیش بینظیره ولی باید دقیقه ۶۰ یا۷۰ تعویض بشه . ایشالا که سایه اش همیشه بالا سره تراکتورم باشه وتیممون رو سربلند کنه یاشا مسعود یاشا کاپیتان یاشا تراکتوروم
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰:۵۲
پاسخ
20
111
کرال
مرسی که هستی کاپیتان دوس داشتنی تراکتور
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸:۴۵
پاسخ
15
92