رفتار شناسی سرمربی تیم ملی/ "کارلوس کی‌روش"، مردی با دو شخصیت متفاوت

رفتار شناسی سرمربی تیم ملی/ "کارلوس کی‌روش"، مردی با دو شخصیت متفاوت

23656
16:23
04 آذر 1394
سایت رسمی برنامه نود – جلال چراغپور، کارشناس فوتبال ایران نگاهی متفاوت به سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال دارد؛ مرد پرخاشگری که از نظرفنی بهترین است.

وبسایت رسمی برنامه نود -  به نظر من کارلوس کی روش حداقل از 2 شخصیت تشکیل شده است. شخصیت اول او که فنی و قابل احترام است و جزو نکات مثبت او است و می توانم به جرات بگویم که در 20 سال گذشته چنین کارهای فنی به تیم ملی تزریق نشده بود و اصلا شکل بازی ما این طور نبود. جا به جایی بازیکنان در زمین به این نحو نبود.
بعد از بلازویچ تیم ملی ما 12 سال با سه مربی به یک شکل و با 11 بازیکن ثابت بازی می کرد و همه ما قبل از بازی ترکیب تیم ملی را می دانستیم. کی روش در تیم ما تغییرات ایجاد کرد چون چشم تکنیکالی و چشم برتر دارد و از درون لیگ ما کسانی را انتخاب می کند و آنها را بزرگ می کند که بعد از بازی کردن آنها می‌گوییم که اینها چه بازیکنان خوبی هستند. جالب اینکه قبل از آنکه کی روش آنها را به تیم ملی ببرد و از آنها بازی بگیرد این بازیکنان برای ما بازیکنانی عادی بودند. بازیکنانی مثل وریا غوری، وحید امیری یا مرتضی پورعلی گنجی که می بینیم چقدر خوب بازی می کنند.
ما اگر تمام اینها را کنار هم بگذاریم و البته آن 3 بازی جام جهانی را یادمان بیاید که سرمان بالا بود و به تیم ملی مان افتخار می‌کردیم، متوجه می شویم که کی روش یک کلاس از همه ما بهتر فکر می کند و می بیند. کی روش چندین سال است که استعدادیاب تیم بزرگی مثل منچستر یونایتد بوده و برای این تیم بازیکن انتخاب کرده است. او سرمربی رئال مادرید بوده است. اگر کسی حتی یک روز هم سرمربی رئال باشد کار بسیار بزرگی کرده است. ما این همه مربی داریم.لطفا یکی از آنها برود و یک ساعت سرمربی رئال بشود. آیا می تواند؟ ما از نظر فنی نمی‌توانیم به کی روش ایراد بگیریم.
کی روش اول فکر می کند و بعد با شجاعت اجرا می کند و بعد ما در موردش صحبت می کنیم. مثلا کی روش بازیکن جوانی مثل سعید عزت اللهی را در ترکیب تیم ملی می گذارد و جواب می گیرد و بعد ما در موردش حرف می زنیم. کی روش از بنده جلوتر است چون به چیزهایی می رسد که من بعد از او به آن موارد می رسم.
البته افراد دیگری در فوتبال ما هستند که کم و بیش همین نگاه به بازیکن را دارند. مربیانی مثل علی دایی و یحیی گل محمدی اما غنای دید کی روش را ندارند و بقیه مربیان ما هم مصرف کننده و ساده خور هستند حتی کسانی که ادعای سازندگی دارند هم حوصله این کار را ندارند اما علی دایی در پرسپولیس بازیکنانی مثل طارمی و عالیشاه را به میدان می فرستاد که جواب مثبتی هم گرفت.
در مورد شخصیت دوم کی روش باید بگویم که او از جوانی پرخاشگر و مبارزه طلب بوده و ببینید که در رختکن منچستر با چه مربیان و بازیکنانی درگیر شده است و این مبارزه جویی او را عمدا یا سهوا با شخصیت تکنیکی اش درگیر می کنیم و با استفاده از شخصیت دوم او شخصیت اولش را می زنیم. نقطه ضعف کی روش شخصیت پرخاشگر او است یعنی شما دیدید که در برخورد با اسدی جلوی دهانش را گرفت و به شکل زننده ای خندید و گفت او را نمی شناسد. این رفتار توهین آمیز کی روش به من برخورد اما کی روش به او توهین کرد. نقطه ضعف کی روش شخصیت دوم او است.
ما وقتی با گوام و ترکمنستان در تهران بازی داریم کی روش کت و شلوار شیک می پوشد و کروات می زند اما در خارج از ایران یک پیراهن آستین کوتاه می پوشد و 3 تا از دکمه هایش را باز می گذارد. اتفاقا ما آنجا یعنی خارج از ایران نیاز داریم که کی روش خوش لباس باشد و این کار او را نمی پسندم. وقتی با داور صحبت می کرد اگر انصاریفرد جلوی او را نمی گرفت کی روش رفته بود که داور را بزند. یا وقتی گوام را با 6 گل برده اید و از پله های هواپیما پایین می آیید بهتر است به جای آن شال گردن پارچه ای 10 متری کت و شلوار شیک بپوشید و شاد برخورد کنید نه اینکه در جواب خبرنگار بگویید مجوز کتبی برای مصاحبه داری یا نه.
مردم و مسولان ما وقتی رفتار ناپسند کی روش را می بینند نمی توانند مثل خودش با او برخورد کنند یعنی مسولان ما نمی توانند یقه شان را مثل کی روش باز کنند و با او دعوا کنند به همین دلیل از نظر فنی به او ایراد می گیرند. انتظار داریم مسولان ما با کی روش صحبت کنند و تذکر بدهند اما از نظر فنی مربی قابل قبولی است. الان تیم ملی ما سر و شکل پیدا کرده و می داند در طول بازی چطور جمع شود یا حمله کند و ضد حمله بزند اما اخلاق کی روش اینطوری است.

نمره و قیمت تکنولوژی نه به زمان است نه به کیلو. به عنوان مثال یک خط تولید که شمش فولاد تولید می کند در مورد یک موضوع خیلی جزیی مثل کوتاه شدن یک میلی متری یک شمش 20 کارشناس صاحب نظر در موردش وارد بررسی و بحث می شوند. تمام کارخانه را تعطیل می کنند که کسی متوجه اصل ایراد نشود و نیم ساعت بعد هم همه شان می روند. چه اتفاقی می افتد؟ اندازه شمش ها درست می شود. کلی هم پول می گیرند. پس قیمت تکنولوژی به زمان نیست. در اینجا 2 عامل هست. عوامل کیفیت و کمیت. در مورد بحث کمیت باید بگویم شما هیچ وقت به یک نفر که با او قرارداد 9 ماهه دارید نمی گویید اگر یک ماه نباشی 8 ماه حقوق می گیری. شما به او پول می دهید که کارش با کیفیت انجام دهد. ما به کیفیت کی روش پول می دهیم چون فنی و کار او کیفی است. بنابراین در امور کیفیت نه زمان دخیل است و نه کمیت ها. کی روش را به دلایل کیفی و فنی استخدام کرده‌ایم بنابراین اگر 40 روز هم نباشد به نظرم عیبی ندارد.


منبع: ایلنا

39046

نظرات کاربران
مشکی4444
تمام دلالهای فوتبال با کیروش مخالفند چون قبلا" : 1)یکسری بازیکن با پول میرفتن تیم ملی 2)بعضی بازیکنها شده بودن مالک تیم ملی و تشکیل باند میدادن تا سرمربی برکنار بشه 3)سن تیم ملی به تیم پیشکسوتها نزدیک شده بود و تشخیص این دو تیم در چند سال بعد واقعا" غیرممکن میشد 4)تیم ملی زیبا بازی نمی کرد 5)از روبرو شدن با ژاپن و کره و استرالیا می ترسیدیم 6)به سختی و اما و اگر می رفتیم جام جهانی(تازه اون هم یکی درمیان) اما حالا تیم ملی طوری شده که: 1)دست بازیکنانی که نسبت به تیم ملی خیانت می کردن از تیم ملی کوتاه شده حتی اگه بهترین باشن 2)بازیکنی حق بازی در تیم ملی رو داره که با غیرت بازی کنه 3)سن تیم ملی طوریه که احتمال لژیونر شدن بازیکنها پس از هر تورنمت وجود داره(اروپا دنبال بازیکن جوان و آینده داره وگرنه خودش بازیکنهایی مثل رائول و ژاوی و ... رو داره بیرون میندازه) 4)تیم ملی اگه دفاعی هم بازی کنه(مانند بازی با آرژانتین) ولی اصولی و با نظم بازی میکنه و کاملا" مشخصه حداقل تاکتیک دفاعی خوبی داریم 5)در رنکینگ آسیا بالاتر از کره و ژاپن و استرالیا هستیم و از روبرو شدن با سوئد و شیلی نمی ترسیم 6)به راحتی به جام جهانی میریم و انتظار داریم از آرژانتین(نایب قهرمان جهان)گل نخوریم و به دور بعد صعود کنیم
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۳:۴۴
پاسخ
1
14
غلیرضا
خدا پدرت را بیامرزد جرف حق جواب ندارد
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۵:۳۴
پاسخ
2
7
kamran
کیروش در مقابل افراد ناسالم پرخاشگر میشه مرض نداره مثل بعضیا با همه درگیر بشه چرا با منصوریان و گلمحمدی و پیروانی و ... درگیر نشده؟؟؟
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۵:۴۱
پاسخ
1
6
علی
جالبه شما میگین به اسدی اینو گفت ... ولی نمیگین اسدی به کی روش تهمت زد
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۱:۵۷
پاسخ
0
7
منوچهر
درود بر وجدانت
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۰:۱۰
پاسخ
0
5
محمد قاسمی
از لحاظ فنی مطالب خوبی عنوان شد.چه بسا می توان از لحاظ فنی بیشتر صحبت کرد تا به عمق مطلب رسید و فهمید که کیروش مربی بسیار خوبی است.اما از لحاظ اخلاقی.تاآنجا که یادم هست کیروش از روز اول اینچنین نبود.اما خداوکیلی کی قبول نداره که درکشور ما همه عصبی می شوند؟مثلا دررانندگی مردم بخاطر چند عامل عصبی شده اند وگرنه اگر از اول درست عمل می شد ما هم مثل دیگر کشورها درترافیک سنگین نظم هم داشتیم.یکی ورود بیش از حد خودرو به بازار و درمقابلش خروج کم خودرو و کم بودن میزان خیابان ها و بزرگراه ها و معیوب بودن خیابان ها وقیمت گران خودرو و بنزین نسبت میانگین حقوق مردم والبته آموزش های دیرهنگام و و و مسائل دیگر.درکشور ما عوامل زیادی برای عصبی شدن هست.کیروش اینجوری نبود اما به مرور بارفتار غلط مسئولین فدراسیون و مربیان ما و نبود امکانات و دروغ های زیادی که بهش گفتن اینچنین شد.منم مربی بودم اگر یکی مثل مایلی کهن هرروز بر علیه ام مصاحبه میکرد باآنکه خیلی آرام هستم عصبی می شدم
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۳:۱۲
پاسخ
0
6
بهزاداصفهانی
درود برکمپین حمایت از کی روش "نام کمپین:کی روش قلب تیم ملی"
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۳:۱۰
پاسخ
2
5
روبن
من فکر می کنم برای حصول نتیجه مخصوصا تو شرایط حاکم بر کشور ما باید جنگنده بود و کیروش به خوبی این رو یاد گرفته !
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۰:۳۵
پاسخ
0
3
علی تهرانی
دریک کلام:درود بر کارلوس کی روش کبیر قیصر فوتبال ایران ومردی از جنس برلیان. مردی که هنر یاددادن وهنر فوتبال را به رخ تمام کسانی کشید که اصلا وابدا ازفوتبال چیزی بلد نیستند جز لاف زدن وگزافه گویی. مردی که به جای شعار عمل کرد وبه خاطر فوتبال ایران خون دل خورد وعرق ریخت. مردی که با مشتهای گره کرده جلوی مربی کره ای عقده های چندین ساله مارا فروریخت . ومردی که اگر آن ناداوری جلوی آرژانتین واسترلیا نبود الان وهمین الان هم مافیای فوتبال ایران اورا مریض تر کرده بودند.ا یکاش وایکاش کمی بهتر بیندیشیم وبخاطر منافع خودمان منافع ملی را بخطر نیندازیم.
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۹:۵۴
پاسخ
0
6
esmill
با سلام لطفا اقای چراغپور عزیز به دیگر همکارنتون هم درست انتقاد کردن و یاد بدین ممنون که حرف دل تمام ایران وزدین کیروش دوستت داریم به خاطر غیرت ایرانیت
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۳۲:۱۱
پاسخ
1
20
hadi
با سلام وخسته نباشید به همه اهالی برنامه 90 آقای فردوسی پور از شما خواهشمندیم که در مورد تیم ملی و حواشی تیم ملی برنامه مفصلی رو رو آنتن ببرید و خیلی چیزا رو روشن کنید چرا ما نمیتونیم با برندای خوب به توافق برسیم؟ چرا زمین تمرینمون 4-5 ساله با وجود کیروش و ایرادایی که به زمینامون میگیره هنوز رفع نشده؟؟؟ و چرا های دیگه ای که ایشا... با برنامه بی نظیر شما بهشون جواب داده بشه با تشکر
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۵۴:۱۰
پاسخ
2
22
پیمان
آقای کیروش باعدم دعوت سیدمهدی رحمتی،به ایران خیانت میکنه
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۴۸:۳۰
پاسخ
37
2
توفیق
کیروش اگه بره فدراسیون فوتبال هم مثل فدراسیون والیبال یه مربی ای میاره که همه زحمت های چند ساله ای که ولاسکو کشیده بود ویه تیم منسجم وخوب درست کرده بودخراب میکنه پس بهتره کی روش بمونه وانقلابی که تو فوتبالمون شروع کرده وجوانگرایی کرده به نتیجه برسه وهمه مردم خوشحال و سرحال بشن
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۴۳:۱۰
پاسخ
2
22
فرزاد
ممنون. بسیار مفید و دقیق.
۰۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۳۷:۳۲
پاسخ
4
8
داود
باسلام آقای فردوسی پورلطفآ درموردتیم ملی وحمایت ازدرخواستهای سرمربی قوی آن برنامه مفصلی ترتیب دهید ودرمورد بودن یانبودن آقای اسدی که به ضررتیم ملی ومربی آن مغرضانه موضع گرفته بلکه درتیم ملی فوتبال هم آرامش خوبی حاصل شود وهم ازنظرفنی ارتقاء کلی حیاتی صورت بگیرد باتشکراین چندمین امیل است که میزنم امیدوارم موردتوجه قراربگیرد
۰۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۴:۲۶
پاسخ
2
34