عالیجناب رکورد؛ رسیدن برانکو به صدر و صد

عالیجناب رکورد؛ رسیدن برانکو به صدر و صد

26037
10:26
15 آذر 1396
برانکو ایوانکوویچ سرمربی موفق سرخپوشان امروز برای صد و یکمین بار روی نیمکت این تیم حضور خواهد داشت تا هدایت تیمش را برابر سپیدرود رشت بر عهده بگیرد.

وبسایت رسمی برنامه نود - برانکو ایوانکوویچ سرمربی موفق سرخپوشان امروز برای صد و یکمین بار روی نیمکت این تیم حضور خواهد داشت تا هدایت تیمش را برابر سپیدرود رشت بر عهده بگیرد. برانکو با پیروزی در صدمین بازی خود در پرسپولیس در برابر ذوب آهن قهرمانی تیمش در نیم فصل لیگ هفدهم قطعی کرد.

به گزارش وب سایت نود، 17 فروردین 1394 بود که برانکو ایوانکوویچ قرارداد خود را با سرخپوشان پایتخت امضا کرد تا رسماً هدایت این تیم را بر عهده بگیرد. ده روز بعد برانکو در دیدار مقابل سپاهان اصفهان روی نیمکت پرسپولیس نشست تا رسماً کارش را با این تیم آغاز کند؛ سرمربی سابق تیم ملی کشورمان کارش را چه در لیگ چهاردهم و چه در اوایل لیگ پانزدهم خوب شروع نکرد، اما در همان بازیها تیمی را پایه گذاری کرد که در ادامه یکی از بهترین تیم های تاریخ لیگ برتر و تاریخ باشگاه پرسپولیس شد. با گذشت حدود 30 ماه از اولین حضور مربی کروات در فوتبال ایران، نقطه عطفی در رقابت های لیگ برتر ایران رقم خورد و رکوردها و آمارهای بسیاری جابجا شد؛ آمارهایی که به سادگی قابل دسترسی نبوده و شاید چند سالی طول بکشد تا تیم دیگری بتواند آنها را بهبود ببخشد. برانکو ایوانکوویچ دوران بسیار درخشان و پرافتخاری را در کارنامه مربیگری خود و همچنین باشگاه پرسپولیس رقم زد و بدون شک از مربیانی خواهد بود که در آینده به نیکی از وی یاد خواهد شد. نکته جالب و البته شگفت انگیز اینکه همه نتایج، رکوردها، عناوین و موفقیت های برانکو در حالی برای وی به ثبت رسید که این مربی کروات فقط صد بازی را به عنوان مربی روی نیمکت سرخپوشان حضور داشته است.

صد بار حضور روی نیمکت پرسپولیس

برانکو در تمامی رقابتها صد بار هدایت سرخپوشان را بر عهده داشته است؛ 78 بازی در لیگ برتر، 16 بازی در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، یک بازی سوپرکاپ ایران، و 5 بازی در جام حذفی. این مربی کروات در طی این صد بازی به 57 برد، 26 مساوی و 17 باخت دست یافته است. مربی کروات پرسپولیس با وجودی که هنوز تعداد حضورش در لیگ برتر به 80 بازی نرسیده، اما در رده بندی کلی مربیان در تاریخ لیگ برتر به جایگاه مطلوبی رسیده و بسیاری از مربیان با تعداد بازی های بسیار بیشتر را پشت سرگذاشته است. وی با میانگین 2 امتیاز به ازای هر بازی توانسته به این جایگاه دست یافته و به نتایج درخشانی برسد. برانکو در لیگ برتر همراه با پرسپولیس به 47 برد، 19 مساوی و 12 باخت رسیده، و در 16 بازی به عنوان مربی در لیگ قهرمانان آسیا به 6 برد، 6 مساوی و 4 شکست دست یافته است. 3 برد، یک باخت و یک تساوی حاصل پنج دیدار پرسپولیس برانکو در جام حذفی بوده و تنها دیدار سوپرکاپ را با برتری به سود سرخپوشان پشت سرگذاشته است.

عالیجناب رکورد

دوران حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس را می توان نقطه عطفی در تاریخ پرسپولیس و همچنین دوران مربیگری این مربی کروات به حساب آورد. برانکو با نتایجی که در پرسپولیس کسب کرد، توانست رکورد بیشترین تعداد برد در یک فصل، کمترین گل خورده در یک فصل، بالاترین میانگین امتیازی، بهترین تیم در بازی های خانگی، رکورد بیشترین بازی بدون گل خورده (در لیگ های 16 تیمی)، بهترین نتیجه گیری در شروع رقابت های لیگ، بهترین بازگشت به رقابتها و جبران 11 امتیاز اختلاف (در لیگ پانزدهم)، کسب عنوان قهرمانی با بالاترین میانگین امتیازی، بالاترین تفاضل گل، قهرمانی با بیشترین اختلاف امتیازی تنها بخشی از کوردهای ثبت شده در پرسپولیس برانکو ایوانکوویچ هستند.

برانکو ایوانکوویچ با نتایجی که در پرسپولیس کسب کرد موفق شد برخی رکوردهای شخصی خود را نیز بهبود ببخشد. برانکو در ایران توانست به سومین قهرمانی سوپرکاپ و همچنین لیگ سراسری باشگاهها دست یابد؛ پیشتر وی در کشورهای چین و کرواسی به این عناوین دست یافته بود.

روزهای تلخ پروفسور در پرسپولیس

شروع کار برانکو در پرسپولیس به هیچ وجه خوشایند این مربی و البته هواداران نبود و بدون شک حضور پرسپولیس در قعر جدول رده بندی در اوایل لیگ پانزدهم را می توان جزء روزهای تاریک برانکو در لیگ برتر ایران دانست؛ اما تیم تحت هدایت پروفسور کم کم در مسیر موفقیت گام برداشت و کماکان در این راه به کار خود ادامه می دهد. اما در طی روزهای کاملاً موفق برانکو در پرسپولیس، برخی بازیها خاطرات بسیار تلخی را برای او و تیمش به همراه داشته است. شکست برابر نفت تهران در هفته بیست و هشتم لیگ پانزدهم که در حضور بیش از 80 هزار هوادار سرخپوش رخ داد، یکی از تلخ ترین نتایج پرسپولیس بوده که یک قهرمانی مسلم را از برانکو و تیمش گرفت. علاوه بر این، شکست دور از انتظار در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا برابر الهلال از دیگر روزهای سخت و تلخ برانکو در پرسپولیس بوده است. شکست در دربی 84 آن هم در شرایطی که کمتر کسی انتظار چنین باختی را از تیم برانکو داشت، از دیگر روزهای بد برای برانکو بود که در مقابل استقلال منصوریان مغلوب شد.

آغاز دوران پرفروغ در پرسپولیس

بازگشت به مسیر موفقیت و شروع پیروزی های برانکو بدون شک خاطرات بسیار شیرینی را برای هوادران این تیم به ویژه از میانه های لیگ پانزدهم به همراه داشته است. بردهای برانکو در دربی پایتخت را باید از خاطرات خوب این مربی در ایران بدانیم. اما دربی 82 را باید دیداری خاص برای پرسپولیس و برانکو دانست؛ دیداری که سرخپوشان با شکست سنگین رقیب دیرینه با یک تیر چند نشان را هدف گرفتند. برانکو با این برد به نوعی انتقام چند برد متوالی استقلال تهران با پرویز مظلومی را از آبی پوشان گرفتند، و همچنین پس از هفته ها صدر جدول را از این تیم گرفته و خودشان بر جای آنها تکیه زدند. پس از این بازی همه اهالی فوتبال پرسپولیس را در قامت یک تیم مدعی و پرقدرت به حساب آورده و آنها را از شانس های مسلم قهرمانی می دانستند. پیروزی پرگل برابر پدیده و جشن قهرمانی در مقابل دیدگان صدهزار هوادار از دیگر روزهای خوش برانکو است. پیروزی مقابل الوحده امارات در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا 2017 و صعود سخت به مرحله بعدی، و مهم تر از آن، شکست الاهلی عربستان در دیدار برگشت مرحله یک چهارم نهایی در شرایطی که پرسپولیس 80 دقیقه را 10 نفره بازی کرد، خاطرات بسیار خوش و فراموش نشدنی را برای برانکو و هوادران پرسپولیس رقم زده که شاید تا سالها در ذهن همه باقی بماند.

روزهای خوش پس از یک دهه دوری

برانکو ایوانکوویچ در تیم ملی ایران هم عملکرد قابل قبولی داشت؛ در زمان برانکو ایران به بالاترین رتبه خود در تاریخ رده بندی فیفا دست یافته و تا رده پانزدهم رده بندی تیم های ملی بالا رفت. اما پایان کار برانکو در تیم ملی و بازی های جام جهانی 2006 آلمان خوشایند نبود. و حالا پس از یک دهه برانکو بار دیگر به فوتبال ایران بازگشت تا روزهای بسیار خوشی را برای خودش و پرسپولیسی ها رقم بزند؛ البته این روزهای موفق و درخشان بدون شک به سود کل فوتبال ایران خواهند بود. در این روزها برانکو بسیاری از شاگردانش درتیم ملی را به عنوان رقیب روی نیمکت تیم های حریف می بیند. با نگاهی به گذشته، به خاطر تمام روزهایی که فوتبال ایران می توانست از وجود پروفسور کروات بهره گرفته و بر سطح کیفی خود بیفزاید، اما این فرصت را از دست داد باید افسوس خورد.

 

 

 

 

2081

 

نظرات کاربران
￵ارش
￵ما دو تا دیگه قهرمانی لیگ برتر از برانکو میخوایم تا به طور کامل یک دهه ناکامی پرسپولیس جبران شه و پر افتخارارین باشگاه ایران در لیگ برتر شیم و با حضور قدرتمند در اسیا خودمونو به عنوان یک باشگاه قوی اسیا مطرح کنیم
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳:۲۱
پاسخ
0
19
afshin
بهترین مربی حال حاظر ایران
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۶:۱۶
پاسخ
0
16
پرسپولیس قهرمان
برااااااااااااااااااااااااااااانکو براااااااااااااااااااااااااااااااااااانکو
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۱:۰۱
پاسخ
1
28
amin19
به خاطر تمام روزهایی که فوتبال ایران می توانست از وجود پروفسور کروات بهره گرفته و بر سطح کیفی خود بیفزاید، اما این فرصت را از دست داد باید افسوس خورد:\
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۸:۱۳
پاسخ
1
31
فقط کیروش - همین و بس
صدمین بار ؟ چند بار با پرسپولیس قهرمان لیگ آسیا شده؟ چند بار به جام باشگاههای جهان راه پیدا کرده؟ لیگ ایران چه تیمه اولش و چه تیم آخرش، هیچوقت و هیچوقت و هیچوقت حرفی برای گفتن نداشته و نخواهد داشت. در این لیگ مربیان و بازیکنان نمیدانند تاکتیک چیست. هیچگونه تاکتیک و نظم گروهی دیده نمیشود.
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۵:۳۹
پاسخ
39
2
مرتضی
يه بار بخون بدون ضد فوتبال بهترين رتبه ايران در رده بندي فيفا قهرماني اسيايي مهمه با نود دقيقه ضد فوتبال جام نميگيريم
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۱:۱۵
1
18
مستاجر خدا
به 3 گانه هی نزدیک تر میشیم من پیش نهاد بهتر دارم واسه ی تیم ملی هفته یی 1 روز و نیم بازیکن های ملی بیان پرسپولیس تمرین کنن کارنامه ها این و میگه که بهتر میشه نه منن
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۴:۳۱
پاسخ
3
36
موسی صادقی التپه
با نگاهی به گذشته، به خاطر تمام روزهایی که فوتبال ایران می توانست از وجود پروفسور کروات بهره گرفته و بر سطح کیفی خود بیفزاید، اما این فرصت را از دست داد باید افسوس خورد.
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۷:۱۲
پاسخ
1
33
ALIREZA
مچکریم پروفسور
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۲:۳۰
پاسخ
1
30
میلاد 66666666666
عالیجناب رکورد عجب تیتر سنگینی مرسی نود
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۱:۰۱
پاسخ
1
32
رضا پرسپولیسی
من دیگه حرفی ندارم ...
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۸:۵۸
پاسخ
1
44
کاظم پرسپولیسی
برانکو عشقی به خدا عشق به معنای واقعی مساوی است با برانکو عاشقتم برانکو به تیمممون شخصیت دادی ای ابرمرد با شخصیت تا ابد در قلب مایی
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۸:۰۴
پاسخ
1
45
دختر پرسپوليسي
وااااي چشم نخوره پروفسورمون
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۵:۵۰
پاسخ
1
48
Sorrow
اي خدا تمديد كنين من دارم ديوانه ميشم اينارو ميخونم
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۲:۵۸
پاسخ
1
43
آقا کریم
چقد افتخار چشام ساهی رفت ؛ سالار یکمشم بزار برا بقیه .....
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹:۲۱
پاسخ
0
47
مرتضي
خوب شوفر هم بدترين خط حمله رو داره اونم يه ركورده
۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳:۰۰
پاسخ
0
51