عليرضا منصوريان:اول فصل به هواداران قول شکست پرسپولیس را داده بودم/ استقلال باید در آسیا بدرخشد

عليرضا منصوريان:اول فصل به هواداران قول شکست پرسپولیس را داده بودم/ استقلال باید در آسیا بدرخشد

65334
18:59
01 اسفند 1395
منصوریان در این گفت و گو از فاجعه ای می گوید که ممکن بود برای استقلال اتفاق بیفتد: ما اگر جپاروف را نمي‌گرفتيم ممکن بود فاجعه بزرگ‌تري اتفاق بيفتد. اين اتفاق درست مثل بمب‌گذاري در استقلال بود.

وب سایت رسمی برنامه نود- عليرضا منصوريان اين روزها روي ابرهاست. او پنج برد پشت سر هم در ليگ برتر به دست آورده و توانسته با استقلال به مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا صعود کند.

به گزارش سایت نود، شکست‌دادن السد و پرسپوليس در يک هفته رؤيايي براي استقلال «علي منصور» جايگاه او را حسابي پيش هواداران تثبيت کرده و از همين حالا او به فکر فصل بعد استقلال هم هست. اين بردها پس از روزهاي تلخ نيم‌فصل اول و محروميت استقلال از خريد بازيکن به دست آمد و براي او و استقلالي‌ها شيريني دوچنداني داشت. در آستانه بازي اين تيم با الاهلي امارات در هفته اول ليگ قهرمانان آسيا، با او گفت‌وگویی انجام دادیم.

 

استقلالي که اول فصل همه را نااميد کرده بود، حالا علاوه بر اميدوارکردن، همه را سورپرايز هم کرده است. در این چند وقت چه اتفاقی در استقلال افتاد که همه چیز دگرگون شد؟

اول از همه چيز لطف خدا شامل حال عليرضا منصوريان و بازيکنان و کادر فني استقلال شده است. بقيه هم تلاش و کوشش کادر فني و بازيکنان است.

 

 عليرضا منصوريان باورش مي‌شد آن استقلال بي‌نظم و بي‌برنامه به چنين استقلالي تبديل شود؟

اگر اين سؤال فني است، مي‌شود به آن پاسخ داد.

 

 بي‌نظم و بي‌برنامه در قالب مسائل فني بيشتر جا مي‌گيرد تا مسائل حاشيه‌اي، اما در هر حال برخي از پيش‌کسوتان معتقد هستند که کمتر کسي فکر مي‌کرد استقلال دوباره در مسير اوج‌گرفتن قرار بگيرد... .

ما براي ساختن تيم استقلال بايد خيلي کارها مي‌کرديم. من قبل از شروع فصل گفته بودم که اين استقلال خيلي کار دارد. براي اينکه استقلال را دوباره همان استقلال هميشگي کنيم، کار سختي داشتيم.

 

 يکي از انتقادها اين است که استقلال کمي دير به ترکيب اصلي رسيد. حالا که البته در فاصله ١٠امتيازي رقيب ديرينه قرار دارد، مي‌شود گفت دير به ترکيب اصلي رسيده است... .

من نمي‌دانم ترکيب اصلي در فوتبال چه معني‌ای دارد؟ ما يک تيم داريم که همه در آن تمرين مي‌کنند. مگر ما با ١١ نفر تمرين مي‌کنيم؟ همه بازيکنان در شرايط بازي قرار دارند و هر کس بهتر تمرين کند، شانس بازي دارد. ترکيب اصلي در فوتبال امروز معنا ندارد. شما بايد روي نيمکت بازيکناني داشته باشي که در زمان مصدوميت يا محروميت بازيکنان داخل زمين بتوانند مثل آنها باشند تا کار تيمي و تاکتيکي ضربه نخورد.

 

منظور بازي‌ندادن به بازيکناني مثل بهنام برزاي، فرشيد اسماعيلي، علي قرباني، ميلاد زکي‌پور، اميد نورافکن و ديگر جواناني بود که حالا عصاي دست عليرضا منصوريان و استقلال هستند...

اين بخش سؤال شما هم کلي است. منِ مربي بايد تشخيص دهم که چه کسي بازي کند و چه کسي بازي نکند. باور کنيد که آن زمان بازيکناني مثل برزاي و ديگر بازيکناني که اسم بردي، هنوز در شرايط آرماني حضور در زمين نبودند.

 

بالاخره همه ماجراي درگيري‌ها و اختلاف‌هاي شما با برزاي و بختيار رحماني و ديگران را به ياد دارند... .

منِ عليرضا منصوريان عقيده دارم که يک بازيکن در تمرين و در بازي يعني در مدت‌زماني که به عنوان يار تعويضي داخل زمين مي‌شود، بايد خودش را تحميل کند. اين جوانان استقلال، خودشان را به ترکيب تيم تحميل کرده‌اند. با خوب تمرين‌کردنشان، با درخشیدنشان، با گل‌زني‌هايشان.

 

در کل قبول داريد ماجرايي که براي پنجره نقل و انتقالات استقلال پيش آمد، کمک بزرگي به استقلال کرد؟

از اين نظر که به جوانان بازي داديم؟

 

 کلا به نفع استقلال شد، اگر شما جپاروف را نمي‌گرفتيد، متوجه نمي‌شديد که از پنجره نقل و انتقالات محروم هستيد، آن وقت اگر مثلا با آندو و روزبه چشمي به مصاف السد قطر مي‌رفتيد، به خاطر استفاده از بازيکن غيرمجاز ٣ بر صفر بازنده مي‌شديد...

پس عدو شده سبب خير (مي‌خندد). ببينيد هم آندو، هم جپاروف و هم روزبه چشمي و سجاد شهباززاده در برنامه‌هاي تاکتيکي ما بودند. هدف من جوان‌کردن استقلال با حفظ برخي بازيکنان باتجربه بود. در نقل و انتقالات هم همين را ثابت کردم.

 

خروجي‌هاي استقلال به نوعي نشان داد که برخي خريدها واقعا اشتباه بودند. شما اگر به اول فصل  برگرديد، آرش افشين و بختيار رحماني را مي‌خريديد يا اينکه ميثم مجيدي و امين حاج‌محمدي را حفظ مي‌کرديد؟

فصل نقل و انتقالات نيم‌فصل براي چيست؟ براي همين کارهاست. دليل هم ساده است؛ بازيکناني که توقعات را برآورده نکنند، جدا مي‌شوند. قراردادشان هم بايد طوري تنظيم شود که باشگاه هم ضرر نکند. ممکن است يک بازيکن قبل از حضورش شرايط ديگري داشته باشد، اما وقتي وارد استقلال و پرسپوليس شود، شرايطش فرق می‌کند.

 

  از نقل و انتقالات صحبت کرديد، ماجراي بسته‌شدن پنجره نقل و انتقالات استقلال هم حسابي به استقلال شوک وارد کرد. شما با اعضاي هيئت‌مديره هم در تقابل قرار گرفتيد. در نهايت مانوسي‌فر مشاور بين‌الملل از استقلال جدا شد اما اعضاي هيئت‌مديره که با شما به‌شدت مخالف بودند، همچنان در هيئت‌مديره هستند. آنهايي که خواهان اخراج عليرضا منصوريان بوند...

دراين‌باره ترجيح مي‌دهم صحبت نکنم چون حرف‌هايم را زده‌ام و باشگاه هم با عوامل اين اتفاق برخورد کرده است. ما اگر جپاروف را نمي‌گرفتيم ممکن بود فاجعه بزرگ‌تري اتفاق بيفتد. اين اتفاق درست مثل بمب‌گذاري در استقلال بود. مي‌خواستند همه‌چيز را روي هوا ببرند. ممکن بود ما با تيموريان و چشمي به مصاف السد برويم و آن‌وقت اگر بازي ٣ بر صفر به سود السد مي‌شد، چه کسي مي‌خواست پاسخ‌گوي ٣٠ ميليون هوادار استقلال باشد؟ بارها گفته‌ام که فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ و حتی باشگاه‌ها در امور بين‌المللي مشکل دارند و افراد متخصص در اين زمينه کمتر وارد فوتبال مي‌شوند که بايد دلايلش بررسي شود.

 

يعني شما هم عقيده داري که توطئه‌اي در کار بوده که استقلال مقابل السد قطر ٣ بر صفر بازنده شود؟

من واقعا نمي‌دانم. به چند جريان و ماجرا مشکوک بوديم و همين الان هم هستيم، اما دنبال سند و مدرک هستيم. اين توطئه براي تراکتورسازي هم داشت اتفاق مي‌افتاد. آنها اگر سجاد را نمي‌گرفتند شايد فاجعه به‌مراتب بدتري اتفاق مي‌افتاد. هرچند همين الان هم تراکتورسازي وضعيت خوبي ندارد. آنها با بازيکنان غيرمجاز، چهار بازي در ليگ برتر بوده‌اند.

 

برسيم به دربي ٨٤؛ جايي که استقلال با يک بازگشت رؤيايي سه‌گله، پرسپوليس صدرنشين و نزديک به قهرماني را شکست داد. شما که به تاريخ بازي اعتراض داشتيد، اما در فاصله بازي السد تا پرسپوليس، استقلال عالي عمل کرد... .

ما زمان ريکاوري کمي داشتيم. شاید باور نکنید اما تیم فنی و آنالیز ما روزانه 18 ساعت می کنند و روی پرسپولیس هم کار کردیم. دليل اعتراض استقلال به تاريخ بازي هم همين بود، اما تاريخ بازي را عوض نکردند. اگر بازي با السد به وقت ١٢٠دقيقه‌اي نمي‌کشيد، ما در نيمه دوم بازي با پرسپوليس هم حمله مي‌کرديم تا تعداد گل‌ها بيشتر از سه گل شود، اما به دليل خستگي عقب کشيديم. مي‌شد به پرسپوليس بيشتر از سه گل هم زد. فکر کنم در نيمه اول علي قرباني يک موقعيت خوب را از دست داد درحالي‌که مي‌توانست به فرشيد يا کاوه رضايي پاس بدهد تا استقلال زودتر به گل سوم برسد. هر چند اتفاق های آخر بازی کمی همه را نگران کرد. به نظرم فغانی در دربی گذشته اشتباه هایی داشت که البته زیاد درباره اش صحبت شده است.

 

اما هنوز با پرسپوليس اختلاف امتياز داريد، آن هم ١٠ امتياز...

من خودم سال‌ها در طبقه دوم ورزشگاه آزادي استقلال را تشويق کرده‌ام و هوادار دوآتشه استقلال بوده‌ام. خوب مي‌دانم هوادار آن بالا چه مي‌کشد. من از سکوهاي طبقه دوم حرف مي‌زنم. جايي که هواداران کم‌درآمد استقلال آنجا مي‌نشينند. من به همه هواداران استقلال که تيمشان زندگي‌شان است، اول فصل قول دادم داربي را ببرم؛ داربي‌ که پنج سال بود استقلال آن را نبرده بود. مي‌دانم فاصله با پرسپوليس زياد است، اما برد در داربي مزه ديگري دارد. ما به اتفاق‌هاي فوتبال اميدواريم، اما پرسپوليس هم امسال تيم بسيار خوبي است و با بازي‌هاي خوبي که تيم برانکو انجام داده، با ٥٠ امتياز صدرنشين است. ما اين پرسپوليس را برديم و خدا را شکر مي‌کنم که هواداران استقلال حالا سرشان بلند است.

 

گفته بودي شبي که پرسپوليس را بردي، بهترين شب زندگي‌ات بوده...

بله، بهترين شب زندگي‌ام بود. ديدن خوشحالي ميليون‌ها هوادار در جاي‌جاي ايران و جهان و شبکه‌هاي اجتماعي حس خوبي به من داد. خوشحالم که به قول اولِ فصلم عمل کردم.

 

حالا که در استقلال تثبيت شده‌ايد، فصل آينده در تيم تغيير ايجاد مي‌کنيد؟

يکي، دو بازيکن به ترکيب استقلال اضافه مي‌شود. روزبه چشمي و جپاروف که صددرصد اضافه مي‌شوند. تيم استقلال جوان است و آينده‌دار. همه از بازي اين تيم در آينده بيشتر لذت خواهند برد. اميدوارم بتوانيم در رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا هم بدرخشيم و می توانیم در آسیا هم خوب نتیجه بگیریم. استقلال چون یکی از تیم های پرافتخار آسیاست باید در آسیا بدرخشد. بايد در آسيا نماينده شايسته‌اي براي فوتبال ايران باشيم.

 

 

 

نظرات کاربران
سام
داداشی تو برسبولیسو نبردی .تو آبروی فوتبالو بردی .یه نیگا به آمار فنی بازی بکن ..داداشی گفتن دفاع /ولی نگفتن ضد فوتبال / فرقشو میدونی داداشی ؟ نه نمیدونی
۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۱:۵۶
پاسخ
1
0
فکور
یعنی پرسپولیس رو بردی ، همه چی حله؟ برو تاکتیک یاد بگیر علیمنصور .با سوت زدن 4 انگشتی راه به جایی نمیبری.
۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۳:۰۱
پاسخ
0
0
مهدی
تیمهای کوچک با برد تیمهای بزرگ خوشحال میشن و تیمهای بزرگ با قهرمانی و گرفتن جام
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴:۲۰
پاسخ
1
0
سعید یوسفی
آخه من نمیدونم چجوری بردید شما !!!فوتبال بازی کردید؟؟ فوتبال یعنی دربی 4-2 فصل پیش ...این برد چه بردی بود آخه هیچ افتخاری بهش نمیشه کرد
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴:۳۵
پاسخ
1
0
الهه سرخ
ميشل پلاتيني ميگه :تيمهاي کوچک با بردن تيم هاي بزرگ خوشحال ميشن و تيمهاي بزرگ با بردن جام. پرسپوليسو عشق است....
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۱:۴۴
پاسخ
1
0
TAJ☆☆☆ASIA
به نظرم همین که بازیکنای میلیاردیتون نتونستن جلوی امیدامون(ابراهیمی، نورافکن) کاری کنن واسه ما بس بود. حالا اون وسط یه سه گل زدیم که واسمون عادی بود البته شما فعلا با حاج اکبریان یکی یکی تیمارو بدبخت کنید بگید خودمون خوبیم.
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۶:۱۹
پاسخ
0
3
وحید
خواهشا اوناییکه میگن بعد 5 سال 3 تای هارو بردیم اول برید آمار ببینید که رکورد نبردن دربی دست خودشونه با 7 سال پس خواهشا به رکورد خودتون طعنه نزنید در ضمن حالا که تو دربی باختی قانون هیس تا دربی بعد رعایت کنید
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷:۰۰
پاسخ
0
1
وحید
عشق منی داش علی برد تو دربی واسه ساکت کردن خیلیها کافی بود در ضمن میزنیم 3 تا 3 تا
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۰:۵۱
پاسخ
0
3
آریاaaa
آقا اینکه استقلال رو نوار بردهست و موفق شده جای خود اما؟؟؟؟ این تیم و دوباره رو به سقوط سوق میدن با این طرز فکر،،باید استقلالی ها واقع بین باشن دوبازی با السد و پرسپولیس و استقلال جز دفاع کاری نکرد؟و شانسی برد پنالتی که پنجاه پنجاه هست؟بازی با پرسپولیس و رو سه تا موقعیت و سه شانس به گل رسیدن و اون روز روز خوب استقلالی ها بود برعکس پرسپولیس که هرچی حمله کرد و زد به تیر میخورد یا رحمتی به فریادشون رسید بازم بهرحال بازی یکطرفه بود پرسپولیس باخت اما من زیاد ناراحت نشدم چون هم بازی پرگل از آب دراومد هم ی شوک به بازیکنامون وارد شد که تا قهرمانی دیگه خودشونو از پیش برنده ندونن؟؟ به آقای منصوریانم بگم شما خودت بهتر میدونی اون سه تا رو هم رو شانس زدی بعد میخاستی بیشتر بزنی؟؟؟؟؟؟ یعنی چندتا؟؟؟ شیش تا ؟؟ یا چهارتا؟؟؟دوباره جو گیر نشو لطفا.............. ادمین خسته نباشی چه قرمز چه آبی
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۶:۱۵
پاسخ
1
1
ناصر اسى
منصوريان تحت هيچ شرايطى نمى خواهد بپذيره كه درانتخاب بازيكن در ابتداى فصل اشتباه كرده,وانگهى خريد جباروف وآندو هم اشتباه بود ا گراين دو بازيكن مسن جذب شده بودن الآن فرشيد كريمى ونورافكن هنوز رو سكوها بودن. وانگهى اينها يكباره كه كشف نشدن داش على شما چطور زودتردر تمرينات قابليت هاى اونا رو متوجه نشدى؟
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۲۵:۰۵
پاسخ
1
5
omid
اونهایی که میگن پرسپولیس قهرمانی اسیا نداره لطف کنن یه سر به وب سایت AFC بزنن ببینن در مورد قهرمانی آسیای پرسپولیس نوشته یا نه این از قهرمانی آسیای پرسپولیس اما چرا ما ایرانیا واقعا باید طرف مقابلمون رو بکوبیم تا بگیم که برتر هستیم تورو خدا یکم بزرگ بشید از مربی گرفته تا هوادار همه جوگیرن بازی برد و باخت داره قرار نیست 30 تا بازی لیگ همه رو ببری که یه روز برنده ای و آقای منصوریان یه روز بازنده بی احترامی به تیم حریف و هوادارهای حریف اخر بی معرفتی هستش چرا واقعا نمیتونید اصلا در مورد تیم حریف صحبت نکنید و فقط درمورد تیم خودتون صحبت کنید
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۰۰:۲۴
پاسخ
2
4
بهرام یوسف پور
چراقول پیروزی استقلال مقابل الاهلی رونمیدی نکنه ازالان میدونی بازنده ای هرچندکه قول پیروزی مقابل پرسپولیسم نداده بودی حالاکه شانسی بازی روبردی هرکی بهت سلام میکنه زودبحث دربی رومطرح میکنی باباالان شماتوبازی های آسیایی شرکت میکنی گذشته دیگه گذشته به آینده استقلال فکرکن نه بردهایی که گذشته هنوزم داری درموردش حرف میزنی
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۵۷:۳۵
پاسخ
2
4
محمود پرسپولیسی
باز جو گیر شدی داچعلی ... ما داریم قهرمان میشیم تو هنوز تو خواب برد پرسپولیسی خخخخ
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۵۷:۱۳
پاسخ
2
3
Carlos Queiroz
فقط کیروش کبیر آدیداس آلمانی یوزپلنگ بقیه اضافه هستند برین
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۵۵:۲۲
پاسخ
5
0
yousef
آقای منصوریان خوبه آدم جنبه همه چیز داشته باشه بعد از دربی صحبتهای شما و بازیکنان تیم شما از کل کل و کری تبدیل به بی احترامی و توهین شده است هنوز شیرین کاری شما در تیم امید در ذهن مردم هست امیدوارم یادتو ن باشه که اول فصل گفتید که استقلال بعد از هفته پنجم رو غلطتک می افته اون موقع منظورتون این بود که هفته ششم دربی رفت می بری و بعد همه چیز ردیف میشه که نشد کم مونده بود مثل سالها قبل لیک دسته پایین تر تجربه کنی همه دیدند که فصل داور چند امتیاز بع استقلال هدیه داده بهتره سرت به کار خودت باشه و مواظب این جوون ها باشی که مثل تیم امید نشه راستی از تمرین بدنسازی به روزت یخ چه خبر
۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۵۲:۴۰
پاسخ
3
3